Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 11, 2020 9:49 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 243 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Następna strona
 Wieczne potępienie a dobroć Boga 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wieczne potępienie a dobroć Boga
No na tym polega wszechmoc - ktoś jest wszechmocny, więc jeśli czegoś chce, to się to dzieje.

Bóg chce niektórych zbawić, a niektórych potępić. Gdyby chciał wszystkich zbawić, to wszyscy byliby zbawieni. Mówi się co najwyżej, że nie chce nikogo uprzednio potępić.

So lip 04, 2020 4:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Bóg chce niektórych zbawić, a niektórych potępić.

Właśnie zaprzeczyłeś temu, co mamy zapisane na temat Boga w Biblii:

1 Tm 2,1-4
1 Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: 2 za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. 3 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, 4 który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.

So lip 04, 2020 4:43 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Logika Boga względem potępionych dusz wydaje się być bardzo niesprawiedliwa - dlaczego człowiek za popełnione ograniczone w czasie zło musi cierpieć w nieskończoność w najstraszliwszych torturach bez chwili wytchnienia? Względem ludzkiej logiki taki potępieniec powinien odcierpieć tylko tyle ile sam zadał cierpień na Ziemi.

So lip 04, 2020 4:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I znowu to samo: Tworzysz własne nauki i uważasz, że to one są prawidłowe. Tego, że człowiek de facto sam dokonuje wyboru między potępieniem i zbawieniem, a tym samym wiecznością w niebie lub piekle, nie chcesz zobaczyć.

So lip 04, 2020 4:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
I znowu to samo: Tworzysz własne nauki i uważasz, że to one są prawidłowe. Tego, że człowiek de facto sam dokonuje wyboru między potępieniem i zbawieniem, a tym samym wiecznością w niebie lub piekle, nie chcesz zobaczyć.

Ja wiem, że istnieje wieczne potępienie tylko twierdzę, że względem ludzkiej logiki wydaje się to być bardzo niesprawiedliwe.

So lip 04, 2020 4:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiele rzeczy z punktu widzenia ludzkiej logiki jest niesprawiedliwe, ale taka jest rzeczywistość i pozostaje się nam z nią pogodzić.

So lip 04, 2020 4:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem

1 Tm 2,1-4
1 Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: 2 za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. 3 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, 4 który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.

No pragnienie to nie może być wolą w ścisłym sensie. Gdyby było (gdyby Bóg chciał wszystkich zbawić), to nie byłoby potępionych.

So lip 04, 2020 4:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):

1 Tm 2,1-4

No pragnienie to nie może być wolą w ścisłym sensie. Gdyby było (gdyby Bóg chciał wszystkich zbawić), to nie byłoby potępionych.

To, że Bóg tego chce, nie oznacza jeszcze, że tak będzie (aczkolwiek by było miło, gdyby się spełniło). Wynika to z tego prostego faktu, że ludzie mają wolną wolę i w efekcie pełne prawo odrzucić zbawienie. Potępienie kogoś nie wynika bowiem z tego, że Bóg nie chciał tego człowieka zbawić, a z faktu, że tenże człowiek zbawienie odrzucił i wybrał drogę do potępienia.

So lip 04, 2020 5:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Potępienie kogoś nie wynika bowiem z tego, że Bóg nie chciał tego człowieka zbawić, a z faktu, że tenże człowiek zbawienie odrzucił i wybrał drogę do potępienia.

Odrzucił? W jaki sposób np.? Że nie uwierzył?

So lip 04, 2020 5:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Bóg chce niektórych zbawić, a niektórych potępić. Gdyby chciał wszystkich zbawić, to wszyscy byliby zbawieni. Mówi się co najwyżej, że nie chce nikogo uprzednio potępić.

To jest protestancka koncepcja Boga, nie katolicka. Więcej, napisałam wcześniej, że człowiek nie ma na to wpływu czy jest ciągnięty (jest zwierzęciem pociągowym) przez Boga, więc jest dobry, czy też szatana i jest wówczas zły. Takiego mnie Boże stworzyłeś, więc takiego mnie masz....Nie do woli więc człowieka należy postawić sie po któreś ze stron dlatego, że Bóg i diabeł w myśli Lutra to jedna i ta sama rzeczywistość. Człowiek nie jest suwerennie pojętym podmiotem. Mogę powiedzieć 'ja chcę', gdy jestem podmiotem w sensie starożytnej metafizyki greckiej i katolickiego chrześcijaństwa. Dlatego 'ja chcę' zostać zbawionym uruchamia proces dojścia do niego.
W katolicyzmie to my decydujemy ostatecznie za kim się ostatecznie opowiedzieć. Każdy protestant obwinia Boga o istnienie szatana i naszej grzeszności, i ten pogląd pojawia się nam na forum u osób, które bezbłędnie odczytuje się jako negujące swoją podmiotowość, chcą być przedmiotami. Racja zła w świetle protestantyzmu globalnego jest po stronie Boga.

Bóg nie może być Bogiem zanim najpierw nie stanie się szatanem (Luter) Tak brzmial tekst w oryginalnym wydaniu Pism Lutra (za ks. prof. T. Guzem).

So lip 04, 2020 5:09 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiele rzeczy z punktu widzenia ludzkiej logiki jest niesprawiedliwe, ale taka jest rzeczywistość i pozostaje się nam z nią pogodzić.

No to teraz się rozumiemy. Ja nie zaprzeczam wiecznemu potępieniu tylko twierdzę, że człowiek może dostrzegać tutaj ogromną niesprawiedliwość.

Dam Ci przykład:

Załóżmy że raz świadomie złamałeś komuś rękę i nie odżałowałeś tego grzechu. Trafiasz z tego powodu do piekła i demony nieskończoną ilość razy łamią Twoją rękę mimo, że sam zrobiłeś to tylko raz a Tobie jest to odpłacane nieskończoną ilość razy. Na tym według mnie opiera się ta "niesprawiedliwość".

So lip 04, 2020 5:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
Załóżmy że raz świadomie złamałeś komuś rękę i nie odżałowałeś tego grzechu. Trafiasz z tego powodu do piekła i demony nieskończoną ilość razy łamią Twoją rękę mimo, że sam zrobiłeś to tylko raz a Tobie jest to odpłacane nieskończoną ilość razy. Na tym według mnie opiera się ta "niesprawiedliwość".

Przepraszam, ale skąd wytrzasnąłeś tę informację o tym, że kara w piekle będzie na tym polegała?

Aha... Nadal patrzysz na to z ludzkiego punktu widzenia i najwyraźniej nie przyjmujesz do wiadomości, że potępienie jest efektem wolnego wyboru człowieka.

So lip 04, 2020 5:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przepraszam, ale skąd wytrzasnąłeś tę informację o tym, że kara w piekle będzie na tym polegała?

A to Ty nie wiesz, że odpłacą nam tym samym czym grzeszyliśmy tutaj na Ziemi?

Aha... Nadal patrzysz na to z ludzkiego punktu widzenia i najwyraźniej nie przyjmujesz do wiadomości, że potępienie jest efektem wolnego wyboru człowieka.

W piekle dusze odczuwają dosłowny ból tak jak my na Ziemi. Mają swoje "ciała" które cierpią podobnie do ludzkich tylko, że w nieskończoność.

So lip 04, 2020 5:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):

A to Ty nie wiesz, że odpłacą nam tym samym czym grzeszyliśmy tutaj na Ziemi?

Czegoś takiego mnie nie uczono, dlatego pytam skąd wytrzasnąłeś taką informację. Zdradzisz źródło?

Cytuj:

W piekle dusze odczuwają (...)

Nie zmieniaj tematu i zajmij się tym, co wskazałem.

So lip 04, 2020 5:32 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czegoś takiego mnie nie uczono, dlatego pytam skąd wytrzasnąłeś taką informację. Zdradzisz źródło?

Nie będę Cię uczył podstaw. Przeczytaj sobie ewangelie - Jezus o tym wielokrotnie wspominał.

So lip 04, 2020 5:34 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 243 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Następna strona