Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 20, 2019 7:01 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 70  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
kurk napisał(a):
Natomiast cały czas zostaje pytanie , dlaczego jeden wierzy , inny nie .

Bezpośrednie przyczyny są w miarę oczywiste - wychowanie, ewangelizacja itd. Natomiast dlaczego akurat jeden uwierzy inny nie uwierzy? Wg mnie tak jak wiele innych spraw na tym świecie - kwestia przypadku.
A w perspektywie wiary - łaski Bożej.

Śr sie 01, 2018 8:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Anawim napisał(a):
kurk napisał(a):

Bezpośrednie przyczyny są w miarę oczywiste - wychowanie, ewangelizacja itd. Natomiast dlaczego akurat jeden uwierzy inny nie uwierzy? Wg mnie tak jak wiele innych spraw na tym świecie - kwestia przypadku.

I wolnej woli.
Gdyby religia byla traktowana tak jak kazdy inny przedmiot nauki w szkole i znajomosc Pism oceniana by zdac egzaminy i przejsc do nastepnej klasy tak jak to bylo kiedys z wiekszoscia podstawowych przedmiotow w szkolach to nie bylo by tylu niewierzacych i nie bylo by tyle idiotycznych pytan na forach katolickich.
wczesniejszy moj post do tego nawiazywal ale jak widac pytajacy tu ateisci maja slomiane checi zrozumienia wiary.

Śr sie 01, 2018 8:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Anawim napisał(a):
kurk napisał(a):

Czyli Bóg istnieje dlatego bo się o nim mówi ? Dla katolika to fatalna wiadomość . Się musieli zmartwić teraz.

Śr sie 01, 2018 9:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

kurk napisał(a):
Czyli bóg istnieje dlatego bo się o nim mówi ? Dla katolika to fatalna wiadomość . Się musieli zmartwić teraz.

Jeśli nie uznajesz rzeczywistości pozajęzykowej; ja uznaję. Katolik jest w zasadzie zobowiązany do tego ;)

Śr sie 01, 2018 9:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

Anawim napisał(a):
kurk napisał(a):
Czyli bóg istnieje dlatego bo się o nim mówi ? Dla katolika to fatalna wiadomość . Się musieli zmartwić teraz.

Jeśli nie uznajesz rzeczywistości pozajęzykowej; ja uznaję. Katolik jest w zasadzie zobowiązany do tego ;)

Ateizmu nie trzeba uczyć , nie trzeba propagandy , kapłana ,kościoła i całej reszty. wynika sam z siebie . Prawda sama działa , nie trzeba niczego udowadniać . Jest taka sama niezależnie gdzie się mieszka, nie ma znaczenia czas 10 000 lat temu czy za 10 000 lat. A wierzący są jak chorągiewki , z której strony wiatr , tam jest prawda , mieszkam tu i tubylcy mają rację , mieszkam 15 000 pne. to wierze w wielkiego renifera . ale jak tak ma być , to tak ma być.

Cz sie 02, 2018 7:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

kurk napisał(a):
Ateizmu nie trzeba uczyć , nie trzeba propagandy , kapłana ,kościoła i całej reszty. wynika sam z siebie . Prawda sama działa , nie trzeba niczego udowadniać . Jest taka sama niezależnie gdzie się mieszka, nie ma znaczenia czas 10 000 lat temu czy za 10 000 lat. A wierzący są jak chorągiewki , z której strony wiatr , tam jest prawda , mieszkam tu i tubylcy mają rację , mieszkam 15 000 pne. to wierze w wielkiego renifera . ale jak tak ma być , to tak ma być.

Oczywiście,że ateizmu trzeba uczyć; tak samo jak religijności. Jesteśmy zwierzętami społecznymi, nasz umysł rozwija się i funkcjonuje wyłącznie w relacjach z innymi.

Cz sie 02, 2018 7:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

My wierzymy nie dlatego ze tak zostaliśmy wychowani ale dlatego ze w życiu każdego z nas nastąpiło nawrócenie. Nawrócenie będące konsekwencja spotkania z Bogiem. Nie jesteś w stanie tego zrozumieć jeśli nie spotkałeś żyjącego Boga. Dlatego mówi się ze wiara jest łaska.

Ja byłem przez duża cześć życia ateista. Nastąpił pewien ciąg znaków i sytuacji które doprowadziły mnie do wiary. Wiec gadanie ze tutaj racja jest w tej religii a nie w innej tylko dlatego ze tutaj się urodziliśmy to bzdura.
Chrześcijanin to człowiek który ma żywa relacje z Bogiem. Doświadcza Jego opieki przez cały dzień.

Cz sie 02, 2018 7:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Anawim napisał(a):
kurk napisał(a):

Oczywiście,że ateizmu trzeba uczyć; tak samo jak religijności. Jesteśmy zwierzętami społecznymi, nasz umysł rozwija się i funkcjonuje wyłącznie w relacjach z innymi.

Bzdura. Wszyscy rodzimy się ateistami. Gdyby nie wpływ innych ludzi podczas wychowywania, religie dawno by wymarły. Bo niby skąd wiesz, że Jahwe istnieje? Objawił Ci się? Czy może ktoś Cię o nim uczył?

Pt sie 03, 2018 6:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Jockey napisał(a):
My wierzymy nie dlatego ze tak zostaliśmy wychowani ale dlatego ze w życiu każdego z nas nastąpiło nawrócenie. Nawrócenie będące konsekwencja spotkania z Bogiem. Nie jesteś w stanie tego zrozumieć jeśli nie spotkałeś żyjącego Boga. Dlatego mówi się ze wiara jest łaska.

Ja byłem przez duża cześć życia ateista. Nastąpił pewien ciąg znaków i sytuacji które doprowadziły mnie do wiary. Wiec gadanie ze tutaj racja jest w tej religii a nie w innej tylko dlatego ze tutaj się urodziliśmy to bzdura.
Chrześcijanin to człowiek który ma żywa relacje z Bogiem. Doświadcza Jego opieki przez cały dzień.

Dziwnym trafem tak samo mówią Muzułmanie, Buddyści (tylko nie o osobowym Bogu), etc... Czyli te spotkania prowadzą do sprzecznych wniosków...

Pt sie 03, 2018 6:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Przekonamy się.

Pt sie 03, 2018 7:46 pm
Dyskutant
Dyskutant

luki123 napisał(a):
Bzdura. Wszyscy rodzimy się ateistami. Gdyby nie wpływ innych ludzi podczas wychowywania, religie dawno by wymarły. Bo niby skąd wiesz, że Jahwe istnieje? Objawił Ci się? Czy może ktoś Cię o nim uczył?

Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem.
Dlaczego jesteś ateistą? Samorzutnie się nim stałeś, czy jednak musiałeś sporo się naczytać / nasłuchać / namyśleć, by nim zostać?

Pt sie 03, 2018 9:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Anawim napisał(a):
luki123 napisał(a):

Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem.
Dlaczego jesteś ateistą? Samorzutnie się nim stałeś, czy jednak musiałeś sporo się naczytać / nasłuchać / namyśleć, by nim zostać?

Co niby miałeś czytać ? że king kong nie istnieje , że wampiry to tylko filmowe straszydła ? Rozdzielasz świat na rzeczywisty i SF . Nie ma potrzeby nad tym myśleć , wiesz to beż żadnych myślowych spekulacji . Cały czas czytam te brednie że ateista jest jakoś połączony z katolicyzmem . Teraz non stop słyszę o trujących smugach z samolotów- to co mam czytać, że to brednie? Wiem o tym bez żadnych przemyśliwań . Negacja Holocaust , Zamach Smoleński , płaska ziemia i setki innych głupot.

So sie 04, 2018 11:40 am
Dyskutant
Dyskutant

kurk napisał(a):
Co niby miałeś czytać ? że king kong nie istnieje , że wampiry to tylko filmowe straszydła ? Rozdzielasz świat na rzeczywisty i SF . Nie ma potrzeby nad tym myśleć , wiesz to beż żadnych myślowych spekulacji . Cały czas czytam te brednie że ateista jest jakoś połączony z katolicyzmem . Teraz non stop słyszę o trujących smugach z samolotów- to co mam czytać, że to brednie? Wiem o tym bez żadnych przemyśliwań . Negacja Holocaust , Zamach Smoleński , płaska ziemia i setki innych głupot.

Dajesz też ciekawe przykłady. Metodologia historii dobrze pasuje do naszej dyskusji, potrzeby weryfikacji, rozróżnienia na wiarę i wiedzę itd.
Skąd wiesz, że Holocaust miał miejsce? Skąd wiesz, że istniał Napoleon Bonaparte? Skąd wiesz, że kiedyś po świecie chodził Jezus z Nazaretu? Uznajesz to za najbardziej prawdopodobne hipotezy, które są spójne z dostępnym materiałem historycznym. A pewnie po prawdzie - przyjmujesz mainstreamową narrację w każdym z tych tematów i nie robisz własnych badań materiału historycznego. Zdzwienie się dopiero zaczyna, jak ktoś zaczyna dawać odmienną hipotezę i jest negacjonistą czy twierdzi, że Jezusa z Nazaretu wymyślił Paweł z Tarsu.

Jeśli zastanawiasz się nad psychologią wiary, to myślę, że ludzie też stawiają sobie pytania najbardziej podstawowe: o przyczynę i sens jakoś tam racjonalnego wszechświata. I dają możliwe odpowiedzi, a niektórzy uznają, że nie ma podstaw do odpowiedzi. A większość po prostu przyjmuje mainstreamową odpowiedź społeczności, w której żyje. W ten sensie ateizm w Polsce jest postawą negacjonistyczną i nie wierzę, że rodzi się spontanicznie w umyśle osoby urodzonej w naszym kraju.

So sie 04, 2018 12:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Anawim napisał(a):
W ten sensie ateizm w Polsce jest postawą negacjonistyczną i nie wierzę, że rodzi się spontanicznie w umyśle osoby urodzonej w naszym kraju.

Każdy kult , sekta , teoria spiskowa , pseudonauka jest tym samym . Nie ma znaczenia gdzie mieszkam . Połączenie , ateizmu z Katolicyzmem i mieszkaniem w Polsce jest bez sensu .

So sie 04, 2018 3:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

kurk napisał(a):
Każdy kult , sekta , teoria spiskowa , pseudonauka jest tym samym . Nie ma znaczenia gdzie mieszkam . Połączenie , ateizmu z Katolicyzmem i mieszkaniem w Polsce jest bez sensu .

Straszne uproszczenie.
Rozważ świat, w którym Hitler wygrywa wojnę i udaje mu się zatrzeć ślady Holocaustu. Po niemal 80 latach jakaś garstka nawiedzonych ludzi twierdzi, że miała miejsce zbrodnia. Ty i ja również uważamy, że głoszą brednie.

Obstaję przy swoim; kultura ludzka mogła się rozwinąć dzięki tzw. zapadce kulturowej, która opiera się o niebywałą zdolność do powtarzania po innych. Właśnie dlatego, że nie jesteśmy wybitnie kreatywni, tylko powtarzamy, możliwe jest uczenie się (od innych) i przekazywanie wyuczonego dalej. Nikt się nie rodzi uznającym istnienie Boga. Jak i nikt się nie rodzi uznającym Holocaust, czy zamach smoleński.
Ateizm jest możliwy tylko dzięki wyuczeniu się konkretnej postawy intelektualnej. Bez tego, o czym świadczą wszystkie kultury pierwotne, ludzie doszukują się siły wyższej, mniej lub bardziej rozumnych / osobowych przyczyn nieznanych zjawisk.

So sie 04, 2018 6:35 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 70  Następna strona