Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 22, 2019 6:40 pm

Pytanie o dążenie do lepszego życia? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Pytanie o dążenie do lepszego życia?
Czy dążenie do lepszego życia ma sens, czyli żeby mieć pracę jaką się lubi, spędzać miło czas z żoną, mieć zdrowe i mądre dzieci, spełniać mażenia, aspiracje, robić karierę,dobrze zarabiać, podróżować, mieć przyjaciół, ogólnie takie mądre czerpanie z życia pozytywnych rzeczy, zaspokajanie ludzkich potrzeb czy to ma jakiś sens w katolicyźmie czy tylko ma taki sens że jest nam wtedy lepiej. Na przykładzie gdyby nasz najlepszy piłkarz Lewandowski nie miał takiego pragnienia sukcesu i walki a zadowoliłby się grą na średnim poziomie w polskiej ekstraklasie i nie miałby tych wszystkich sportowych samochodów, domu na mazurach, sławy a tak samo mocno wierzył w Boga i był dobry dla innych ludzi to byłby gorszym katolikiem. Istnieje human development index który obrazuje poziom życia w różnych krajach czy katolicy też powinni się angażować w poprawę jakości życia ludzkości. Rozumiem że trzeba pomagać biednym czy cierpiącym ale co gdy ktoś już ma dobrze czy trzeba robić żeby miał coraz lepiej.

Pn sty 09, 2017 2:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o dążenie do lepszego życia?
Przy okazji dążenia do pogłębienia osobowej relacji z Jezusem i uświęcania siebie i innych nie ma nic złego w dążeniu do lepszego życia.

Pn sty 09, 2017 3:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tu bardziej chodzi o bycie szczęśliwym. Problem w tym, że NIC w tym życiu człowieka nie uszczęśliwi. Ludzie dzisiaj mają więcej, niż kiedyś KRÓLOWIE i są nieszczęśliwi. Świat mówi człowiekowi: wymień, kup, zastąp, udoskonal itd. i tak spędza człowiek życie na kupowaniu, wymienianiu, zastępowaniu, udoskonalaniu i nadal jest... smutny :( .

Może się ludzie obudzą i dostrzegą: nie tędy droga!

Jednak to nie zaprzecza temu bardzo ludzkiemu dążeniu do totalnego szczęścia. Te wszystkie ziemskie radości mają nam pokazać ostateczne szczęście... Bez Boga człowiek nie osiągnie szczęścia/radości.

Nie wiem czy znasz angielski ale polecę tutaj (właśnie czytam :) ):

https://books.google.com/books/about/Th ... e=kp_cover

Dostaniesz w jakiejś naukowej bibliotece :). Podobnych publikacji jest MASA.

Pn sty 09, 2017 6:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Tu bardziej chodzi o bycie szczęśliwym. Problem w tym, że NIC w tym życiu człowieka nie uszczęśliwi. Ludzie dzisiaj mają więcej, niż kiedyś KRÓLOWIE i są nieszczęśliwi. Świat mówi człowiekowi: wymień, kup, zastąp, udoskonal itd. i tak spędza człowiek życie na kupowaniu, wymienianiu, zastępowaniu, udoskonalaniu i nadal jest... smutny :( .

Cejrowski w swoich reportażach pokazuje ludzi szczęśliwych. Nic nie mają, żadnych telewizorów, żadnych komórek, samochodów. Mają rzekę pod nosem, w niej ryby, mają puszczę, w niej jakieś zwierzaki do upolowania, czy też na poletku zasadzą maniok (uprawa ponoć bezobsługowa).. Praca jako taka 2, może 3 godziny i luzik..

Pn sty 09, 2017 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Cejrowski w swoich reportażach pokazuje ludzi szczęśliwych. Nic nie mają, żadnych telewizorów, żadnych komórek, samochodów. Mają rzekę pod nosem, w niej ryby, mają puszczę, w niej jakieś zwierzaki do upolowania, czy też na poletku zasadzą maniok (uprawa ponoć bezobsługowa).. Praca jako taka 2, może 3 godziny i luzik..

Chyba, ze zaatakuje Cie stado dzikich świń i zjedzą cały tyłek do kości, gdyż nie dałeś rady wejść wyżej na drzewo. Szczyt szczęścia..., albo wkręci Ci się w nogę larwa jakieś muchy i będzie Cię zjadać od środka, albo umrze Ci na grypę 5 z 10 dzieci jakie miałeś... albo... handlarze narkotyków... itd. itp.

Cejrowskiego całego przeczytałem :). POLECAM!

Pn sty 09, 2017 11:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Panel napisał(a):
Czy dążenie do lepszego życia ma sens

Dążyć warto, ale też warto pamiętać, że na ogól w życiu jest tak, że czegoś nam ciągle będzie brakować. Takie błogosławione nienasycenie, bo i naszym celem nie jest ziemia wraz z jej cudownościami, ale Niebo... Gdyby nie braki moglibyśmy rozsiąść się tutaj nadmiernie - nazbyt pewnie, nazbyt dumnie... Człowiek tak ma, że musi mu w oczy ten Boży wiatr zawiać czasem.
Czasem aż tak mocno, że człowiek z tronu spadnie :)

Cz sty 12, 2017 1:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Odpowiem filozoficznie, że warto się starać ale tylko o "pokarm po którym nigdy nie będziesz łaknął". Co jest tym pokarmem? Wszystko :wink: Kontakt z rzeczywistością. Trzeba nauczyć się to dostrzegać. Jezus oraz inni nauczyciele pokazują jak.

Cz sty 12, 2017 1:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Inaczej mówiąc w katolicyzmie (i nie tylko) dążenie do lepszego życia mimowolnie skutkuje jakimś potencjałem dobrego życia w szerszej perspektywie. I na odwrót spojrzenie na życie w szerszej perspektywie niż ja, uwikłane w to czy tamto, skutkuje pozytywną przemianą tego ja podnosząc komfort życia, np. dając poczucie jedności, harmonii, w konsekwencji spokoju i dystansu do spraw wokół których ja się kręci, a to są warunki skutecznego działania.

Tak czy inaczej w tym żeglarstwa sens! :)

Cz sty 12, 2017 7:53 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Twarz Lewandowskiego można umieszczać na płatkach śniadaniowy i dawać jako wzór dzieciom. Ma on sukces, zdrowie, sławę, urodę, pieniądze, miłość, przyjaciół, szacunek jest lubiany i na wszystko to ciężko zapracował, jako młody chłopak nie miał lekko, wykorzystał swój talent. Nie krzywdzi innych, bierze udział w akcjach charytatywnych. Z perspektywy świeckiej jest wzorem jak wykorzystać życie, być szczęśliwym. Z perspektywy ka tolickiej widzę to inaczej, może się mylę, to co on robi dla siebie jest jego, równie dobrze mógłby tego nie robić to nie ma znaczenia, to nie jest ani obowiązek ani zasługa dla katolika, ważne są uczynki miłosierdzia, bycie Samarytaninem, pomoc ubogim cierpiącym, nawracanie, starania o pokój, tego naucza kościół.

So sty 14, 2017 3:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eee tam. Nikt nie żyje w próżni. Jak coś robi dobrego dla siebie to dla innych również. I na odwrót. Rodzice podając dzieciom na śniadanie płatki z Lewandowskim mogą powiedzieć, popatrz jak chcesz osiągnąć jakiś cel, to musisz robić nie tylko to na co masz ochotę, przeciwnie czasem musisz z tego zrezygnować i robić to co cię przybliża do celu. Lewy świetny przykład i pod względem odżywiania, i szerzej pojętego trybu życia, i psychologii, czy życia wewnętrznego. Deklaruje, że do każdego meczu, treningu, dowolnej czynności podchodzi jakby to one były celem same w sobie. Reszta wynika z tego podejścia, forma, sukcesy, kasa. Zresztą to samo niemal mantrują nasi skoczkowie narciarscy. Koncentruję się na najbliższym skoku, po skoku na najbliższym treningu, nie patrzę na innych, nie kalkuluję, chcę być z siebie zadowolony, w sensie, że włożyłem odpowiednią ilość serca w swoją pracę i to wystarczy. No i Lewy jest takim przykładem, że wystarcza. A, że ma dużo kasy? A niech ma pieniądze to nie wszystko :wink:

So sty 14, 2017 4:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:

Piszesz to jakbyś był wszystkimi ludźmi na świecie...
Szczęście na tym świecie jest możliwe, trzeba po prostu potrafić się cieszyć tym co się ma. Docenić to, a nie ślepo gonić za pieniędzmi i rzeczami materialnymi... Wiadomo są ważne, ale nie najważniejsze. Rzecz człowieka nigdy nie uszczęśliwi, jeżeli ktoś myśli inaczej to... nigdy nie będzie szczęśliwy :)
Recepta na szczęście to życie "tu i teraz", a nie patrzenie przyszłość i rozpamiętywanie przeszłości.

Pn sty 23, 2017 11:35 pm