Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 15, 2020 5:03 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 70  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
merss napisał(a):
anno napisał(a):

Ja nie mam zadnego problemu z miloscia do drugiego czlowieka i z poczuciem obowiazku wobec niego.

A jaie narzędzie weryfikacyjne stosujez?

Juz napisalam: Tora Boga (Jego pouczenia zawarte w Jego dziele, ktore o Nim swiadczy oraz zapisane na tablicy serca i potwierdzane przez Ducha Sw. , ktory "swiadczy wraz z moim duchem, ze jestem dzieckiem Bozym")

Cytuj:
Ja to potrafię sprawdzić i wielokrotnie czyniłam odsłaniając falsz.

A jakie stosujesz kryteria falszu, ktory potrafisz odslaniac ?

Cytuj:

Ja mam problem, bo to wymaga łaski nadprzyrodzonej, miłość pojmowana tak jak ujmują to przykazania miłości. Może po prostu jest ci obojętny drugi człowiek i tolerancję mylisz z miłością? Problem z miłością ma każdy, nawet święty człowiek, bo to sprawdza się na stosunku wewnętrznym do wrogów, do ludzi źle mi życzących a nie abstrakcyjnym opowiadaniem. Ja czytam od razu fałsz, jeśli ktoś mi mówi, że nie ma problemu z miłością
.

Milosc dostaje sie do naszych serc za sprawa Ducha Swietego, dzieki ktoremu budzimy sie z duchowej martwoty i rodzimy do nowego zycia w nowym Porzadku Bozym, opartym na Prawdzie, czyli w Krolestwie Bozym, o ktore Jezus kazal sie modlic, zeby przyszlo na ziemie.

Dzieki tej Milosci nie mam problemu z tym aby na drugiego czlowieka patrzec przez pryzmat Objawionej mi Prawdy, czyli oczami Syna Bozego i Ojca.

Mam w sobie te Milosc i dzieki Niej jestem wolna i jako wolny czlowiek kocham bez zadnego przymusu swojego blizniego.

Oczywiscie potykam sie jak kazdy czlowiek o wszechobecne na ziemi klamstwo, z racji tego, ze "w moim ciele mieszka grzech", ale dzieki opiece Ducha Sw. powstaje z tych upadkow i dalej kocham ludzi, nie stawiajac im zadnych warunkow i szanujac ich decyzje, niezaleznie od tego z jakich pobudek wynikaja, pozostawiajac osad Sedziemu :-D

N lip 29, 2018 12:10 pm
Milczek
Milczek

merss napisał(a):
.

Jakbym czytała towarzyskiego pelikana...

No i jak tu z toba rozmawiac, merss ?

Dopoki nie zobaczysz we mnie niepowtarzalnego czlowieka stworzonego na obraz Bozy, jakakolwiek relacja milosci nie zostanie pomiedzy nami nawiazana :-D

Ty majac oczy i uszy przyjmujesz fikcje za prawde, snujac wyobrazenia, ze jestem "towarzyskim pelikanem" :-D

Zapewniam cie, ze nie jestem.

Dopoki nie otworzysz sie na te prawde, nie ma szans na wspomniana relacje.

N lip 29, 2018 12:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

anno napisał(a):
Juz napisalam: Tora Boga (Jego pouczenia zawarte w Jego dziele, ktore o Nim swiadczy oraz zapisane na tablicy serca i potwierdzane przez Ducha Sw. , ktory "swiadczy wraz z moim duchem, ze jestem dzieckiem Bozym")

Niewiarygodne narzędzie. Dowodem są liczne denominacje oraz wskazania biblijne o podziałach i fałszywych pasterzach.
Cytuj:
Milosc dostaje sie do naszych serc za sprawa Ducha Swietego, dzieki ktoremu budzimy sie z duchowej martwoty i rodzimy do nowego zycia w nowym Porzadku Bozym, opartym na Prawdzie, czyli w Krolestwie Bozym, o ktore Jezus kazal sie modlic, zeby przyszlo na ziemie.

Nie. Mamy miłość ziemską i nadprzyrodzoną. Ta druga ma charakter daru i pozwala kochać nieprzyjaciół.
Cytuj:
Dzieki tej Milosci nie mam problemu z tym aby na drugiego czlowieka patrzec przez pryzmat Objawionej mi Prawdy, czyli oczami Syna Bozego i Ojca.

Mowa trawa. Dopiero mądrość człowieka pozwala patrzeć na drugiego człowieka oczami Boga. W Biblii mamy też o głupcach, którzy wszystko wiedzą, bo zewnętrznie naśladują mądrych. Obie uczty wyprawiły. Mądrość nie przychodzi znikąd. Jest pewnego rodzaju zapłatą, wynagrodzeniem za włożony wysiłek. Spotyka tych co wychodzą jej naprzeciw. Znajduje tych co jej szukają. Mamy jednak światową i biblijną mądrość. Oparte o inne fundamenty,
Cytuj:
Mam w sobie te Milosc i dzieki Niej jestem wolna i jako wolny czlowiek kocham bez zadnego przymusu swojego blizniego.

To tylko zewnętrzna deklaracja, ale nie katolicka.
Cytuj:
Oczywiscie potykam sie jak kazdy czlowiek o wszechobecne na ziemi klamstwo, z racji tego, ze "w moim ciele mieszka grzech", ale dzieki opiece Ducha Sw. powstaje z tych upadkow i dalej kocham ludzi, nie stawiajac im zadnych warunkow i szanujac ich decyzje, niezaleznie od tego z jakich pobudek wynikaja, pozostawiajac osad Sedziemu :-D

Samarytanin pomógł potrzebującemu, to serce Ewangelii. Jezus pomagał grzechnikom i napomniał, by dalej nie grzeszyli. Jeśli ktoś mnie okradnie, mam prawo iść z tym do sądu i nie czekam na boży wyrok pozwalając grzesznikowi nadal grzeszyć. Lęk i uzależnienie definiuję wówczas jako miłość. Gdy alkoholik znęca się nad swoją żoną, ona kochając go może mu wystawić walizki za drzwi nie pozwalając na znęcanie się nad nią i dziećmi. Inaczej przyzwala na picie i przyjmuje za nie odpowiedzialność, bo on pije z powodu jej wrednego charakteru a ona w to wierzy, bo współuzależniona. wszystko z pieśnia miłości: ja go kocham i dlatego pozwalam mu pić. To dobry człowiek, tylko ma takie ciężkie życie.

Nie wystarczą puste deklaracje, bo szybko odsłania się ich zewnętrzność i skupienie na sobie. Pustka opakowana w miłość pozostaje pustką. Biblia bowiem schodzi do serca człowieka, czyli jego jestestwa oraz relacyjności. Po owocach poznacie...Nie spogląda się na deklaracje i religijne śpiewy czy estetyczne wzruszenia. Jezus nie zwalał swych powinności ani na Ducha Świętego, ani nie usprawiedliwił człowieka zwalniając go z odpowiedzialności wobec innych ludzi.

N lip 29, 2018 12:43 pm
Dyskutant
Dyskutant

Quinque napisał(a):
NowyLogin napisał(a):
- poznać resztę świętych ksiąg, tradycji, dogmatów

Już pomijając wcześniejsze niewiadomo co. To określenie dogmat ma użycie tylko i wyłącznie w katolicyzmie. Może warto się zapoznać z czymś co się krytykuje

1.Wskaż konkretnie, GDZIE napisałem, że INNE RELGIE poza katolicyzmem mają "dogmaty"?
2. Właśnie przyłapałem cię na pozamerytorycznym sposobie argumentowania (tj. Argumentum ad ignorantiam): czepianie się nic nie znaczących, kosmetycznych szczegółów niemających związku z tematem i nie pozbawiających go ogólnego sensu, stanowiące zalążek do twierdzenia o ogólnej mylności.

Do zobaczenia do następnego błędu logicznego, który siłą rzeczy popełnisz przez dyskomfort spowodowany niejednomyślnością rozmówcy.

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 6:37 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

N lip 29, 2018 12:49 pm
Najpierw typie piszesz "poznać resztę świętych ksiąg, tradycji, dogmatów..." A później głosisz że nie twierdzisz iż nie mówiłeś o tym co by w innych religiach nie było dogmatów. Naprawdę żałosne jest to co robisz. WIĘC O CO MOŻE CHODZIĆ GDY KTOŚ PISZE "POZNAĆ RESZTĘ KSIĄG, TRADYCJI I DOGAMTÓW"????

N lip 29, 2018 12:56 pm
Milczek
Milczek

merss napisał(a):
anno napisał(a):
Cytuj:

Mowa trawa. Dopiero mądrość człowieka pozwala patrzeć na drugiego człowieka oczami Boga. W Biblii mamy też o głupcach, którzy wszystko wiedzą, bo zewnętrznie naśladują mądrych. Obie uczty wyprawiły. Mądrość nie przychodzi znikąd. Jest pewnego rodzaju zapłatą, wynagrodzeniem za włożony wysiłek.

Merss, madrosc jest owocem i darem niezasluzonym Ducha Sw.oraz udzialem nowonarodzonych dzieci Bozych.

Tak czytamy w Biblii.

Dary Ducha Sw. zawsze byly i pozostana darami i zaden czlowiek nie jest w stanie zamienic daru na zaplate :-D

Zbawienie i zwiazane z nim nierozlacznie dary Ducha Sw. (np. madrosc) to niezasluzona laska od Boga.

Chcesz temu zaprzeczac ?

Mamy miłość ziemską(...)

A co to takiego i skad pochodzi?

Moglabys to troche rozwinac ?

N lip 29, 2018 1:00 pm
Dyskutant
Dyskutant

Słownik Języka Polskiego, moja ulubiona lektura w tym temacie, definiuje słowo dogmat w sposób następujący:
1. teza podana do wierzenia przez Kościół jako prawda (tutaj zgoda - jest to pojęcie katolickie, ale drugie jest niestety szersze):
2. nienaruszalna, podstawowa teza, pewnik (tą właśnie definicją się posługuję).
Widzisz jak lawiruję? Nie umiem podobno interpretować Pisma Świętego (z dużych liter, żeby nikogo nie obrazić), a ty nie umiesz interpretować moich postów.

N lip 29, 2018 1:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

anno napisał(a):
Merss, madrosc jest owocem i darem niezasluzonym Ducha Sw.oraz udzialem nowonarodzonych dzieci Bozych.

Ozdobą człowieka mądrego jest myślenie. Teologia chrześcijańska wiąże mądrość z cnotą, ponieważ wierzy, że niesie ona w sobie zdolność do otwierania się człowieka na Boże istnienie i Jego dobroć oraz na otoczenie, poprawnie nawiązywać dialog ze światem. Mądrość jest też wyjątkowym darem Ducha Świętego, który przemienia człowieka od wewnątrz, doskonali go.
Czytam, że rozumiesz zapłatę typowo marketingowo jak nowe ruchy religijne, tak jak i dar Ducha Świętego, na poziomie czysto zewnętrznym i należnym. Nie na poziomie banalności emocji silnie odczuwanych i przypisywanych Duchowi Świętemu, ale znacznie głębiej składane są dary. T. Kotarbiński pisał, że mądrość sama sobie nie ufa, głupota sobie udziela kredytu bez granic. Mądrość boża to niepewność, pewien brak zdecydowania. Nie wynika to z ignorancji, ale ze świadomości wielości spraw, które tworza rzeczywistość, a o ktorych wie osoba mądra. Niepewność jest nieodłącznym elementem ludzkiego działania, ponieważ dostarcza człowiekowi niezbędnych bodźcow, które dynamizują jego dzialania. Nie dziala odtwórczo. Nie śpiewa człowiek o tym, że jest mieszkaniem Ducha Świętego. To pycha. Cnotę zdobywa się podobnie jak mądrość; przez przebywanie w gronie osób, które ją praktykują. Głupiec nie nauczy nikogo mądrości.

Mądrości się nie posiada, to duchowa siła pozwalająca podejmowac słuszne decyzje i przy nich trwać. Mamy etapy prowadzace do mądrości.

U ciebie wszystko śpiewa i jest skupione na sobie i prawie wlasności. pewne i skończone. Deklaracja wyzaniowa też aż zgrzyta z tym nowonarodzeniem.
Cytuj:
Zbawienie i zwiazane z nim nierozlacznie dary Ducha Sw. (np. madrosc) to niezasluzona laska od Boga.

Wymaga jednak wewnętrznej dyspozycji na poziomie głębszym niz emocje.

N lip 29, 2018 2:29 pm
NowyLogin napisał(a):
Słownik Języka Polskiego, moja ulubiona lektura w tym temacie, definiuje słowo dogmat w sposób następujący:
1. teza podana do wierzenia przez Kościół jako prawda (tutaj zgoda - jest to pojęcie katolickie, ale drugie jest niestety szersze):
2. nienaruszalna, podstawowa teza, pewnik (tą właśnie definicją się posługuję).
Widzisz jak lawiruję? Nie umiem podobno interpretować Pisma Świętego (z dużych liter, żeby nikogo nie obrazić), a ty nie umiesz interpretować moich postów.

Nie. Przyjąłeś maniere w której gdy ktoś wykaże ci jak piszesz głupoty. Glosisz iż nie o to ci chodziło. Słabe to

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 6:38 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

N lip 29, 2018 3:22 pm
Milczek
Milczek

merss napisał(a):

Mądrości się nie posiada, to duchowa siła pozwalająca podejmowac słuszne decyzje i przy nich trwać. Mamy etapy prowadzace do mądrości.

Czy uwazasz, ze dar madrosci otrzymuje sie w inny sposob niz opisuje to Biblia w sytuacjii rozmowy Jezusa z Piotrem ?

Etapy prowadzace do daru madrosci, ktore ja znam to: martwota duchowa, przyjecie ewangelii (na skutek powolania i objawienia od Ojca), narodzenie na nowo, dary Ducha Sw :-D

Cytuj:
U ciebie wszystko śpiewa i jest skupione na sobie i prawie wlasności. pewne i skończone. Deklaracja wyzaniowa też aż zgrzyta z tym nowonarodzeniem.

Tak, rzeczywiscie przepelnia mnie radosc.
Wiem, ze to nietypowe dla katolika, ktoremu odmawia sie prawa do bycia nowonarodzonym, wolnym dzieckiem Bozym.
Cytuj:
Cytuj:

Wymaga jednak wewnętrznej dyspozycji na poziomie głębszym niz emocje.

Emocje sa domena czlowieka zmyslowego.

Czlowiek duchowy wydaje owoce Ducha Sw. i nie jest przez nikogo sadzony, bo jest w stanie sam o wszystkim rozsadzac.

I nie dzieje sie to wbrew mojemu KRK lecz zupelnie poza nim, jako ze katolik (czlowiek zmyslowy) podlega wladzy koscielnej i musi pozostac martwy pod grozba kary piekielnej.

Gdyby nie to, ze ochrzczono mnie wbrew mojej woli, nie bylabym katoliczka.
A teraz juz za pozno i nic nie moge z tym zrobic dopoki zyje w ciele.

Pocieszajace jest tylko to, ze sprawiedliwy i milosierny Bog nie dzieli ludzi na katolikow i innych tak jak to robi bladzacy czlowiek.

Pozdrawiam, merss :-)

Zapomnialas chyba dodac "ukierunkowane" :wink:

Cytuj:
Czytam, że rozumiesz zapłatę typowo marketingowo

Zaplata to zaplata. Cos za cos.

W przeciwienstwie do daru, na ktory nie jestem w stanie zasluzyc sobie, takim jak milosc, madrosc, radosc, pokoj, cierpliwosc...itd.

Cytuj:
Mądrość boża to niepewność, pewien brak zdecydowania.

Co ty piszesz, merss ?

Madrosc to pewnosc i zdecydowanie.

Cytuj:
Głupiec nie nauczy nikogo mądrości.

No nie...chyba, ze przyjmie sie ludzkie kryteria glupoty, tak jak to robili np. faryzeusze.

Cytuj:
Mądrości się nie posiada, to duchowa siła pozwalająca podejmowac słuszne decyzje i przy nich trwać

To zdanie koliduje z wczesniejszym, w ktorym piszsz, ze madrosc to niepewnosc i brak zdecydowania :-)

Uwazam jednak, ze warto na cos sie zdecydowac, przynajmniej w kwestii madrosci.

Sama napisalas, ze "ozdoba czlowieka madrego jest myslenie".

No ale byc moze zmeczenie daje o sobie znac.

Proponuje odpoczynek od dyskusji :-)

Ostatnio edytowano N lip 29, 2018 7:49 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postow

N lip 29, 2018 6:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Quinque, wiem, że jestem w twoich oczach pyszałkowatym, przemądrzałym, czepialskim ateistą - ale zbaczasz z tematu trochę jak krowa z pastwiska na wykłócanie się o kosmetyczne szczegóły w żaden sposób nie wpływające na ogólny sens wypowiedzi.
Podpytywałem cię trochę o to, jakich przemyśleń albo dylematów moralnych, albo wyrzeczeń, albo wnikliwych studiów i samodzielności wymagała od ciebie decyzja wybrania katolicyzmu z tak szerokiego spektrum rozmaitych wierzeń i ile lat ci to zajęło, bo coś tam się czepiałeś, że ktoś jest ateistą, a sam nie wie dlaczego, bo gdzieś popełnia rzekomo jakieś błędy i mi też je wytykasz, twierdząc, że jestem do czegoś nieprzygotowany a się wypowiadam (to jak bardzo się mylę to już sobie sprawdziliśmy :D ).
Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat twojego bogatego zaplecza doświadczeń stojącego za tym światopoglądem :D
Pytam serio, bo jak się kogoś ocenia, to chyba samemu nie można odbiegać od narzucanych innym standardów, a jeśli jest inaczej to wypadasz jakoś tak blado...
Chyba, że nie chcesz odpowiadać, bo takich głębokich doświadczeń nie posiadasz - to rozumiem.

N lip 29, 2018 7:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Quinque napisał(a):
WIĘC O CO MOŻE CHODZIĆ GDY KTOŚ PISZE "POZNAĆ RESZTĘ KSIĄG, TRADYCJI I DOGAMTÓW"????

To za trudne pytanie , przeceniasz tu piszących . No chyba że ktoś podniesie rękawice i odpowie na to pytanie. No to teraz zobaczymy i pośmiejemy się jakie będą odpowiedzi - czas na rozrywkę.

N lip 29, 2018 11:33 pm
Macej napisał(a):
Podpytywałem cię trochę o to, jakich przemyśleń albo dylematów moralnych, albo wyrzeczeń, albo wnikliwych studiów i samodzielności wymagała od ciebie decyzja wybrania katolicyzmu z tak szerokiego spektrum rozmaitych wierzeń

Przecież wiara czy tam ateizm to nie jest kwestia jakiś tam argumentów, tylko osobistych przekonań. No ale np. Dlaczego Islam jest fałszywy, np. Dlatego że Muzłumanie uważają iż Koran jest idealny a podaje takie rzeczy jak np. to że Maryja była siostrą Mojżesza

Pn lip 30, 2018 12:55 am
Dyskutant
Dyskutant

Quinque napisał(a):
Przecież wiara czy tam ateizm to nie jest kwestia jakiś tam argumentów, tylko osobistych przekonań.

Czyli chcesz powiedzieć, że ateizm wynika nie z logicznych wniosków, tylko ni z gruchy ni z pietruchy przestanę sobie wierzyć w mojżeszowego Boga mimo, że jeszcze przed chwilą składałem mu modły i uznawałem jego niemalże 100%-ową prawdziwość? Dobrze zrozumiałem? Czyli jako pasażer samolotu mogę z niego wyskoczyć, kiedy nie podoba mi się linia lotnicza, jej właściciel albo pilot w tym celu ignorując istnienie grawitacji, żeby nic mi się nie stało? Nawet jeśli już się na to zdecyduję odrzucając argumenty za, to chyba jakąś przesłankę muszę mieć. Czy sam w ten sposób nie potwierdzasz, że wiara opiera się na "Tak jest i już" i "nie bo nie"?

Quinque napisał(a):
No ale np. Dlaczego Islam jest fałszywy, np. Dlatego że Muzłumanie uważają iż Koran jest idealny a podaje takie rzeczy jak np. to że Maryja była siostrą Mojżesza.

1. Pomyliłeś starotestamentową Marię (Miriam) z matką Jezusa - ale dobra, nie czepiajmy się i odnieśmy się do meritum.
2. Sprzeczność w jednym stwierdzeniu. Najpierw mówisz, że wiara opiera się na "nie bo nie" i "tak jest i już" a już za chwilę, że można stopniować doskonałość świętej księgi autentycznością informacji w niej zawartych - czy to nie jest gra do dwóch bramek w zależności od wygody?
3. Oni ci powiedzą, że vice versa - Jezus nie umarł na krzyżu tylko został wniebowzięty w ogrójcu, a według Koranu "Ci, którzy się o to sprzeczają, zostają w samych wątpliwościach" i "nie oświeca ich prawdziwa nauka". Dla nich to jest jasne jak słońce. Popularne jest też doszukiwanie się faktów astronomicznych w Koranie.
4. Jeśli według twoich standardów idealność świętej księgi albo stopień doskonałości przemawia za jej prawdziwością - na ile doskonałe jest Pismo Św.?

kurk napisał(a):
To za trudne pytanie , przeceniasz tu piszących . No chyba że ktoś podniesie rękawice i odpowie na to pytanie. No to teraz zobaczymy i pośmiejemy się jakie będą odpowiedzi - czas na rozrywkę.

Na to pytanie już odpowiedziałem i zostało to zacytowane o 3 wypowiedzi nad twoją.

Pn lip 30, 2018 9:30 am
Cytuj:
Czyli chcesz powiedzieć, że ateizm wynika nie z logicznych wniosków, tylko ni z gruchy ni z pietruchy przestanę sobie wierzyć w mojżeszowego Boga

Tak

Cytuj:
1. Pomyliłeś starotestamentową Marię (Miriam) z matką Jezusa - ale dobra, nie czepiajmy się i odnieśmy się do meritum.

No i czemu znowu kłamiesz. Tak podaje Koran. Że Matka Jezusa jest siostrą Mojżesza, nie chodzi o żadną Miriam

Pn lip 30, 2018 11:52 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 70  Następna strona