Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 01, 2020 9:53 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Wolna wola możliwa tylko w krajach rozwiniętych? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola możliwa tylko w krajach rozwiniętych?
merss napisał(a):
...chyba sprawdzę w apteczce, czy mam neospasminę. Moja tolerancja na myślenie kreatywne dobiega dziś kresu.
Ja o wolnej woli i determiznizmie jako przekonaniach wpływających na wnioskowanie w neuronaukach, on znów o religii.

Może się zamieniliście ? Powinniście pisać na odwrót, Mod o religii bezwyznaniowiec o neuronauce, czy jak tam. :P :P

Cz sty 21, 2016 12:50 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Ja o wolnej woli i determiznizmie jako przekonaniach wpływających na wnioskowanie w neuronaukach, on znów o religii.
Z prądu płynącego w kawałku mózgu trochę trudno wnioskować na różne sposoby. Ale rozumiem, że dla religii to nie problem. W końcu "wolna wola" to jedno z najważniejszych jej pojęć.

Cz sty 21, 2016 12:51 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Tak, to jedno z najważniejszych pojęć, ponieważ Boga wybrać można tylko w wolności. I tylko będąc wolnym można Go odrzucić.
Nie jesteś wolny w stosunku do jedzenia (zaburzenia odrzucam), do wyboru Boga- tak.

Cz sty 21, 2016 1:01 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
niewielka napisał(a):
Czemu Bóg pozwala na takie martwe strefy? Dla mnie to jak wysłanie kogoś z wyrwanymi wnętrznościami do restauracji.
Piękne porównanie :)) Cała Twoja wypowiedź niesie spory ładunek emocji. Jest wiele rzeczy na świecie, które nie są przyjemne ani w nich odrobiny sensu (oczywiście to tylko moja opinia!!!, za którą z góry przepraszam). Pisze to tylko po to, aby spróbować jakość "obejść" Twoje rozterki. A mój punkt widzenia (obejścia problemu) zacznę od pytania: Czy możesz fizycznie zaradzić aby np. na świecie było mniej takich "martwych stref"? Od razu Ci odpowiem. Poświęciłabyś połowę życia, a kolejne dzieci w moskiewskim metrze dalej będą ćpać i kraść, nie wiedząc kogo okradły i ćpając nie czując, że popełniły coś złego. Może warto się skupić na zmienianiu świata bardziej dookoła siebie. Zamartwianie się brakiem wolnej woli u nastolatków wziętych do jakieś afrykańskiej sekty nie pomoże ani im, ani tym bardziej Tobie. Jezus w swoim najważniejszym przykazaniu stwierdził: miłuj bliźniego jak siebie samego. Dał znak równości oznaczający "miłuj siebie tak, jak bliźniego". Warto spróbować nie dać się zadręczyć bezsensem świata a znaleźć sens gdzieś blisko, pogodzić się z bliskim, obejrzeć ciekawy film i zjeść jutro taką kolację, na jaką ma się tylko ochotę. Może to obejście problemu, a może jego rozwiązanie? Zacząć miłować siebie to znaczy nie zadręczać się bez potrzeby! ;-)

Pt sty 22, 2016 12:58 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zadręczanie się problemami całego świata to najczęściej pokusa osób niedojrzałych. W rozwoju dotyczy wieku ok 11. lat i wówczas to norma, potem człowiek zaczyna się koncentrować na tym na co sam ma wpływ. Zadręczanie się jest pokusą, bo odciąga wlaśnie od zadań własnych. To jałowość.

Pt sty 22, 2016 1:11 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Tak, to jedno z najważniejszych pojęć, ponieważ Boga wybrać można tylko w wolności.
To dlaczego się do tego nie stosujecie tylko nakazujecie swoim dzieciom czczenie Boga?

Pt sty 22, 2016 1:21 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Iton napisał(a):
merss napisał(a):
Tak, to jedno z najważniejszych pojęć, ponieważ Boga wybrać można tylko w wolności.
To dlaczego się do tego nie stosujecie tylko nakazujecie swoim dzieciom czczenie Boga?

Przecież rodzice stosują "wolność" do przekazania swoich przekonań własnym dzieciom. Czy to ateiści, czy katolicy, buddyści, czy adwentyści dnia siódmego. Czasem (często, rzadko, nie wiem) ich dzieci wykazują wolną wolę i same gdy podrosną, z własnej woli przekonują się do przekonań rodziców lub, z własnej woli je zmieniają. Wolna wola działa u inteligentnego i ateisty i katolika i adwentysty (ale to tylko moje zdanie).

merss napisał(a):
Zadręczanie się jest pokusą, bo odciąga wlaśnie od zadań własnych. To jałowość.

Chyba myślę podobnie w tym sensie: łamańce myślowe są fajne dopóki, dopóty czujemy się z nimi fajnie. Kiedy zaczynają nas dołować, jest średnio lub niedobrze. W tym sensie moje "zadanie własne" widzę bardzo prostacko: "zrób coś, aby poczuć się lepiej".

Pt sty 22, 2016 1:52 am
Odpowiedz z cytatem
geolog napisał(a):
niewielka napisał(a):
Czemu Bóg pozwala na takie martwe strefy? Dla mnie to jak wysłanie kogoś z wyrwanymi wnętrznościami do restauracji.
Piękne porównanie :)) Cała Twoja wypowiedź niesie spory ładunek emocji. Jest wiele rzeczy na świecie, które nie są przyjemne ani w nich odrobiny sensu (oczywiście to tylko moja opinia!!!, za którą z góry przepraszam). Pisze to tylko po to, aby spróbować jakość "obejść" Twoje rozterki. A mój punkt widzenia (obejścia problemu) zacznę od pytania: Czy możesz fizycznie zaradzić aby np. na świecie było mniej takich "martwych stref"? Od razu Ci odpowiem. Poświęciłabyś połowę życia, a kolejne dzieci w moskiewskim metrze dalej będą ćpać i kraść, nie wiedząc kogo okradły i ćpając nie czując, że popełniły coś złego. Może warto się skupić na zmienianiu świata bardziej dookoła siebie. Zamartwianie się brakiem wolnej woli u nastolatków wziętych do jakieś afrykańskiej sekty nie pomoże ani im, ani tym bardziej Tobie. Jezus w swoim najważniejszym przykazaniu stwierdził: miłuj bliźniego jak siebie samego. Dał znak równości oznaczający "miłuj siebie tak, jak bliźniego". Warto spróbować nie dać się zadręczyć bezsensem świata a znaleźć sens gdzieś blisko, pogodzić się z bliskim, obejrzeć ciekawy film i zjeść jutro taką kolację, na jaką ma się tylko ochotę. Może to obejście problemu, a może jego rozwiązanie? Zacząć miłować siebie to znaczy nie zadręczać się bez potrzeby! ;-)

Z tym zadreczaniem to ujal bym to innaczej.
Zamiast rozkladac rece nad niemoznoscia pomocy tym daleko, pomozmy od razu tym vktorzy sa w zasiegu reki. Taki gest nie pozostaje bez echa i takimi malymi i w zasiegu reki pomocami, poprzez innych ktorym pomozemy gest ten dojdzie nawet tam gdzie nie moglismy siegnac.
Jak to pisza w teorii chaosu, ze machniecie skrzydla motyla w Amazonii moze spowodowac huragan w Europie. :-)

Pt sty 22, 2016 3:00 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Zamiast rozkladac rece nad niemoznoscia pomocy tym daleko, pomozmy od razu tym vktorzy sa w zasiegu reki. Taki gest nie pozostaje bez echa i takimi malymi i w zasiegu reki pomocami, poprzez innych ktorym pomozemy gest ten dojdzie nawet tam gdzie nie moglismy siegnac.
Jak to pisza w teorii chaosu, ze machniecie skrzydla motyla w Amazonii moze spowodowac huragan w Europie. :-)

Rozumiem Cię i w 100000% zgadzam. Dobro pączkuje i to nawet małe czasem wraca. Ale miałem tylko troszeczkę co innego na myśli. Rozterki Niewielkiej myślę, że dałoby się skrócić w typową (przepraszam) wypowiedź: Wierzę w jakąś boską siłę, np. Boga katolickiego, ale nie rozumiem dlaczego on zezwala na cierpienie, w tym tego, że wielu nawet do śmierci się nie dowie co Bóg dla nich wspaniałego wymyślił - tu "korzystanie z wolnej woli". Moja odpowiedź była nieco inna: Nie szukaj sensu w bezsensownym świecie, nie doszukuj się nieuwagi Boga, nawet jeśli w niego wierzysz. Zrób coś dla siebie co sprawi Ci przyjemność i odsunie te rozterki jak najdalej. A jeśli wierzysz w Boga, zacznij go szukać w inny sposób. Lepiej wierzyć w Boga dobrego niż złego.

Pn sty 25, 2016 3:10 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Zamiast rozkladac rece nad niemoznoscia pomocy tym daleko, pomozmy od razu tym ktorzy sa w zasiegu reki. Taki gest nie pozostaje bez echa i takimi malymi i w zasiegu reki pomocami, poprzez innych ktorym pomozemy gest ten dojdzie nawet tam gdzie nie moglismy siegnac.

Masz rację. Trzeba pomagać, a sposobów i okazji jest bardzo wiele.

geolog napisał(a):
Moja odpowiedź była nieco inna: Nie szukaj sensu w bezsensownym świecie, nie doszukuj się nieuwagi Boga, nawet jeśli w niego wierzysz. Zrób coś dla siebie co sprawi Ci przyjemność i odsunie te rozterki jak najdalej. A jeśli wierzysz w Boga, zacznij go szukać w inny sposób. Lepiej wierzyć w Boga dobrego niż złego.

W tym bezsensownym świecie jest Bóg więc czemu mam go nie szukać? To zamiatanie problemu pod dywan. Wierze, że jest na to odpowiedź i że Bóg ma jakiś plan. Bardziej chyba chodziło mi o podanie jakiś cytatów z Biblii jeśli ktoś zna, które choć trochę by rozwiały te wątpliwości... Ja jak na razie nie znalazłam.

Pn sty 25, 2016 10:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):

Jak najbardziej się z tym zgadzam. Malutkie gesty na co dzień w swoim najbliższym otoczeniu mogą zdziałać cuda.
Najlepiej wszystko oddać Panu Bogu, niech On nam podsuwa możliwości pomocy i pozwoli je dostrzegać.

Śr sty 27, 2016 3:19 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2