Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 21, 2020 2:02 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 548 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 37  Następna strona
 Tropienie Boga - wydzielony 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tropienie Boga - wydzielony
No nie sądzę żebym uważał się za szczególnie mądrzejszego od innych, po prostu wchodzę żeby sobie poczytać i pierwsze co mi się rzuca w oczy to na dzień dobry odsyłanie ludzi do psychiatrów przez wierzącą osobę bo są niejednomyślni, więc ktoś tu chyba stoi na głowie. Tak to widzę: siedzi facet w kaftanie i wykrzykuje z izolatki, że "jestem Napoleonem, nie wezmę leków, to wy jesteście jacyś nienormalni!". Ja nie poczuwam się do bycia zawstydzonym przez jakiegoś kolesia z forum, który jeszcze wykazuje się hipokryzją. Sorry.

So lis 03, 2018 8:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
No nie sądzę żebym uważał się za szczególnie mądrzejszego od innych, po prostu wchodzę żeby sobie poczytać i pierwsze co mi się rzuca w oczy to na dzień dobry odsyłanie ludzi do psychiatrów przez wierzącą osobę bo są niejednomyślni, więc ktoś tu chyba stoi na głowie..

Ja nawet o tym temat założyłam dawno temu. Zapraszam do Dyskusyjnego wariatkowa. Omawiam tam sprowadzanie dyskutanta do pacjenta jako formę dyskredytacji.
viewtopic.php?f=19&t=29055

Nigdy nie zapomnę katolickiego powitania "Czy robiłaś sobie test na depresję?" :D

Everything we see

So lis 03, 2018 10:37 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Maciek. Na forach jest sporo ludzi z problemami psychicznymi, to raz. Nie potrafiąc ulożyć sobie głębokich relacji w realu lub nie mając znajomych, z którymi się spotykamy i rozmawiamy o wszystkim, wchodzą na fora internetowe jak do naturalnego środowiska, gdzie są ludzie. Tam mogą też założyć maskę i próbować grać pierwsze skrzypce potrzebując dowartościowania. Po drugie taki człowiek jest 'inny'. Nie rozumiejąc tej inności odsyła się go do specjalistów to leczących. Są też ludzie, którzy więcej widzą. Człowiek jest też mistrzem świata w zakłamywaniu samego siebie, próbuje wbić się w maskę tego kim chcialby być. Powinieneś dostać wczoraj karę regulaminową za obrażanie uczuć religijnych z § II/7.1 za napisanie postu w tym wątku. Zrezygnowałam widząc, że nie panujesz nad emocjami, poddałeś się im po mowach pożegnalnych i zamknięciu wątku bedącego karykaturą cywilizowanych dyskusji.

To forum ma zadania ewangelizacyjne, więc czasem przeczytasz i notki wychowawcze, pisane w dobrej wierze; mamy też ludzi próbujących scalać użytkowników tego miejsca.

To, że ktoś nie potrafi wyrzucić z głowy karykatury Boga nie upoważnia go do obrażania wierzących i przypisywania im swych zniekształconych mechanizmami obronnymi obrazów. Nie da się na karykaturalnego Boga nałożyć innego obrazu, bo świadomość tego nie przyjmie, więc tłumaczenie takiemu komuś merytorycznymi argumentami jest bezcelowe. wszystkie argumenty zignoruje lub znieksztalci, bo pracuje na zawirusowanym programie komputerowym. To forum, więc piszący merytorycznie liczy, ze jednak jego słowa przeczyta ktoś do kogo dotrze, komuś pomoże ta czy inna informacja.

Jak więc może wytropić Boga? To już sprawa Boga jakie okoliczności życia człowiekowi podeśle, dostosowane do jego osobowości. Jeśli jednak ma system wartości oparty na sobie, to zadanie jest trudne. Tu nawet cud nie zadziała, bo go zripostuje - to sprawa naukowców, nie moja i wraca do krainy wyobraźni. Sytuacja duchowa takich ludzi jest bardzo trudna. Uwierzą w każdą bzdurę, poddadzą się manipulacom 'naukowców', którzy nie mają kompetencji do wypowiadania się w sprawach Boga, ale wmawiają biednym ludziom, że nie wierząc uruchamiają dopiero myślenie. Wiedzą, że ci ludzie im uwierzą i nigdy nie sprawdzą co nam o myśleniu wiadomo. Potrzeba bycia kimś ważnym oddali ich od religii, bo nie chcą uchodzić za ciemnogród. Na tych ludzkich głodach emocjonalnych pracują cale sztaby fachowców od wbicia człowieka w sytem etyczny, gdzie człowiek jest trybikiem w maszynie, ale myśli że sam o wszystkim decyduje. Metoda resentymentu wymaga ekranu na którym można pokazać film o cemnogrodzie wierzących. Idzie biedny człowiek za swymi zwierzęcymi instynktami, bo już wcześniej mu wmówiono, że nauka nie widzi różnicy między zwierzęciem a człowiekiem i on to kłamstwo łyka. Nauka natomiast nie ma kompetencji, by tak wnioskować. Czy to zrozumialeś wymachując na prawo i lewo chorągiewką nauki? Nic nie dotarło, bo nie masz wiedzy pozwalającej na takie oceny.

Pelikanie
To przyjęcie uzasadnione było postawą. Sama się przyznalaś do swych problemów, więc odczyt był prawidłowy i potwierdzony tym co sama o sobie nie tylko napisalaś, doradzałaś innym, ale i reakcją, że do dziś to pamiętasz. Zdrowy człowiek dawno by zapomnial, potraktował jako żart, gdyby chybiono. Nie czytasz siebie. Dalaś się wmanipulować komuś, więc dalej prezentowalaś głody nie rozpoznając manipulanta, który posłużył się tobą, bo ja mu odmówiłam. Chcialaś poniżyć Jockeya nie rozpoznając bzdurnych pytań i nie widząc konsekwencji (on je ponósł dzięki tobie). Taka rada na drugą próbę - nie wolno przenosić żadnych sporów z innych miejsc w sieci na to forum.

So lis 03, 2018 11:16 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Merss. Karykatura Boga ? To tak jakby w życiorysie pewnego faceta było napisane że kazał on mordować niewinnych. Ja to wówczas adekwatnie określam a nastepnie wskakuje mi Merss i mówi że to tylko moje mechanizmy obronne, jestem uwarunkowany, nie znam jego całego życia, tworzę karykaturę. Gdybyś go broniła przed sądem takimi argumentami to jeszcze bardziej byś go pogrążyła. A sędziowie by się zastanawiali czy wszystko z Tobą oki. Chce Ci uświadomić że tego typu błędne racjonalizacje zła i wybielanie strasznych czynow jest niedopuszczalne w zdrowym społeczeństwie.

So lis 03, 2018 1:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Bog nie chcial kamieniowwac grzesznikow. To prorocy ustanowili takie prawa na bazie obyczaju i kultury swoich czasow. Otrzymali objawienie o prawdziwym Bogu i otrzymali nakaz oddawania Mu czci. Cala reszta to juz ludzka interpretacja zaleznosci sytuacyjno-panstwowo-poltycznej. I dlatego prawa religijne zostaly ustanowione na miare czasow w ktorych zyl Mojzesz, a nie na miare czasow w ktorych my zyjemy.
Zreszta sam Jezus nieraz korygowal prawo napisane w duchu surowosci historycznych czasow Mojzesza na miare wlasciwej intencji zadanej przez samego Bog;

https://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f= ... 2&start=15

So lis 03, 2018 1:43 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Viridiana. Czyli sugerujesz to o czym od początku mówiłem. Źli ludzie włożyli pewne słowa w usta Boga. Wykreowali jego obraz na swoje podobieństwo

So lis 03, 2018 2:18 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss: Jeśli już nazwanie Jezusa "stolarzem" było dla ciebie tym rzekomym niepanowaniem nad emocjami, obrażaniem wierzących, walką z Bogiem, łamaniem regulaminu, cywilizowanych kanonów dyskusji i wszystkim najgorszym co jeszcze wymieniłaś w poście powyżej to przypuszczam, że samo istnienie ateistów jest dla niektórych tutaj (i nie tylko) solą w oku :D :roll: Bo przeglądałem sobie tak temat o filmie "Kler" i forumowicz, nie wypowiem z loginu bo to też będzie oczywiście obraza dla świata, ale twój kolega, pisał coś że twórców razem z filmem trzeba wyrzucić na śmietnik historii :D Ciekawi mnie, jak takie wyrzucanie ludzi na śmietnik historii mogłoby wyglądać w praktyce :roll: Zamykanie w więzieniach? Kary śmierci? Wygnanie? Czy co? :roll: :D Możesz nie wierzyć, ale nie czuję się tym oburzony, tylko rozbawiony :-D

Ktoś (chyba ty) odsyłał mnie już do nauki gry w warcaby żebym nauczył się przewidywać ruchy przeciwnika i coś tam jeszcze...ja myślę, że raczej wypowiadających takie słowa trzeba odesłać do gier planszowych, bo nie potrafią przewidzieć, że brak dystansu do świata robi bardziej anty-reklamę ich religii miłości (i mądrości) niż do niej zachęca. ;)

Jak cię widzą, tak cię piszą. Jak widzę żydowskiego Boga tak również go opisuję :roll: Nie dodałem nic od siebie w kwestii tego, co nakazuje robić święta księga :roll: Nic. ;) Powtórzyłem to, co jest w niej napisane. I do tego mam prawo :P . Sorry Winnetou.

So lis 03, 2018 2:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Czasem się coś prostuje i przestawia na inne tory. Najpierw uprzedzałam, potem to uczyniłam zamykając temat. Dowiedziałeś się wszystkiego co wiedzieć powinieneś i proponuję to zakończyć. Ten temat dotyczy dróg prowadzących ku Bogu. My wierzymy, że jest to Bóg wszystkich ludzi, więc daruj sobie przymus pisania o żydowskim Bogu. Żydów nie lubisz? Pochodzenie Boga nie jest ludzkie. On jest Stwórcą a nie stworzseniem. Nie omawiamy Go tutaj w kontekście kulturowym, czy etnicznym. Wystarczy Bóg, bo Pan nie przejdzie. :)

So lis 03, 2018 3:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jeśli jest to Bóg wszystkich ludzi, to nie jest to już teizm, tylko uniwersalizm. Jego wola jest dokładnie sprecyzowana, więc pominięcie pochodzenia jest otwartą furtką do wyrzucania wszystkiego, co może być niewygodne. To jest właśnie ustalanie tych dróg zgodnie z tematem.

So lis 03, 2018 3:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Katolicki oznacza powszechny. Kościół katolicki ma charakter misyjny i został posłany do wszystkich ludzi. Mówimy więc o Bogu miłującym wszystkich ludzi. Nawet Sąd nad człowiekiem należy rozumieć ponad religiami - pod koniec swych dni odpowiesz z milości, ktorą jednak nalezy rozumiec ewangelicznie i wyświadczonego innym dobra, to sens wypowiedzi św. Jana od Krzyża. Człowiek żyje czasem w domu Boga nienazwanego Rozpozna Boga, bo stworzony jest do szczęścia i miłości; byle tym pojęciom nie przyporządkował znaczenia szatańskiego, odwróconego

So lis 03, 2018 3:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
Jeśli jest to Bóg wszystkich ludzi, to nie jest to już teizm, tylko uniwersalizm.
Porównywać (i to wykluczająco) teizm i uniwersalizm to jak porównywać kolor i szerokość.
Cytuj:
Jego wola jest dokładnie sprecyzowana, więc pominięcie pochodzenia jest otwartą furtką do wyrzucania wszystkiego, co może być niewygodne.
Bóg nie pochodzi od Żydów (choć Żydzi od Boga i owszem. Podobnie jak Polacy ;) )
Cytuj:
To jest właśnie ustalanie tych dróg zgodnie z tematem.
To jest mówienie o sprawach przedwcześnie, zanim się je pozna. Jakbyś więcej słuchał, wyniósłbyś z tej rozmowy jakąś korzyść. Ale Ty nie wiedząc, chcesz nauczać.

So lis 03, 2018 3:38 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I co z tym tropieniem. Nie koniecznie od razu Boga, ale może mniej skomplikowanej rzeczywistości.Podobnie z tropieniem kim jesteśmy i do czego dążymy.

No właśnie jak z tym kontaktem z rzeczywistością. Upraszczając na potrzeby próby opisu zagadnienia. Możemy tropić, obserwować rzeczywistość 1) Na poziomie nieuświadomionych motywacji, potrzeb, dążeń, działań, myśli, emocji, uwarunkowań, przekonań, dotychczasowego doświadczenia, itd. Postrzegamy tego typu fenomeny 2) Ze świadomego poziomu części jaźni... na poziomie patrz pkt. 1. Widząc - powiedzmy - świadome ego, które tropi nieuświadamiane (automatycznie) fenomeny ego, powinniśmy przyjąć 3) Trzeci poziom tropiciela :D Można się bawić w dalej idące spekulacje i hipotezy. Ale zwróciłbym uwagę na fakt, że przedmiot obserwacji może być również podmiodem obserwacji. A nawet przedmiot może konstruktywnie wpływać na podmiot. Rzeczwistość otaczającej nas natury i rzeczywistość społeczna może nas ubogacać. A jeśli nas nie ubogaca to, to co Advaita nazwie wglądem i co można nazwać doświadczeniem destrukcyjnego wpływu środowiska zewnętrznego, czy też wewnętrznego, zmienia się w konstryktywną siłę działającą, która rozwija (górnolotnie mówiąc) nasze człowieczeństwo.

W tym kontekście jesteśmy wolą. To od niej zależy co chcemy tropić, w jakim celu, czym się inspirować, z czego rezygnować, w jakim kierunku podążać, co zrobimy z naszym dotychczasowym doświadczeniem, jakie przyjmiemy postwy wobec doświadczeń innych, itd.

Prof. Kołakowski mawiał, że wszystko ma swoje dwie strony. Chociaż od pewnego momentu sympatyzował z chrześcijaństwem, które jak wiemy, zakłada istnienie pierwotnej rzeczywistości o wyłącznie jednej, dobrej stronie. Prof. (PAT) Tischner na pytanie kim jest (bardziej) teologiem czy filozofem, odpowiedział, że filozofem, ponieważ filozof "tropi" spoza doktryny a teologa ogranicza doktryna. Co nie przeszkadzało mu realizować się w ramach doktryny katolickiej. W każdym bądź razie pryjęcie istnienia rzeczywistości, czy bardziej precyzyjnie nadrzeczywistości o wyłącznie jednej, konstruktywnej stronie ma bardzo praktyczny wymiar, przekładający się na bycie tu i teraz, reszta może być po prostu wartością dodaną.

So lis 03, 2018 3:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ks. prof. J.Tischner pisząc o sobie powiedział, że ogląda świat przez filozoficzne okulary, to jest pierwotne, więc jest przede wszystkim filozofem. Szuka uzasadnień rozumowych, bo ta droga też prowadzi ku Bogu. Mógł więc być i księdzem. Kiedy go zapytano u schyłku życia o to co poczytuje sobie za zasługę, odpowiedział, że dawał ludziom nadzieję. A dawanie ludziom nadziei należy do chrześcijaństwa. :)

Rozum zaprzęgnięty do poznawania prawdy dojdzie w końcu do Boga i rozpozna Go w decydującym momencie, czasem w ostatniej milisekundzie życia.

So lis 03, 2018 4:16 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jeden z mistyków Wschodu tak napisał o wierze: Wierząc, człowiek zawierza wiedzy zdobytej przez innych. Można w nim dostrzec znamienne napięcie: z jednej strony wydaje się, że wiedza oparta na wierze jest niedoskonałą formą wiedzy, którą należy stopniowo udoskonalać, zdobywając osobiście dowody na jej potwierdzenie; z drugiej zaś wiara w porównaniu ze zwykłym poznaniem opartym na oczywistych dowodach jawi się często jako rzeczywistość bogatsza o pewien ludzki wymiar, wiąże się bowiem z relacją międzyosobową i angażuje nie tylko osobiste zdolności poznawcze, ale także głębiej zakorzenioną zdolność zawierzenia innym ludziom, nawiązania z nimi trwalszej i ściślejszej relacji.

So lis 03, 2018 4:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiara nie służy zdobyciu wiedzy.
Cytuj:
Rozum zaprzęgnięty do poznawania prawdy dojdzie w końcu do Boga i rozpozna Go w decydującym momencie, czasem w ostatniej milisekundzie życia.
Mądry rozum owszem. Pyszny rozum może pójść w przeciwnym kierunku.

So lis 03, 2018 4:40 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 548 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 37  Następna strona