Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:20 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak rozumiecie / wyobrazacie sobie / pojmujecie Boga 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Jak rozumiecie / wyobrazacie sobie / pojmujecie Boga
Znalazlem sie w takim momencie zycia ze moment poznania odpowiedzi na wszelkie pytania egzystencjalne zbliza sie z oszalamiajaca szybkoscia, postanowilem wiec odswierzyc sobie religie swego dziecinstwa i mlodosci w ktorej rodzina i szkola starala sie mnie dosc bezskutecznie wychowac.
Chcialem sprawdzic swoja decyzje z czasow nastoletnich, czy byla ona glupia, impulsywna i niczym nieuzasadniona, czy miala jakis wazny dla mnie sens.
Zaczalem od poswieconego portalu Fronda, ale po m-cu wywalono mnie z tamtad z hukiem po spostrzerzeniu ze ich propaganda z pierwszej strony jakos bardzo mi przypomina propagande PRL.
No wiec trafilem do was i sadze ze z kolei tu zadam kilka pytan, jesli oczywiscie moderacja je dopusci, bo jak narazie dowiedzialem sie tylko ze jako bez wyznaniowiec nie mam prawa pisac w czesci chrzescianskiej.
No to tyle tytulem wstepu, czekam na odpowiedzi na moje pytanie, a jesli juz bylo to prosze o skierowanie do tego watku.
Ogolnie tutejszy format bardziej mi sie podoba niz frondowska "lista dyskusyjna" bo mozna w jego ramach latwiej operowac.

Pt mar 04, 2016 2:58 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak rozumiecie / wyobrazacie sobie / pojmujecie Boga
Połaczyłabym ten wątek z już istniejącym na temat poznania Boga, ale dam sobie czas. :)

Pt mar 04, 2016 8:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zajrzalem tam, to normalna tutaj przepychanka na temat rozumienia i przyjmowania Starego czy Nowego Testamentu miedzy katolikami i niekatolikami.
Mnie raczej chodzi o takie zalozenie ze jezeli przyjmiemy ze Bog jest i ma cechy Boga katolickiego to czy mozliwe jest wyobrazenie sobie takiego bytu ?

Pt mar 04, 2016 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Raczej nie pojmę go obecnie rozumowo.
Może tym w ciele doskonałym będzie lepiej.. ...
Natomiast poznając Biblię stopniowo w miarę rozumowania można poznać jego charakter (istotę).Jego pragienia, wolę itd. A to już bardzo dużo -
Wydaje mi się że przypisywanie mu jakichkolwiek cech fizycznych jest złym pomysłem.Jeśli chodzi o Boga Ojca.
Łatwiej w przypadku Jezusa. Nie wiem czy chcesz rozmawiać na podstawie Biblii (i czy ją znasz) czy raczej w sensie ludzkiej logiki.

Pt mar 04, 2016 7:20 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Raczej na podstawie ludzkiej logiki, choc wowczas mozna zawsze przywolac bibilijne wersety mowiace o niemoznosci jego pojecia.
No ale moze sprobowac ?

Pt mar 04, 2016 7:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
[quote=Adam.M"]Jak rozumiecie / wyobrazacie sobie / pojmujecie Boga[/quote]

Nie rozumiem Boga.
Nie wyobrażam Go sobie, bo nie potrafie
:)

Pt mar 04, 2016 8:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prorok Izajasz napisał, że aniołowie używają „Święty” trzykrotnie i tak też te słowa zostały włączone do Mszy Świętej.
Trójka dla Izraelitów wyrażała doskonałość i pełnię.

Święty jest Pan Zastępów” są słowami jednego z aniołów do drugiego. Hebrajskie słowo, przetłumaczone u nas jako „Święty”, a u św. Hieronima jako „Sanctus”, oznacza dosłownie „oddzielony”, ale także „inny”.

Żadne wyobrażenie o Bogu, które zrobił najlepszy teolog na ziemi, nie jest Jego pełnym opisem. Bóg jest większy niż dowolne pojęcie, jakim chcemy Go zdefiniować, i niż dowolny Jego opis, jaki stworzymy.

Ciekawy jest ten tekst Biblijny:
Cytuj:
„Nie możesz zobaczyć mego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może mnie zobaczyć i pozostać przy życiu”. Wyjścia 33:20

Tyle religijnie.

Logicznie:
To stwórca wszystkiego - nie tylko co materilane ale i niematerialne toteż niewidzialne.Nie tylko tego co wymierne ale i niewymiernego. To początek i koniec. Bez którego nic by się nie stało (wydarzyło).

Pt mar 04, 2016 8:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):
Logicznie:
To stwórca wszystkiego - nie tylko co materialne ale i niematerialne toteż niewidzialne.Nie tylko tego co wymierne ale i niewymiernego. To początek i koniec. Bez którego nic by się nie stało (wydarzyło).

Tak, mozna wierzyc ze Wszechswiat powstal za sprawa Wielkiego Wybuchu, albo z powodu innych nieznanych nam powodow, albo ze byla jakas "Pierwotna Przyczyna" stworzenia wszechswiata ( wlasnie Bog ) i miedzy innymi naszego ukladu slonecznego, planet i zycia na ziemi.
Jezeli zdamy sobie sprawe ze nasza planeta jest tylko pylkiem w tym wszechswiecie, a takich planet i form zycia je zamieszkajacych jest miliony to ja mam powazny problem z wiara ze wlasnie czlowiek jest kims tak wyjatkowym ze Bog osobiscie prowadzi micro management jego zycia na Ziemi badajac czy liczac grzechy, czy starajac sie regulowac jego zycie seksualne.
Nie wydaje ci sie ?
Z drugiej strony, nie wiem moze sie po prostu powtarzam bo taki temat byl juz tutaj poruszany wielokrotnie ale z wpisow w tym watku wynika ze bardzo niewiele osob wierzacych zastanawia sie nad istota Boga.

So mar 05, 2016 3:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Owszem wydaje mi się.
Modne ostatnio w US nauki oparte na astronomii i prawdopodobieństwie właśnie w ten sposób wnioskują.
Niemniej jednak nie o ciało tu chodzi (homo sapiens)lecz właśnie tą intelektualną (duchową) stronę człowieka. Że na ziemi my jesteśmy naczelni nie oznacza że gdzieś indziej homo sapiens są naczelni a więc i intelektualni, ciało jednak przemija, duch zostaje.

Powracając jednak na ziemię - nie ma dowodów na jakiekolwiek życie nawet w formie pierwotnej nigdzie jak na razie.
Możliwe więc że tak - jesteśmy jedni jedyni w tym ogromie.
I bardzo szczególni.

Warto wspomnieć jednak że pierwsi ludzie ponoć byli "nieśmiertelni" - stworzeni do życia na zawsze. Tam w raju wydarzyło się coś czego nie opisano zrozumiale. Coś co wiele nam odebrało i coś co pozostawiło w naszej świadomości (duchu) jak i w ciele trwałą skazę.

So mar 05, 2016 5:48 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
z wpisow w tym watku wynika ze bardzo niewiele osob wierzacych zastanawia sie nad istota Boga.

Z wpisów nie wynika, że nie zastanawiają się nad istotą Boga. Nie próbuj manipulować, źle zaczynasz takimi wnioskami.

A może?
1. Nie piszą, bo Twe działanie jest im znane i szkoda klawiatury.
2. Nie piszą, bo nie lubią powtarzać wciąż tych samych myśli licząc, że ktoś posiedzi przy wyszukiwarce i sobie sam znajdzie.
3. Nie piszą, bo przyjmują, że to zadanie własne i dowód na najwyższą wolność.
4. Nie piszą, bo schematy myślenia są utrwalone i szkoda im czasu na jałowe spory. Znają ewentualne odpowiedzi na pamięć.
5. Nie piszą czekając na dalszy rozwój wydarzeń, włączą się jak zacznie coś ciekawić. Na razie nie ma punktu zaczepienia do dyskusji.
6. Nie piszą, bo wyczuwają, że chcesz sprawdzić jak spójne masz poglądy a wiedzą, że spójność z prawdą niewiele ma wspólnego.
7. Pewnie są jeszcze inne przyczyny tego, że nie piszą.

Skoro wiesz z góry dlaczego nie piszą, tak samo powierzchowna może być motywacja Twej niewiary. I odstraszasz nieuczciwością intelektualną. To się łączy w spójność myślenia- powierzchowność sądów.
Boga opisuje głównie teologia negatywna.

Jeśli rzeczywiście chcesz się zmierzyć sam ze sobą, zacząć należy od uczciwości wobec siebie. Tendencje do manipulowania, dowolne zabawy logiką (nazywają to chyba naturalną) i powierzchowne sądy skutecznie to zaciemniają.
Życzę jednak powodzenia w poszukiwaniach. Jestem taki gadający zbyt wiele mod, bo czuwanie nad przebiegiem rozmów przypisuję sobie do obowiązków. Nie wiem też, czy nie skasuję tego wpisu, więc nie odnoś się do niego. Utrudnisz mi zadanie. :)

So mar 05, 2016 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boga oglądać się nie da, więc poprzez to zabić.
Na pewno Boga nie będzie oglądał ten co go chce ujrzeć.
A dla tego co Boga sobie nie wyobraża, nawet On nie jest niedostępny.

Jeśli to pojmiesz będziesz żył w spokoju.
A jeśli nie, będziesz Boga szukał całe swe życie.
To mogę ci z całą pewnością odpowiedzieć na twe poszukiwania.

So mar 05, 2016 8:24 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wierze ze jestesmy w jakikolwiek sposob szczegolni, natomiast wierze ze znalezienie innych form zycia gdzie indziej to tylko kwestia czasu, rozwoju nauki i techniki.
Tu sie zdecydowanie roznimy :).
Poza tym uwazam ze chociaz cialo przemija, to tez jest wazne a praktyka kk te cialo marginalizuje i krepuje, mozna powiedziec ze zgadzam sie z teoria katolickiej klatki funkcjomujacej w tutejszej ( pln amerykanskiej ) psychologii.
No ale to dygresja do Hadesa - napisalem po prostu co jest dla mnie rozumowa trudnoscia w katolickim widzeniu Boga.

Merss jednak odniose sie do twego postu, bo juz poprzednio napisalas taki ladny, dluzszy post i go pozniej skasowalas.
No wiec przede wszystkim nie wiem i nie spekuluje dlaczego nie pisza - stwierdzam fakt i wysnuwam z niego tylko wniosek ze widocznie nie jest to dla nich interesujace zagadnienie.
Dla mnie bylo to pewne ze kazdy czlowiek wierzacy ma jakis "obraz" Boga w ktorego wierzy i porownanie tych "obrazow" byloby ciekawe, ale to nie pierwszy raz kiedy rzeczywistosc koryguje moje wyobrazenia :).

No i wlasnie u mnie wystepuje niespojnosc pogladow, bo choc potrafie przyjac "obraz" Boga jako poczatku i przyczyny wszystkiego ( tak jak Hades przedstawil to w koncowce swego postu zeby sie nie powtarzac ) to kloci sie ten obraz z obrazem Boga prowadzacego micromanagement kazdego czlowieka na planecie Ziemia, a oba "obrazy" sa przedstawiane w nauce KK.
Mozliwe ze moje sady sa powierzchowne, ale pamietaj ze przez wiekszosc zycia bylem b daleko od stycznosci z nauka KK i nie jestem znawca pisma swietego jak wielu tu obecnych.
Natomiast staram sie nie robic zadnych "zabaw z logika", czy uzywac tego watku do deprecjonowania nauki KK, za stary jestem na to zeby mi na tym zalezalo.
Uwazam ze mozna wierzyc, lub nie ( czyli wierzyc w co innego ) ale dla mnie osobiscie to jest jeden z punktow dla ktorego laska wiary w to co glosi KK nie jest mi dana.

So mar 05, 2016 8:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Nie wierze ze jestesmy w jakikolwiek sposob szczegolni, natomiast wierze ze znalezienie innych form zycia gdzie indziej to tylko kwestia czasu, rozwoju nauki i techniki.
Tu sie zdecydowanie roznimy :).

Wcale nie.
Tu się nie różnimy.
Wiem że możemy być sami lub pośród innych.
Niczego jednak to nie zmienia.

Cytuj:
Poza tym uwazam ze chociaz cialo przemija, to tez jest wazne a praktyka kk te cialo marginalizuje i krepuje, mozna powiedziec ze zgadzam sie z teoria katolickiej klatki funkcjomujacej w tutejszej ( pln amerykanskiej ) psychologii.

Tu się "zamotałem" - nie wiem o co chodzi dokładne.
W pełni popieram nauke KK że ciało to coś co nas ogranicza.Marność.
Te klatki i wywody z nimi związane jakoś mi nie podchodzą logicznie.

So mar 05, 2016 9:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mnie raczej chodzilo o ograniczenie tej marnosci - ciala, klatka zakazow i nakazow serwowanych przez nauke KK.
Ale razem wziawszy jest to tylko dygresja.

So mar 05, 2016 10:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Dla mnie bylo to pewne ze kazdy czlowiek wierzacy ma jakis "obraz" Boga w ktorego wierzy i porownanie tych "obrazow" byloby ciekawe, ale to nie pierwszy raz kiedy rzeczywistosc koryguje moje wyobrazenia :).

Dobra. Zawieszę to swoje milczenie do świąt, bo leniwce na razie czytają jednym okiem zamiast mnie wyręczyć. Będę adwokatem diabła.
A ja pytam: co daje takie porównanie wypowiadających się? Jakimi narzędziami to będziesz obiektywizował? Mózg pójdzie po linii najmniejszego oporu- dopasuje to do Twej spójności wewnętrznej. Zignoruje jak nie będzie pasowało, bo mózg pracuje na pojęciach i obrabia bodźce indywidualnie wg istniejących pojęć mózgowych. Nie znasz pomyłek w życiu duchowym o których wspominam niżej a każda niesie skrzywiony obraz Boga.
Dlatego też nie ma mowy o nawróceniu się bez uprzedzającej łaski. Tę jednak można przespać.
Cytuj:
Mozliwe ze moje sady sa powierzchowne, ale pamietaj ze przez wiekszosc zycia bylem b daleko od stycznosci z nauka KK i nie jestem znawca pisma swietego jak wielu tu obecnych.

No właśnie...
Zaangażowanie się w duchową formację ma pomóc poznać siebie. Tyle, że miłość własna mocno broni status quo a kusiciel jej wtóruje. Kusi do falszywej pokory przekonując np o bezużyteczności czynionych wysiłków w pracy nad sobą. Cała ta religia ma jeden cel- uczynić człowieka dojrzałym i podaje wzorzec...i zaczynają się schody interpretacyjne oraz pomyłki w życiu duchowym. Tego jest multum i nie znasz owych pomyłek wynikających z wiedzy i osobowości człowieka. Inny obraz Boga przedstawi Ci skrupulant, inny myślący magicznie, jeszcze inny cierpiętnik. Inaczej widzi Boga rozpoczynający swą przygodę z Bogiem, inaczej ten w połowie drogi na górę Tabor.

Są łasuchy duchowe biegające od świętego do świętego i próbujący z każdego uczynić matrycę i w ten sposób zbudować sobie obraz Boga. A kopiowanie świętych to nie to samo co naśladowanie, bo brakuje twórczego i odpowiedzialnego spojrzenia. Pokusa łakomstwa duchowego może zepchnąć prawdziwy wzorzec Boga (Jezusa ) na dalszy plan. Inaczej widzi Boga człowiecza mrówka, kolejny spaczony obraz Boga. A zazdrosna stoskrotka to kolejna pomyłka duchowa wierzących. Mamy jeszcze czarną dziurę, krzywe zwierciadlo, czy szkiełko i oko. A patrzenie sercem to dar Ducha świętego, którego nieobdarowany nie rozumie.
Nawet w górnym forum nie napiszę diagnozy. Jak ją niedawno komuś oględnie podałam na PW to z hukiem odszedł z forum i uznał mnie za winną swego odejścia.
Cytuj:
Uwazam ze mozna wierzyc, lub nie ( czyli wierzyc w co innego ) ale dla mnie osobiscie to jest jeden z punktow dla ktorego laska wiary w to co glosi KK nie jest mi dana.

Jeśli rzeczywiście szukasz odpowiedzi na pytania egzystencjalne i nie wykluczasz sensu życia i celowości świata, łaskę otrzymałeś.
Bóg prowadzi każdego inną drogą. Oby nie zniechęcać się w poszukiwaniach, bo twarde_- wierzę i wierzyć zawsze bedę oraz nie wierzę i tak już zostanie są kłamstwem. Prawdą jest jednak, że duchowość szkiełka i oka nie widzi nadchodzącego Chrystusa. Czekają na niego, ale mija ich niezauważony.

Wracam do początku- co da wypowiedzenie się użytkowników? Przywoływałam słowa Hellera i Tischnera, że Bóg to Bóg ukryty. Szuka się Go po śladach.

N mar 06, 2016 12:09 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona