Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:22 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Szczęśliwi niewierzący bez sumienia? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Szczęśliwi niewierzący bez sumienia?
Słabe dowody na jego wiarę. Niczego z nich nie można wywnioskować. ;-)

Pn gru 28, 2015 4:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Słabe dowody na jego wiarę. Niczego z nich nie można wywnioskować. ;-)

Słabe ? Nie wiemy w jakiego Boga wierzył, to że w coś wierzył można wydedukować z Mein Kampf.
Katolikiem formalnie zapewne był - jak tam z chrztem ? Są jakieś dokumenty kościelne na ten temat ?

Poza tym znam wielu polskich "narodowców", dziwnym trafem wszyscy są wierzący.
Bardziej od reszty.

Pn gru 28, 2015 4:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście nie wiemy czy mówił prawdę :)

Mógł też używać tych sformułowań tak samo jak Einstein "Bóg nie gra w kości" - co wcale nie wskazuje na jego wiarę.

Pn gru 28, 2015 4:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wracając do tematu.
Co z tymi, którzy mają sumienie pozwalające im czynić złe rzeczy i są przy tym szczęśliwi?

Pn gru 28, 2015 4:24 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Doprecyzukmy, że 'ludzie bez sumienia' to skrót myślowy, bo wszyscy sumienie posiadają. Ono może być prawe, moralne, skrupulanckie...czy odwrócone (inaczej definiuje dobro i zło). Każdy człowiek posiada więc sumienie, takie, czy inne. Ludzie 'bez sumienia' nie mogą wierzyć. Oni podporządkowują sobie bowiem religię, czy Boga. Sami są sobie bogami, nawet jak głośno krzyczą o rozumie i wierze. Różnica jest taka, że niektórzy szczerze przyznaja się do najwyższej wartości, którą umownie nazwiemy 'pełen brzuch', inni to przykrywają religijną obłudą płotąc mową klerykalną. We własną obłudę się w końcu uwierzy jako w prawdę.

A może żaden człowiek nie posiada sumienia. Od dwóch tysięcy lat wywierane są naciski na człowieka od wczesnej jego młodości, straszy się człowieka, że jak nie będzie się odpowiednio zachowywał, nie będzie mówił tak i tak, nie będzie tego i tego robił to grożą mo nieodwracalne konsekwencje. W końcu zniewolono człowieka wmawiając mu, że ma sumienie i nim winien się kierować.

Pn gru 28, 2015 4:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To problem stary jak świat :) Sumienie jako pochodna czyichś wyobrażeń, wymagań, oczekiwań, zasad, etc. nabywanych czy wdrukowywanych czy też sumienie jako coś pierwotnego, ponad tym wcześniej opisanym sumieniem, w sumie też w pewnym sensie nie nasze, ale tylko w pewnym sensie, ponadto o uniwersalnym, egalitarnym charakterze.Kodeks czy też bardziej "miejsce spotkań", no z Bogiem.

Pn gru 28, 2015 4:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Wracając do tematu.
Co z tymi, którzy mają sumienie pozwalające im czynić złe rzeczy i są przy tym szczęśliwi?
Mi sie wydaje, ze to zalezy. Tam gdzie silniejsze sa idee z epoki brazu przeprowadza sie na nich rytualy i czasem nie przezywaja. W innych miejscach leczy sie ich lub chociaz probuje.

Pn gru 28, 2015 5:01 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Wracając do tematu.

Zostaną - prędzej czy później, zniszczeni przez resztę społeczeństwa.

Pn gru 28, 2015 5:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Wracając do tematu.

Może niech się jacyś wypowiedzą tu najpierw?
Osobiście nie znam żadnego takiego amoralnego ateisty, a znam ich mnóstwo. Zapewne dlatego, że etyka jest produktem socjalizacji, a religia może być jej częścią albo nie.

Uwielbiam za to, gdy sobie katolik wytworzy tego wymyślonego wroga, tego zatwardziałego, amoralnego ateistę, a potem wytacza armaty przeciwko niemu :D To takie głębokie.

Pn gru 28, 2015 9:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pozostaje też kwestia w jakiego Boga się wierzy, Muzułmanie nie mają problemu z zabijaniem (przynajmniej pokaźna część), i innymi (w naszym odczuciu) amoralnymi zachowaniami.
W sumie niczym nie różnią się od Żydów ze ST.

Pn gru 28, 2015 10:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No dobrze, może trochę niepotrzebnie zasugerowałem że chodzi o niewierzących. Może po prostu dlatego, że nie przyszło mi na myśl, że osoba wierząca w Boga mogłaby mieć złe sumienie (sumienie inne niż się oczekuje od osoby wierzącej).

Ale poza tym, ten temat, który zapodałem jest głupi. Sorry! :?

Wt gru 29, 2015 9:16 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Czy nauczyłeś się czegoś o czym wcześniej nie pomyślałeś? Jeśli tak, temat nie jest głupi.
Doszliśmy do tego, że posiadanie sumienia nie jest taką oczywistością. Dla niektórych to ułuda, bo narzędzia pomiaru z powtarzalnymi liczbami nie ma. Dojdą też do tego (w innym temacie), że myślenia też nie ma, bo dotąd nie znamy jego natury na poziomie komórkowym. Wniosek- człowiek to tylko zwierzę. I wówczas można nawet uzyskać samorozgrzeszenie, że można żyć zgodnie ze swymi potrzebami dyktowanymi przez naturę.
Tyle, że to wszystko nie jest aż takie proste. Niewierzący nawraca się po latach (bywa, że tuż przed śmiercią) i wskakuje czasem w rozwój duchowy bez większych strat. Szedł inną drogą. O tym mówią papieże, nie o zbawieniu ateisty. Człowiek o sumieniu moralnym jest blisko Boga.

Wt gru 29, 2015 10:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Pozostaje też kwestia w jakiego Boga się wierzy, Muzułmanie nie mają problemu z zabijaniem (przynajmniej pokaźna część), i innymi (w naszym odczuciu) amoralnymi zachowaniami.
W sumie niczym nie różnią się od Żydów ze ST.

A katolicy nie zabijają? Popatrzmy na świat: Rosja bobmarduje Syrje. Zabija na ukarainie. Polska tez sle wojsko walczy w Afganistanie (zabijając) i tracąc rodaków.To tak tylko z grubsza o najbliższych śasiadach - Polska katolicka i Rosja prawosławna - obydwa kraje obejmuje wiara oparta na chrześcjańswie a jednak tną i zabijają. Zawsze zastanawiały mnie wojny na tle 10 przykazań.

Zakładając ze w idealnym kraju katolickim wszyscy są pacyfistami i nikt nie podniesie broni czy to do ataku czy do obrony - wszystkie kraje idealne przestały by istnieć i zostałyby przejęte przez barbarzyńców nacierających na nie.

Nic nie wskazuje na to ze w najbliższym czasie wszystkie kraje pogodzą sie i uznaja swoje granice za ostateczne.
Więc optymalnie byloby skończyć z tymi suwerennościami i stworzyć jedna owczarnię chyba tylko tak można dac kres wiecznemu rozlewowi krwi. Jak podaje pismo św. tak sie stanie dopiero po przyjsciu zbawiciela. Wiec do tego czasu ludzie beda sie mordować. I to każda religia czy katolik czy muzułmanin. Wydaje mi sie ze najbardziej pokojowi sa wyznawcy hinduizmu ale też mają armie i nie zawahają sie użyć broni przeciw tzw wrogom ojczyzny.

Natomiast rozumie co masz na myśli jeśli chodzi o ISLAM. Nie zapominaj jednak że to extremiści nie mają problemu z zabijaniem.Mało tego nie maja tez problemu z handlem ludzmi, gwałtem i maśą innych skrajnych zachowań. Nie ma to wiele wspólnego z ISLAMEM więcej z baną złodziei.Mnie to przeraża - to chore.

Wt gru 29, 2015 2:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
(ciach jest odpowiednie miejsce na zgłaszanie uwag -J)

Śr gru 30, 2015 12:12 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Nie muszą nad niczym rozmyślać. Idą z prądem. Szukają każdej przyjemności i nic ich nie powstrzymuje. Nie boją się Boga, nie istnieje dla nich. Mogą wszystkiego próbować, nikt im niczego nie zabroni. Jeśli są inteligentni mogą się bogacić i korzystać z bogactwa. Mogą oszukiwać ludzi i nadal są spokojni. Mogą kraść i być zadowoleni. Jeśli osiągną bogactwo, mogą przedłużać też swoje zdrowie i życie. Jeśli są silni, nie tylko, że nie pozwolą sobie niczego zabrać, ale zabiorą też drugiemu i będą się cieszyć z jego dóbr. Mogą być źli i nie przeszkodzi im to się cieszyć z życia. Póki mają farta, mogą sobie całkiem przyjemnie spędzić życie.

Czyż nie brzmi to wspaniale?

A gdybym parafrazując zapytał tak:
Rozmyślają i to dużo. Nie idą z prądem. Szukają przyjemności i nic ich nie powstrzymuje. Nie boją się Boga, bo nie istnieje dla nich. Mogą wszystkiego próbować, nikt (w granicach prawa) im niczego nie zabroni. Jeśli są inteligentni mogą się bogacić i korzystać z bogactwa. Nie chcą oszukiwać ludzi, bo też nie lubią być oszukiwani i są spokojni. Nie chcą kraść, ale być zadowoleni. Jeśli osiągną bogactwo, mogą przedłużać też swoje zdrowie i życie. Jeśli są silni, nie pozwolą sobie niczego zabrać, ale nie zabiorą drugiemu i nie będą się cieszyć z jego dóbr. Mogą być źli dla Boga, w którego nie wierzą i nie przeszkodzi im to się cieszyć z życia. Póki co mają farta, mogą sobie całkiem przyjemnie spędzić życie.
Czyż nie brzmi to lepiej?

Wt sty 19, 2016 1:45 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona