Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 19, 2019 4:56 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Słowa Zmieniające Życie 

Czy uważasz za wartościowe łączenie tekstu biblijnego z grafiką i osobistym komentarzem?
Tak 43%  43%  [ 3 ]
Raczej tak 29%  29%  [ 2 ]
Nie 0%  0%  [ 0 ]
Raczej nie 14%  14%  [ 1 ]
Nie mam zdania 0%  0%  [ 0 ]
Jest mi to obojętne 14%  14%  [ 1 ]
Mam swoje uwagi (podaj w komentarzu jakie) 0%  0%  [ 0 ]
Zmieniam zdanie - włączona opcja zmiany głosu (podaj w komentarzu na jakie) 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 7

Słowa Zmieniające Życie 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Słowa Zmieniające Życie
Witam serdecznie drodzy forumowicze :-) i proponuję chyba dość nietypowy wątek - w postaci połączenie tekstów biblijnych (otrzymywanych drogą subskrypcji stąd: https://lcwords.com/pl/ ), z grafiką (za zgodą robioną) i moim subiektywnym komentarzem, do którego bardzo proszę się odnosić, jeśli macie swoje przemyślenia w danym temacie.
Postaram się poprzez zadawanie pytań inicjować dyskusję, ale gdyby nawet jej nie było, to myślę, że warto też tylko ku zbudowaniu coś opublikować (aby nieco odpocząć od ostrych dyskusji).
:chat:
Zatem proponuję w ramach cyklu Słowa Zmieniające Życie zacząć od Dyscypliny (żeby był porządek, a może się okaże, że włożę kij w mrowisko?...).
Obrazek

SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE – dyscyplina

Trudny ten tekst na grafice bo jakby "niedzisiejszy" nie pasujący do współczesnego podejścia do wychowania dzieci. Jednak, gdy był on pisany blisko 3000 lat temu, to o tzw. „bezstresowym wychowaniu” nikt nie słyszał, i najwidoczniej nie jest ono wolą Bożą w tym sensie, żeby pozwalać dziecku na wszystko i żadnej dyscypliny nie stosować... Fakt, że zarówno Stary, jak i Nowy Testament o tym mówią jednym głosem, o czymś musi świadczyć w temacie woli Bożej.

Relacje ojciec-dziecko są tu odniesione do relacji człowiek-Bóg. W obu przypadkach proces wychowawczy może wymagać dyscyplinowania wychowanka, zarówno w ziemskiej rodzinie jak i tej Bożej.
O tym samym czytamy też w 12 rozdziale Listu do Hebrajczyków! Zatem cała Biblia spójny przekaz podaje, że dyscyplina jest elementem dostosowania człowieka do dojrzałego życia - zarówno tego fizycznego w doczesności, jak i duchowego w Bożym Królestwie...

Mądrości dobrego ojca – ziemskiego (oby każdy taki był) i Niebiańskiego – można zaufać, że właściwym wychowaniem uczyni tylko to, co dobre dla swego podopiecznego; warto się temu poddać, w myśl słów:
„Żadne karcenie nie przynosi w danej chwili radości, ale ból. Potem jednak owocuje pokojem i prawością charakteru”.
Hbr 12:11 psz 

:arrow: Pytania do dyskusji:
1. Na ile rodzice mają się kierować w wychowaniu dzieci tym, czego naucza Pismo święte (dopuszczające nawet surową dyscyplinę), a tym, czego obecnie nauczają tzw. specjaliści od wychowania naszych pociech?

2. Jak nie mieć złych skojarzeń z Bogiem jako Ojcem, gdy się miało w rodzinnym domu wiele złych doświadczeń z biologicznym ojcem (bywają naprawdę dramatyczne przeżycia)?

3. W jaki sposób Pan Bóg dyscyplinuje swoje stworzenia (wszyscy ludzie nimi są) oraz swoje dzieci (nie wszyscy nimi są, a tylko ci, co się narodzili z Boga)? Czy On stosuje różne miary dyscyplinowania?

Zapraszam do wypowiedzi :-)

Ostatnio edytowano Pt gru 28, 2018 11:47 am przez merss, łącznie edytowano 2 razy

wymiana linków

N gru 23, 2018 8:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Słowa Zmieniające Życie
Bóg nie wprowadza dyscypliny. Działa on przez ciszę i zakorzenia człowieka w teraźniejszości. Wówczas odrywamy się od uwarunkowań społecznych i idziemy w stronę naszej prawdziwej natury. W tej nieuwarunkowanej przestrzeni rodzi się wolność i nasza inteligencja

N gru 23, 2018 8:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Bóg nie wprowadza dyscypliny.

Cóż... możesz tak uważać, ale nie ma na to poparcia w Bożym Słowie, a to jego - jako chrześcijanie - mamy się nade wszystko trzymać, prawda?...
Wspomniałem o Liście do Hebrajczyków, rozdział 12 :arrow: proszę zapoznaj się z jego treścią, a potem napisz, co wyczytałeś; zachęcam!
:-)
Conan napisał(a):
idziemy w stronę naszej prawdziwej natury

Co jest naszą "prawdziwą naturą"? Jak ona jest?...
Napisz coś o tym.

N gru 23, 2018 9:20 pm
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
1. Na ile rodzice mają się kierować w wychowaniu dzieci tym, czego naucza Pismo święte (dopuszczające nawet surową dyscyplinę), a tym, czego obecnie nauczają tzw. specjaliści od wychowania naszych pociech?

Odpowiem w taki sposób.
Kiedyś pewna pani psycholog w stylu tych od dzieci skazała mnie na porażkę.
Chodziło o alkohol.
Miałem nie dać rady wyjść z nałogu bez pomocy grup wsparcia i psychologii.
Zapytała ,,czy warto być pionierem?,,
Jestem suchy 13 lat.Nigdy nie będę mógł powiedzieć że wygrałem,lecz wiem że jeśli po swojej stronie będę miał Boga-moje dzieci kiedyś tak powiedzą.
Nie dzięki sobie,NIE DZIĘKI PSYCHOLOGII,ale dzięki Bogu i Jego Słowu.
Wiem jak się to odbyło.
Dlatego z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć żeby sobie specjaliści darowali swoje analizy i porady.Niech traktowane będą jako ciekawostki w pismach dla kobiet-zważywszy że wielu z nich samemu nie potrafiło swoich dzieci wyprowadzić na ludzi.(znam takich)
Jeśli Bóg dopuszcza dyscyplinę,to znaczy że jest to rozsądne i ma sensowne wytłumaczenie i za nic ziemskie ,,bezstresowe,, autorytety.

Cytuj:
2. Jak nie mieć złych skojarzeń z Bogiem jako Ojcem, gdy się miało w rodzinnym domu wiele złych doświadczeń z biologicznym ojcem (bywają naprawdę dramatyczne przeżycia)?

Nie przywołujmy patologicznych przykładów.To,że ktoś zadźgał żonę nożem kuchennym nie znaczy że winny jest producent,lub że trzeba wstrzymać produkcję noży.

Cytuj:
3. W jaki sposób Pan Bóg dyscyplinuje swoje stworzenia (wszyscy ludzie nimi są) oraz swoje dzieci (nie wszyscy nimi są, a tylko ci, co się narodzili z Boga)? Czy On stosuje różne miary dyscyplinowania?

Nie wiem w jaki sposób dyscyplinuje.Wiem natomiast,że otrzymaliśmy proste zasady którymi należy się kierować aby Mu sie podobać.
Pomimo ich prostoty i tak nie jesteśmy w stanie zastosować się do nich.
Przykłady przywoływania ludzi do porządku również znaleźlibyśmy w Biblii,lecz czy wszyscy mają ochotę te wydarzenia interpretować jako przywołanie do porządku?Wątpię.
Większość obraca to przeciw Bogu.
To chyba tyle.

N gru 23, 2018 10:20 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Eden. Dla mnie jedynym słowem Boga jest cisza a cała reszta to juz uwarunkowane fantazje człowieka. Jezus dał masę wskazówek jak dotrzeć do tej ciszy i zacząć się prawdziwie komunikować z Bogiem. Jako chrześcijanin powinieneś solidnie przestrzegać wskazówek nie osądzania, nie patrzenia w tył, nie troszczenia się o jutro itp. fragment listu do Hebrajczykow to dla mnie tylko modyfikacja umysłu, fałszywej tożsamości. W wyniku karcenia zmienia się tylko obraz człowieka ale nie jego esencja. W ogóle karcenie ? A nie lepsze jest oczarowamie pięknem i głębią przekazu? Pokazanie świadectwa własnym życiem? Nasza prawdziwą naturą jest ten nieuwarunkowane wymiar w Tobie który w tej chwili obserwuje Twoje myśli, emocje, wiarę, wątpliwości

N gru 23, 2018 11:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Chodziło o alkohol.
Miałem nie dać rady wyjść z nałogu bez pomocy grup wsparcia i psychologii.

Statystycznie miała rację. Poza tym obserwuje się w psychologii przeniesienie uzależnienia na inną sferę życia. Ktoś nagle przestaje pić, zwykle towarzyszą temu jakieś silne emocje na tle religijnym. Staje się jednocześnie 'ortodoksyjnym' katolikiem. Tak bardzo ortodosyjnym, że sprawiają mu przyjemność długie i rytualnie odmawiane modlitwy, czy np uczestnictwo w codziennych mszach traktuje jako swą powinność tak dalece, że odwiedziny krewnych tego nie zmieniają, Demon przymusu zmienia miejsce zamieszkania, ale nadal człowiekiem steruje.
Znam człowieka, który też przestał pić, bo mu się życie zaczęło rozpadać. Sam podjąl decyzję i do picia nie wrócił. Nigdy jednak nie mial siły rzucic palenia, wręcz drażnily go uwagi o pokonanie kolejnego nałogu.
Na podstawie jednostkowego przykladu wnioskowanie o braku kompetencji psychologów do pomagania ludziom jest nieuprawnione.
Mozna mówić o braku zaufania, braku kompetencji konkretnego psychologa, ale nie o tym że psychologia psu na budę się przyda.

Pn gru 24, 2018 12:41 am
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Poza tym obserwuje się w psychologii przeniesienie uzależnienia na inną sferę życia.

W tym przypadku mogę się zgodzić z Tobą merss.
Mnie poszło na psychologów.
Zajmuję radykalne stanowisko jeżeli chodzi o ich przydatność do czegokolwiek. :D
Błędne psychoanalizy,na podstawie nicku,błędne oceny możliwości na podstawie statystyk.Zetknąłem się z tym parokrotnie w swoim średnio długim życiu.Miałem przyjemność ,,rozmawiać,,z psychologami,którzy uparcie wmawiali mi,że jestem kimś kim nie byłem.Każdą odpowiedź na zadane pytanie potrafili tak przerobić,aby zgadzała się z podręcznikowym wzorcem.
Psychologia jest jak fizyka teoretyczna.
Fachowcy wiedzą,ale dowieść nie mogą.

Cytuj:
ale nie o tym że psychologia psu na budę się przyda.

Chyba już to zrobiłem.
Za późno :P

Pn gru 24, 2018 1:02 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
W tym przypadku mogę się zgodzić z Tobą merss.
Mnie poszło na psychologów.

W punkcie podanym do dyskusji pytano o analogie dotyczące obrazu Boga i ojca. Tak się dzieje, bo obraz ojca każdy ma w osobie swego ojca. Jak pokochać dobrego Ojca skoro własny to tyran? Gdzie znaleźć wzorzec?
Ty natomiast zaprezentowaleś postawę urazową do psychologów, bo ci spotkani zostali negatywnie ocenieni i na tej podstwie ocenę tę rozciągnąłeś na wszystkich. Niektórzy tak mają z księżmi i wychodzą im wszyscy zboczeni a Kościół postrzegają jako organizację przestępczą.

Każdy z nas ma swe doświadczenia i trzeba człowieka trochę poznać, by pozostał w schemacie doświadczenia (intuicja to wskazuje w pierwszych chwilach poznania) lub się z niego wyłamał. Jeśli ktoś zapewnia o swej prawdomówności...kto wiele przysięga, wiele kłamie mówi przysłowie arabskie. Jeśli kłamię, niech mnie piorun trzaśnie - tak zaczął kłamca. To ewangelie narodów. :)

Pn gru 24, 2018 2:03 am
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Tak się dzieje, bo obraz ojca każdy ma w osobie swego ojca. Jak pokochać dobrego Ojca skoro własny to tyran? Gdzie znaleźć wzorzec?

Psychologia robi z ludzi miękkie faje,wszędzie dopatrując się obrazów,urazów,projektowania czegoś na coś i całej ,,tablicy mendelejewa,, rozmaitych schorzeń.Słowem wszyscy jesteśmy chorzy,biedni i nieporadni.Tylko psychologia zna antidotum na życie.
Ojciec tyran to mimo wszystko forma patologii.Nigdy nie zastanawiałem się nad tym dlaczego mój Ojciec był jaki był,choć nieraz dostało mi się srogo.
Wiem natomiast kim powinien być dla mnie Bóg i większość życia staram sie temu sprostać.Nigdzie nie szukałem żadnych wzorców.Do niczego nie były mi potrzebne.Miałem jasny obraz kto jest kim,a kto kim być powinien.
Ckliwe definicje i urojenia ,,szpecjalistów,, to jedno.Życie to drugie.
Jeśli w ogóle piszemy o tym samym.

Cytuj:
Ty natomiast zaprezentowaleś postawę urazową do psychologów, bo ci spotkani zostali negatywnie ocenieni i na tej podstwie ocenę tę rozciągnąłeś na wszystkich. Niektórzy tak mają z księżmi i wychodzą im wszyscy zboczeni a Kościół postrzegają jako organizację przestępczą.

Pozostaje mi więc jedynie Bogu dziękować,że to uderzyło w psychologów.
Kościół ma dość istotny udział w moim zbawieniu.
Psychologia żadnego.Jest lub była mi natomiast jedynie kulą u nogi w różnych sytuacjach.

Cytuj:
Ty natomiast zaprezentowaleś postawę urazową do psychologów, bo ci spotkani zostali negatywnie ocenieni i na tej podstwie ocenę tę rozciągnąłeś na wszystkich.

Nie na wszystkich.
Mam jedną taką ulubioną Panią psycholog,której nie wiedzieć czemu to nie dotyczy. :clever:
Licho Ją znam,ale dobrze rokuje.Daję Jej szansę...,,niech się Kobita poprawi,,

Cytuj:
Jeśli ktoś zapewnia o swej prawdomówności...kto wiele przysięga, wiele kłamie mówi przysłowie arabskie. Jeśli kłamię, niech mnie piorun trzaśnie - tak zaczął kłamca.

Jak mówi staropolskie przysłowie:
,,jak sie nie obrócisz,dupa zawsze z tyłu,,
Zacytuję wobec tego słowa wieszcza:
,,Niech się Kobita poprawi,, :D
Dziękuję.

Pn gru 24, 2018 3:05 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dziękuję za pierwsze komentarze, też za głosy w ankiecie... :-)
Może sam się pokuszę o króciutkie odp. na swoje pytania:

Uważam, że większe źródło mądrości jest u Boga niż u ludzi - stąd kierowanie się Bożym Słowem wydaje się zasadne, nawet wbrew tendencjom takim czy innym, jakie narzuca społeczeństwo ("mody" się zmieniają).

Myślę, że podstawą jest nabranie przekonania, że Bóg jest po prostu inny niż wszystko, co stworzył; a więc inny niż ojciec-sadysta-tyran-dyktator-pijak...
Biblia mówi, że jesteśmy na Boże podobieństwo stworzeni, ale to nie znaczy, że to podobieństwo przybiera cechy ewidentnie złe!

Myślę, że Bóg stosuje różne miary dyscyplinowania, jak też mądrzy rodzice różnie wychowują swoje dzieci - jednemu dziecku wystarczy zwrócić uwagę, a drugiemu to i rózga z trudem przemówi do rozumu...
Jesteśmy różni, a Pan Bóg jako najlepiej nas znający, wie co komu jest potrzebne, abyśmy zechcieli być w porządku w relacjach z Nim i ludźmi (sęk w tym, że często nie chcemy...).

Zapraszam do wypowiedzi, a ja później "wrzucę" coś w ramach Słów Zmieniających Życie - aby nas Boże Słowo kształtowało ku dobremu :aniol:

Pn gru 24, 2018 4:37 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Jesteś ŚJ. To nie pytanie tylko stwierdzenie ;)

Powiedzmy, że mam z Wami doświadczenie :)

PS. Bracia ze zboru wiedzą, że piszesz na katolickim forum? Nie powinieneś zadawać się z ludźmi "tego świata." ;)

Pn gru 24, 2018 6:48 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Jesteś ŚJ. To nie pytanie tylko stwierdzenie ;)

Powiedzmy, że mam z Wami doświadczenie :)

PS. Bracia ze zboru wiedzą, że piszesz na katolickim forum? Nie powinieneś zadawać się z ludźmi "tego świata." ;)

Masz nick "Dociekliwy"... i starasz się takim być! To zaleta, że się żyje zgodnie z tym, jak się nazywa.
Ja Ci jednak popsuję szyki, bo właśnie się okazuje, że Twoje stwierdzenie na mój temat (nie pytanie - co sam podkreślasz), jest z gruntu fałszywe :!:
Świadków Jehowy znam z widzenia, opowieści i częściowo z doktryny, ale sam nigdy nie należałem, nie należę i absolutnie nie zamierzam należeć do tej organizacji.
Przykro mi, że się nie sprawdziło Twoje stwierdzenie - na drugi raz zadaj może pytanie, zanim coś ogłosisz... :PPPP
A też weź pod uwagę taką bardzo mądrą radę naszego Zbawiciela:
J 7:24 "Nie sądźcie z pozoru, ale sądźcie sprawiedliwie."
Skoro masz, jak piszesz, doświadczenie ze ŚJ, to ciekawi mnie... dlaczego się tak sromotnie pomyliłeś?
Innymi słowy: po czym "wywnioskowałeś", że jestem jednym z nich?

Pozdrawiam i życzę dobrego dnia :-) oraz tego, abyś nie "szufladkował" ludzi bo to, powiedzmy, niezdrowe jest...

Pn gru 24, 2018 7:55 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
A to przepraszam ;) Wierzę, że nie wprowadzasz tutaj nikogo w błąd. Nie podałeś wyznania i te pytania do dyskusji. Zupełnie jak z książek ŚJ. Znam ich dosyć dobrze, no ale cóż - mogłem się pomylić.

Nie osądzałem Cię, ale jak tak to poczułeś to przepraszam i Wesołych Świąt ;)

Pn gru 24, 2018 8:05 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
A to przepraszam

Nie gniewam się i nie miałem takiego zamiaru :-D
Urażony też nie jestem bo wiem, że pozory mylą - sam się czasem o tym przekonuję...
Zacytuję to:
Ps 133:1 eib
O, jak to dobrze i miło, Gdy bracia żyją w zgodzie!
Tak żyjmy!
Dociekliwy napisał(a):
Wierzę, że nie wprowadzasz tutaj nikogo w błąd. Nie podałeś wyznania i te pytania do dyskusji.

W błąd nie prowadzam.
Wyznania nie podałem korzystając z opcji, że taka jest przy rejestracji - skoro jest, to mogłem wybrać i tak zrobiłem. Czemu?
Dlatego, że nie chcę ani jakiegoś wyznania (denominacji) tu głosić, ani krytykować - chcę być w miarę neutralny, skupiając się tylko na Słowie Bożym, aby z niego czegoś dobrego się uczyć - ku pokrzepieniu, zachęcie, zbudowaniu, a też napomnieniu...
Nazwa denominacyjna od razu "ustawia" daną osobę, a tego bym chciał uniknąć; niech nie nazwa kościelna, ale osoba Pana Jezusa Chrystusa będzie w centrum mojej tu obecności.

Zadaję pytania do dyskusji (sam taki zwrot to na pewno nie tylko ŚJ używają, nawet nie wiedziałem), aby zachęcić do rozmowy na dany temat, jaki prezentuję - bo nie chcę tu "monologu" robić...

Chyba wyczerpująco przedstawiłem swoje stanowisko, i możemy być na przyjacielskiej stopie :-)
Jeszcze jedno:
Będę cytował Pismo św. z różnych przekładów, aby wydobyć (wg mnie) najlepszy sens, jaki się udało tłumaczom podać (od razu zaznaczam, że nie cytuję nigdy Przekładu Nowego Świata, wydanego przez właśnie ŚJ, bo uważam go za zbytnio do ich doktryny dopasowany).
Cytując coś korzystam z tej - bardzo polecam - internetowej Biblii:
https://biblia.apologetyka.com/read

Pn gru 24, 2018 8:25 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Wesołych Świąt

A, jeszcze odniosę się do Twoich życzeń :-) - zrobię to bardzo nietypowo, bo odeślę do pierwszego tu mojego postu na forum: viewtopic.php?f=11&t=8391&p=1125292&hilit=1932#p1125292
gdzie dzielę się swoimi przemyśleniami na temat pięknej kolędy "Nie było miejsca dla Ciebie"...

Ale nie tylko Tobie, Dociekliwy, ale i wszystkim życzę, aby ten szczególny czas był okazją do solidnej refleksji na celem, nad Osobą, nad sensem tego wszystkiego, czego właśnie jesteśmy obserwatorami lub uczestnikami...
Niech Jezus Chrystus będzie w centrum naszego życia - zawsze, a nie tylko raz czy dwa razy w roku z okazji szumnie obchodzonych Świąt!
Jezus żyje! Pierwszy raz na świat przyszedł jako bezbronne Dziecko, ale obecnie czekamy na Jego powtórne przyjście - jako Króla królów i Pana panów!
Maranatha (1Kor 16,22)

Pn gru 24, 2018 8:37 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona