Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 26, 2020 12:40 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona
 Ogólnie o wierze 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ogólnie o wierze
HeresJohnny napisał(a):
1. Ewolucja jest faktem opisywanym przez teorię ewolucji.

Ewolucja jest faktem, ale czy przebiega tak jak zakłada teoria ewolucji, nie mamy pewności :)

Cytuj:
Nie uzasadnia to jednak twierdzenia, że do powstania inteligencji konieczna jest inteligencja, szczególnie że trafiamy na problem nieskończonego regresu. Jeśli inteligencja w naszym świecie jest koniecznie produktem inteligencji, to skąd się wzięła ta pierwsza inteligencja i dlaczego jej akurat ta zasada nie dotyczy.

Bóg jest bytem koniecznym. Więc Boga stwarzać nic nie musi.

Cytuj:
A jeśli te prawa nie dotyczą tego, co jest poza naszą rzeczywistością, dlaczego mam przyjmować że akurat zasada wg której inteligencja pochodzi od inteligencji musi mieć zastosowanie poza tą rzeczywistością?

Bo to jest najprostsze, najbardziej intuicyjne założenie.

Cytuj:
3. Prawa fizyki są nazywane prawami, a de facto są opisem. Prawa tworzone przez człowieka mają charakter normatywny, a nie opisowy, dlatego jest to nietrafiona analogia.
Prawa rządzące komputerami są wynikiem praw fizycznych, nie stworzył ich człowiek.

Człowiek stworzył prawa rządzące komputerami poprzez analogie do praw rządzacych światem fizycznym. Dowód: komputery nie rosna na drzewach. Gdyby nie inteligentny człowiek, komputer by nie powstał.

Cytuj:
Ba, nawet gdym uwierzył np. w chrześcijańskiego Boga, bynajmniej nie musiałoby to znaczyć, że będę mu oddawał cześć(bo uważam, że potwór który jest opisany w Biblii nie zasługuje na cześć) i w oparciu o to dokonywał wyborów życiowych.
Tak, wolna wola na gruncie materializmu nie ma racji bytu i przyjmuję taką ewentualność, że moje życie jest z góry zdeterminowane. Pytanie tylko jakie to ma znaczenie z praktycznego punktu widzenia? I tak muszę podejmować wyborów, nawet jeśli one nie są de facto tylko moimi wyborami.

Człowiek z depresją, który jest materialistą, winą za swoją depresję będzie obarczał albo swoją gentycznie zdeterminowaną psychikę albo środowisko. Ani na jedno ani na drugie nie ma większego wpływu.

Człowiek z depresją, który materialistą nie jest, sam weźmie odpowiedzialność za stan swojego ducha i problemu depresji będzie szukał w samym sobie.

Cytuj:
Z resztą wolna wola też nie ma racji bytu, jeśli przyjmiemy że ktoś mnie stworzył i w momencie stworzenia wiedział jakich wyborów dokonam(boska wszechwiedza postulowana przez wiele religii).

Tu masz rację. W ten sposób rozumiana wszechwiedza wyklucza wolną wolę.

Everything we see

Śr lip 25, 2018 1:00 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@towarzyski.pelikan
1. Nauka nie rości sobie prawa do absolutnej pewności. Obecny model jest najlepszy jakim dysponujemy.
2. Ten "Bóg" nie musi być również inteligencją, jeśli nie dotyczą go zasady rządzące naszym Wszechświatem.
3. Najprostsze z tych, które znasz. Chyba że znasz wszystkie potencjalne możliwości. Poza tym prostszy nie znaczy bliższy prawdzie.
4. Zasady działania komputera wynikają wprost z praw fizyki. Tak jak budując latawiec człowiek nie tworzy nowych praw fizycznych, by ten latawiec mógł latać.
5. Dlatego napisałem, że w praktyce nie ma znaczenia, czy istnieje wolna wola. Depresję można leczyć i powinno się ją leczyć. Jeśli zdecyduję się podjąć leczenie, nie ma znaczenia czy był to mój w pełni wolny wybór, bo w praktyce to nadal ja dokonałem tego wyboru, bo chcę być zdrowy.

Śr lip 25, 2018 1:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
4. Odpowiedź na pytanie co jest przyczyną(jeśli w ogóle można mówić o przyczynie poza czasoprzestrzenią) powstania Wszechświata nie jest mi potrzebna do dokonywania wyborów życiowych. Ba, nawet gdym uwierzył np. w chrześcijańskiego Boga, bynajmniej nie musiałoby to znaczyć, że będę mu oddawał cześć(bo uważam, że potwór który jest opisany w Biblii nie zasługuje na cześć) i w oparciu o to dokonywał wyborów życiowych.

licz się ze słowami. To juz jest obrażanie chrześcijan. Normalnie powinieneś dostać za to ostrzeżenie. Powiedzmy ze w ramach wyjątku będzie tylko słowne.

Śr lip 25, 2018 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
analogia z jednorożcem..............
W mój świat niestety nie ingeruje

Alez jednorozce i inne tego typu wynalazki istnieja ... w dziedzinie wyrazow powolywanych w bajkach, dyskusjach, filmach itd. Dla mnie uzycie slowa "analogia" ma tutaj taki sam sens jak analogia pomiedzy owca i motyka - i tu i tu wystepuje litera "o".
Mimo tego, ze niektore Twoje wypowiedzi sa interesujace musisz jeszcze popracowac aby mialy wieksza wartosc i nie byly przyjmowane z usmiechem lub wzruszeniem ramion, np zmiane deklaracji "w mój świat niestety nie ingeruje" na "nie zauwazam/nie potrafie stwierdzic/ (...) ze ingeruje w moj swiat".

Śr lip 25, 2018 1:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
1. Nauka nie rości sobie prawa do absolutnej pewności. Obecny model jest najlepszy jakim dysponujemy

Prawda, że nikt jeszcze nie sformułował kompletnej alternatywnej teorii ewolucji, która by mogła zastąpić powszechnie uznaną, ale szczątkowo już się pojawiają ze strony naukowców pomysły, jak należałoby ją uzupełnić. To tylko kwestia czasu, kiedy darwinizm odejdzie do lamusa.

Cytuj:
2. Ten "Bóg" nie musi być również inteligencją, jeśli nie dotyczą go zasady rządzące naszym Wszechświatem.

Nie musi, ale znowu się kłania zasada, żeby w pierwszej kolejności czynić najprostsze założenia.

Cytuj:
3. Najprostsze z tych, które znasz. Chyba że znasz wszystkie potencjalne możliwości. Poza tym prostszy nie znaczy bliższy prawdzie.

Brzytwa Ockhama to narzędzie powszechnie uznane. Słusznie zresztą :)

Cytuj:
4. Zasady działania komputera wynikają wprost z praw fizyki. Tak jak budując latawiec człowiek nie tworzy nowych praw fizycznych, by ten latawiec mógł latać.

A jednak latawce samoistnie nie powstają.

Cytuj:
Jeśli zdecyduję się podjąć leczenie, nie ma znaczenia czy był to mój w pełni wolny wybór, bo w praktyce to nadal ja dokonałem tego wyboru, bo chcę być zdrowy.

Jesli jestes naprawde materialista, to znaczy, ze to nie Ty podjales te decyzje. Podjely ja procesy biochemiczne zachodzace w Twoim mozgu :-)

Everything we see

Śr lip 25, 2018 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Heres
Wierzący uznają wszystkie trwałe dzieła za dzieła Boga, za to chwalą właśnie Boga. A nie jak kłamiąc prubujesz innym wmówić że Bóg nakazuje nam wielbić go.
Takim dziełem Boga jest też twój ojciec i matka, czy oni są dla ciebie potworami?
Inna sprawa że każdy młody człowiek po urodzeniu uznaje wszystko że ma to za darmo, więc i że powstało z niczego. No bo nie widział wysiłku tych co to czynili. Komfortowa sytuacja, co tu dużo mówić, aby tak trzymać dalej. Po co być komuś za to wdzięczny? Czyżby? Każdy świadomy człowiek jednak wie że nic tu na ziemi to co jest, nie pojawiło się bez wysiłku. Wszystko wymagało i wysiłku i często utraty zdrowia z życiem włącznie. Więc jednak tak, jest za co dziękować Bogu. Nawet gdy jakieś dzieła uczynił człowiek anonimowo, nie znamy kto. To lepiej wielbić za to Boga, bo jest podstawą do każdego dzieła, aniżeli błędnie myśleć że samo powstało. To po prostu była by wiara w fałsz. A że wygodne jest nie wierzyć w Boga i nie czuć przez to wdzięczności do niego, za jego dzieła. To każdy bez wyjątków to wie, bo byli kiedyś dziećmi. Tu nikomu nikomu nic innego nie wmówisz, wiemy że tak z tym jest. Więc kwestionowanie Boga, równa się niechęci bycia wdzięcznym jemu za wszystkie dzieła. Równa się też niechęci bycia wdzięcznym także swym rodzicom i innym nieznanym osobom. Co imputuje że taka osoba chce przeżyć swe życie kosztem innych. Chciał czy nie tak to wygląda.
Wolał bym byś to co piszesz, pisał nieświadomie, bo miał bym o tobie nadal dobre mniemanie. Lecz jeśli to piszesz świadomie. To potwierdzasz to, że lubisz wygodnictwo i życie czyimś kosztem. Tak to wygląda, tym się kierujemy by znać prawdę, a nie tylko to co ktoś chce przekazać.

Śr lip 25, 2018 2:10 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Heres
Wierzący uznają wszystkie trwałe dzieła za dzieła Boga, za to chwalą właśnie Boga. A nie jak kłamiąc prubujesz innym wmówić że Bóg nakazuje nam wielbić go.
Takim dziełem Boga jest też twój ojciec i matka, czy oni są dla ciebie potworami?
Inna sprawa że każdy młody człowiek po urodzeniu uznaje wszystko że ma to za darmo, więc i że powstało z niczego. No bo nie widział wysiłku tych co to czynili. Komfortowa sytuacja, co tu dużo mówić, aby tak trzymać dalej. Po co być komuś za to wdzięczny? Czyżby? Każdy świadomy człowiek jednak wie że nic tu na ziemi to co jest, nie pojawiło się bez wysiłku. Wszystko wymagało i wysiłku i często utraty zdrowia z życiem włącznie. Więc jednak tak, jest za co dziękować Bogu. Nawet gdy jakieś dzieła uczynił człowiek anonimowo, nie znamy kto. To lepiej wielbić za to Boga, bo jest podstawą do każdego dzieła, aniżeli błędnie myśleć że samo powstało. To po prostu była by wiara w fałsz. A że wygodne jest nie wierzyć w Boga i nie czuć przez to wdzięczności do niego, za jego dzieła. To każdy bez wyjątków to wie, bo byli kiedyś dziećmi. Tu nikomu nikomu nic innego nie wmówisz, wiemy że tak z tym jest. Więc kwestionowanie Boga, równa się niechęci bycia wdzięcznym jemu za wszystkie dzieła. Równa się też niechęci bycia wdzięcznym także swym rodzicom i innym nieznanym osobom. Co imputuje że taka osoba chce przeżyć swe życie kosztem innych. Chciał czy nie tak to wygląda.
Wolał bym byś to co piszesz, pisał nieświadomie, bo miał bym o tobie nadal dobre mniemanie. Lecz jeśli to piszesz świadomie. To potwierdzasz to, że lubisz wygodnictwo i życie czyimś kosztem. Tak to wygląda, tym się kierujemy by znać prawdę, a nie tylko to co ktoś chce przekazać.

Próbujesz komuś na siłę wcisnąć twój autorytet . Nie wiesz o tym że autorytetu nie da się kupić , wcisnąć , zapodać . Jest tylko jedna możliwość , ja sam muszę go uznać za znaczący (dla mnie). Jest jeszcze gorzej, próba sprzedaży dla mnie oznacza trefny towar.

Śr lip 25, 2018 2:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Alez jednorozce i inne tego typu wynalazki istnieja ... w dziedzinie wyrazow powolywanych w bajkach, dyskusjach, filmach itd. Dla mnie uzycie slowa "analogia" ma tutaj taki sam sens jak analogia pomiedzy owca i motyka - i tu i tu wystepuje litera "o".
Mimo tego, ze niektore Twoje wypowiedzi sa interesujace musisz jeszcze popracowac aby mialy wieksza wartosc i nie byly przyjmowane z usmiechem lub wzruszeniem ramion, np zmiane deklaracji "w mój świat niestety nie ingeruje" na "nie zauwazam/nie potrafie stwierdzic/ (...) ze ingeruje w moj swiat".

Dobrze, nie podoba się analogia z jednorożcem. Szczerze mówiąc mało mnie to obchodzi. Nadal to nie ja ponoszę ciężar dowodzenia, gdy ktoś twierdzi że istnieje Bóg.
A co do Twojej poprawki... Nie zmieniła ona w żadnym stopniu sensu wypowiedzi, więc to jest zwykłe czepialstwo.
Mała dygresja... Jeśli Twoje odpowiedzi na moje posty będzie miała charakter protekcjonalnego wytykania pojedynczych słówek, a resztę wypowiedzi będziesz streszczać w stylu "interesujące", będę Cię ignorować. Możesz się obrazić, pozwalam.

@towarzyski.pelikan
1. No i...?
2. i zarazem 3. Jeszcze prostszym założeniem jest stwierdzenie, że Wszechświat istniał od zawsze i brzytwą Ockhama odcinamy niepotrzebne byty(Boga), które tylko powodują regres początku.
Widzisz jakie to proste? Całkiem możliwe, że rzeczywiste wytłumaczenie genezy Wszechświata jest jeszcze prostsze, ale go w tym momencie nie znamy.
4. Nie powstają samoistnie, prawda. No i...?
5. Tak, podjęły tę decyzję za mnie. Czyżby procesy chemiczne w mózgu zadziałały w sprzeczności z materializmem? Czy może moja świadomość materializmu jest nieistotna?

@witoldm
Wybacz, ale nie będę odnosił się do Twoich postów, bo są zbyt rozwlekłe i chaotyczne. Być może nie posiadłem wystarczającej cierpliwości i ilorazu inteligencji, by pochylić się nad taką lekturą i jeszcze się do niej odnieść. Potraktuj mnie jak idiotę i pisz bardziej zwięźle.

@Jockey
Proszę o to ostrzeżenie, bo jeśli złamałem regulamin, powinieneś zastosować karę regulaminową. Z góry dziękuje za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Śr lip 25, 2018 3:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
@towarzyski.pelikan
1. No i...?

No i trochę mam wrażenie, że Twoje nieskrywane uznanie dla Darwinowskiej teorii ewolucji jako najlepszej dotąd wersji zdarzeń w świecie biologii wynika z tego, że pasuje ona do Twojego modelu materialistycznego. Wiesz, dlaczego teoria Darwina jest najlepsza? Bo jest najbardziej spójna. Ogólnie rzecz biorąc, trzyma się kupy, ale pod jedynym warunkiem, że bez mrugnięcia okiem przyjmiesz redukcjonistyczny materializm. Kiedy zwątpisz w materializm, nagle zaczynasz dostrzegać w niej jakiś zgrzyt.

Ja zmagam się z tym zgrzytem od kilku lat, nie ja sama zresztą. Dlatego daleka jestem od polegania na TE Darwina :-)

Cytuj:
2. i zarazem 3. Jeszcze prostszym założeniem jest stwierdzenie, że Wszechświat istniał od zawsze i brzytwą Ockhama odcinamy niepotrzebne byty(Boga), które tylko powodują regres początku.

Brawo. A czym jest Wszechświat, który istniał od zawsze? Czyż nie bytem koniecznym? Co Cię powstrzymuje przed nazwaniem tego bytu Bogiem?

Cytuj:
Widzisz jakie to proste? Całkiem możliwe, że rzeczywiste wytłumaczenie genezy Wszechświata jest jeszcze prostsze, ale go w tym momencie nie znamy.

Widzę. Jako panpsychistka utożsamiam Boga z Wszechświatem. Cieszę, że się zgadzamy, że to najprostsze i najbardziej intuicyjne rozwiązanie :)

Cytuj:
4. Nie powstają samoistnie, prawda. No i...?

No i, gdyby same prawa fizyki cokolwiek tworzyły, to latawce by mogły powstać bez udziału człowieka. Dlaczego nie powstały?

Cytuj:
5. Tak, podjęły tę decyzję za mnie. Czyżby procesy chemiczne w mózgu zadziałały w sprzeczności z materializmem? Czy może moja świadomość materializmu jest nieistotna?

Tak naprawdę, jak każdy rozsądny człowiek, intuicyjnie uznajesz siebie za wolny podmiot, dokonujący wyboru. A Twój materializm jest tylko deklaratywny.

Everything we see

Śr lip 25, 2018 4:49 pm
Odpowiedz z cytatem
HJ, Przykro mi. Agnostycyzm i ateizm to dwie nie pokrywające się terminy. Znowu błąd

Poza tym, to Polskie forum więc wklejaj materiały po Polsku. Jeśli masz problem z tym że obywatele Polski gdzie językiem urzędowym jest język Polski nie znają Angielskiego, to twój problem. Zawsze możesz wyjechać

Btw, czemu Bóg w Biblii to potwór? Słyszałeś od Dawkinsa i powtarzasz jego hasełka? No ale zresztą, Panie światły ateisto, powiedz mi co za różnica ile osób umrze i w jaki sposób. Skoro i tak wszyscy zdechniemy i zjedzą nas robaki?

Śr lip 25, 2018 4:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
musisz jeszcze popracowac aby mialy wieksza wartosc i nie byly przyjmowane z usmiechem lub wzruszeniem ramion, np zmiane deklaracji "w mój świat niestety nie ingeruje" na "nie zauwazam/nie potrafie stwierdzic/ (...) ze ingeruje w moj swiat".

A co do Twojej poprawki... Nie zmieniła ona w żadnym stopniu sensu wypowiedzi, więc to jest zwykłe czepialstwo.
Mała dygresja... Jeśli Twoje odpowiedzi na moje posty będzie miała charakter protekcjonalnego wytykania pojedynczych słówek, a resztę wypowiedzi będziesz streszczać w stylu "interesujące", będę Cię ignorować. Możesz się obrazić, pozwalam. ..... Jeszcze prostszym założeniem jest stwierdzenie, że Wszechświat istniał od zawsze ..

Toz ja w Twoim najlepszym interesie.
Zmienia sens diametralnie. Wypowiedz "w moj swiat niestety nie ingeruje" wskazuje na to ze zastosowales wszystkie mozliwe narzedzia aby sprawdzic prawdziwosc Twojej tezy co oczywiscie jest niemozliwe wiec Twoja wypowiedz jest dziecinna.
Na podobnej zasadzie jak dziecko twierdzace ze "moja mama mnie nie kocha" gdy nie dostanie czekoladki. Ile masz lat?

Podczas gdy Twoja opinia o Wszechswiecie istniejacym od zawsze jest poprawna. Chociaz pojawia sie problem czasu.

Śr lip 25, 2018 5:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@towarzyski.pelikan
1. Gdyby teoria ewolucji została obalona tutaj i teraz, nie uczyniłoby to hipotezy Boga bardziej uzasadnioną, bo jedno z drugim nie jest powiązane. Mój światopogląd nie jest w ogóle zależny od tego, czy wierzę w prawidłowość TE.
2. Nazywając coś Bogiem, nadajesz mu cechy, które musisz uzasadnić. Tak jak katolik udowadniając istnienie Boga, musiałby uzasadnić również boskość Jezusa.
No chyba że to zwykła etykietka, która sobą nic nie reprezentuje, a Ty sobie po prostu nazywasz Wszechświat Bogiem i lubisz innym mieszać w głowach. Poza tym, to był przykład prostszego założenia, a nie założenia które ja przyjmuję.
3. Patrz wyżej.
4. Co ma piernik do wiatraka? Pisałaś o prawach tworzonych przez człowieka. A te są normatywizacją postępowania(hipoteza+dyspozycja+ewentualnie sankcja), nie opisem faktów(np. przyspieszenie ziemskie wynosi 9,8 m/s2).
5. Nie. Po prostu z praktycznego punktu widzenia determinizm wynikający z materializmu nie ma znaczenia. Jeśli moje życie od początku do końca jest zdeterminowane zewnętrznymi czynnikami, ja tak, czy inaczej żyję i dokonuję wyborów, nawet jeśli są one pozorne. Gdybym się położył na ziemi, przestał ruszać i w końcu umarł z głodu, mój materializm były konstytutywny? Przecież to, że wstanę i będę o siebie dbał może nadal być podyktowane procesami chemicznymi w mózgu, które mnie "zmusiły" do takiego działania.

Śr lip 25, 2018 5:06 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
HJ, Przykro mi. Agnostycyzm i ateizm to dwie nie pokrywające się terminy. Znowu błąd

Poza tym, to Polskie forum więc wklejaj materiały po Polsku. Jeśli masz problem z tym że obywatele Polski gdzie językiem urzędowym jest język Polski nie znają Angielskiego, to twój problem. Zawsze możesz wyjechać

Btw, czemu Bóg w Biblii to potwór? Słyszałeś od Dawkinsa i powtarzasz jego hasełka? No ale zresztą, Panie światły ateisto, powiedz mi co za różnica ile osób umrze i w jaki sposób. Skoro i tak wszyscy zdechniemy i zjedzą nas robaki?

1. Co to znaczy dwa nie pokrywające się terminy? Wykaż mi co wyklucza możliwość stwierdzenia: "Nie wiem, czy Bóg istnieje(agnostyk) i nie wierzę w istnienie Boga(ateista)". W którym miejscu powstaje jakikolwiek konflikt? Zaprzeczanie na modłę "Nie, bo nie" mnie nie przekona. :D
2. Będę wklejał takie materiały, jakie chcę. Napisałem, że są one poboczne do tego, co piszę i nie musisz ich czytać, ani oglądać. Poza tym, regulamin forum nie zabrania posługiwania się takimi źródłami. Ja nie mam problemu z tym, że Tych źródeł nie możesz poznać, tylko Ty.
3. Nie, akurat Dawkins mnie nie musiał o tym przekonywać. Wystarczy lektura Biblii i rozmaite kwiatki w niej zawarte, jak np. przyzwolenie dla niewolnictwa.
Co za różnica? To nie ja postuluję istnienie "kochającego" Boga, który stworzył taki, a nie inny świat. Jeśli rzeczywiście Bóg jest wszechmogący, mógł się bardziej postarać. A jeśli się nie postarał, chyba jednak aż taki kochający nie jest.

Śr lip 25, 2018 5:18 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Ile masz lat?

Dwanaście. Tak więc jak obiecałem, lądujesz na liście ignorowanych.

Śr lip 25, 2018 5:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Mój światopogląd nie jest w ogóle zależny od tego, czy wierzę w prawidłowość TE.

Jest zależny od Twojej wiary w materializm, na którym teoria ewolucji się opiera.

Cytuj:
2. Nazywając coś Bogiem, nadajesz mu cechy, które musisz uzasadnić. Tak jak katolik udowadniając istnienie Boga, musiałby uzasadnić również boskość Jezusa.

Nadaję mu dwie cechy: konieczność i świadomość.
Uzasadnienie konieczności: Bóg-Wszechświat istnieje od zawsze i nie może nie istnieć
Uzasadnienie świadomości: świadomość tworzy byt materialny

Cytuj:
4. Co ma piernik do wiatraka? Pisałaś o prawach tworzonych przez człowieka. A te są normatywizacją postępowania(hipoteza+dyspozycja+ewentualnie sankcja), nie opisem faktów(np. przyspieszenie ziemskie wynosi 9,8 m/s2).

A ja zachęcam, żeby opisawszy fakty zadać dobie pytanie, dlaczego te prawa zachodzą. I na jakiej podstawie bardziej prawdopodobne Ci się wydaje, że po prostu sobie zachodzą, bo tak niż że zachodzą, ponieważ tak "zdecydowała" istota wyższa?

Cytuj:
Przecież to, że wstanę i będę o siebie dbał może nadal być podyktowane procesami chemicznymi w mózgu, które mnie "zmusiły" do takiego działania.

Piszesz, że zmusiły Ciebie. A czym jest to "ja" zmuszone do podjęcia takich działań z nakazu procesów chemicznych?

Everything we see

Śr lip 25, 2018 5:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona