Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 16, 2019 11:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Spirytyzm 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spirytyzm
Wiem. Momentami przypomina mi to forumową zabawę w skojarzenia.

merss napisał(a):
Jeśli bezproblemowo łączysz spirytyzm z katolicyzmem.

Jeszcze raz wróciłam do tego stwierdzenia. Nie ja łączę te dwa światy. Katolicyzm jest jest tak bogatym źródłem, że nie trzeba wielkiego wysiłku, żeby znaleźć sobie interesujące zagadnienia w temacie. Wystarczy samo to, że dotyczy sfery duchowej. Podstawowym pojęciem jest Duch Boży, zwany dalej Duchem św. Jest najlepszym przykładem w nawiązaniach spirytystów do Biblii. Tak jak spirytyści zwracają się do duchów z prośbą o konkretne dary- wołania do Ducha św. nie różnią się pod względem technicznym. Świetnym przykładem może być pieśń "Przyjdź Duchu św." , czy modlitwa papieża Piusa XII "Przyjdź, Duchu Święty i uczyń moje ciało swoją świątynią..." Drugą osobą są aniołowie. Chyba każdy, kto uprawiał działalność magiczną zetknął się z pojęciem duchów opiekuńczych, do których się zwracał o opiekę nad sobą, o ochronę, prowadzenie bezpieczne przez życie, czy pomoc w konkretnej sytuacji. A kto zna modlitwy do anioła stróża? Widać podobieństwo? Jest jeszcze jedno- święto Wszystkich Świętych gładko przerobione na święto zmarłych. i o wiele częściej spotykam sie z tym drugim określeniem. Jeśli człowiek jest kreatywny do uprawiania magicznych rytuałów wystarczy mu Biblia. O tyle bliżej wierzącemu niż ateiście do praktyk spirytystycznych, że uznaje on istnienie świata niematerialnego zamkniętego przed naszym wzrokiem.

Pt lis 23, 2018 12:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
O tyle bliżej wierzącemu niż ateiście do praktyk spirytystycznych, że uznaje on istnienie świata niematerialnego zamkniętego przed naszym wzrokiem.

Pomijając że każdy w coś wierzy - ale zakładam że chodzi ci o wiarę w Boga - materialni ateiści są niespecjalnie liczni. Za to jest wiele ludzi który nie wierzą w Boga a są zdolni uwierzyć w każdą bzdurę i zabobon.
Swego czasu oglądałam z przypadku i nie z własnej woli - stąd moje obserwacje raczej wyrywkowe mogą nie być w pełni miarodajne - program o medium. Miał on co najmniej kilka sezonów, formuła polegała na tym że starano się ukazywać tą kobietę - i jej rodzinę - jako taką zwykłą żonę i matkę tyle że mającą kontakt z duchami. Kobieta ta ma włoskie korzenie i podejrzewam że z tego właśnie powodu jakoś z katolicyzmem się identyfikowała. I chociaż niby program obracał się wokół sfery duchowej, zainteresowania sprawami duchowymi było paradoksalnie niewiele, praktycznie wcale. Dla osoby która by się starała podejść od tego nie pomijając strony intelektualnej ta kobieta nie miała wiele do zaoferowania - nie wiem czy ona miała w ogóle jakieś rzeczywiste głębsze przemyślenia na temat tego co robiła oraz niematerialnego świata z którym przekonana była że ma intensywny kontakt, tym bardziej że ukazywano to jako coś tak dla niej normalnego że aż oczywistego. Osoby które korzystały z jej usług były usatysfakcjonowane bo one szukały raczej pociechy po śmierci bliskiej osoby, a nierzadko też uwolnienia z poczucia winy a sama sfera duchowa chyba była raczej im obojętna stąd mizeria przekazu pod tym względem ich nie raziła. Były też takie wątki że szła sobie np. wybrać nową kanapę i tam w sklepie meblowym tak niby ad hoc wyłapywała jakąś osobę której jakiś duch chciał właśnie koniecznie coś przekazać. Nie wiem jak to organizowano od strony technicznej, ale dla wiarygodności przekazu moim zdaniem powinni czasem przekazać jak ktoś ja pogonił z hukiem, a nie zalewał się łzami dziękując za te informacje które uzyskał.
Dlatego wydaje mi się że spirytyzm - pomijając zwiedzenia, głupotę czy desperację oraz pieniądze - nie jest atrakcyjny dla osób w istocie wierzących w Boga.

Wt lis 27, 2018 12:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Za to jest wiele ludzi który nie wierzą w Boga a są zdolni uwierzyć w każdą bzdurę i zabobon.

Widać niewiarę w Boga przekuwają na wiarę w cokolwiek. O ile wiara w Dobrego Stwórcę kochającego ludzi jest dla nich nielogiczna, o tyle logiczniejsze wydaje im się uwalnianie duchowego pierwiastka z ciała po śmierci. Jak mamy obieg materii w przyrodzie, tak możemy sobie wytłumaczyć obieg ducha pomiędzy światami.
bergamotka napisał(a):
Swego czasu oglądałam z przypadku i nie z własnej woli - stąd moje obserwacje raczej wyrywkowe mogą nie być w pełni miarodajne - program o medium.

Nie widziałam tego, więc nie mam zdania.
bergamotka napisał(a):
Dlatego wydaje mi się że spirytyzm - pomijając zwiedzenia, głupotę czy desperację oraz pieniądze - nie jest atrakcyjny dla osób w istocie wierzących w Boga.

Wiara wierze nierówna. Jeden "połknął" stosy mądrych ksiąg dotyczące teologii inny z krańca zapadłej wsi tylko "Ojcze nasz..." zna na pamięć. Jaka jest szansa, że ten pierwszy da się wciągnąć w jakąś ciemnotę, a jaka jest- że drugi?

Wt lis 27, 2018 9:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8