Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 31, 2020 6:25 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Świadome śnienie/sny 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadome śnienie/sny - Jakie jest Wasze zdanie?
Dlaczego tak uważasz? Właśnie do tego dąży ten wątek, by wszystko raz na zawsze sobie wyjaśnić

So maja 21, 2016 10:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Bo manipulując własną jaźnią, otwierasz się na rzeczywistości, które nie są przyjazne człowiekowi.

N maja 22, 2016 1:33 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney
Lubię kawę na ławę, więc powiedz do czego się odnosisz z tymi nieprzyjaznymi rzeczywistościami?
Bo pisząc to co napisałeś, straszysz tylko w stylu MJ-a, bo tak jest i już.

Uczciwość wobec dyskutantów wymaga określenia tego zagrożenia jeśli już tak uważasz.

Dla mnie sen jest po prostu informacją jak każda inna.
A sen który pamiętam jest tym świadomym.
Bo z tego co wiem, nie każdy sen pamiętamy w ogóle, a tylko te które powodują w nas emocje.
Skąd te emocje, czy są one użyteczne czy szkodliwe, choćby na tej samej linii jak emocjonalne zachowania nasze na jawie?

We wszystkim z czym się człowiek styka jest mieszanka zależności, tak i we śnie one są.
Jakie i które są pozytywne a które nie, oraz w jakich okolicznościach?

N maja 22, 2016 10:49 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Odpowiedz z cytatem
Ja mam codziennie prawie świadome sny inspirowane horrorami, fantazy i science-fiction. To najwspanialsza gra w jaką grałem, czyli Incepcja (sen w którym mam pełną świadomość).

N maja 22, 2016 10:54 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ghost in the Shell napisał(a):
Ja mam codziennie prawie świadome sny inspirowane horrorami, fantazy i science-fiction. To najwspanialsza gra w jaką grałem, czyli Incepcja (sen w którym mam pełną świadomość).

Do czasu. Potem zacznie się inna jazda.

witoldm napisał(a):
Barney
Lubię kawę na ławę, więc powiedz do czego się odnosisz z tymi nieprzyjaznymi rzeczywistościami?

Uczciwość wobec dyskutantów wymaga określenia tego zagrożenia jeśli już tak uważasz.

Bo z tego co wiem, nie każdy sen pamiętamy w ogóle, a tylko te które powodują w nas emocje.
Skąd te emocje, czy są one użyteczne czy szkodliwe, choćby na tej samej linii jak emocjonalne zachowania nasze na jawie?

We wszystkim z czym się człowiek styka jest mieszanka zależności, tak i we śnie one są.

Rozmowa jest o zjawiskach paranormalnych. Świadome sny są powiązane z okultyzmem. I zapewne o tym Barney pisał.

N maja 22, 2016 12:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Do czasu. Potem zacznie się inna jazda.

Jaka jazda się zacznie i na jakiej podstawie tak piszesz?
Tek De Cart napisał(a):
Jeżeli w tym śnie ŚWIADOMIE działam - to dlaczego miałoby być to wyłączone z moralności?

Dlatego, że moralność i etyka nie jest żadną wartością sama w sobie. Są jedynie narzędziami dzieki którym ludzie mogą żyć szczęśliwie. Jeśli moje zachowanie nie powoduje absolutnie żadnych konsekwencji to nie może podlegać ocenie moralnej. Nie można przekraczać prędkości, bo stwarzamy tym zagrożenie dla siebie i innych. Jednak jeśli gramy w NFS na komputerze, to możemy wciskać gaz ile nam się podoba. Jest to moralnie neutralne.

N maja 22, 2016 12:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ghost in the Shell napisał(a):

Wykorzystujesz w jakimś stopniu to co w snach widzisz później w życiu, czy to jest forma dobrej tylko zabawy, potem zapomnienie?

Jockey
Cytuj:
Rozmowa jest o zjawiskach paranormalnych. Świadome sny są powiązane z okultyzmem. I zapewne o tym Barney pisał.

Jak ja to uwielbiam, wtrącanie kierunków bez wyjaśnień szczegółowych.

Okultyzm o ile wiem, to świadome kierowanie się wartościami ponad naturalnymi, świadome ich wywoływanie.

Sen natomiast o ile jest świadomy, bo go pamiętamy, o tyle na jego treść świadomie mamy prawie żaden wpływ.
Ja jak sobie uświadomię że śnię natychmiast się budzę, tak reaguje moja świadomość w śnie.
Pomimo tego że podobała mi się treść snu i chciałem jej jeszcze.

N maja 22, 2016 12:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Sen natomiast o ile jest świadomy, bo go pamiętamy,

To że pamiętasz co ci się przyśniło nie czyni snu świadomym.

Cytuj:
Świadomość – podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie).

Czy byłeś w stanie wybierać świadomie podczas snu lub reagować realnie na sen?Nie mówię tu o sytuacji po przebudzeniu lecz w trakcie snu.
Są lunatycy - gdzie chodzą we śnie ale nie sa tego świadomi itd....

Czy było to coś w zakresie wizji narzuconej przez procesy mózgowe na które nie masz żadnego wpływu ale za to pamiętasz czasem treść czy motyw ...

Jak już pisałem dla mnie sen świadomy to brednie.

N maja 22, 2016 6:11 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):

Niejednokrotnie miałem okazję się przekonać iż można uzyskać świadomość w czasie snu. Podczas pewnej fazy snu aktywuje się kora przedczołowa - ot co.

Jockey i Barney nie dostarczyli wystarczających argumentów.

N maja 22, 2016 8:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hades
Cytuj:

To jako co uważasz sny?
Jako niestrawność naszego intelektu, a następnie wydalanie tego w czasie snu?
To tylko jedna z możliwych hipotez.

N maja 22, 2016 9:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Barney
Do świata duchowego, oczywiście.
Cytuj:
A jakiego dowodu - prócz casusów ludzi którzy z tego powodu wpadli w kłopoty duchowe - się spodziewasz?

Cytuj:
Przecież określiłem.

Cytuj:
Nie o tym mowa, gdy mówimy o "świadomym śnieniu".
Cytuj:
Sam sen który pamiętamy jest obojętny moralnie.

Cytuj:
O jakie zależności pytasz?

Pn maja 23, 2016 1:14 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Barney jak zwykle nie uznał nas godnych poznania pełni wiedzy, która została mu objawiona. On jedynie wskazuje nam drzwi, sami będziemy musieli przez nie przejść :-D

Pn maja 23, 2016 9:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney
Cytuj:
Nie o tym mowa, gdy mówimy o "świadomym śnieniu".

Zgoda -Hades już to doprecyzował.
Natomiast zło także to duchowe, powinno być określone precyzyjnie, by nie tworzyć jego kolejnej wersji, opartej na nieporozumieniu.
Cytuj:
O jakie zależności pytasz?

Pytam jakie masz zdanie na temat snu, jak go traktować.
Czy jest to zbędny duchowy balast, czy jest to wynikiem nieznanych bliżej procesów, które jeśli są znane, są dla nas jakąś informacją?
Piszesz że sen jest obojętny moralnie.
To trochę ogólnie napisane.
Rozumiem przez to, że nie należy treści snu brać pod uwagę jeśli chodzi o moralną jego stronę.
Ale czy w innych informacyjnych sprawach, należy czy nie brać sen na poważnie?

Hades napisał że sen świadomy to brednie.
Nie wiem czy sen w ogóle też tak traktuje.
Drążę temat bo kiedyś mocno przeżywszy sen, dał on mi wiele informacji, które wyprzedziły czas, pokazał mi sen w prawdziwym świetle to co się później wydarzyło.
A z kolei jestem przeciwnikiem przypadku, przypadkowych zdarzeń, także sennych.

Pn maja 23, 2016 9:57 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Świadomy sen istnieje, jest to naukowo udowodnione - faktami, były kiedyś ws. tego zjawiska przeprowadzane eksperymenty. Na Wikipedii można znaleźć bardziej szczegółowe informacje. Co do moralności, to skoro jestem świadomy i "to niby ja podejmuję decyzję" (zakładając że nie jest się w trakcie takiego LD pod wpływem jakiejś iluzji nie wykreowanej przez mózg) to ... nie powinno to zwalniać z odpowiedzialności moralnej - no dobrze, ale przy założeniu, że w takim śnie nie robi się nic złego, tylko np. "buduje" własne miasto czy coś, jak dla mnie to jest neutralne moralnie. Kończąc bełkot naukowy i przechodząc do tego bardziej duchowo-psychicznego to moje wątpliwości głównie wynikają z tego, że te "zjawisko" rzekomo (nie jestem pewien!) jest również w jakiś sposób wykorzystywane w okultyzmach, choć do niego samego wątpię (choć nie zaprzeczam, mam wątpliwości) by było okultyzmem. Ja osobiście widziałbym to tak, skoro w założeniu że źli ludzie wykorzystują księżyc do hmm... jakiś swoich rytuałów to od razu księżyca nie czyni się narzędziem zua, jak i czymś złym. Jako jedyne zagrożenie jakie mi przychodzi do głowy to uzależnienie się od tego, choć to już jest skrajność. Co do otwarcia się na tzw. "świat duchowy" - to w jaki sposób miało by to następować? Po raz kolejny zarzucę porównaniem. "Zuy" haker chciałbym sie włamać osobie X na komputer, może to zrobić jedynie za pośrednictwem internetu, bądź bezpośrednio mając dostęp do tego komputera. Skoro więc komputer jest podłączony do sieci lokalnej, czyli takiej w której jest tylko on, a do owego internetu nie jest podłączony - to zagrożenie za pośrednictwem internetu znika. No i jak to tak widzę, oczywiście w przełożeniu na mózg etc. Temat dalej trwa, szukanie odpowiedzi dot. LD jest bardzo trudne, ciekawe czy kiedykolwiek ją uzyskam :P

Pn maja 23, 2016 4:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem co by Cię przekonało. To nie fizyka.
Oto co napisał na ten temat profesor psychiatrii:
prof. Jarosław Półchłopek-Bachleda:
"Jedno z zaburzeń snu tzw. świadome śnienie, stanowi szczególne zagrożenie tym bardziej, że od pewnego czasu temat ten staje się modny. Według najnowszych badań tzw świadome śnienie wynika z zaburzeń hormonalnych oraz rozregulowania równowagi w płynie mózgowo rdzeniowym podobnie jak ma to miejsce w shizofrenii, istnieją też przesłanki wskazujące na zwiazek tego zjawiska z uszkodzeniem hipokampu na co wyraźnie wskazuja badania prof. Steinera i jego zespołu. Zjawisko to występuje u dzieci oraz w okresie pokwitania w późniejszym wieku samoistnie ustępuje. Osobniki u których występuje to zjawisko szczególnie narażone są na shizofrenię a także innego rodzaju zaburzenia psychiczne. Tzw. świadome śnienie zwiazane jest ze zwiększona produkcją endorfin, melatoniny a takrze adrenaliny stąd sny tego typu śniący odbiera jako niezwykle żywe, o niemal mistycznym charakterze czesto przerażające. Zwiazek koszmarów ze świadomym śnieniem jest zresztą od dawna znany.Pojedyńcze wystąpienie świadomego snu jest tylko symptomem wskazującym na te zaburzenia i samo w sobie nie jest groźne, jeśli jednak tego typu sny powtarzają się wywołują poważne zaburzenia hormonalne i w konsekwencji prowadzą do powaznych zaburzeń psychicznych i uszkodzenia mózgu.

Osobne zagadnienie stanowią psychologiczne powikłania zwiazane z występowaniem świadomego śnienia. Jak wykazują badania statystyczne 98% osób u których pojawia się to zjawisko wcześniej czy później sięga po narkotyki. Występowanie świadomych snów prostą droga prowadzi do narkomanii, nie przypadkowo od tysiącleci świadome śnienie i używanie halucynogenów ściśle wiązało się ze sobą.
Nadmiar edorfin związany z tym zjawiskiem powoduje iż osobnik staje się uzależniony i kiedy poziom edorfin powraca do normy sięga po substytuty aby ponownie doświadczyć tych wrażeń. Inne komplikacje wiążą się, ze wzrostem agresji i zatraceniem rozróżniania pomiędzy jawą a snem."

Profesor ilustruje swoje wypowiedzi opisem wielu przypadków w których ludzie wyskakiwali przez okna, lub robili inne rzeczy narażając zdrowie swoje i innych - biorąc rzeczywistość za sen.

Opisuje też kliniczny przypadek Anny B. uczennicy Poznańskiego LO, która znalazła w internecie opisy wywoływania świadomych snów i nieodpowiedzialnie zaczęła na sobie eksperymentować stosując tzw metodę "testów rzeczywistości" i "Mild" oraz używając tzw dźwięków do synchronizacji fal mózgowych. Młoda zdolna dziewczyna, która osiągała znakomite wyniki w nauce stopniowo zaczęła dostawać coraz gorsze stopnie, stała sie rozkojarzona i coraz bardziej drażliwa. Co jak się okazało było wynikiem przerywania snu. Stopniowo, zaczął pogarszać się jej kontakt z rzeczywistością i zaczęły pojawiać się kolejne symptomy. Kiedy trafiła na oddział z poważnymi zaburzeniami wskazującego na uszkodzenie mózgu miała za sobą bez mała 1,5 roku takiego intensywnego "treningu" i oczywiście wiele świadomych snów. Poddana eksperymentalnej terapii hormonalnej, połaczonej z elektrowstrząsami i lekami psychotropowymi już po miesiącu uwolniła się od świadomych snów stopniowo wróciła do normy. Leczenie trwało ponad rok. Dziś Anna funkconuje już samodzielnie, jednak ciagle musi przyjmowac leki i pozostaje pod kontrolą lekarza.

Zdaniem lekarzy najbardziej tragicznym w skutkach okazało się użycie tzw dźwieków synchronizoujacych fale mózgowe, których szkodliwość poznano już w latach 70-tych. Nałożenie ich wpływu na zaburzenia hormonalne i brak równowagi w płynie mózgowo rdzeniowym będących wynikiem wywoływania tzw świadomych snów doprowadziło do trgedii.

Profesor przedstawił wyniki swoich badań Polskiemu Związkow Psychiatrów i stał się jednym z inicjatorów obywatelskiego projektu ustawy mającej na celu zakazanie rozpowszechniania i używania tzw dźwieków synchronizujacych fale mózgowe oraz zakaz propagowania tzw oneironautyki.

Bardzo ciekawa prezentacja, podchodząca w dużej mierze od strony badań naukowych https://www.youtube.com/watch?v=sBJ53JT ... e=youtu.be

Pn maja 23, 2016 6:51 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona