Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 09, 2021 6:14 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna strona
 Moje problemy z religią (zbiorczy) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak działa Ofiara Jezusa? (wydz.)
Leszcz napisał(a):
nie dziwi mnie dzisiejszy relatywizm.

Ja mysle, ze relatywizm jest wrogiem optymalizacji.
Co o tym sadzisz?

Wt paź 10, 2017 4:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Leszcz napisał(a):
nie dziwi mnie dzisiejszy relatywizm.

Ja mysle, ze relatywizm jest wrogiem optymalizacji.
Co o tym sadzisz?

To zależy o czym mówimy. Co optymalizujemy? Myśl, ideologie? Czy optymalizacja zakłada jedno rozwiązanie czy może lepsze (optymalne) dojście to różnych wyników w zależność od tego co będzie informacją wejściową?

Optymalizacja jest dość zawężona, zawężona tylko to uwzględnianych parametrów, tzn. niby najszybsza droga jest prosta, tylko że trzeba będzie np. wymordować wszystkich mieszkańców wioski "po drodze". Czy to jest optymalne? Co jest optymalne? To zależy, co jest priorytetem w optymalizacji? Kto te założenia ustali? Długość drogi vs. życie mieszkańców? Optymalizacja jest dość abstrakcyjnym pojęciem, sprawdza się dość dobrze w sprawach lokalnych, ale nie radzi sobie już w bardziej globalnych problemach.

Wt paź 10, 2017 5:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Optymalizacja jest dość zawężona, zawężona tylko to uwzględnianych parametrów, tzn. niby najszybsza droga jest prosta, tylko że trzeba będzie np. wymordować wszystkich mieszkańców wioski "po drodze"

Czyli to juz nie bedzie optymalizacja. Dla mnie to jest istnienie czegos co jest najlepsze pod kazdym wzgledem. I jedyna droga jaka widze jest stwierdzenie
"A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre"

Jakis zbieg okolicznosci skierowal mnie do fragmentu liturgii na internecie aby odpowiedziec naszej kolezance i nie moge wyjsc z podziwu nad przekazem: "Dla ciebie Ja, twój Bóg, stałem się twoim synem. Dla ciebie Ja, Pan, przybrałem postać sługi. Dla ciebie Ja, który jestem ponad niebiosami, przyszedłem na ziemię i zstąpiłem w jej głębiny. Dla ciebie, człowieka, stałem się jako człowiek bezsilny, lecz wolny pośród umarłych. Dla ciebie, który porzuciłeś ogród rajski, Ja w ogrodzie oliwnym zostałem wydany Żydom i ukrzyżowany w ogrodzie.
Przypatrz się mojej twarzy dla ciebie oplutej, bym mógł ci przywrócić ducha, którego niegdyś tchnąłem w ciebie. Zobacz na moim obliczu ślady uderzeń, które zniosłem, aby na twoim zeszpeconym obliczu przywrócić mój obraz."

Wt paź 10, 2017 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Czyli to juz nie bedzie optymalizacja. Dla mnie to jest istnienie czegos co jest najlepsze pod kazdym wzgledem. I jedyna droga jaka widze jest stwierdzenie
"A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre"

Ale czy jest to możliwe? To, że sobie to coś wymyślisz jest po prostu rodzajem... gry komputerowej, symulacji. Ma swoje zasady ale są nie realne "poza symulacją". To "najlepsze pod każdym względem" jest tylko IDEĄ. To jest rodzaj jednorożca, wróżki, rycerza, supermana, księżniczki z wierzy, tortu który nie tuczy, źródła które nie wysycha, raju na ziemi, wiecznego życia, zmartwychwstania, wody życia, chodzenia po wodzie, życia bez jedzenia, "God Mode", viagry, lewitacji i bilokacji itd. To, że nasz mózg potrafi kreować światy wirtualne to jest dość znane. Ludzie wymyślają "rzeczy" totalnie ABSURDALNE.

To nie jest prawdziwe, rzeczywiste. Jest prawdą, że tego chcemy, ale również to czego chcemy ulga ciągłej zmianie.

To trochę, jak z IDEĄ miłości. Ty nazwiesz, tą idee "prawdziwą miłością" a ja powiem, że nigdy jej nie doświadczyłem, nie widziałem u NIKOGO. Są ludzie którzy chcą za tą IDEĄ podążać, ale już inni nie widzą tego jako wartym podążania.

Wt paź 10, 2017 5:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
bergamotka napisał(a):
Ty chodź do starego księdza.
... a chodziłem do różnych, nie przeżyją za mnie mojego życia. Nie popatrzą na świat w sposób jaki ja patrzę. Nie rozumieją mnie, chcą mnie wcisnąć do swojego pudełka i rozumienia świata jakie oni przyjeli, bo przecież to ONI znają i głoszą prawdę a wszystko inne to fałsz a dla mnie rzeczywistość.

Ostatnio edytowano Wt paź 10, 2017 6:02 pm przez Leszcz, łącznie edytowano 1 raz

Wt paź 10, 2017 6:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Ale czy jest to możliwe? ...............
To trochę, jak z IDEĄ miłości.

Chyba dobre porownanie. Kazdy jakos chce sie zblizyc do IDEI milosci. Nie za bardzo da sie zrozumiec i opisac. Powstaje pytanie czy dla kazdego ta idea jest taka sama. Moze mimo roznic charakteru czy kulturowych zaciemniajacych obraz odpowiedz brzmi: tak?

Wt paź 10, 2017 6:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Chyba dobre porownanie. Kazdy jakos chce sie zblizyc do IDEI milosci. Nie za bardzo da sie zrozumiec i opisac. Powstaje pytanie czy dla kazdego ta idea jest taka sama. Moze mimo roznic charakteru czy kulturowych zaciemniajacych obraz odpowiedz brzmi: tak?

Nie da się opisać i zrozumieć? Pewnie dlatego, że nie istnieje w świecie REALNYM, dlatego BRAK konsensusu "co to jest ta miłość", dlatego masz relatywizm poglądów, wierzeń, definicji i sposobów "życia miłością". Dlatego pomimo tysięcy lat po Jezusie, jakoś nie daje się "przekonać" innych o PRAWDZIE Jezusa, bo ludzie mają inne PRAWDY i są one tak rzeczywiste jak kromka chleba i szklanka wody.

Wt paź 10, 2017 6:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Nie da się opisać i zrozumieć? Pewnie dlatego, że nie istnieje w świecie REALNYM, dlatego BRAK konsensusu "co to jest ta miłość", dlatego masz relatywizm poglądów, wierzeń, definicji i sposobów "życia miłością".

Nie jestem pewien co do tego relatywizmu. Moze niezaleznie od kultury, regionu, wierzen i pogladow kazdy ma wpisany w sercu identyczny ideal milosci.

Wt paź 10, 2017 6:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Nie jestem pewien co do tego relatywizmu. Moze niezaleznie od kultury, regionu, wierzen i pogladow kazdy ma wpisany w sercu identyczny ideal milosci.

I tu jest problem. IDENTYCZNY. Jako czlowiek ktory zajmuje sie nauka, tak na codzien. NIE MA czegos IDENTYCZNEGO, to coś nie istnieje. To tylko IDEA. Ja widzę świat jako materialny i myślowy (nie mylić z duchowym, tego nie znam). Materialny (uwzglednia emojonalny) jest opisywalny i można starać się go obiektywizować (tworzyc prawa, które mają masę wyjątków). Myśl tworzy światy idealne (i wirtualne), bardzo często oderwane od rzeczywistości, albo jedynie przypominające świat realny (koncepcja raju, nieba, piekła itd.). Tylko podobieństwo do świata rzeczywistego pozwala na "wymianę myśli/idei" pomiędzy ludźmi, reszta jest już kompletnie osobistym przeżyciem "myślowym". Dlatego tak cieżko rozumieć "mistyków" (mistyk
1. «osoba doznająca stanów mistycznych» 2. «wyznawca lub zwolennik mistycyzmu»). Po prostu stoźył sobie świat wirtualny. Mistycyzm jest dość popularny i nie tylko "katolicki". Często mówimy "transcendentna rzeczywistość", tak, tak "wykraczająca po za". Innymi słowy WIRTUALNA.

Wt paź 10, 2017 6:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
... a chodziłem do różnych, nie przeżyją za mnie mojego życia. Nie popatrzą na świat w sposób jaki ja patrzę. Nie rozumieją mnie, chcą mnie wcisnąć do swojego pudełka i rozumienia świata jakie oni przyjeli, bo przecież to ONI znają i głoszą prawdę a wszystko inne to fałsz a dla mnie rzeczywistość

Poprzednio to była rada na żale odnośnie braku doswiadczenia życiowego młodych księży. Receptą na to jest więcej pokory. Naprawdę jakoś nie sądzę Leszcz że jestes tak wyjątkowy że przeciętny ksiądz - nie mówiąc już że żaden - nie jest w stanie ogarnąć twoich problemów. Sam pisales ze siebie nie znasz - może zatem problemem nie są niedostatki księży a twoje?

Wt paź 10, 2017 6:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Sam pisales ze siebie nie znasz - może zatem problemem nie są niedostatki księży a twoje?

To nie problem, przeżywam swojego rodzaju oczyszczenie. Bardzo bliskie wydaje mi się... to:

Obrazek

Jak pisałem, ten post to właśnie TEN obraz mialem w głowie.

Wt paź 10, 2017 6:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Po prostu stoźył sobie świat wirtualny. Mistycyzm jest dość popularny i nie tylko "katolicki". Często mówimy "transcendentna rzeczywistość", tak, tak "wykraczająca po za". Innymi słowy WIRTUALNA.

Czy jedynym argumentem nie jest przypadkiem to, ze ja czy Ty nie jestesmy mistykami. Powiedzmy ze istnieje zmysl A, ktorym nie jestesmy obdarzeni.
Bylo by nierozsadne zaprzeczanie istnienia A tylko dlatego, ze nie jestesmy w stanie go rozpoznac.
Albo co pies moze powiedziec o kolorach teczy?

Wt paź 10, 2017 6:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Czy jedynym argumentem nie jest przypadkiem to, ze ja czy Ty nie jestesmy mistykami.

Myślisz, wiec jesteś mistykiem.

Cytuj:
Powiedzmy ze istnieje zmysl A, ktorym nie jestesmy obdarzeni.
Bylo by nierozsadne zaprzeczanie istnienia A tylko dlatego, ze nie jestesmy w stanie go rozpoznac.
Albo co pies moze powiedziec o kolorach teczy?

Jako ludzie różnimy się dość nieznacznie, jesteśmy... prawie identyczni, pula genowa jest BARDZO zawężona :D. Więc, raczej nie ma tu szansy, że oni mają a Ty nie, może w innym zakresie.

Wt paź 10, 2017 6:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
To nie problem, przeżywam swojego rodzaju oczyszczenie. Bardzo bliskie wydaje mi się... to:

Skoro tak to czego szukasz u katolickich księży?

Wt paź 10, 2017 6:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Skoro tak to czego szukasz u katolickich księży?

Szukalem, juz przestalem.

Wt paź 10, 2017 7:25 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna strona