Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 04, 2020 10:56 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jak rozumiecie / wyobrazacie sobie / pojmujecie Boga 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak rozumiecie / wyobrazacie sobie / pojmujecie Boga
@Merss Mam pytanie :

Cytuj:
Prawdą jest jednak, że duchowość szkiełka i oka nie widzi nadchodzącego Chrystusa. Czekają na niego, ale mija ich niezauważony.

Co to jest ta "duchowość szkiełka i oka"?
To osoba która usilnie przez lupę patrzy w Biblię i szuka tej prawdy i szuka..
a życie ucieka "koło nosa"? Czy jednak nie to?

N mar 06, 2016 3:48 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Szkiełko i oko to najogólniej...o drodze na której nie nauczono się patrzeć sercem. Zdolność widzenia sercem dana jest człowiekowi wraz z darem umiejętności. Dzięki temu darowi Ducha Świętego możemy wydawać trafne sądy odnośnie wydarzeń w jakich uczestniczymy my lub inni ludzie, odnośnie historii dokonującej się na świecie (czytanie znaków czasów). Stajemy się wówczas uczestnikami mądrości samego Boga. Możemy bowiem wnikać w głębszy sens, w Boży zamysł tego, co obserwujemy w sobie i wokół siebie.
Szkiełko i oko to symbole powierzchownego spojrzenia na świat. Zanim się nabędzie takiej umiejętności patrzenia sercem należy przejść niejedno upokorzenie. Dopiero wówczas, gdy szkiełko i oko nie potrafią wyjaśnić jakieś tajemnicy, Boży Duch może rozbudzać stopniowo wewnętrzny wzrok, skierowując nasze widzenie na obszary dotąd nieznane.
...że też wcześniej nie wpadło mi to głowy, wszystkie puzzle mi się teraz poskładały myśli człowiek

Jak rozpoznać duchowość szkiełka i oka? Cechuje ją przede wszystkim duch notorycznego gorszenia się niezrozumiałymi dla ludzkiego rozumu działaniami Boga. Tacy wierzący nie są w stanie wniknąć głębiej w miłość wyrażającą się poprzez krzyż i związane z tym cierpienie i upokorzenie. Nie widzą nadchodzącego w wydarzeniach Chrystusa.
Pragną duchowości na 'odpowiednio wysokim' poziomie- bogatej w duchowe doznania, naznaczonej mocą, która zawsze zwycięża słabość i powala przeciwników Boga, duchowości wolnej od tej całej ludzkiej biedy, z którą nie wiadomo co robić.
Chrystus tymczasem posyła nieustannie 'małych' świętych, cechujących się mądrością i spojrzeniem dziecka. Nie dojrzą tego. W swoim życiu nie uchwycą sensu, odwracając się nie widzą drogi, którą są prowadzeni.

Czytanie literatury dotyczącej duchowości nie jest niczym złym, jeśli zachowane są proporcje między życiem (odszukanie i zrealizowanie woli Bożej) i pragnieniem roztropnego wdrażania prawd w kształtowanie siebie. A Pismo nie jest do samodzielnego interpretowania- to wyczytujemy właśnie w Piśmie. Obarczeni błędami w duchowości oraz niedoskonałością aparatu analizującego (mózg) będą czytać to co chcą przeczytać...i bardzo im blisko do wiary sekciarskiej, są na nią niezwykle podatni lub rezygnacji z wiary.

N mar 06, 2016 9:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ano właśnie...

A ta stokrotka?

Nie to żebym ci chciał zawracać głowę, ale po prostu ciekawy jestem w którą z tych "beczek" wpadłem.

N mar 06, 2016 5:59 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To krążenie wokół problemu: dlaczego Bóg jednych ludzi obdarza nadzwyczajnymi względami, pieści niektórych od kołyski aż do grobu...skąd bierze się zazdrość u mniej obdarowanych.
Tyle, że to temat dotyczący duchowości, wiary rzeczywistej i pozornej...studnia bez dna i odrębny temat. A ja nie bardzo na razie mam czas angażować się w rozmowy.
Autor wątku wymyślił sobie obraz Boga. Sam Bóg go podał zsyłając Syna, tyle człowiekowi potrzeba, by wiedział. Szukanie Boga to ciężka praca.
viewtopic.php?p=914625#p914625
viewtopic.php?p=991586#p991586

N mar 06, 2016 6:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Autor wątku wymyślił sobie obraz Boga. Sam Bóg go podał zsyłając Syna, tyle człowiekowi potrzeba, by wiedział.

Ekhm, raczej nie bardzo sobie daje rade z tym wymyslaniem, pewnie "patrzenie sercem" szwankuje :).
Co do drugiego zdania - zazdroszcze ludziom ktorym to wystarcza.

Natomiast zalaczone linki i przemyslenia innych na ten temat sa b.ciekawe.

N mar 06, 2016 7:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Chodziło mi o tytuł wątku, nie obraz Boga wymyślony przez Adama. :) Tak to wygląda pisanie 'z doskoku'. Powinno wystarczyć (Chrystus jako obraz Boga) ale za tym krótkim zdaniem kryje się ogrom wiedzy i niezrozumienia. Mamy z tym do czynienia chociażby w rozumieniu odmiany miłości- miłosierdzia. Jeden wierzący wyjaśnia, że miłosierdzie to rodzaj relacji obustronnych, drugi przeczy. Nauka Kościoła swoje, wierzący swoje. Brak rozumienia prowadzi do niepotrzebnych sporów. W innym wątku ktoś waży ateizm i teizm społeczeństwa stanem zamożności finansowej i uważa, że to kryterium obiektywne...tyle, że od strony teizmu nie do przyjęcia.

N mar 06, 2016 7:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Znalazlem sie w takim momencie zycia ze moment poznania odpowiedzi na wszelkie pytania egzystencjalne zbliza sie z oszalamiajaca szybkoscia, postanowilem wiec odswierzyc sobie religie swego dziecinstwa i mlodosci w ktorej rodzina i szkola starala sie mnie dosc bezskutecznie wychowac.
Chcialem sprawdzic swoja decyzje z czasow nastoletnich, czy byla ona glupia, impulsywna i niczym nieuzasadniona, czy miala jakis wazny dla mnie sens.
Zaczalem od poswieconego portalu Fronda, ale po m-cu wywalono mnie z tamtad z hukiem po spostrzerzeniu ze ich propaganda z pierwszej strony jakos bardzo mi przypomina propagande PRL.
No wiec trafilem do was i sadze ze z kolei tu zadam kilka pytan, jesli oczywiscie moderacja je dopusci, bo jak narazie dowiedzialem sie tylko ze jako bez wyznaniowiec nie mam prawa pisac w czesci chrzescianskiej.
No to tyle tytulem wstepu, czekam na odpowiedzi na moje pytanie, a jesli juz bylo to prosze o skierowanie do tego watku.
Ogolnie tutejszy format bardziej mi sie podoba niz frondowska "lista dyskusyjna" bo mozna w jego ramach latwiej operowac.

A chcesz sam poznac czy tylko wiedziec jak inni widza?

Pn mar 07, 2016 3:29 am
Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
merss napisał(a):
Autor wątku wymyślił sobie obraz Boga. Sam Bóg go podał zsyłając Syna, tyle człowiekowi potrzeba, by wiedział.

Ekhm, raczej nie bardzo sobie daje rade z tym wymyslaniem, pewnie "patrzenie sercem" szwankuje :).
Co do drugiego zdania - zazdroszcze ludziom ktorym to wystarcza.

Natomiast zalaczone linki i przemyslenia innych na ten temat sa b.ciekawe.

To nie patrzenie sercem szwankuje, tylko my nie kojazymy tego patrzenia sercem z wlasciwymi sytuacjami.
Widzimy sercem jedynie wtedy gdy sami potrzebujemy pomocy, lub dzieje sie nam krzywda, ale gdy innym jest pomoc potrzebna, jakims dziwnym zrzadzeniem to widzenie sercem nagle slepnie, a umysl wymazuje natychmiast nawet samo rozumienie patrzenia sercem, mimo ze przed chwila, gdy nam dziala sie krzywda, wiedzielismy jak inni powinni na nasza krzywde patrzec sercem.

Pn mar 07, 2016 4:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Teizm czy ateizm? Co jest lepsze?
trochę nie na temat się zrobiło ;)
pytanie czy dla społeczeństwa lepszy jest teizm czy ateizm to teza dla socjologów raczej
my sobie możemy 'pomędrkować' patrząc na historię i własne wrażenia

a nawiązując do 'wyszłego przypadkiem' problemu:
"jak rozpoznać prawdziwego Boga?"
odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna - po owocach :) który Bóg dotrzymał słowa? przepowiedział i się zdarzyło? który Bóg działa dziś, tu i teraz aby Ci pomóc?

jak się dobrze temu przyjrzeć to każdy może w swoim życiu takie 'ślady Boga' odnaleźć. A jak się bardzo dobrze przyjrzeć to tylko Bóg objawiający się przez Biblię spełnia wszystkie warunki 'prawdziwości' i jednocześnie 'miłości'

Bo 'prawdziwość' działania i istnienia można też przypisać fałszywemu 'bogu' - którego może zaimitować szatan. Ale nie będzie to miłość wyzwalająca i pomagająca - bo nie taka jest jego natura.

A taka jest ludzka potrzeba - bo tacy zostaliśmy przez Boga stworzeni - z Miłości i do Miłości.

Śr mar 09, 2016 2:10 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Czyli chciejstwo - wybrałeś tę religię, która ci odpowiadała, a nie tę, która jest prawdziwa.

Ja akurat wybierać nie musiałem - urodziłem się w katolickiej rodzinie.
Co bym wybrał gdbmym urodził się w Indiach? Ciężko powiedzieć.

A więc jeszcze gorzej - przyjąłeś to, co wynikło z miejsca twojego wychowania.
Statystycznie rzecz ujmując, gdybyś się urodził w Indiach, wyznawałbyś hinduizm. Z takim samym przekonaniem.

Hades napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Druga kwestia - skąd założenie, że w ogóle którakolwiek jest prawdziwa, skoro - jak wiadomo - każde plemię/cywilizacja i tak sobie jakąś religię wymyśli. I to zawsze inną.

Ano z Biblii. Jest tam taka wiedza między innymi że począkowa religia była bardzo prosta. Miała tylko 1 zakaz który został złamany.Od tego momentu dzieje się coś złego.Między innymi ludziska zaczynają większą uwagę zwracać na to co przemija.I w ekstremalnych warunkach zaczyna czcić rzeczy które są czasowe. Słońce, księżyc wode, deszcz cokolwiek.

No i? Gdzie ta wiedza, że jednak ta religia jest prawdziwa? Z tego co napisałeś wyżej nic takiego absolutnie nie wynika. Silmarillion też spełnia te warunki.

Śr mar 09, 2016 2:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O ile w codziennym zyciu moge odnalezc cos so mozna podciagnac pod "slady Boga", to dlaczego mam uwazac ze sa to slady Boga katolickiego ?
Co Bog katolicki ( przepraszam za ta uproszczona zbitke slowna ) obiecal i sie spelnilo ?

Śr mar 09, 2016 4:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na początek uznaj go za Boga.
Póżniej drogą dedukcji wybierz czy to katolicki czy jeden z wielu buddyjskich czy hinduskich.
lol

Cytuj:
A co do najstarszego, to też bardzo słaby argument, bo hinduizm jest starszą religią od judaizmu, tamci bogowie są starsi ;)

Bzdura!
Tekst o potopie jest wyryty na tablicach z Sumarii ok 3500 rpne wątpię zatem że jest jakakolwiek starsza religia ... . Coprawda ci wierzyli w coś zupełnie innego (bałwochwalcy) ale już text o potopie przerabiali. Biorąc pod uwagę ze pisać zaczeli dopiero wtedy a osiedli tam ok 5000 lat pne to hinduizm się chowa.

Śr mar 09, 2016 4:58 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
O ile w codziennym zyciu moge odnalezc cos so mozna podciagnac pod "slady Boga", to dlaczego mam uwazac ze sa to slady Boga katolickiego ?
Co Bog katolicki ( przepraszam za ta uproszczona zbitke slowna ) obiecal i sie spelnilo ?

najpierw dojdź do Boga, a potem możesz szukać dalej :) nie wszystko na raz, nie ma potrzeby

Śr mar 09, 2016 5:00 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2