Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 04, 2020 9:20 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 629 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 42  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
sahcim napisał(a):
Cytuj:
No właśnie specjalnie przytoczyłem twój wcześniejszy wpis w którym wyraźnie deklarujesz, że Jezusa traktujesz jako osobę Boską i w tym sensie czyli «osoby Boskiej« uznajesz Jezusa za swojego Pana i Boga, a zatem czy to swoje publiczne wyznanie wiary w osobę Boską(Jezusa) jako swojego Pana i Boga opierasz na nauczaniu zaczerpniętym(wynikającym) ze słów Biblii, czy na jakimś innym, pozabiblijnym nauczaniu...odpowiesz ??[/quote ]

opieram na osobistym rozumieniu Słowa Bożego

N lis 17, 2019 5:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
sahcim napisał(a):
Cytuj:
No właśnie specjalnie przytoczyłem twój wcześniejszy wpis w którym wyraźnie deklarujesz, że Jezusa traktujesz jako osobę Boską i w tym sensie czyli «osoby Boskiej« uznajesz Jezusa za swojego Pana i Boga, a zatem czy to swoje publiczne wyznanie wiary w osobę Boską(Jezusa) jako swojego Pana i Boga opierasz na nauczaniu zaczerpniętym(wynikającym) ze słów Biblii, czy na jakimś innym, pozabiblijnym nauczaniu...odpowiesz ??[/quote ]
opieram na osobistym rozumieniu Słowa Bożego
No cóż...nie mam nic przeciwko, że tak sobie wierzysz iż można swoim Bogiem i Panem nazywać zarówno osobę Ojca jak i osobę Syna ale takie twoje(osobiste) rozumienie Słowa Bożego bez uzasadnienia(wskazania takiej nauki zapisanej w Biblii) jest tylko ludzką(Jacka.J) nauką i jak sam piszesz świadomym wprowadzaniem w błąd [kłamstwem] czyli grzechem, a zatem wskaż Jacku w Biblii takie nauczanie, że można zarówno osobę Ojca jak i osobę Syna wyznawać swoim Bogiem i Panem żeby nie było, że świadomie wprowadzasz innych w błąd...

N lis 17, 2019 6:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jak rozumieją śJ Trójcę Świętą?

N gru 01, 2019 1:53 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Przesłuchałem wywody i pierwsze co rzuciło mi się w oczy to pierwsza wypowiedź z wer.18:
"Dana mi jest...".
I tak pomijając kwestie komu i co.
To pierwsze co stanowi o statucie [obdarowanego] jest jego obdarowanie.
To ,że ma :"wszelką władzę na niebie i ziemi" wynika z tej przyczyny,że została mu d a n a.Ma ponieważ została mu "dana".
W języku gr.władza to [eksousia] .A ta z kolei oznacza autorytet,prawo,moc czy władzę.
I ten,który to posiada,to posiada to z tego powodu,że zostało mu to dane.
Ma bo dostał.Nie miałby,gdyby nie dostał.
Tam nie ma mowy,że ma ponieważ ma.Tylko,że została mu dana,z tej przyczyny posiada "władzę".
Jest to też zgodne z Filip.2:4-11
I tam czytamy podobnie jak w Mt.28:18,że został wywyższony.
Jedna osoba za to co zrobiła została wywyższona.
Jej poniżenie siebie to jej świadomy czyn,jak i śmierć na krzyżu.
I z a to.Za t o .Dosł."dlatego też..."
"...BÓG WIELCE GO WYWYŻSZYŁ" podkr.moje.
Za to też "d a r o w a ł mu imię,które jest ponad każde inne imię".
Jedna osoba wywyższa inną.
Tak naprawdę ją "obdarowuje".
I jest to "d a r".
Tak naprawde w języku gr.na określenie "daru łaski" ozywano dwóch słów.
Jedno dotyczyło obdarowania kogoś z litości,drugie z miłości.
Oba jednak dotyczyły obdarowania.
I w tym przypadku użyto słowa o darze z miłości.
W istocie jest mowa w wer.9 i 10 o wielkim wywyższeniu.
Rodzi się jednak pytanie,czy wywyższa się tego,który ma wszystko,czy daje się mu to,czego nie posiada.
Jeśli posiada to nie potrzebuje.
Jeśli odłożył ,pozbył się to najwyżej się o d d a j e.
W Mt.28:18 czytamy:"Dana mi jest władza...".
Nie oddana.
W Fil.2:9-10 czytamy,że jeden wywyższa drugiego i d a r u j e mu imię...
Z tej przyczyny trudno mi się dopatrzeć równości pomiędzy obdarzonym ,a obdarzającym.
Obdarować to m.in zrobić komuś prezent,dać,hojnie obdzielić.
I jeden uczynił to względem drugiego.
Obdarzonego "imieniem które jest ponad wszelkie imię".
Pozdrawiam.

Wt sty 28, 2020 7:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
Rodzi się jednak pytanie,czy wywyższa się tego,który ma wszystko,czy daje się mu to,czego nie posiada.
Masz rację... wywyższa się, czy tez daje(obdarowuje) się kogoś, kto nie był posiadaczem tego czym został obdarowany. Jednak z Biblii wiemy, że Osoba o której mówisz jest Bogiem(patrz J 1:1), który zstępując z Nieba przyszedł do SWOJEJ WŁASNOŚCI(J 1:11) w ludzkiej naturze(ciele), które przyjął jako swoją drugą naturę, i to właśnie ta ludzka natura w Chrystusie(Słowie) została wywyższona/obdarowana Imieniem ponad wszelkie imię i ową wszelką władzą na niebie i na ziemi...
Cytuj:
Z tej przyczyny trudno mi się dopatrzeć równości pomiędzy obdarzonym ,a obdarzającym.
Nikt nie twierdzi, że natura ludzka(stworzona przez Boga Słowo, którego jest własnością) może równać się z naturą swojego Stwórcy do którego należy...niemniej Bóg Słowo przyjmując ja za swoją drugą naturę wywyższył ją ponad wszystko co zostało stworzone...
Pozdrawiam również

N lut 02, 2020 2:46 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
robertson napisał(a):
Masz rację... wywyższa się, czy tez daje(obdarowuje) się kogoś, kto nie był posiadaczem tego czym został obdarowany. Jednak z Biblii wiemy, że Osoba o której mówisz jest Bogiem(patrz J 1:1), który zstępując z Nieba przyszedł do SWOJEJ WŁASNOŚCI(J 1:11) w ludzkiej naturze(ciele), które przyjął jako swoją drugą naturę, i to właśnie ta ludzka natura w Chrystusie(Słowie) została wywyższona/obdarowana Imieniem ponad wszelkie imię i ową wszelką władzą na niebie i na ziemi...
Cytuj:
Nikt nie twierdzi, że natura ludzka(stworzona przez Boga Słowo, którego jest własnością) może równać się z naturą swojego Stwórcy do którego należy...niemniej Bóg Słowo przyjmując ja za swoją drugą naturę wywyższył ją ponad wszystko co zostało stworzone...
Pozdrawiam również

Pomijając na chwilę kwestię tożsamości "przychodzącego" i okoliczności,że "przyszedł do swojej własności" ,istotne jest to co o czym piszesz,a ja nie znam nauki zgodnie z którą ,przyjęcie ciała oznacza przyjęcie go "jako swojej drugiej natury".
Oznacza to wg.twojego mniemania iż "posiadał dwie natury".
Nie jest to wg.mojej wiedzy nawet zgodne z nauczaniem podawanym w katolicyzmie.
Pewne jest,że pseudonauczyciele twierdzili,że nasz zbawiciel n i e "przyszedł w ludzkim ciele".
"nie uznających,że przyszedł na świat w ludzkim ciele".2 Jana 1:7
I nie ma mowy o nauczaniu,że "zamieszkał" w ciele.
Przynajmniej wydaje mi się,że wynika to z nauczania tego apostoła podanego w jego ewangelii.
Przecież w jego ewangelii rozdz.1 wer.14 czytamy:,że "stało się ciałem".
Nie ma mowy,że zamieszkało w ciele,tylko,że "słowo[logos stało się ciałem".
No i,ze widzieliśmy jego chwałę.
"chwałę jaką jednorodzony o t r z y m u j e od ojca".
I tak jak w Mt.28:18 czytamy,że :"dana mi jest wszelka władza".
Tak tutaj,że jeden otrzymuje chwałę od drugiego,tak jak tam otrzymuje "wszelką władzę".
Przy czym w tym przypadku niektóre przekłady również oddają "otrzymałem władzę".
W użyte w gr.słowo dosł.oznacza "została mi dana".
A w Jana 1:11 czytamy,że "przyszło do swojej własności",[przyszło do swojej posiadłości" ks.S.Krajewski ,lecz swoi go nie przyjęli".
Nie przyszedł do obcych,tylko swoich.
I nie ma mowy o zamieszkaniu w ludzkim ciele,tylko "staniu się ciałem" wer.14
Pierwszym uznany cudem naszego zbawiciela była zamiana wody w wino.
Znamy opis z Jana 2:1-11
Wiemy,że zabrakło weselnikom wina ,ze stały zbiorniki wody,które mogły pomieścić dwa,trzy wiadra wody.
I co?
Polecenie:
"Napełnijcie stągwie wodą" wer.7
"I napełnili..."
Nalali wodę.
"Teraz zaczerpnijcie i zanieście gospodarzowi...zaledwie gospodarz wesela skosztował wody p r z e m i e n i o n e j w wino... [rzekł] wszyscy stawiają najpierw lepsze w i n o..."
Tak to "woda s t a ł a się winem".
"skosztował wody,która s t a ł a się winem".wer.9 K.Romaniuk
Nie wydaje się moim zdaniem słuszne twierdzenie,że słowo "ciało przyjęło sobie jako swoja drugą naturę".
Jest nauka,że "stało się ciałem",jak "woda,która stała się ciałem".
I tak jak gospodarz wesela nieświadomy cudu po skosztowaniu wody wiedział,że pije wino,nieświadomy,ze przed chwilą "woda stała się winem",wychwalał gospodarza,że "ty zachowałeś dobre w i n o aż dotąd".
I tak jak "woda stała się winem" przestając być wodą,tak "słowo stało się ciałem" przestając być tym czym było.
Wydaje mi się to oczywiste.Przy czym chętnie wysłucham odmiennej opinii.
Pozdrawiam.

N lut 02, 2020 3:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
Oznacza to wg.twojego mniemania iż "posiadał dwie natury".
Nie jest to wg.mojej wiedzy nawet zgodne z nauczaniem podawanym w katolicyzmie.
Obawiam się zatem, że Twoja wiedza jest... nienajlepsza.

Katechizm 481:"Chrystus ma dwie natury, Boską i ludzką, nie pomieszane, ale zjednoczone w jednej Osobie Syna Bożego."

Katechizm 464: "Jedyne i całkowicie wyjątkowe wydarzenie Wcielenia Syna BoŜego nie oznacza, Ŝe Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani Ŝe jest ono wynikiem niejasnego pomieszania tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Syn BoŜy stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem. Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Kościół musiał bronić tej prawdy wiary i wyjaśniać ją w pierwszych wiekach, odpowiadając na herezje, które ją fałszowały"

Katechizm 479 W czasie ustalonym przez Boga wcielił się Jedyny Syn Ojca, wieczne Słowo, to znaczy Słowo i substancjalny Obraz Ojca; nie tracąc natury Boskiej, przyjął naturę ludzką.

Katechizm 469 Kościół wyznaje w ten sposób, że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem:

"Niezmienny w swoim Bóstwie, przyjął to, co ludzkie" – śpiewa liturgia rzymska (Liturgia Godzin, I, Antyfona do pieśni Zachariasza z Jutrzni 1 stycznia; por. św. Leon Wielki, Sermones, 21, 2-3: PL 54, 12 A). Liturgia św. Jana Chryzostoma głosi i śpiewa: "O Synu Jedyny i Słowo Boga, będąc nieśmiertelny, raczyłeś dla naszego zbawienia przyjąć ciało ze świętej Bożej Rodzicielki i zawsze Dziewicy Maryi. Bez żadnej odmiany stałeś się człowiekiem i zostałeś ukrzyżowany. O Chryste Boże, który przez swoją śmierć zniweczyłeś śmierć, który jesteś Jednym z Trójcy Świętej, uwielbiony z Ojcem i Duchem Świętym, zbaw nas!".

N lut 02, 2020 4:25 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dziękuję za wyjaśnienie mi ,że nauka o "dwóch naturach" to wasza nauka.
Nie zmienia to jednak nic w obliczu moich wywodów,iż wydaje mi się to stawać w konflikcie z nowotestamentowym nauczaniem zgodnie z podanymi wyjaśnieniami.
Nie mam przychylnego zdania,że w obliczu okoliczności,że tak napiszę "stał się ciałem",uczyć ,że zamieszkał w ciele,ewentualnie pozostał tym czym był
pomimo pewności,że "stał się ciałem".
Nie ma mowy ,przynajmniej jak mi się wydaje w kontekście tej wypowiedzi poprawności w nauczaniu,że [słowo] pozostało tym czym było,chociaż czytamy,że stało się czymś innym.
Co prawda czytamy,że:
"zamieszkało miedzy nami",co oznacza przybrało ciało.
Niemniej wg.mnie nic nie zmieni tego,że czytamy ,iż "s t a ł o się ciałem".
Nawet nie człowiekiem,co "sarx",czyli mięsem tzn.c i a ł e m.
Jak dla mnie jedno wyklucza drugie.
Tak jak zamiana wody w wino oznacza zaprzestania bycia tym czym była i stania się tym czym się stała.
W Fil.2:7 czytamy,że :"s t a ł się podobny do ludzi i w zewnętrznej postaci uznany za człowieka".
Jak to oddaje inne tłum.
"zaczął istnieć podobnie jak ludzie;z wyglądu postrzegany jak każdy człowiek".
I tak naprawdę ozn.to,że nim się stał,że nim był,gdy "stał się ciałem".
Nie ma mowy o przybraniu i nie istnieniu jako człowiek.
To było odmienne od prawowiernego nauczanie.
Jak czytamy w 1 Tym.3:16
"Bo z cała oczywistością ujawniła się wielka tajemnica pobożności:
Objawił się nam c z ł o w i e k,[inne tłum.objawił się nam w ciele ,inne:on ujawniony został w ciele]
duch go potwierdził,
ukazał się aniołom,
ogłoszony został narodom,
świat w niego wierzy,
do nieba został wzięty w chwale".
Tak to oczywiste w pierwotnym nauczaniu było to,że nasz wybawiciel "objawił się nam człowiekiem,jako człowiek,co oznacza,że objawił się nam w ciele].
Jedno oznacza drugie.
Nie wydaje mi się z tej przyczyny poprawne nauczanie,że posiadał dwie natury,skoro w Fil.2:6 czytamy,że istniał czas,gdy "przebywał w naturze" swego ojca.
Przy czym jak oddaje to bp.K.Romaniuk
:"On to istniejąc [od wieków] w postaci theos...
To znaczy w swoim przedludzkim życiu.
Potem czytamy,że się poniżył i pojawił w postaci sługi.

W obliczu tych wersetów trudno mi uznać naukę,że posiadał dwie natury.
Jak i wszystkiego co do tej pory napisałem ich równości.
Na pewno ich równości przeczy okoliczność,że władza jaka by nie była "została mu dana".
I ten,który daje stoi ponad tym,który otrzymuje.
To mogę jeszcze dokładniej uzasadnić.
Pozdrawiam.

N lut 02, 2020 6:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale wiesz o tym, że dla Boga nie ma nic niemożliwego?

N lut 02, 2020 6:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
Dziękuję za wyjaśnienie mi ,że nauka o "dwóch naturach" to wasza nauka.
Nie zmienia to jednak nic w obliczu moich wywodów,iż wydaje mi się to stawać w konflikcie z nowotestamentowym nauczaniem zgodnie z podanymi wyjaśnieniami.
Ależ masz rację - wydaje Ci się ;)

Zarówno herezja, jakoby Jezus był tylko człowiekiem, jak i taka, która mówiła, że był tylko Bogiem zostały stosunkowo wcześnie (w pierwszych wiekach) sformułowane i rozeznane przez Kosciół jako fałszywe. Zostały też na tym forum (nie tylko przeze mnie) omówione co najmniej kilkanaście razy. Szczerze mówiąc, nie mam ochoty na kolejny raz.
Trochę na ten temat napisałem tu http://analizy.biz/marek1962/czyjezusjestbogiem.pdf

N lut 02, 2020 7:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
Pomijając na chwilę kwestię tożsamości "przychodzącego" i okoliczności,że "przyszedł do swojej własności"
Pomijając w tym temacie(nawet na chwilę) kwestię tożsamości Przychodzącego, nie mówisz o tej samej Osobie, o której mówią Ewangeliści na których słowa się powołujesz. Oni, będąc natchnionymi przez Ducha Świętego wyznawcami JHWH, pisząc o Jezusie Chrystusie, doskonale znają Jego pochodzenie/tożsamość, dlatego chociaż ich oczy widziały "tylko" człowieka, nie mieli problemu z wyznawaniem Go swoim Panem i Bogiem wiedząc iż tylko JHWH jest jedynym Panem i Bogiem...
Tak więc jeżeli mamy mówić o osobie Przychodzącego, to kwestia Jego tożsamości jest kluczowa...

Pn lut 03, 2020 1:27 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Na razie przeciw temu co napisałem mam wasze zdanie przeciwne mojemu,bez żadnych dowodów,że nie mam racji.
A jeśli jej nie mam chciałbym,żeby mi to wykazano.
Tak zwyczajnie.
Rozumiem,że p.M.Piotrowski w innych miejscach wyjaśniał swoje zdanie.
Tam ,w przeszłości.
Potrzebowałbym dyskusji tu i teraz.I to nie walki na wersety ,tylko ustosunkowania się do moich wywodów.Tak,żeby nie wprowadzać bałaganu,tam,gdzie może panować porządek.

Pn lut 03, 2020 12:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
Na razie przeciw temu co napisałem mam wasze zdanie przeciwne mojemu,bez żadnych dowodów,że nie mam racji.
A jeśli jej nie mam chciałbym,żeby mi to wykazano.
Tak zwyczajnie.
Rozumiem,że p.M.Piotrowski w innych miejscach wyjaśniał swoje zdanie.
Tam ,w przeszłości.
Potrzebowałbym dyskusji tu i teraz.I to nie walki na wersety ,tylko ustosunkowania się do moich wywodów.Tak,żeby nie wprowadzać bałaganu,tam,gdzie może panować porządek.
Jeżeli oczekujesz porządku w dyskusji o Osobie, o której zdecydowałeś się pisać powołując się na pisma natchnionych/oświeconych prawdą Ducha Świętego, to dlaczego usiłujesz pomijać najistotniejszą dla tychże pisarzy kwestię, tzn tożsamość Osoby przychodzącej z Nieba...?

Pn lut 03, 2020 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):

Fajna jest ta prośba. Mówiąc innymi słowy chcesz, abyśmy wypowiedzieli się na temat Twoich poglądów, ale, broń Boże, nie polemizowali z nimi, a już nie wykazywali, że są one sprzeczne z Biblią.
Hm... Jeżeli potrzebujesz klakierów, to pomyliłeś fora...

Pn lut 03, 2020 12:46 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie, więcej niż wam się wydaje zależy mi na wykazaniu ewentualnych wypaczeń mojego rozumowania z odniesieniem się do natchnionego słowa.
Zwyczajnie napisałem,że tak odczytując tekst jako rozmowy jednej osoby z drugą,czy stosunku jednej do drugiej,nawet z pominięciem kogo dotyczą,można zbudować sobie obraz ich wzajemnego stosunku,czy zajmowanych pozycji.
I tak moim zdaniem z samej okoliczności,że jeden oznajmia:
"d a n a mi jest...
...wszelka władza na niebie i ziemi"
wynika,że ten,który daje jest ponad tym,który otrzymuje.I dokładnie odwrotnie.
Moim zdaniem z samego określenia:"dana ci jest" ,dosłowniej "z o s t a ł a ci dana" władza itd.wynika,że obdarzony taką władzą zajmuje pozycję niższą niż ten,od,którego ją dostaje.
I pytam,czy jest to poprawne rozumowanie,czy nie?
Jeśli nie to z jakich powodów?
Pytam,czy samo w sobie greckie stwierdzenie:
"edothe moi pasa eksusia" [ dana została mi wszelka władza] tak jak zostałoto zapisane mieści w sobie obraz wyższej pozycji,tego,który daje nad tym,który otrzymuje.
Ja uważam,że tak.
I chciałbym wiedzieć,czy jest inaczej.A jeśli tak,to dlaczego?
Tak jak czy w podobnym stwierdzeniu z Filip.2:9 "dio kai ho theos auton hyperypsosen kai echaristo auto to onoma" -
"dlatego i [theos] go wywyższył i darował mu imię" nie wynika to samo.
Moim zdaniem tak.
Zainteresowany jestem usłyszeniem i udowodnieniem,że jest inaczej,jeśli jest inaczej.
Pozdrawiam.

Pn lut 03, 2020 5:39 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 629 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 42  Następna strona