Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 15, 2019 9:14 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona
 Na dziedzińcu pogan - wydzielony 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Na dziedzińcu pogan - wydzielony
Quinque napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Ciekawe kryterium. Teraz już wiem, jak się tworzy ideologię.
Co z tym linkiem do tejże ideologii, gdzie mogę znaleźć jej manifest?

Jaki link?

Do strony ateizmu, gdzie można przeczytać, co trzeba zrobić, żeby zostać ateistą. Skoro wg ciebie ateizm do ideologia, to gdzieś są wypisane postulaty tej ideologii. Znasz takie miejsce?

Cytuj:
Więc czym się różni tzw. "Ateista" którego światopogląd nie ma wynika z racjonalnych naukowych pobudek od skarpety/cegły która też niewierzy?

Trudno powiedzieć - jeszcze takiego nie spotkałem i nawet sobie takowego nie wyobrażam. Przedstawiłeś mi cechy teisty z wyjątkiem kwestii wiary.
Ale załóżmy, że jest taki. Podstawowa różnica, jak już pisałem, polega na samym fakcie posiadania światopoglądu.

N kwi 08, 2018 1:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblia - streszczenie
Spectrum a ja bym Ci zaproponowala abys zaczal myslec bardziej logicznie i racjonalnie i przestal te bajki i opowiesci sprzed wiekow traktowac powaznie..... tyle mamy i mielismy tych religii bogow... bozkow itd.itd... nawet smoki podobno istnialy --- ktorego pokonal sw. Michal albo sw Jerzy zalezy z ktorej strony wiatr zawieje :lol:

Cz cze 28, 2018 2:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
lidka napisał(a):
Spectrum a ja bym Ci zaproponowala abys zaczal myslec bardziej logicznie i racjonalnie i przestal te bajki i opowiesci sprzed wiekow traktowac powaznie..... tyle mamy i mielismy tych religii bogow... bozkow itd.itd... nawet smoki podobno istnialy --- ktorego pokonal sw. Michal albo sw Jerzy zalezy z ktorej strony wiatr zawieje :lol:

Tak? A jesteś na tyle "mocną" osobą i pewną swoich przekonań, że byś za nie nawet życie oddała ? Na przykład za to stwierdzenie? Bo ja znam wielu ludzi, których relacja z Bogiem jest tak mocna, że by się nie zawahali.

Cz cze 28, 2018 2:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiesz Jozek kiedy patrze na ten swiat jakos trudno mi dostrzec tego wspanialego stworce, ktorego ludzie wymyslili.... Jak nie judizm to chrzescijanstwo, muslim hinduizm... i wiele innych religii.... tak dodajac jeszcze do tego przeczytalam Bible jak inne ksiegi religijne im wiecej tego czytam tym bardziej nabieram przekonania ze to tylko ludzka fantazja i potrzeba nic wiecej... a swiat no coz yin yang..

Cz cze 28, 2018 2:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lidka napisał(a):
Nie ma jak prymitywny, wojujący ateizm. Gdzie się podziali ateiści-intelektualisci, z którymi rozmowa była interesująca i skłaniała do prawdziwych przemyśleń? :-(

Cz cze 28, 2018 2:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lidka napisał(a):
Wiesz Jozek kiedy patrze na ten swiat jakos trudno mi dostrzec tego wspanialego stworce, ktorego ludzie wymyslili.... Jak nie judizm to chrzescijanstwo, muslim hinduizm... i wiele innych religii.... tak dodajac jeszcze do tego przeczytalam Bible jak inne ksiegi religijne im wiecej tego czytam tym bardziej nabieram przekonania ze to tylko ludzka fantazja i potrzeba nic wiecej... a swiat no coz yin yang..

Widzę że w kółko powtarzasz niemal to samo. Przeczytałam tyle ksiąg i nic z nich nie rozumiem. Wydajesz się być już nawet znudzona tym niepotrzebnym bogactwem wiedzy. Ale przecież są też tacy ludzie, którzy czytają i odnajdują w tym głęboki sens. I myślę też, że to właśnie oni w jakiś sposób pobudzili twoją ciekawość, która zaowocowała twoim przyjściem tutaj. Może więc źle szukasz? Skupiasz się na przeciwieństwach, ale jest coś co te wszystkie księgi łączy. Wiesz może co ?

Cz cze 28, 2018 7:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Odnoszę wrażenie, że lidka wchodzi na forum, gdy jest jej źle, coś ją gryzie. Krytyką katolicyzmu próbuje siebie pocieszyć. Niektórym to na chwilę pomaga. Ma jakieś nierozwiązane sprawy z Panem Bogiem lub ludźmi utożsamianymi z Kościołem, pewnie zadawnione. Nigdy nie wypowiada się rzetelnie, ale rzuca teksty, które obsesyjnie za nią chodzą, są wciąż takie same. Wygrywa te same takty co jakiś czas. Szkoda mi kobiety, ale pewne sprawy trzeba samemu przepracować. Na zadawnionym żalu, pewnie i urazach niczego się nie zbuduje, nawet porządnej niewiary. Wracają demony przeszłości. Pewnie to przeniosę/wyrzucę, chyba że wątek się wyczerpie, bo odpowiedzi na zapytanie autor otrzymał.

Cz cze 28, 2018 8:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Już kiedyś pisałem o przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. O tym jak go interpretował Kościół pierwotny. Oni nauczali, że to Jezus jest tym Samarytaninem, a napadnięty i pobity człowiek, to jest właśnie stan całej ludzkości. I tak sobie jeszcze myślę merss, o tym kiedy napisałaś z takim współczuciem, że nieświadomie opisałaś właśnie stan tego biednego człowieka. Ja nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania, ale wiem że ten biedny człowiek sam sobie nie pomoże.Mam jednak nieodpartą potrzebę napisania, że to właśnie naszymi rękami Bóg chce się posługiwać i uzdrawiać ludzi. Co się tak na prawdę kryje kryje pod tym postem Lidki ? Jeden dostrzeże cynizm, wojujący ateizm, prowokacje, lewactwo, samo zło.Zgorszy się i odpowie podobnie. Ty dostrzegłaś krzywdę i wielką potrzebę miłości. Patrzysz sercem które kocha. Tego niestety nie robią wszyscy, "w pełnej łączności". Historia z miłosiernym Samarytaninem, nie kończy się też na słowach "wzruszył się głęboko...".

Cz cze 28, 2018 9:11 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wyrzuciłam jej do kosza tony offtopów będących mantrami. Przykrości spotykają mnie na codzień od katolików, bywają czasem zachowania prostackie i chamskie, od niej chyba nigdy. Jakby chciała coś powiedzieć, ale nie dopowiada. Oj merss, merss, wiesz...
Agnostyk zapytuje nas o streszczenie Biblii a tu Biblia przekłada się na widzenie drugiego człowieka. Wychodzi Ci przypowieść ewangeliczna traktująca o miłosierdziu. Miłosierdzie jest jednak rozumne. Samarytanin pomógł na tyle na ile miał możliwości i uczynil to co nalezy w tej sytuacji. Na gruncie etycznym nazwiemy to zmyslem rzeczywistości. Nie pogonił złoczyńców, ale pochylił się nad tym, którego spotkal na swej drodze i rozeznał, że pomoc to jego robota. Udzielił pierwszej pomocy i odesłał do innych ludzi. Tu schodzimy do poziomu relacji międzyludzkich, inne spojrzenie na tę przypowieść. Czy agnostyk nazwie to bujaniem w obłokach?

Cz cze 28, 2018 10:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak,znam to. A my mamy być jak miłosierny Samarytanin. Taki się współcześnie głosi kerygmat i zostawia człowieka z myślami. Mi klapkę w głowie otworzyła dopiero interpretacja starożytna. W olejach i winie, Ojcowie dostrzegają uzdrawiającą zapowiedź sakramentów.To na co jeszcze zwracają uwagę, to dzielące Samarytan i Żydów siedem wieków nienawiści. Siedem wieków, to prawdziwa otchłań.I tu się chyba Ojcowie pomylili, bo przecież Jezus jest naszym przyjacielem, a nie wrogiem. Bynajmniej nikt z nas w takich kategoriach obecnie nie rozumuje, bo mało kto tak naucza. I teraz pada odpowiedź, która uruchomiła moją klapkę. Nie tylko wrogość, myśmy Go przecież zabili ! Jezus usłużył mi, pomimo że Go realnie zabiłem grzechami. Co za druzgocąca prawda. I to jest miejsce w które trzeba wejść głębiej. Wniknąć, rozważyć, przeżyć to wielkie realne doświadczenie miłości, które nas spotyka, a które Bóg każdego dnia dokonuje. Bez tego doświadczenia i poznania Jezusa, nie będziemy w stanie być jak Jezus.

Ale jaki jest jeszcze Jezus ? To co obrazuje historia o miłosiernym Samarytaninie, obrazuje również wydarzenie umycia nóg apostołom. Jezus nam usługuje. Taka jest właśnie natura Boga.

[i]Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał.[/u] Łk 12:37

On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. Fil1

Dlaczego o tym wszystkim piszę ? Bo kiedy wróciłem na forum, motywowany egoistycznymi pobudkami natrafiłem na pytanie od "starego forumowego wyjadacza", który zna Pismo bardzo dobrze. Bynajmniej potrafi nim doskonale operować we wszelkiego rodzaju sporach. Otóż pytał tam, o Jana 17:6. Jakie to imię objawił Jezus ludziom ? Można tak bardzo dużo wiedzieć i nic z tego nie rozumieć. I my chyba forumowi chrześcijanie mamy z tym właśnie problem. Nie rozumiemy, że imię Boga to Miłość. Papież Franciszek mówi o Miłości Miłosiernej. Więc nie zawsze chodzi o to, że trzeba wyrazić jakieś specjalnie mądre słowa, aby dotrzeć do człowieka i go przekonać, że Bóg jest prawdziwy. Czasami wystarczą słowa pełne prostoty i odpowiednia postawa. I gdyby o tym pamiętali wszyscy chrześcijanie, to forum było by znacznie skuteczniejszym miejscem do ewangelizacji. Tak myślę.

Dobrej nocy.

Cz cze 28, 2018 11:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Merss nie wchodze na forum kiedy jest mi zle... to tylko twoja opinia... wchodze raczej z ciekawosci - przypadkowo.... czasami trudno mi uwierzyc jak rozne historie religijne potrafia poprzekrecac ludziom w glowach... Coz jak rzekl pewien madry czlowiek naiwnosc ludzka jest nieskonczona jak wszechswiat - co do tego drugiego nie byl pewien :lol:

Pt cze 29, 2018 12:10 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ciekawośćć niesie za sobą inną postawę. Jest twórcza. Ty myślisz jedynie że tak jest. Ciekawość chce poznać nowe, Ty niesiesz na plecach worek staroci. Co jakiś czas go tutaj opróżniasz i nadal kręcisz się wokół tych samych obsesji. Racjonalizacha jest nieświadoma, bo to sposób na samooszukiwanie się i w tym zakresie człowiek potrafi osiągnąć mistrzostwo. Tu postawa światopoglądowa jest wtórna. Człowiek religijny będzie krzyczał o tym jaki jest wierzący, zaciekle bronił swej religii, ale nie ma oporów przed zniszczeniem kogoś kto myśli inaczej. Im głośniej krzyczy o swej wierze i ją udowadnia, tym mniejszy jest ten jego Bóg. Kiedy twierdzi, że szuka prawdy, też nalezy czytać - o co tak naprawdę komuś chodzi. Może szuka prawdy, może usprawiedliwienia niewiary, może coś przeczuwa i zaczyna dopiero szukać nie wiedząc dokąd się zwrócić. Czasem usprawiedliwia się samym szukaniem a tak naprawdę niczego nie chce zmienić. Zdarza, że zamierza innych wprowadzić w błąd.
O tym wszystkim jest Biblia: o kondycji człowieka i drogach prowadzących ku jego spełnieniu. Szuka zawsze szczęścia. przeczuwa, że to cel jego życia. Tego nie odnajdzie w brykach literackich Biblii, one spłaszczają wielowarstwowość tej Księgi.

A Eistein nie był ateistą. Fiszki afirmacyjne nie dzialają. Dają chwile wytchnienia i człowiek wraca do swych rzeczywistych problemów. Ta szkoła psychologii odeszła w niebyt.

Pt cze 29, 2018 6:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Merss na temat czy Einstein byl wierzacy czy tez nie jest bardzo wiele opinii - jak to w naszym swiecie co czlowiek to inna opinia - zamieszczam Ci informacje o spojrzeniu Einstaina na wiare, religie - na pewno nie byl katolikiem to nie ulega watpliwosci... ""Albert Einstein's religious views have been widely studied and often misunderstood. Einstein stated that he believed in the pantheistic God of Baruch Spinoza. He did not believe in a personal God who concerns himself with fates and actions of human beings, a view which he described as naïve. He clarified however that, "I am not an atheist", preferring to call himself an agnostic, or a "religious nonbeliever." Einstein also stated he did not believe in life after death, adding "one life is enough for me." He was closely involved in his lifetime with several humanist groups. Einstein wyslal rok przed swoja smiercia list do Erika Gutkinda - zalaczam Ci kopie - List pochodzi z 3 stycznia 1954 roku, wysłany był do filozofa Erika Gutkinda. Einstein napisał go po przeczytaniu jego książki „Wybieraj życie: biblijne wezwanie do buntu”. – Słowo „Bóg” jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić – pisze w nim wybitny fizyk."

Takze moja droga Merss - zanim cos napiszesz poczytaj sobie na ten temat - nie kieruj sie tylko tym co ty uwazasz za sluszne... Powiedz sobie lepiej "Wiem ze nic nie wiem
Ï taki ten nasz swiat... :lol:

Ostatnio edytowano Pt cze 29, 2018 8:13 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

Pt cze 29, 2018 7:48 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To prawda, taki jest ten świat z człowiekiem, który zazwyczaj żyje w iluzji. To też Biblia i ostatnie słowa Jezusa: przebacz im Boże, bo nie wiedzą co czynią. A myśleli, że zabijając Jezusa czynią Bogu przysługę. Koniec też o Lidce. Mantry nadal beda lądować w koszu, ale jak się trochę tego uzbiera dostanie karę za zaśmiecanie forum fiszkami afirmacyjnymi. :)

Pt cze 29, 2018 8:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No prosze tak po katolicku zlikwidowano moje zyczenia dla Merss aby jak najwieksza miala przyjemnosc z czytania bajek :mrgreen: oj nieladnie i co z tym katolicyzmem - tylko patrzec jak innowiercow i bezwyznaniowcow znowu zaczna palic na stosie... :mrgreen:

Pt cze 29, 2018 9:05 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona