Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 16, 2019 11:08 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dobro, zło i gorzała 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dobro, zło i gorzała
Grigorije napisał(a):
I alkohol jako taki jest jedynie substancją chemiczną ale w połączeniu z człowiekiem staje się już czymś więcej, staje się narzędziem diagnostycznym, czymś co pozwala nam zmierzyć na ile jesteśmy świadomi tej opłakanej kondycji samych siebie...Poranionych żałosnych ludzi w świecie będącym już tylko smutnym wspomnieniem doskonałości pierwotnego aktu stworzenia.

Mógłbyś konkretniej opisać naczym polega owe stawanie się bardziej świadomym dzięki alkoholowi? Piszesz dość poetycko, więc nie jestem pewien czy dobrze royumiem :wink:
Grigorije napisał(a):
A jaka jest różnica między nim właśnie a całym spektrum innych narkotyków? Ano taka, że on tak na prawdę zmienia tylko powierzchnię...Zmiękcza ją, atrofizuje, uprzeźrocza tak, że w końcu widać prawdziwe flaki, bulgoczące trzewia, tą substancję, którą można się zacząć brzydzić ale można też pokochać tak jak Ten, którego krew skrywa się pod postacią bynajmniej nie naparu z nagietka

Z tego też niestety niewiele rozumiem :-( Co to znaczy, ze zmienia tylko powierzchnię? A inne narkotyki co jeszcze zmieniają i w jaki sposób? Może jakiś przykład?

Pt lis 06, 2015 12:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Boro, jak się "schlasz jak świnia" to nie możesz (przez pewien czas) spostrzegać siebie samego jako: 1) chodzącej świętości; 2) która zjadła wszystkie rozumy, oraz 3) myśleć, że jesteś lepszy od innych a tym samym powiedzmy lekceważyć innych. W tym sensie stajesz się bardziej świadomy własnej kondycji i bardziej ogólnie tego jaki jest świat. Można to też rozważyć w odniesieniu do otoczenia zewnętrznego. Na przykład zastanów się czy jej i jemu piszącym na katolik.pl nie przydałaby się taka terapia poznawcza :D

Oczywiście mowa jest o używaniu okazjonalnym... eee to znaczy nadużywaniu a nie o współdziałaniu z alkoholem w destrukcji własnego człowieczeństwa.

So lis 07, 2015 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Boro, jak się "schlasz jak świnia" to nie możesz (przez pewien czas) spostrzegać siebie samego jako: 1) chodzącej świętości; 2) która zjadła wszystkie rozumy, oraz 3) myśleć, że jesteś lepszy od innych a tym samym powiedzmy lekceważyć innych. W tym sensie stajesz się bardziej świadomy własnej kondycji i bardziej ogólnie tego jaki jest świat.

Zaraz, zaraz... według Ciebie warto się czasem "schlać jak świnia" po to, żeby obniżyć poczucie własnej wartości? No jakoś nie kupuję tego :-D
Alkohol nie otwiera oczu. Wręcz przeciwnie.

Też lubię się czasem napić czegoś mocniejszego dla towarzystwa, ale po co dorabiać do tego ideologię?

So lis 07, 2015 12:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ależ skąd Boro. Żadnej ideologii czy tym bardziej planowania. Po prostu czasem się może zdarzyć, zależy od towarzystwa i nastroju chwili. Tylko zwracam uwagę na dwie strony doświadczenia :-D

So lis 07, 2015 1:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zdaje się że temat dla mnie :D , jak co mój ulubiony moderator potwierdzi :D .
Alkohol, picie, temat rzeka (nie koniecznie alkoholu ).
Towarzyszy nam od tysięcy lat, ze względu na właściwości praktyczne po czysto rozrywkowe.

So lis 07, 2015 1:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgadzam się, że po "schlaniu się jak świnia" można dostrzec pewne ułomności swojej osoby. To jest plus. Minus jest jednak taki, że owe ułomności wynikają właśnie z faktu, iż jest się "schlanym jak świnia". Takie błędne koło :wink:

Są natomiast substancje po których naprawdę można poznać siebie. Zobaczyć zło w otoczeniu oraz w sobie samym i trwale się zmienić.

So lis 07, 2015 1:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):

Są natomiast substancje po których naprawdę można poznać siebie. Zobaczyć zło w otoczeniu oraz w sobie samym i trwale się zmienić.

Zaciekawiłeś mnie, jakowe to substancje masz na myśli ?
Poznać siebie po zażyciu mikstury brzmi nawet zachęcająco co i frapująco .
A jeszcze zobaczyć zło w otoczeniu i samym sobie to już prawie ideał i ta zmiana na stałe ,
mam nadzieje że nie łączysz tej zmiany z byciem nieboszczykiem ? :-D

So lis 07, 2015 2:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tutaj się pojawia pytanie czy alkohol bardziej odsłania naszą subiektywną rzeczywistość (ach te niedoskonałości języka :wink: ) czy ją stwarza. Albo kiedy tak a kiedy tak. Oczywiście odpowiedź może być jedna, zależy od postaw wobec doświadczenia. Gdyby było inaczej należałoby unikać wszelkiego działania.

A więc to nie w substancji ostatecznie rzecz :-D Podzielam zaciekawienie Arta z uwzględnieniem powyżej perspektywy.

So lis 07, 2015 2:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Tutaj się pojawia pytanie czy alkohol bardziej odsłania naszą subiektywną rzeczywistość (ach te niedoskonałości języka ) czy ją stwarza.

Osobiście nie zauważyłem u siebie żadnej poprawy samoświadomości po alkoholu ani nie słyszałem o nikim, u kogo miałaby ona miejsce. Nie czytałem też o żadnych badaniach, które coś takiego by wykazywały.
Być może się mylę, ale po prostu póki co nie mam żadnych podstaw żeby zgodzić się z tezami autora wątku.

domgo napisał(a):
A więc to nie w substancji ostatecznie rzecz Podzielam zaciekawienie Arta z uwzględnieniem powyżej perspektywy.

Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem stosowania różnych, nawet nielegalnych substancji, jeśli tylko mogą przynieść pozytywne efekty.
Problem zaczyna się wtedy, gdy używa się danej substancji niezgodnie z jej przeznaczeniem lub nadużywa.

To tyle tytułem wstępu :wink:
Pisałem już na tym forum o mdma. Znam osobę, która po zażyciu przez godzinę płakała uświadamiając sobie swoją neurotyczność i egoizm. Zmiana wrażliwości została już na zawsze. Komu innemu długa rozmowa z przyjacielem kiedy oboje byli pod wpływem, dała więcej niż mogłoby zdziałać kilka miesięcy psychoterapii.
Kolejna rzecz to psychodeliki. Po grzybach lub LSD zmiana wrażliwości również zostaje już na stałe. Spektrum emocji staje się szersze. Z tym, że w przeciwieństwie do MDMA, psychodeliki nie są dla każdego. Osoba z niepewną psychiką powinna trzymać się od nich z daleka.
To tyle na początek :wink:

So lis 07, 2015 2:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eeee tam. Najpierw piszesz, żeby nie używać substancji niezgodnie z przeznaczeniem a później piszesz, że znasz przypadki i badania gdzie substancje się sprawdziły w przypadku osób neurotycznych albo ogólnie wymagających psychoterapii. Alkohol to jednak nie lekarstwo lecz używka. Co najwyżej można by w tym kontekście dodać, że używka niezalecana dla ludzi chorych tak jak substancje które wymieniasz w domyśle niezalecane są dla ludzi zdrowych.

So lis 07, 2015 3:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Eeee tam. Najpierw piszesz, żeby nie używać substancji niezgodnie z przeznaczeniem a później piszesz, że znasz przypadki i badania gdzie substancje się sprawdziły w przypadku osób neurotycznych albo ogólnie wymagających psychoterapii.

I to jest właśnie zastosowanie zgodnie z przeznaczeniem. Oczywiście zastosowanie rekreacyjne również jest nie bez znaczenia :wink:
domgo napisał(a):
Alkohol to jednak nie lekarstwo lecz używka.

Dokładnie tak! Właśnie dlatego nie mogę się pogodzić z tezami jak to alkohol otwiera drogę do mistycznych doświadczeń :wink:
domgo napisał(a):
substancje które wymieniasz w domyśle niezalecane są dla ludzi zdrowych

Nic takiego nie miałem na myśli. Pozwalają one poznać siebie właśnie ludzią zdrowym. Poważnie chorym zdecydowanie odradzam (podobnie jak alkohol i każdy inny psychotrop). Każdy ma mniejsze lub większe konflikty, fobie społeczne lub inne psychiczne problemy, ale to jeszcze nie choroba.

So lis 07, 2015 3:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Panowie,

Czy moglibyście napisać, jak to jest z koniakiem? Podobno obniża ciśnienie krwi. Prawda to, czy nie?

http://www.poradnia.pl/koniak-przyspies ... -krwi.html

So lis 07, 2015 3:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro jeżeli podpierasz się znajomością przypadków, oraz opisów przypadków i badań to należałoby poruszać się w ramach tych kilku przypadków czy badań. Szczególnie, że użyłeś ich na rzecz argumentu za stosowaniem nielegalnych środków psychoaktywnych. Pisałeś o alternatywach dla psychoterapii (a może uzupełnieniu) a nie o poznaniu siebie przez ludzi zdrowych czy doświadczeniach mistycznych. Co innego, że tak sobie akurat założyłeś. To dokładnie to samo co sobie założył autor wątku tyle, że w odniesieniu do innej substancji. Nie wiem jak tam z mitycyzmem jednak jeżeli chodzi o konstruktywny stosunek do siebie samego i świata to upierałbym się bardziej przy wadze postaw względem doświadczeń a nie rodzaju samych doświadczeń.

So lis 07, 2015 4:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Pisałeś o alternatywach dla psychoterapii (a może uzupełnieniu) a nie o poznaniu siebie przez ludzi zdrowych czy doświadczeniach mistycznych.

To jest osobny temat rzeka. Żeby się za bardzo nie rozpisywać podałem najdobitniejsze znane mi sytuacje, przez co mocno spłyciłem temat.
Poznać siebie możemy, kiedy nic nam nie przysłania wzroku. MDMA sprawia, że zrzucamy z siebie na chwilę wszystkie traumy, egoistyczne żądze i fobie społeczne. Patrzymy na wszystko z boku.
Tak jak nie potrafimy zrobić rozsądnych zakupów na obiad będąc głodnym, tak samo ciężko nam zobaczyć rzeczy i ludzi takimi jacy są czując nienawiść, strach i rządzę. Kiedy pozbędziemy się tego na kilka godzin, wrażenie może pozostać już na stałe. U osób z problemami efekt jest najlepiej widoczny, ale nawet zdrowy psychicznie człowiek patrzy na świat przez pryzmat swojego ego. Jeśli ktoś raz zobaczy daną rzecz z innej perspektywy, to już zawsze widzi ją nieco inaczej, dlatego efekty mogą być długotrwałe.

So lis 07, 2015 4:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Panowie,

Czy moglibyście napisać, jak to jest z koniakiem? Podobno obniża ciśnienie krwi. Prawda to, czy nie?

http://www.poradnia.pl/koniak-przyspies ... -krwi.html

Nie wiem jak się do tego odnosi współczesna nauka.
Ale kiedyś się uważało że niewielkie ilości alkoholu (koniak, czerwone wino) mają takie właściwości.
Tudzież stymulują czerwone ciałka krwi przy niedokrwistości.

So lis 07, 2015 4:40 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona