Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 24, 2020 3:33 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona
 Konkordat fakty i mity 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Post Re: Konkordat fakty i mity
kurk napisał(a):
towarzyski.pelikan napisał(a):

Zagadka na dziś:
Czy możliwy jest rozdział Kościoła od państwa, kiedy rządzący reprezentują Kościół?

Kwit można podpisać , a co się dzieje później to inny temat - najłatwiej to można zobaczyć na swoim podwórku ( w Polsce). Jak jest państwo wyznaniowe , nie ma takiej możliwości -Iran.

Powiesz to samo o państwie które nazywa się Izrael?
Tam nie możesz być obywatelem jeśli masz inne wyznanie. Jakoś nasi ateusze nigdy nie odważyli się powiedzieć o Izraelu ze to państwo wyznaniowe.

Pn lip 30, 2018 3:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Yarpen Zirgin napisał(a):
Teza o rządzących RP, którzy "w rzeczywistości reprezentują Kościół", a nie obywateli Polski, wymaga udowodnienia, a nie przedstawiania jako fakt.

Nie rżnij głupa. Podesłałam Ci filmki, w których wypowiadają się reprezentanci Kościoła, od których zależy kształt RP.

Masz jakieś urojenia. Na tych materiałach są zarejestrowane wypowiedzi przedstawicieli obywateli RP (poseł i minister edukacji), a nie reprezentantów Kościoła (papież, biskupi).

Cytuj:
Cytuj:
Nauczanie religii w szkołach jest gwarantowane tak w Konstytucji (każda religia Kościoła czy związku wyznaniowego o uregulowanym statusie prawnym -Art. 53 p. 4), jak i w Konkordacie (katechezy katolickie). Co ma wobec tego śmierdzieć?

Konstytucja nic gwarantuje nauczania religii w szkołach, a umożliwia. Natomiast nauczanie religii katolickiej w szkołach jest zagwarantowane przez konkordat.

No i? Co w związku z tym?

Cytuj:
Zagadka nr. 2
Dlaczego państwo nie finansuje nauki buddzymu w szkołach?

Niech pomyślę... A, no tak: Żadna wspólnota buddyjska nie zgłosiła się z potrzebą nauczania jej w szkołach, więc nie ma zapotrzebowania na to, aby ją finansować.

A więc państwo nie organizując, ani nie finansując nauki buddyzmu w szkole narusza moją wolność religii gwarantowaną przez konstytucję.

Naruszono by Twoją wolność gdyby szkoła odmówiła zorganizowania lekcji gnozy dla Twoich dzieci*, a nie na skutek tego, że z braku zapotrzebowania nie ma nauczania buddyzmu. Doucz się, ignorancie, kiedy są organizowane zajęcia z danej religii, bo znowu odnosisz się do swoich urojeń, a nie do rzeczywistości.
I skończ ten offtop. Temat dotyczy Konkordatu, a nie Twoich żali, że nie nauczają gnostycyzmu w szkołach.

*Oczywiście o ile istnieje gnostycka wspólnota wyznaniowa o uregulowanym statusie prawnym.

Pn lip 30, 2018 3:46 pm
Dyskutant
Dyskutant

Jockey napisał(a):
Powiesz to samo o państwie które nazywa się Izrael?
Tam nie możesz być obywatelem jeśli masz inne wyznanie. Jakoś nasi ateusze nigdy nie odważyli się powiedzieć o Izraelu ze to państwo wyznaniowe.

Trzeba by spytać przeciętnego Żyda czy mu przeszkadza religia . Bo to chodzi tak naprawdę . Gdybym był Żydem przeszkadzała by mi służba obowiązkowa wojskowa i obrzezanie. Niewiele wiem jak oni się z tym czują.

Pn lip 30, 2018 4:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Masz jakieś urojenia. Na tych materiałach są zarejestrowane wypowiedzi przedstawicieli obywateli RP (poseł i minister edukacji), a nie reprezentantów Kościoła (papież, biskupi).

Mnie oni nie reprezentują. Czy to znaczy, że nie jestem obywatelem RP?

Cytuj:

W związku z tym, gdyby nie konkordat, państwo nie miałoby żadnego obowiązku finansowania lekcji religii w szkołach publicznych.

Cytuj:
Niech pomyślę... A, no tak: Żadna wspólnota buddyjska nie zgłosiła się z potrzebą nauczania jej w szkołach, więc nie ma zapotrzebowania na to, aby ją finansować.

:D

Już to widzę, jak się zgłaszają wszystkie wspólnoty wyznaniowe w Polsce, żeby państwo sfinansowało lekcje ich religii. Trochę by to dużo kosztowało, nie sądzisz? I nie byłoby pieniążków na 500+ i wyprawki.

A rozwiązanie tego problemu jest tak proste - zamienić religię na religioznawstwo, w ramach którego przekazywano by w szkołach publicznych wiedzę o każdej religii.

No ale tutaj się pojawia nieszczęsny konkordat, gdzie jest wyraźnie mowa o lekcjach religii, które jak wiemy nie polegają na przekazywaniu wiedzy o religii katolickiej, a na wychowywaniu religijnym.

Cytuj:
Naruszono by Twoją wolność gdyby szkoła odmówiła zorganizowania lekcji gnozy dla Twoich dzieci*, a nie na skutek tego, że z braku zapotrzebowania nie ma nauczania buddyzmu.

Jakie to proste. Wystarczy poprosić szkołe, a z kapelusza mi wyjmie osobe kompetentna do przeprowadzenia lekcji buddzymu i nawet pod stołem w wielkim worku znajdzie sie dla niej pensja. I to wszystko oczywiście nawet wtedy, jak moje dziecko bedzie jedynym chetnym uczniem buddyzmu w całej szkole.

Ja nawet etyki nie mogłam wybrać w liceum, mimo że to zgłosiłam, ponieważ za mało uczniów było zainteresowanych, wszak żeby dostać 5 z religii wystarczylo ładnie pisac w zeszycie i pokazac katechecie podpis ksiedza, ktory chodzil po koledzie, a z etyka to było wielkie niewiadomo. Kto chciałby się tam uczyc, licza się stopnie :roll:

Cytuj:
I skończ ten offtop. Temat dotyczy Konkordatu, a nie Twoich żali, że nie nauczają gnostycyzmu w szkołach.

A Ty nie wchodź, dziubuś, w kompetencje Moderacji. A przede wszystkim nie rżnij głupa.

Everything we see

Pn lip 30, 2018 4:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Offtopy pomijam. Jak chcesz pogadać o kwestiach politycznych czy nauczania religii w szkołach, to przemieś swoje wypowiedzi do stosownych tematów.

Cytuj:

W związku z tym, gdyby nie konkordat, państwo nie miałoby żadnego obowiązku finansowania lekcji religii w szkołach publicznych.

Tekst Konkordatu znajduje się w tym miejscu. Zacytuj jego fragment, który wprowadza obowiązek finansowania katechez przez Rzeczpospolitą Polską.

Pn lip 30, 2018 4:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Offtopy pomijam. Jak chcesz pogadać o kwestiach politycznych czy nauczania religii w szkołach, to przemieś swoje wypowiedzi do stosownych tematów.

Nic nie będę przekładać, dziubuluś, bo to się wiąże z konkordatem. Jesli Tobie się nie wiąże, to możesz to potraktować jako "mit", wszak temat tego wątku brzmi "Konkordat fakty i mity".

Zacytuj jego fragment, który wprowadza obowiązek finansowania katechez przez Rzeczpospolitą Polską.

Nic takiego nie twierdzę, więc Twoja prośba jest absurdalna.

Everything we see

Pn lip 30, 2018 4:47 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

kurk napisał(a):
Trzeba by spytać przeciętnego Żyda czy mu przeszkadza religia . Bo to chodzi tak naprawdę . Gdybym był Żydem przeszkadzała by mi służba obowiązkowa wojskowa i obrzezanie. Niewiele wiem jak oni się z tym czują.
Jak rozumiem zaczniesz głośno krzyczeć, że Izrael to Państwo wyznaniowe... żadne lewicowe bojówki nie zrobią tego. Bo zaraz zostaniecie oskarżeni o antysemityzm.
W Izraelu jak chcesz dostać pozwolenie na pobyt to rabin musi się zgodzić, ślubu nie weźmiesz u urzędnika bo tylko rabini udzielają ślubów itd. itp. Ale w Polsce gdzie mamy tylko konkordat to już jesteśmy państwem wyznaniowym. Absurd.
Mnie oni nie reprezentują. Czy to znaczy, że nie jestem obywatelem RP?
Mówisz o politykach PiS? Tak jak innych nie reprezentowali politycy SLD, PSL, PO itp. Przyjdą kolejne wybory i jak wybiorą innych to inni będą nie reprezentować tych którzy dzisiaj identyfikują się z PiS.
Finansuje też etykę na którą chodzą ci którzy nie chcą chodzić na religię.
Już to widzę, jak się zgłaszają wszystkie wspólnoty wyznaniowe w Polsce, żeby państwo sfinansowało lekcje ich religii. Trochę by to dużo kosztowało, nie sądzisz? I nie byłoby pieniążków na 500+ i wyprawki.
A nie słyszałaś że z tego co gwarantuje konkordat korzystają też inne gminy wyznaniowe niż katolicy?

A rozwiązanie tego problemu jest tak proste - zamienić religię na religioznawstwo, w ramach którego przekazywano by w szkołach publicznych wiedzę o każdej religii.
Na zasadzie żeby zlikwidować potrzebę noszenia butów trzeba obciąć stopy.

No ale tutaj się pojawia nieszczęsny konkordat, gdzie jest wyraźnie mowa o lekcjach religii, które jak wiemy nie polegają na przekazywaniu wiedzy o religii katolickiej, a na wychowywaniu religijnym.
Gdzie ustawa mówi, że nauczanie religii jest wtedy gdy co najmniej 7 osób będzie chciała posłać swoje dzieci na religię
Jakie to proste. Wystarczy poprosić szkołe, a z kapelusza mi wyjmie osobe kompetentna do przeprowadzenia lekcji buddzymu i nawet pod stołem w wielkim worku znajdzie sie dla niej pensja. I to wszystko oczywiście nawet wtedy, jak moje dziecko bedzie jedynym chetnym uczniem buddyzmu w całej szkole.
Gmina wyznaniowa zabezpiecza nauczyciela. Warunek minimum 7 osób w klasie.

Ja nawet etyki nie mogłam wybrać w liceum, mimo że to zgłosiłam, ponieważ za mało uczniów było zainteresowanych, wszak żeby dostać 5 z religii wystarczylo ładnie pisac w zeszycie i pokazac katechecie podpis ksiedza, ktory chodzil po koledzie, a z etyka to było wielkie niewiadomo. Kto chciałby się tam uczyc, licza się stopnie
Ale to już twój problem a nie Kościoła. Nie jest to też problem z konkordatem a z tym, że nie ma chętnych na naukę etyki czyli religii dla ateistów

A Ty nie wchodź, dziubuś, w kompetencje Moderacji. A przede wszystkim nie rżnij głupa.
MODERACJA też WIDZI i też mówi wracamy do tematu KONKORDAT FAKTY i MITY. Jak widać po stronie przeciwników konkordatu to same mity a faktów zero

Pn lip 30, 2018 4:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Zacytuj jego fragment, który wprowadza obowiązek finansowania katechez przez Rzeczpospolitą Polską.

No to przypomnę Twoje własne słowa:
towarzyski.pelikan w tym postcie napisał(a):
(...)gdyby nie konkordat, państwo nie miałoby żadnego obowiązku finansowania lekcji religii w szkołach publicznych.

Nie rżnij więc głupa, tylko przytocz fragment Konkordatu, który wprowadza taki obowiązek finansowania katechez (pot. "lekcji religii") przez państwo.

Pn lip 30, 2018 4:53 pm
Gaduła
Gaduła

Yarpen napisał(a):

Czy tylko ja czegoś nie rozumiem?

Pn lip 30, 2018 4:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

kacperek29 napisał(a):

Yarpen napisał(a):

Szach MAT Pelikanie

Pn lip 30, 2018 5:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Jockey napisał(a):
Jak rozumiem zaczniesz głośno krzyczeć, że Izrael to Państwo wyznaniowe... żadne lewicowe bojówki nie zrobią tego. Bo zaraz zostaniecie oskarżeni o antysemityzm.
W Izraelu jak chcesz dostać pozwolenie na pobyt to rabin musi się zgodzić, ślubu nie weźmiesz u urzędnika bo tylko rabini udzielają ślubów itd. itp. Ale w Polsce gdzie mamy tylko konkordat to już jesteśmy państwem wyznaniowym. Absurd.

Gdybym był żydem , nie mieszkał bym w Izraelu , nie będę brał udziału w jakiś wojnach -olewam to . Ślubu nie biorę bo chcę mieć 4 żony , ani tam , ani w Polsce żaden urząd nie pozwoli mi na to (jeszcze mnie do lochu dziady wsadzą). Piszesz jakieś teksty, jakby mi przeszkadzało że jakieś państwo jest wyznaniowe czy też nie . Co ja mam do Izraela ? jak ja w Polsce mieszkam .

Pn lip 30, 2018 5:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jockey napisał(a):
Mówisz o politykach PiS? Tak jak innych nie reprezentowali politycy SLD, PSL, PO itp. Przyjdą kolejne wybory i jak wybiorą innych to inni będą nie reprezentować tych którzy dzisiaj identyfikują się z PiS.

I uważasz, że to jest normalne? Że reprezentant wszystkich obywateli reprezentuje tylko ich część, bo zamiast o dobro ogółu dba o dobro swojej grupy wyznaniowej?

Cytuj:
Finansuje też etykę na którą chodzą ci którzy nie chcą chodzić na religię.

Etyka to w ogóle kiepska alternatywa dla lekcji religii katolickiej. Etyka nie jest powiązana z żadną religią. Alternatywą dla lekcji religii katolickiej są lekcje innych religii. A etyka to swoją drogą.

Cytuj:
A nie słyszałaś że z tego co gwarantuje konkordat korzystają też inne gminy wyznaniowe niż katolicy?

Moja nie korzysta.

Cytuj:
Na zasadzie żeby zlikwidować potrzebę noszenia butów trzeba obciąć stopy.

Potrzebę wychowywania religijnego wypełniają kościoły i rodziny. Szkoła nie jest od wychowywania, tylko przekazywania wiedzy.

Cytuj:
Gmina wyznaniowa zabezpiecza nauczyciela. Warunek minimum 7 osób w klasie.

Czyli dyskryminacja ze względu na liczebność grupy. Jeśli będę jednym z 6 rodziców, które dziecko chcą posłac na lekcje buddyzmu, to wolność religii mojego dziecka nie zostanie zagwarantowana. Co jest sprzeczne z konstytucją.

Cytuj:
Ale to już twój problem a nie Kościoła. Nie jest to też problem z konkordatem a z tym, że nie ma chętnych na naukę etyki czyli religii dla ateistów

Tego, ze to nie jest problem Kościola to ja jestem pewna :D Jest to problem ze świadomością społeczną i degrengoladą systemu edukacji, o czym szeroko pisalam w wątku "Im trudniej tym lepiej".

Everything we see

Pn lip 30, 2018 5:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jockey napisał(a):
kacperek29 napisał(a):

Yarpen napisał(a):

Szach MAT Pelikanie

Żadne szach mat.

Cytuj:

W tym tekście nie jest napisane, że w tekscie konkordatu jest mowa o obowiązku. Ten obowiązek wynika z tego, że konkordat GWARANTUJE organizację lekcji religii katolickiej. A żeby to zagwarantować, to trzeba ją zdaniem rządu sfinansować z budżetu państwa.

Everything we see

Pn lip 30, 2018 5:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:

W tym tekście nie jest napisane, że w tekscie konkordatu jest mowa o obowiązku. Ten obowiązek wynika z tego, że konkordat GWARANTUJE organizację lekcji religii katolickiej. A żeby to zagwarantować, to trzeba ją zdaniem rządu sfinansować z budżetu państwa.

Nie ośmieszaj się. Twoje "wynika", to jedynie to, co sobie wymyśliłeś na temat związku między finansowaniem nauczania religii w szkołach, a Konkordatem. W dodatku totalnie oderwane od rzeczywistości, bo katechezy do szkół wróciły w roku 1990, zaś Konkordat zaczął obowiązywać od 1998 r.
Gdzie więc Rzym, a gdzie Krym?

Pn lip 30, 2018 5:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Art. 14 Konkordatu :

" 1. Kościół Katolicki ma prawo zakładać i prowadzić placówki oświatowe i wychowawcze, w tym przedszkola oraz szkoły wszystkich rodzajów, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i na zasadach określonych przez odpowiednie ustawy.
<
4. Szkoły i placówki wymienione w ustępie 1 będą dotowane przez Państwo lub organy samorządu terytorialnego w przypadkach i na zasadach określonych przez odpowiednie ustawy."

Dlaczego ?

Samo wprowadzenie religii katolickiej do szkol bylo jasnym faworyzowaniem jednej religii w stosunku do innych, postanowienie o finansowaniu tych lekcji z finansow publicznych jest wykorzystaniem calej reszty spoleczenstwa na rzecz Kosciola Katolickiego.
Dotyczy to rowniez finansowania kaplanow wojskowych, wieziennych itp.
W mojej opinii Kosciol i jego dzialalnosc powinna byc finansowana ze skladek czy odpisow podatkowych wiernych

Ciekawe jest rowniez to co nie zostalo w Konkordacie jasno zapisane, a mianowicie Art 22 mowi:

"  2. Przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne. Układające się Strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami. Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce."

Komisja powstala ( nie jedna ) i dzialala w taki sposob by Kosciol odzyskal jak najwiecej swoich dobr bez mozliwosci protestu czy odwolania od decyzji dotychczasowych wlascicieli.
Przekazano wg dokumentow samej Komisji 500 nieruchomosci o powierzchni 60 tys ha i ziemie rolne o powierzchni 76 tys ha w tym kilkadziesiąt przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych, Domów Dziecka, Domów Pomocy Społecznej, 19 szpitali, obiektów służby zdrowia, czyli tzw. ZOZ-y, muzea, teatry.

W swietle tego zapis konstytucyjny o rozdziale panstwa i Kosciola pozostaje wg mnie martwym zapisem.
Rowniez wg mnie wszystkie te dzialania, jak rowniez stala obecnosci polskiego Kosciola Katolickiego w polityce w dluzszym okresie czasu zaszkodzi przede wszystkim Kosciolowi.

Pn lip 30, 2018 6:02 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona