Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:06 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego usunięto tę wiedzę? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Dlaczego usunięto tę wiedzę?
Jestem ciekaw, dlaczego w 325 r. cesarz Konstantyn Wielki (zapewne za sprawą swej matki Heleny), usunął z Pisma Świętego te fragmenty, które mówiły o inkarnacji duszy. To on właśnie był pierwszym, który zaczął w ten sposób "korygować" Biblię, a potem na Soborze Konstantynopolitańskim w 553 r. oficjalnie uznano tę wiedzę za herezję.

Ciekawi mnie, jak ewoluowałoby chrześcijaństwo, gdyby pozostawić te informacje w Piśmie Świętym? Wydaje mi się że wyszłoby to na plus, gdyż każdy z nas ma w sobie tę pamięć, a ludzie którzy stają przed dylematem doświadczenia własnej pamięci a religijnym dogmatem, nagle sami nie wiedzą co wybrać. Znam osobiście osoby bardzo pobożne, które "doświadczyły" (może właściwiej byłoby napisać - przypomniały sobie), "własną przeszłość", która nie jest przeszłością z tego życia. Teraz stoją przed dylematem - jak to pogodzić z wyznawaną wiarą?

Pn gru 07, 2015 2:38 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego usunięto tę wiedzę?
Jakieś źródło?

Pn gru 07, 2015 2:42 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Jakieś źródło?

Do czego źródło? Do tego że zostały one usunięte i uznane za herezję, czy do tego że w ogóle istniały?

Pn gru 07, 2015 2:49 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najlepiej do jednego i drugiego. Czy za dużo wymagam?

Pn gru 07, 2015 2:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Najlepiej do jednego i drugiego. Czy za dużo wymagam?

Czy to jakiś problem odnaleźć te informacje, zresztą na tym forum są osoby mające większą wiedzę na temat Pisma Świętego niźli ja, oni mogą pomóc. Mnie tylko ciekawi, dlaczego usunięto te fragmenty (m.in. Orygenes, Św. Augustyn, Św. Hieronim, fragmenty ewangelii Mateusza i Jana, są też inne fragmenty których nie będę tutaj wymieniał). Ciekawi mnie tylko, że skoro w Biblii wciąż pozostało kilka odniesień do tego zjawiska, o którym pisać jest już nudno, gdyż nie ma nic bardziej realnego (poza śmiercią, która: "jest najcudowniejszym przeżyciem w naszym ziemskim istnieniu" - jak pisze o niej tanatolog, dr. med. Elżbieta Kubler-Ross, która zajmowała się właśnie problemem śmierci i umierania i która opracowała swoisty "Dekalog Śmierci"). to co właściwie usunięto. Czy to co pozostało, zostawiono przez nieuwagę, czy też te wiadomości są właśnie tymi, które mówiły właśnie o tym zjawisku?

Ciekawe.

Pn gru 07, 2015 3:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Octavianus7 napisał(a):
Czy to jakiś problem odnaleźć te informacje, zresztą na tym forum są osoby mające większą wiedzę na temat Pisma Świętego niźli ja, oni mogą pomóc.

Najpierw stawiasz zarzut, a potem udajesz greka. Jakie to typowe :(
Octavianus7 napisał(a):
to co właściwie usunięto. Czy to co pozostało, zostawiono przez nieuwagę, czy też te wiadomości są właśnie tymi, które mówiły właśnie o tym zjawisku?

Konkretnie co pozostało? To chyba potrafisz wskazać?

Pn gru 07, 2015 3:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Konkretnie co pozostało? To chyba potrafisz wskazać?

No właśnie sam już nie wiem co zostało a co usunięto (gdyż nie mam przed sobą Biblii), może mi pomożesz?

Wydaje mi się jednak, że te informacje w Biblii pozostały: Ewangelia św. Jana (8: 34), Ewangelia św. Mateusza (17:10), Listy św. Hieronima i "Wyznania" św. Augustyna.

Pn gru 07, 2015 3:41 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Octavianus7 napisał(a):
No właśnie sam już nie wiem co zostało a co usunięto (gdyż nie mam przed sobą Biblii), może mi pomożesz?

Chyba żartujesz. To Ty stawiasz zarzut i nie wiesz czego dotyczy?
Nie masz Biblii 8O . Google nie boli. W necie jest pełno róznych przekładów.
Octavianus7 napisał(a):
Wydaje mi się jednak, że te informacje w Biblii pozostały: Ewangelia św. Jana (8: 34), Ewangelia św. Mateusza (17:10), Listy św. Hieronima i "Wyznania" św. Augustyna.

Dla jasności: Listy św. Hieronima ani "Wyznania" św. Augustyna nie należą do Biblii.
Sprawdźmy zatem:
"Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu." J8,34
inkanacja duszy - wyjasnij na powyższym cytacie
Wtedy zapytali Go uczniowie: «Czemu więc uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz?» Mt17,10
i tu także. Proszę, udowodnij, że jest tu o tym mowa.

Pn gru 07, 2015 4:01 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Chyba żartujesz. To Ty stawiasz zarzut i nie wiesz czego dotyczy?
Nie masz Biblii 8O . Google nie boli. W necie jest pełno róznych przekładów.

Nie wiem po co się denerwujesz, napisałem tylko że część tej wiedzy została już usunięta w czasach Konstantyna Wielkiego, a potem ci, którzy nadal "wyznawali" wiarę (nie znoszę tego określenia), w reinkarnację (a sam ten zwrot znów bardzo mnie ... nudzi, jest już trochę "przereklamowany", ale sam proces o którym mówi jest jak najbardziej naturalny), zostali wykluczeni z Kościoła przez Sobór Konstantynopolitański w 553 r.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reinkarnacja

http://www.portal.spirytyzm.pl/reinkarnacja-w-kosciele/

A co się tyczy "Wyznań" Św. Augustyna i Listów Św. Hieronima, no cóż, może szkoda że nie należą one do Biblii.

A co do określenia Jezusa o "niewolnictwie grzechu" - to chyba nazbyt oczywiste - ten kto popełnia grzech ... staje się jego niewolnikiem. Tu bardzo ważne jest Wybaczenie, dlatego np. wiele osób przed śmiercią prosi o przebaczenie, gdyż czują że, wtedy łatwiej im będzie odejść.

Jest w tym bardzo dużo prawdy, zważywszy, że są ludzie, którzy po własnej śmierci nadal pozostają na Ziemi, w otoczeniu swych bliskich, lub osób którym wyrządziły szkodę, nie chcąc odejść, dopóty, dopóki nie zostanie im wybaczone. Wybaczenie jest kluczowym elementem na tej naszej drodze, w tym śnie, który wydaje nam się rzeczywisty i jedyny realny - śnie zwanym życiem.

Ten kto pozostanie "niewolnikiem grzechu", jest skazany na ... jego powtórzenie, w odmiennych korelacjach, by zebrać plon, tego co sam zasiał.

To proste, nie trzeba się denerwować.

Pn gru 07, 2015 4:58 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Octavianus7 napisał(a):
Nie wiem po co się denerwujesz, napisałem tylko że część tej wiedzy została już usunięta w czasach Konstantyna Wielkiego, a potem ci, którzy nadal "wyznawali" wiarę (nie znoszę tego określenia), w reinkarnację (a sam ten zwrot znów bardzo mnie ... nudzi, jest już trochę "przereklamowany", ale sam proces o którym mówi jest jak najbardziej naturalny), zostali wykluczeni z Kościoła przez Sobór Konstantynopolitański w 553 r.
Jak to dlaczego. Bo zarzucasz, że fałszowano Biblię ale jakoś dowodu przedstawić nie potrafisz. To jest najzwyczajniejsze szkalowanie chrześcijan.
Cytuj:
W niektórych odmianach chrześcijaństwa, np. gnostycyzmie lub nestorianizmie, również występowały elementy wiary w reinkarnację, jednak po V Soborze Powszechnym w Konstantynopolu (553 r.), większość kościołów chrześcijańskich odrzuciła tę wiarę w całości, przyjmując jako jedynie słuszną koncepcję bezpośredniego pochodzenia duszy ludzkiej od Boga i zbawienia/potępienia następującego tylko raz – zaraz po śmierci człowieka.
A słyszałeś że Wikipedia to źródło dezinformacji a nie informacji? Po pierwsze gnoza to nie jest odmiana chrześcijaństwa, zwłaszcza, że odrzuca przyjście Jezusa w ciele. Zresztą jest tam tego więcej...
Drugi link na siłę próbuję udowodnić, że coś tam było na rzeczy. Ale sama strona spirytyzm który został potępiony jeszcze w ST więc trudno się dziwić, że na siłę będzie udowadniał to co nigdy nie miało miejsca.

Najpierw udowodnij tezę ale nie na podstawie takich linków ale na podstawie wiarygodnych źródeł

Pn gru 07, 2015 5:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Octavianus7 napisał(a):
A co się tyczy "Wyznań" Św. Augustyna i Listów Św. Hieronima, no cóż, może szkoda że nie należą one do Biblii.

A niby dlaczego szkoda? Św. Hieronim (Vw.) i św. Augustn (IVw.) swoje dzieła opierali na istniejącej Bibli. Biblia zawiera proroctwa przed narodzeniem Jezusa (ST) i Ewangelię oraz listy spisane przez bezpośrednich świadków nauczania Jezusa bądź ich bezpośrednicg uczniów (NT). Jak widzisz, jeden i drugi święty żył w odleglych czasach, bo 3-4 wieki po Jezusie.
Octavianus7 napisał(a):
A co do określenia Jezusa o "niewolnictwie grzechu" - to chyba nazbyt oczywiste - ten kto popełnia grzech ... staje się jego niewolnikiem.

A jaki to ma związek z reinkarnacja czy inkarnacja, bo zdaje się, że trwierdziłeś iż te fragmenty o tym świadczą.
Octavianus7 napisał(a):
Ten kto pozostanie "niewolnikiem grzechu", jest skazany na ... jego powtórzenie, w odmiennych korelacjach, by zebrać plon, tego co sam zasiał.

8O nowy prorok , a może Jezus zstąpił na ziemię w Twojej postaci? Nastała Paruzja 8O :lol: (niejeden juz jest w odpowiednim miejscu)
Octavianus7 napisał(a):
To proste, nie trzeba się denerwować.

Jestem bardzo spokojna. Ukazuję tylko idiotyzm Twoich zarzutów.

Pn gru 07, 2015 5:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
fragmenty, które mówiły o inkarnacji duszy

Cytuj:
ci, którzy nadal "wyznawali" wiarę (nie znoszę tego określenia), w reinkarnację

Czy to jest wątek o inkarnacji, czy o reinkarnacji?

Octavianus7,
Czy Ty wierzysz w reinkarnację dusz?

Pn gru 07, 2015 6:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Jak to dlaczego. Bo zarzucasz, że fałszowano Biblię ale jakoś dowodu przedstawić nie potrafisz. To jest najzwyczajniejsze szkalowanie chrześcijan.

Biblia nie tyle była fałszowana, co odpowiednio ... "modyfikowana" na przestrzeni wieków. Wiele elementów zostało z niej usuniętych, inne dodane w wiekach późniejszych (choć zupełnie nie miały one nic wspólnego z pierwszymi chrześcijanami i wyznawaną przez nich wiarą). Ciekawym elementem jest tutaj przykład malowania jajek wielkanocnych, wywodzący się przecież z pogańskiego zwyczaju słowiańskich plemion. Kościół chrześcijański, bardzo długo nie mógł się w Polsce "usadowić" (że użyję takiego kolokwializmu), dochodziło do częstych buntów i praktycznie aż do czasów renesansu, pozycja chrześcijaństwa w Polsce (choć już dominująca), nie była jedyna. Zaczęło się to zmieniać dopiero z epoką reformacji i kontrreformacji.

Nie szkaluję chrześcijan (w ogóle jestem od tego daleki - nie zarzucaj mi więc tego, czego nie robię).

Pewnie że Wikipedia nie jest dobrym źródłem, ale dla chcącego nie ma nic trudnego i zawsze może znaleźć w sieci (lub poza nią), odpowiednie informacje w innych źródłach (ja nie mam czasu, by to wszystko szukać, tym bardziej że zaraz zapewne spotkam się z oskarżeniem iż podane źródła są niepełne, nieodpowiednie, niewłaściwe etc. etc.).

Małgosia napisał(a):
A jaki to ma związek z reinkarnacja czy inkarnacja, bo zdaje się, że trwierdziłeś iż te fragmenty o tym świadczą (...) O nowy prorok , a może Jezus zstąpił na ziemię w Twojej postaci? Nastała Paruzja
Jestem bardzo spokojna. Ukazuję tylko idiotyzm Twoich zarzutów.

No cóż, Małgosiu, te fragmenty to ... bezpośrednie odwołanie do procesu inkarnacji. Przecież już napisałem dlaczego, czemu mam się powtarzać?

Prorok? Gdybym chciał być "prorokiem" (lub np. księdzem), to byłbym nim. Wydaje mi się jednak (mogę się oczywiście mylić, gdyż patrzę jedynie z mojego punktu widzenia), że nikt z nas nie potrzebuje ani proroków, ani księży, ani nikogo, kto mógłby nam "pomóc" w naszej drodze do Boga. Sami bowiem doskonale potrafimy łączyć się "z Górą" i nie potrzebujemy ku temu żadnych przekaźników.

Wiem jednak że są ludzie, którzy potrzebują takiego wsparcia. Wydaje im się bowiem, że jak coś zrobi za nich ksiądz, lub inny "prorok", to będzie to zrobione lepiej i dokładniej, bo w końcu to są zawodowcy, a reszta to najzwyklejsi amatorzy. Są też ludzie, którzy by cokolwiek wyjaśnić i pokazać, potrzebują namacalnych, pisemnych dowodów, zapominając że to tylko półśrodki.

My bowiem wyrośliśmy w pewnej kulturze (której ja np. nigdy w życiu nie negowałem, a nawet poczytywałem to za błogosławieństwo). Ale wszelkie dogmaty (szczególnie te spisane), słowa brzmiące tak czy tak, nie powinny zastępować prawdziwej wiedzy, jaką posiadamy, a jaka tkwi w Nas samych. "Ludzie Księgi" - jak np. określają chrześcijan i żydów - muzułmanie (oni też zaliczają się do tego grona), mają ścisłe, uporządkowane nakazy, po to by postępując w zgodzie z nimi - stawać się lepszymi ludźmi. Ale czy ci, którzy nie postępują według tych przykazań, są gorsi?

Każdy z nas ma swoją drogę i nią podąża, niektórzy nie dają rady, znajdują pocieszenie w alkoholu lub ... Biblii (lub innej Księdze). Inni załamują się własnym życiem i "uciekają", jeszcze inni, przyjmują wszystko na "klatę" jak leci i zdając sobie sprawę że to wszystko jest tylko grą, zabawą, a my aktorami, mającymi jedynie pewne role do odegrania - podchodzą do wszystkiego z pewną dozą spokoju.

Być może moje zarzuty są idiotyczne, jak twierdzisz Małgosiu, ale wiedz że w ogóle się tym nie przejmuję. Zastanawia mnie tylko ... dlaczego usunięto te fragmenty, mówiące o reinkarnacji - Was to nie zastanawia, przecież wówczas chrześcijaństwo poszłoby zupełnie inną drogą.

Pozdrawiam.

Pn gru 07, 2015 6:36 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Octavianus7 napisał(a):
Biblia nie tyle była fałszowana, co odpowiednio ... "modyfikowana" na przestrzeni wieków. Wiele elementów zostało z niej usuniętych, inne dodane w wiekach późniejszych (choć zupełnie nie miały one nic wspólnego z pierwszymi chrześcijanami i wyznawaną przez nich wiarą).
Dowód na to kłamstwo
Octavianus7 napisał(a):
Ciekawym elementem jest tutaj przykład malowania jajek wielkanocnych, wywodzący się przecież z pogańskiego zwyczaju słowiańskich plemion.
A to w biblii jest o malowanych jajkach? Przekroczyłeś granice absurdu. Reszty nawet nie czytam bo szkoda nerwów. Bardziej nadaje się to do hihi.

Pn gru 07, 2015 6:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Octavianus7 napisał(a):
Ciekawym elementem jest tutaj przykład malowania jajek wielkanocnych, wywodzący się przecież z pogańskiego zwyczaju słowiańskich plemion.

No popatrz. Znam Prawie na pamięć NT, a nigdzie nie widziałam nic o żadnych jajkach, tym bardziej wielkanocnych :lol:
Octavianus7 napisał(a):
Pewnie że Wikipedia nie jest dobrym źródłem, ale dla chcącego nie ma nic trudnego i zawsze może znaleźć w sieci (lub poza nią), odpowiednie informacje w innych źródłach (ja nie mam czasu, by to wszystko szukać, tym bardziej że zaraz zapewne spotkam się z oskarżeniem iż podane źródła są niepełne, nieodpowiednie, niewłaściwe etc. etc.).

:lol: No popatrz. Wreszcie powiedziałeś sam, że jesteś oszczercą i najzwyczajniej w świecie wszystko co piszesz wyssałeś z palca. No bo skoro nie masz czasu (a pieprzyć głupoty na forum masz czas?) poszukać dowodów, to znaczy że ich nie masz i nigdy nie miałeś.
Octavianus7 napisał(a):
No cóż, Małgosiu, te fragmenty to ... bezpośrednie odwołanie do procesu inkarnacji. Przecież już napisałem dlaczego, czemu mam się powtarzać?

Nic nie napisałeś. Same bzdety.
Octavianus7 napisał(a):
Prorok? Gdybym chciał być "prorokiem" (lub np. księdzem), to byłbym nim.

No, skoro na pstryknięcie palcami zdobędziesz umiejętność prorokowania, to nie widzę innej mozliwości jak tę, że mienisz się byc Bogiem.
Octavianus7 napisał(a):
Każdy z nas ma swoją drogę i nią podąża, niektórzy nie dają rady, znajdują pocieszenie w alkoholu lub ... Biblii (lub innej Księdze). Inni załamują się własnym życiem i "uciekają", jeszcze inni, przyjmują wszystko na "klatę" jak leci i zdając sobie sprawę że to wszystko jest tylko grą, zabawą, a my aktorami, mającymi jedynie pewne role do odegrania - podchodzą do wszystkiego z pewną dozą spokoju.

A Ty? Uciekając przed życiem, zaieszkałeś w pokoju bez klamek, tak?
Octavianus7 napisał(a):
Być może moje zarzuty są idiotyczne, jak twierdzisz Małgosiu, ale wiedz że w ogóle się tym nie przejmuję. Zastanawia mnie tylko ... dlaczego usunięto te fragmenty, mówiące o reinkarnacji - Was to nie zastanawia, przecież wówczas chrześcijaństwo poszłoby zupełnie inną drogą.

Nas to nie zastanawia, bo wierzymy w Boga i Bogu, a ten zapowiedział zmartwychwstanie wszystkich na końcu czasów, a nie zadną reinkarnację, inkarnację czy inną karnację :D

Pn gru 07, 2015 7:39 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona