Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 24, 2020 6:19 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 276 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona
 Przemilczany pomijany.. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przemilczany pomijany..
sahcim napisał(a):
pete.... napisał(a):
Nic nie neguje I nie przeinaczam. Po prostu dosłownie, a nie metaforycznie traktuję biblje.
Jeśli dosłownie traktujesz biblijne słowa, to czemu nie wyłupijesz sobie oczu ani nie odcinasz ręki czy nogi chociaż są one powodem do grzechu...?

Po co autor miałby to robić? :)

N lis 26, 2017 3:41 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Być może nie mam tak silnej wiary żeby sobie wyłupić oko. Chodzi mi natomiast o coś innego:o pomijanie niektórych faktów z biblij," zamiatanie Ich pod dywan"lub całkowite lekcewarzenie. Np fakt rasizmu Boskiego, faworyzacji jednego plemienia, rasy ponad innymi. Oraz pomijanie wątku" synów bożych ", hybrydyzacji ras ludzkich jako jednego z najwiekszych grzechów." Czystosci genów Noego ", skażenia genów ludzkich genami" demonicznymi ( cokolwiek to znaczy..)

Wt lis 28, 2017 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sęk w tym, że dosłowne traktowanie Starego Testamentu jest błędem interpretacyjnym. Pisałem o tym wielokrotnie: Błąd tkwi nie w Biblii, tylko w tym że usiłujemy ją odczytać w kontekście kulturowym Zachodu (i to Zachodu współczesnego) co jest anachronizmem. Biblia się nie myli - my się mylimy w jej odczytywaniu.
W świecie Zachodu prawda jest pojmowana „po grecku” - jako dokładne odwzorowanie zdarzeń. Hebrajczycy myśleli inaczej. Hebrajskie słowo „Prawda” (emet) oznacza raczej „niezawodność” - coś na czym się można w życiu oprzeć.
Starożytny hebrajczyk słysząc lub czytając opowieść nie zadawał sobie pytania „jak było?” (jak to robi współczesny mieszkaniec Zachodu) lecz raczej rozważał kwestię „co to znaczy?”.
Inaczej mówiąc wiara w nieomylność Biblii oznacza że przekazuje w doskonały sposób Objawienie Publiczne - czyli Prawdę na temat Boga i Jego relacji z ludźmi. W innych tematach (geografii, astrofizyce, biologii itd.) Biblia może zawierać błędy. Co więcej, nawet fakty historyczne nie związane bezpośrednio z Objawieniem (np. związane z panowaniem jakiegoś króla albo zdarzeniem w Ogrodzie Eden) mogą być zmienione.

Dużo więcej napisałem na ten temat tu http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf

Wt lis 28, 2017 10:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
King napisał(a):
sahcim napisał(a):
pete.... napisał(a):
Nic nie neguje I nie przeinaczam. Po prostu dosłownie, a nie metaforycznie traktuję biblje.
Jeśli dosłownie traktujesz biblijne słowa, to czemu nie wyłupijesz sobie oczu ani nie odcinasz ręki czy nogi chociaż są one powodem do grzechu...?
Po co autor miałby to robić? :)
Bo...
pete.... napisał(a):
Po prostu dosłownie, a nie metaforycznie traktuję biblje.

Wt lis 28, 2017 10:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Sęk w tym, że dosłowne traktowanie Starego Testamentu jest błędem interpretacyjnym.
Otóż nie jest, czy jak Bóg mówił, że w szabat nie wolno palić ognia, to mam tego nie rozumieć dosłownie ?
Pewnie znajdą się w ST fragment, których czytanie dosłowne będzie niezrozumiałe, ale postawienie ww. tezy ( bardzo ogólnej) jest błędem - i to podstawowym.
Barney napisał(a):
Biblia może zawierać błędy.
To może nas oświeć, jakie błędy zawiera ? Tym sposobem dajesz dowód, że nie wierzysz Pismu, no bo skoro może zawierać błędy, to jestem zwolniony z jej przestrzegania, no bo przecież nie będę przestrzegał czegoś co zawierać może błędy. Lepiej przestrzegać Tradycji :D
Zresztą sam sobie zaprzeczasz, bo wcześniej piszesz:
Barney napisał(a):
Biblia się nie myli - my się mylimy w jej odczytywaniu.
To się zdecyduj, bo albo Biblia się nie myli, albo może zawierać błędy 8O

Wt lis 28, 2017 10:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A Wujo jak Świadek Jehowy wyrywa z kontekstu i manipuluje.
Oto cała wypowiedź i jak się nie wyrywa z kontekstu to nie trzeba zadawać pytań bo na nie Barney odpowiedział. Ale wtedy wujo musiałby zmienić zdanie a do tego jak widać nie dopuszcza.
Barney napisał(a):
Sęk w tym, że dosłowne traktowanie Starego Testamentu jest błędem interpretacyjnym. Pisałem o tym wielokrotnie: Błąd tkwi nie w Biblii, tylko w tym że usiłujemy ją odczytać w kontekście kulturowym Zachodu (i to Zachodu współczesnego) co jest anachronizmem. Biblia się nie myli - my się mylimy w jej odczytywaniu.
W świecie Zachodu prawda jest pojmowana „po grecku” - jako dokładne odwzorowanie zdarzeń. Hebrajczycy myśleli inaczej. Hebrajskie słowo „Prawda” (emet) oznacza raczej „niezawodność” - coś na czym się można w życiu oprzeć.
Starożytny hebrajczyk słysząc lub czytając opowieść nie zadawał sobie pytania „jak było?” (jak to robi współczesny mieszkaniec Zachodu) lecz raczej rozważał kwestię „co to znaczy?”.
Inaczej mówiąc wiara w nieomylność Biblii oznacza że przekazuje w doskonały sposób Objawienie Publiczne - czyli Prawdę na temat Boga i Jego relacji z ludźmi. W innych tematach (geografii, astrofizyce, biologii itd.) Biblia może zawierać błędy. Co więcej, nawet fakty historyczne nie związane bezpośrednio z Objawieniem (np. związane z panowaniem jakiegoś króla albo zdarzeniem w Ogrodzie Eden) mogą być zmienione.

Dużo więcej napisałem na ten temat tu http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf

Wt lis 28, 2017 11:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak jesteś ciekawy, Wujo, to zajrzyj do linka jaki podałem, a nie trolluj (ku szkodzie tego, który pyta).

Śr lis 29, 2017 12:56 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Oto cała wypowiedź i jak się nie wyrywa z kontekstu to nie trzeba zadawać pytań bo na nie Barney odpowiedział. Ale wtedy wujo musiałby zmienić zdanie a do tego jak widać nie dopuszcza.
Barney napisał(a):

A coś w temacie ? Tak merytorycznie ?
Barney napisał(a):
Jak jesteś ciekawy, Wujo, to zajrzyj do linka jaki podałem, a nie trolluj (ku szkodzie tego, który pyta).
Nie jestem ciekaw, wskazałem ci błędy i to merytoryczne, a analizowanie twoich tez i "wymyślań" to zwykła strata czasu.
No właśnie, nie szkodź tym, którzy pytają.

Pt gru 01, 2017 6:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak to sobie możesz wskazywać błędy do śmierci. Bo zarówno w Biblii jak i w wypowiedziach na forum, piszemy i czytamy przykłady zachowań, by lepiej zobrazować problem. Wiadomo że przykład jest prawdziwy, także przesłanie zawarte w tym przykładzie jest prawdziwe.
Natomiast sam przykład logicznie nie ma bespośredniego zwiazku z przekazem przesłania, bo jest wzięty z czasu gdzie popularne było zaczenie takiego czy innego wydażenia. Teraz można tu podać zupełnie inny przykład, który zobrazuje to samo przesłanie. To jest tylko przykładem. Nie ma więc sensu dopatrywać się fałszu na podstawie tego typu sprzeczności. Jeśli to -wujo pojmie, to może nawet ciekawym a zwłaszcza prawdziwym spostrzeżeniem się wykże.
Merytorycznie właśnie sam popełniłeś rozumowy błąd. Tak jak już napisałem. Tu trzeba by dla wyjaśnienia podać cały mechanizm, obu wypowiedzi byś miał namacalny dowód że się mylisz. No ale to już zależy od dyspozycji zainteresowanej osoby by to udowodnić, bo wcale nie musi. Możesz kilka razy to sobie przeczytać, bądź wrócić do niego po przerwie i sam sobie to wyjaśnić.
Są to typowe błędy powodujące że opisy są niezrozumiałe, dla tego kto je popełnia.
Lecz konsekfencje ich są takie, że wymagają długich często nie końcczących się wyjaśnień.

Pt gru 01, 2017 6:40 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Jockey napisał(a):
Barney napisał(a):

A coś w temacie ? Tak merytorycznie ?

Jak najbardziej merytorycznie. Wykazałem twoje kłamstwa. Nie po raz pierwszy zreszta. Każdy może sobie dokładnie sprawdzić co ty wyrwałeś z kontekstu a co Barney napisał.

So gru 02, 2017 8:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Sęk w tym, że dosłowne traktowanie Starego Testamentu jest błędem interpretacyjnym. Pisałem o tym wielokrotnie: Błąd tkwi nie w Biblii, tylko w tym że usiłujemy ją odczytać w kontekście kulturowym Zachodu (i to Zachodu współczesnego) co jest anachronizmem.

Z tego punktu widzenia to najpierw należałoby studiować kulturoznawstwo, a potem zabierać się do czytania Biblii. :D
To co jednak najważniejsze to fakt, że Biblia posiada przede wszystkim przekaz prawd duchowych niezależnych od warunków kulturowych.
Dlatego pisali ją: pasterze, kapłani, królowie, rybacy itd. na przestrzeni wieków.

Pan Bóg doskonale wiedział, że Biblia trafi na różne kontynenty, do wielu narodów i kultur w różnym czasie. I tu potrzeba przyłożyć duchową miarę do Biblii, a nie intelektualną ja sugeruje Barney, bo potem mamy to co mamy - ludzie stają się najwyższym autorytetem w interpretacji Biblii.
A inni, jak widać , ślepo im ufają.

So gru 02, 2017 3:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Sęk w tym, że dosłowne traktowanie Starego Testamentu jest błędem interpretacyjnym. Pisałem o tym wielokrotnie: Błąd tkwi nie w Biblii, tylko w tym że usiłujemy ją odczytać w kontekście kulturowym Zachodu (i to Zachodu współczesnego) co jest anachronizmem.

Z tego punktu widzenia to najpierw należałoby studiować kulturoznawstwo, a potem zabierać się do czytania Biblii. :D
Jeśli chciałbyś to robić samodzielnie i w pełni ufać swoim wnioskom - to oczywiście. Dodałbym znajomość języków naturalnych.
W końcu nie na darmo w biblii czytamy:
2Pe 3:15-16 bt5 "(15) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat, Paweł, według danej mu mądrości napisał do was, (16) jak też we wszystkich [innych] listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę."

Na szczęście sama Biblia mówi, że nie jest ona do prywatnego wyjaśniania.
DObrze jest ją czytać, ale daleko idące wnioski trzeba sprawdzać w Kościele, którego Biblia jest księgą.

Cytuj:
To co jednak najważniejsze to fakt, że Biblia posiada przede wszystkim przekaz prawd duchowych niezależnych od warunków kulturowych.
Dlatego pisali ją: pasterze, kapłani, królowie, rybacy itd. na przestrzeni wieków.
I niby co z tego wynika?
Pan Bóg doskonale wiedział, że Biblia trafi na różne kontynenty, do wielu narodów i kultur w różnym czasie. I tu potrzeba przyłożyć duchową miarę do Biblii, a nie intelektualną ja sugeruje Barney, bo potem mamy to co mamy - ludzie stają się najwyższym autorytetem w interpretacji Biblii.
A inni, jak widać , ślepo im ufają.[/quote]

So gru 02, 2017 3:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
W końcu nie na darmo w biblii czytamy:
2Pe 3:15-16 bt5 "(15) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat, Paweł, według danej mu mądrości napisał do was, (16) jak też we wszystkich [innych] listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę."

A Piotr mówi o braku wykształcenia intelektualnego czy duchowego?
Barney napisał(a):
DObrze jest ją czytać, ale daleko idące wnioski trzeba sprawdzać w Kościele, którego Biblia jest księgą.

A co to są "daleko idące wnioski"?

So gru 02, 2017 3:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Następny podstawowy i fatalny błąd ( niosący tragiczne skutki).
Otóż Biblia jest Słowem Bożym ! Jak jest Słowem Bożym, to nie może być księgą Kościoła ( bo to nie Kościół ma władzę nad Słowem Bożym, ale to Słowo Bożę ma mieć władzę nad Kościołem, nawet Jezus, który jest Głową Kościoła był i jest poddany Słowu Bożemu), i idąc dalej nie może być księgą religii rzymskich-katolików !! To nie Kościół napisał Słowo Boże i to nie on zdecydował, co jest a co nie jest Słowem. Tzn. religia rzymskich-katolików może tak mniemać, tylko to nie jest pogląd chrześcijański, ani nawet Żydowski ( w znaczeniu Żydzi nigdy nie uważali, że to oni są nad Pismem).

W ten sposób stawiasz Słowo Boże niejako "pod", a religię rzymskich-katolików "nad" Biblią, a stąd już prosta droga do wyznawania Tradycji.

So gru 02, 2017 4:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A Piotr mówi o braku wykształcenia intelektualnego czy duchowego?
I o jednym "ludzie niedouczeni" i o drugim "mało utwierdzeni".
Nie widać?
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):

A co to są "daleko idące wnioski"?
Na przykłąd takie, które prowadzą do herezji lub rozłamu.

wujo44 napisał(a):
Barney napisał(a):
Następny podstawowy i fatalny błąd ( niosący tragiczne skutki).
Otóż Biblia jest Słowem Bożym ! Jak jest Słowem Bożym, to nie może być księgą Kościoła ( bo to nie Kościół ma władzę nad Słowem Bożym, ale to Słowo Bożę ma mieć władzę nad Kościołem, nawet Jezus, który jest Głową Kościoła był i jest poddany Słowu Bożemu), i idąc dalej nie może być księgą religii rzymskich-katolików !! To nie Kościół napisał Słowo Boże i to nie on zdecydował, co jest a co nie jest Słowem.

Wujo oczywiście - w tym samym Słowie Bożym które tak chwali, nie doczytał, że Kosciół jest Ciałem Bożym. :no:

Cytuj:
W ten sposób stawiasz Słowo Boże niejako "pod", a religię rzymskich-katolików "nad" Biblią, a stąd już prosta droga do wyznawania Tradycji.
Jaaasne. Dużo lepiej jest postawić nad Biblią Wuja, który jedynie ma prawo interpretacji i który zamyka oczy na te fragmenty, które do wujowych mniemań nie pasują ;)

I Jeszcze jedno - Biblia nie jest "SŁowem Bożym". Słowo Boże to to, co głosi Kościół. Dlatego Biblia ZAWIERA Słowo Boże, a nie Nim "jest".
Nie bądź bałwochwalcą Wujo.

So gru 02, 2017 4:30 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 276 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona