Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 03, 2020 10:50 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Świadome śnienie/sny 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadome śnienie/sny - Jakie jest Wasze zdanie?
Co do prof. Jarosława Półchłopek-Bachleda nie mam pewności bo nie mogę o nim znaleźć żadnych informacji. Poza tym faktem jest jeszcze w tym cytacie napisane coś w rodzaju iż "w wyniku LD 98% osób praktykujących to zjawisko staje się narkomanami" dyskredytuje cały ten tekst, natomiast za samą prezentację na YT dziękuje, coś tam wnosi :-D

Pn maja 23, 2016 7:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
ramewn3323@gmail.com napisał(a):
Co do prof. Jarosława Półchłopek-Bachleda nie mam pewności bo nie mogę o nim znaleźć żadnych informacji. Poza tym faktem jest jeszcze w tym cytacie napisane coś w rodzaju iż "w wyniku LD 98% osób praktykujących to zjawisko staje się narkomanami" dyskredytuje cały ten tekst, natomiast za samą prezentację na YT dziękuje, coś tam wnosi :-D

Nic takiego tam nie napisano. Natomiast napisano:
Cytuj:
Osobne zagadnienie stanowią psychologiczne powikłania zwiazane z występowaniem świadomego śnienia. Jak wykazują badania statystyczne 98% osób u których pojawia się to zjawisko wcześniej czy później sięga po narkotyki. Występowanie świadomych snów prostą droga prowadzi do narkomanii, nie przypadkowo od tysiącleci świadome śnienie i używanie halucynogenów ściśle wiązało się ze sobą

Czyli dwie tezy:
  • 98 % sięga po narkotyki (a nie: staje się narkomanami - to duuuuża różnica). Doskonale mogę sobie wyobrazić podobną korelację wśród osób eksperymentujących z różnymi stanami świadomości
  • Występowanie świadomych snów prostą droga prowadzi do narkomanii - nie wiadomo w jakim procencie.
    Analogicznie: palenie prowadzi do raka płuc, ale bodajże tylko co 8 palacz umiera na tę chorobę (inni umierają na inne związane choroby, a jakiś procent nawet na coś zupełnie nie związanego)

Warto jednak czytać ze zrozumieniem.

Pn maja 23, 2016 8:30 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@Barney

Po wpisaniu nazwiska rzekomo istniejącego prof. Półchłopka-Bachledy internet sypie linkami do forów związanych z wiarą...

Cytuj:
Tzw. świadome śnienie zwiazane jest ze zwiększona produkcją endorfin, melatoniny a takrze adrenaliny stąd sny tego typu śniący odbiera jako niezwykle żywe, o niemal mistycznym charakterze czesto przerażające. Zwiazek koszmarów ze świadomym śnieniem jest zresztą od dawna znany.

Wątpię w to. W rzeczywistości to LD może być metodą terapii na koszmary*. :)

Cytuj:
Bardzo ciekawa prezentacja, podchodząca w dużej mierze od strony badań naukowych https://www.youtube.com/watch?v=sBJ53JT ... e=youtu.be

Z tego filmu:Świadome śnienie wytwarza szczególny schemat elektrycznej aktywności w mózgu, który posiada podobieństwa ze schematem tworzonym przez choroby psychiczne

I co z tego? Czy to znaczy że już musi mi to zaszkodzić? Zjedzenie smacznego obiadu wytwarza schemat podobny do wytwarzanego przez amfetaminę.

Zerkam u źródła(pobieżnie) a tam: Similarities in brain activity during lucid dreaming and psychosis suggest that dream therapy may be useful in psychiatric treatment, a European Science Foundation
Czyli że dzięki temu, być może, terapia ze snem okaże się skuteczna w leczeniu psychiatrycznym...

Pn maja 23, 2016 9:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Piotr Płatos napisał(a):
@Barney

Po wpisaniu nazwiska rzekomo istniejącego prof. Półchłopka-Bachledy internet sypie linkami do forów związanych z wiarą...
I co w tym dziwnego?
Cytuj:
Z tego filmu:Świadome śnienie wytwarza szczególny schemat elektrycznej aktywności w mózgu, który posiada podobieństwa ze schematem tworzonym przez choroby psychiczne

I co z tego? Czy to znaczy że już musi mi to zaszkodzić? Zjedzenie smacznego obiadu wytwarza schemat podobny do wytwarzanego przez amfetaminę.
Nie wiem. I autor filmu też nie wyciąga ostatecznych wniosków. Podaje fakt.

Cytuj:
Zerkam u źródła(pobieżnie) a tam: Similarities in brain activity during lucid dreaming and psychosis suggest that dream therapy may be useful in psychiatric treatment, a European Science Foundation
Czyli że dzięki temu, być może, terapia ze snem okaże się skuteczna w leczeniu psychiatrycznym...
Spekulacja.

Pn maja 23, 2016 10:10 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dzisiejsza nowoczesna wiara mówi, że jak kogoś nie ma w google to nie istnieje ;) więc prof Półchłopek nie istnieje wg tejże wiary. W sumie ciekaw jestem czy w realu istnieje :)

Pn maja 23, 2016 10:30 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
I co w tym dziwnego?

To że nigdy mi się to nie zdarzyło gdy wpisywałem nazwisko jakiegokolwiek profesora do wyszukiwarki.

Jego nazwisko wskazuje na Polskę. Jednak żaden polski profesor takiego nazwiska nie nosi. Proszę sobie sprawdzić:http://www.nauka-polska.pl/.

Cytuj:
Nie wiem. I autor filmu też nie wyciąga ostatecznych wniosków. Podaje fakt.

Ale Ty wyciągasz. Nie wiem czy stąd, wątpię żebyś wrzucił to jako ciekawostkę. Tak jak wątpię żeby kler jako ciekawostkę wystawił przy ulicy w moim mieście hasło iż kiedyś Hitler zalegalizował aborcję.

Wywód który tu wkleiłeś już samą treścią sprawia wrażenie sfabrykowanego.

Cytuj:
dzisiejsza nowoczesna wiara mówi, że jak kogoś nie ma w google to nie istnieje ;) więc prof Półchłopek nie istnieje wg tejże wiary. W sumie ciekaw jestem czy w realu istnieje :)

Popularny błąd myślowy. Ale w tej kwestii jest to naprawdę wątpliwe. I jeszcze coś: Ja nie wierzę w jego nieistnienie. ;)

Pn maja 23, 2016 10:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dziwne, że prof. jest powiązany tylko z tym jednym tekstem na różnych forach.
Zero publikacji, zero innych odnośników.
Rejestr Naczelnej Izby Lekarskiej też nie znajduje takiego profesora.
Możliwe, że to fałszywka.

Pn maja 23, 2016 10:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Bo manipulując własną jaźnią, otwierasz się na rzeczywistości, które nie są przyjazne człowiekowi.

To że określone działanie przynosi konkretny skutek nie świadczy iż przynosi ono ten sam skutek zawsze i w każdych warunkach.

I wszystko na ten temat.

Jockey napisał(a):
Rozmowa jest o zjawiskach paranormalnych. Świadome sny są powiązane z okultyzmem. I zapewne o tym Barney pisał.

To że coś jest powiązane z czymś złym, nie świadczy jeszcze że zawsze jest złe.

Tyle...

PS. @Boro, @Witoldm Ja także zauważyłem Panowie podobieństwo Barney'a i MJ'a. Kiedyś to i może się dziwiłem że z jednej strony on racjonalny a z drugiej teista. Teraz już wiem że on jest racjonalistą... gdy racja jest po jego stronie.

Pn maja 23, 2016 10:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
kacperek29 napisał(a):
Dziwne, że prof. jest powiązany tylko z tym jednym tekstem na różnych forach.
Zero publikacji, zero innych odnośników.
Rejestr Naczelnej Izby Lekarskiej też nie znajduje takiego profesora.
Możliwe, że to fałszywka.

Zwłaszcza że sam tekst jest bardzo wątpliwy.

Z łatwością dajemy sobą manipulować poprzez strach(...) Zawsze starajmy się zrozumieć co stoi za użytym żargonem naukowym - Dawid Myśliwiec.

Pn maja 23, 2016 11:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
@Barney

Barney napisał(a):
Według najnowszych badań tzw świadome śnienie wynika z zaburzeń hormonalnych oraz rozregulowania równowagi w płynie mózgowo rdzeniowym podobnie jak ma to miejsce w shizofrenii, istnieją też przesłanki wskazujące na zwiazek tego zjawiska z uszkodzeniem hipokampu na co wyraźnie wskazują badania prof. Steinera i jego zespołu.

A na czym polegały te badanie i jakie były ich wyniki? Mam wrażenie, że to "wynikanie" pan profesor już sam sobie dopowiedział (btw. to trochę dziwne, że profesor psychiatrii pisze z błędem nazwę popularnej choroby psychicznej). Czy mógłbyś podać źródło żebyśmy mogli oprzeć się na faktach a nie na opinii?
Barney napisał(a):
Osobniki u których występuje to zjawisko szczególnie narażone są na shizofrenię a także innego rodzaju zaburzenia psychiczne

A skąd profesor wie, że te dwa zjawiska nie mają wspólnej przyczyny? A może świadome sny są czasem wczesnym objawem choroby?
Znowu dorabia sobie teorię do faktów tak jak mu pasuje do światopoglądu. To nie jest nauka.
Barney napisał(a):
jeśli jednak tego typu sny powtarzają się wywołują poważne zaburzenia hormonalne i w konsekwencji prowadzą do powaznych zaburzeń psychicznych i uszkodzenia mózgu.

Źródło poproszę.
Barney napisał(a):
Jak wykazują badania statystyczne 98% osób u których pojawia się to zjawisko wcześniej czy później sięga po narkotyki.

Pan profesor znowu nie odróżnia przyczynowości od koincydencji.
Barney napisał(a):
Występowanie świadomych snów prostą droga prowadzi do narkomanii

A to już jest bezczelne kłamstwo.
Barney napisał(a):
Nadmiar edorfin związany z tym zjawiskiem powoduje iż osobnik staje się uzależniony

Kolejne bezczelne kłamstwo. Proszę o źródło informacji jakoby ktoś uzależnił się (w pełnym znaczeniu tego słowa) od endorfin w wyniku świadomego śnienia.
Barney napisał(a):
Inne komplikacje wiążą się, ze wzrostem agresji i zatraceniem rozróżniania pomiędzy jawą a snem.

Podaj jakikolwiek dowód na to, że jedynie przez świadome śnienie zdrowa psychicznie osoba może zacząć tracić kontakt z rzeczywistością.
Barney napisał(a):
Bardzo ciekawa prezentacja, podchodząca w dużej mierze od strony badań naukowych https://www.youtube.com/watch?v=sBJ53JT ... e=youtu.be

W której wykazano w zasadzie tylko dwie rzeczy. Jak dla mnie obie dość oczywiste.
1) Świadomy sen występuje wtedy, gdy aktywność mózgu jest większa niż podczas normalnego snu.
2) Deprywacja normalnej fazy REM może prowadzić do pogorszenia nastroju.

Teraz przez analogię pokażę Ci dlaczego nic z tego nie wynika. Załóżmy, że badamy wpływ czytania książek na nasze zdrowie takimi samymi metodami. Odkrywamy, że podczas czytania nasz mózg jest bardziej aktywny niż podczas spaceru, relaksującej kąpieli lub oglądania telewizji.
Następnie w kolejnych badaniach sprawdzamy czy osoby, u których aktywność mózgu rzadko spada do poziomu występującego w czasie bezczynności i relaksu, są bardziej narażone na stres. Oczywiście okazuje się, że tak. Jaki wniosek można by wysnuć na pierwszy rzut oka? Czytanie prowadzi do obniżenia kondycji psychicznej! I już mamy sensację.

Uwierz mi, siedzę w nauce na tyle, żeby widzieć co naprawdę kryje się za wynikami badań i potrafię odróżnić gówno od miodu (mówiąc obrazowo).
Nie uważam, że te badania są złe, wydają się być dobrze przeprowadzone i bardzo ciekawe. Po prostu niektórzy źle je interpretują.

Śr maja 25, 2016 1:16 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Jest pare osób twierdzących, że okultyzmem jest ten cały LD - nie mówię że nie, nie mówię że tak - właściwie po to założyłem ten temat bo mam wątpliwość, właśnie czy jest to dobre a może złe. Ale jeżeli... ktoś się czegoś bardzo mocno przestraszy w śnie (zwykłym), po czym sobie w chwili szoku uświadomi iż śpi i powiedzmy "będzie chciał otworzyć oczy" by ten sen zakończyć, no to właśnie przeżył LD - kilku sekundowy ale jednak... więc niby taka osoba również miała by być okultystą? :P Inna kwestia była by czysto moralna, czy "tworzenie" takiego zjawiska jest dobra czy złe, świadomie.

PS: Taki przeciętny człowiek zamiast próbować się obudzić, mógłby w takiej chwili powiedzmy stwierdzić że skoro to sen, to potwór ma zniknąć a sen dalej kontynuować wedle swojego upodobania

Śr maja 25, 2016 2:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaaasne. Boro i Piotr to przeciez autorytety w dziedzinie psychologii, z którymi jakiś tam profesor mierzyć się nie może :)

ramewn3323@gmail.com
Odróżnijmy zjawisko, w którym w śnie wiemy że śnimy (to sie rzeczywiście zdarza i z okultyzmem nie ma nic wspólnego) od pewnych technik wpływania na świadomość by uzyskiwać jej "odmienne" stany. To dwie różne sytuacje.

Śr maja 25, 2016 8:08 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jaaasne. Boro i Piotr to przeciez autorytety w dziedzinie psychologii, z którymi jakiś tam profesor mierzyć się nie może

Argument z autorytetu to wszystko co masz w zanadrzu, czy jednak podasz jakieś źródło tych "rewelacji"?

Śr maja 25, 2016 9:55 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Świadome śnienie to raczej ewenement i ciekawostka fizjologiczna a nie jakaś nadnaturalne nieprawidłowość. Gorzej jakbyś miał oobe :)

Cz maja 26, 2016 1:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro, ja to myślę że Ty za duzo jarasz zioła i stąd Twoje wyczulenie na takie kwestie, bo koniecznie chcesz udowodnic że zioło jest cool, a jeśli komu zaszkodzi to jego problem. Jeśli dla Ciebie 98 procent to koincydencja to ja nie mam pytań. Twoje wywody są na poziomie 'i co że palenie szkodzi, może akurat mnie nie zaszkodzi, przecież niektórym nie szkodzi'.

Widzę że rypanie ludziom w głowach przybiera formy pseudoedukacji:

http://www.solaris-rozwojosobisty.pl/sw ... ment-55501

Cz maja 26, 2016 1:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona