Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 24, 2020 2:53 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Następna strona
 Konkordat fakty i mity 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Post Re: Konkordat fakty i mity
Mam prośbę: Skoroś jest "bezwyznaniowiec", to odtenteguj się od Kościoła i nie zaprzątaj sobie głowy tym, czy coś mu zaszkodzi.

Pn lip 30, 2018 6:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Adam M. napisał(a):
Rowniez wg mnie wszystkie te dzialania, jak rowniez stala obecnosci polskiego Kosciola Katolickiego w polityce w dluzszym okresie czasu zaszkodzi przede wszystkim Kosciolowi.

Zgadza się , wprowadzanie czegoś na siłę daje opór. Tyle że to akurat dobrze . Powinni jeszcze bardziej dokręcić śrubę , dla lepszego efektu.

Pn lip 30, 2018 6:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Adam M. napisał(a):
Art. 14 Konkordatu :

" 1. Kościół Katolicki ma prawo zakładać i prowadzić placówki oświatowe i wychowawcze, w tym przedszkola oraz szkoły wszystkich rodzajów, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i na zasadach określonych przez odpowiednie ustawy.
<
4. Szkoły i placówki wymienione w ustępie 1 będą dotowane przez Państwo lub organy samorządu terytorialnego w przypadkach i na zasadach określonych przez odpowiednie ustawy."

Dlaczego ?

Bo te szkoły zajmą się tym, co robi państwo: Kształceniem dzieci i młodzieży. Poniał?

Cytuj:
Samo wprowadzenie religii katolickiej do szkol bylo jasnym faworyzowaniem jednej religii w stosunku do innych, postanowienie o finansowaniu tych lekcji z finansow publicznych jest wykorzystaniem calej reszty spoleczenstwa na rzecz Kosciola Katolickiego.

Dość ciekawa teza w świetle faktu, że w szkołach może być nauczana każda religia, której Kościół lub związek wyznaniowy ma uregulowaną sytuację prawną. Może więc zamiast obracać się w antykatolickich bzdurach, zajmiesz się poznawaniem rzeczywistości?

Cytuj:
Ciekawe jest rowniez to co nie zostalo w Konkordacie jasno zapisane, a mianowicie Art 22 mowi:

"  2. Przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne. Układające się Strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami. Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce."

Komisja powstala ( nie jedna ) i dzialala w taki sposob by Kosciol odzyskal jak najwiecej swoich dobr bez mozliwosci protestu czy odwolania od decyzji dotychczasowych wlascicieli.

Oczywiście faktu, że Kościołowi najpierw te ziemie i dobra zabrano bez pytania o pozwolenie czy możliwości odwołania się od tej decyzji, nie chcesz zauważyć.

Cytuj:
W swietle tego zapis konstytucyjny o rozdziale panstwa i Kosciola pozostaje wg mnie martwym zapisem.

A, bo co państwo nakradło, to po wsze wieki ma zostać własnością państwa na zasadzie prawa kaduka?
Tylko widzisz, rozdział Kościoła od państwa nie oznacza, że państwo jest ponad prawem, a Kościół nie może domagać się zwrotu tego, co mu ukradziono.

Pn lip 30, 2018 6:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Yarpen Zirgin napisał(a):
W dodatku totalnie oderwane od rzeczywistości, bo katechezy do szkół wróciły w roku 1990, zaś Konkordat zaczął obowiązywać od 1998 r.

A co ma piernik do wiatraka? Nie twierdzę, że ostatni konkordat wprowadził religię do szkół, tylko że obecnie stanowi uzasadnienie dla jej uprzywilejowanej pozycji w szkole. Co sama miss Edukacji w przytoczonym filmiku powiedziała. Nie możemy wyprowadzić religii ze szkół, bo przecież to by naruszyło konkordat. O zasadności podtrzymywania konkordatu tymczasem PISuarka się nie zająknęła, bowiem jest reprezentantką Kościoła.

Everything we see

Pn lip 30, 2018 7:23 pm
Gaduła
Gaduła

@towarzyski.pelikan
Dokładnie. Konkordat jest umową międzynarodową ratyfikowaną za zgodą Sejmu(ustawą z 1998r.), co czyni ją ważniejszą od ustawy o systemie oświaty, czy jakiejkolwiek innej ustawy, poza ustawą zasadniczą(konstytucją).

Pn lip 30, 2018 7:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Rodzice są sami sobie winni , nie powinni posyłać dziecka na religię.
Dziecko mojego brata popłakało się przez gadanie katechetki-wiadomo tortury śmieć , krew , źli faceci i takie tam katolickie opowieści . Brat poszedł do szkoły zjechał dyrektorkę szkoły . Ale to bez sensu, sam jest sobie winien że posłał dziecko do takiego czegoś. Dorosły to co innego , wiadomo że nie podskoczy mi papież, wikary czy ktoś w tym stylu -jest zwykłym kowalskim i poślę go do wszystkich diabłów zanim się odezwie. Bycie dzieckiem niestety jest pewną zależnością -ja winię rodziców.

Pn lip 30, 2018 7:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

kurk napisał(a):
Rodzice są sami sobie winni , nie powinni posyłać dziecka na religię.

Niekatoliccy rodzice posyłają dzieci na religię z lęku przed ostracyzmem rówieśników w stosunku do dziecka.

Dzieci potrafią być okrutne. Jak chodziłam do podstawówki, miałam w klasie dziewczynę należącą do Świadków Jehowy, która nie chodziła na religię i z tego tytułu była na ustach połowy szkoły. Wzbudzała skrajne emocje, od niezdrowego zainteresowania, poprzez niepokój, na pogardzie kończąc.

Niestety, kiedy (prawie) każdy niekatolicki rodzic sobie pomyśli, ze dla uniknięcia prześladowania zapisze dziecko na religię, to nigdy nic się nie zmieni w tej materii.

Everything we see

Pn lip 30, 2018 7:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Najgorzej w podstawówce , ja nie chodziłem na religię , ale wtedy była ona poza szkołą. To nikt się nie czepiał (podstawówka).
Średnia szkoła to już jest inaczej , pentagram na kapotę , muzyka , jesteś podziwiany w całej szkole jako ktoś , a kościelni to obciach. Dobrze by były podstawówki wolne od indoktrynacji np. jedna na 10 , czy ile tam by było potrzeba. Ale to w dużych miastach tylko, problem z dojazdem . A średnie to tak jak mówię nawet lepiej żeby religia była, będziesz błyszczeć jak gwiazda.

Pn lip 30, 2018 8:20 pm
Gaduła
Gaduła

towarzyski.pelikan napisał(a):
Dzieci potrafią być okrutne. Jak chodziłam do podstawówki, miałam w klasie dziewczynę należącą do Świadków Jehowy, która nie chodziła na religię i z tego tytułu była na ustach połowy szkoły. Wzbudzała skrajne emocje, od niezdrowego zainteresowania, poprzez niepokój, na pogardzie kończąc.

To akurat jest dość powszechne. Ja w gimnazjum byłem świadkiem znęcania się psychicznego i fizycznego nad dziewczynką będącą Świadkiem Jehowy. Inność budzi pogardę u dzieci, które wynoszą złe wzorce z domu.

Pn lip 30, 2018 8:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Świadkowie Jehowy mogli by zadbać żeby dzieci chodziły do tych samych klas -w większych miastach , żeby nie byli rozrzuceni po całym mieście. W grupie czuli by się raźniej . Jehowiec sobie nie poradzi sam z siebie.

Pn lip 30, 2018 8:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

W dodatku totalnie oderwane od rzeczywistości, bo katechezy do szkół wróciły w roku 1990, zaś Konkordat zaczął obowiązywać od 1998 r.

A co ma piernik do wiatraka? Nie twierdzę, że ostatni konkordat wprowadził religię do szkół, tylko że obecnie stanowi uzasadnienie dla jej uprzywilejowanej pozycji w szkole.

Nie odpowiadam za Twoje urojenia na temat pozycji nauczania religii w szkołach na skutek Konkordatu.

Cytuj:
Co sama miss Edukacji w przytoczonym filmiku powiedziała. Nie możemy wyprowadzić religii ze szkół, bo przecież to by naruszyło konkordat.

Naruszało by też Konstytucję. Przegapiłeś?

Cytuj:
(...)bowiem jest reprezentantką Kościoła.

Nie kłam, bo to nieładnie.

Pn lip 30, 2018 9:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Konstytucja nie nakazuje organizacji lekcji religii w szkołach.

Cytuj:

Przestań rżnąć głupa. Szanuj się.

Everything we see

Pn lip 30, 2018 9:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Konstytucja nie nakazuje organizacji lekcji religii w szkołach.

Za to nakazuje podpisanie Konkordatu. :D

I nie zmienisz faktu, że skoro Kościół katolicki ma unormowaną sytuację prawną, to można w jego przypadku, tak samo jak każdego innego Kościoła czy związku wyznaniowego, organizować katechezy w szkołach. Takie jest prawo. :)

Cytuj:
Cytuj:

Przestań rżnąć głupa.

A to ja kłamię, że minister edukacji czy poseł jest przedstawicielem Kościoła katolickiego? Nie. To Ty wciskasz to kłamstwo innym.

Pn lip 30, 2018 9:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

I nie zmienisz faktu, że skoro Kościół katolicki ma unormowaną sytuację prawną, to można w jego przypadku, tak samo jak każdego innego Kościoła czy związku wyznaniowego, organizować katechezy w szkołach. Takie jest prawo. :)

To niech sobie organizuje, ale na własny koszt. Ja nie mam zamiaru z odprowadzanych przeze mnie podatków finansować nauczania religii katolickiej w szkołach :roll: Jakim prawem państwo mnie do tego zmusza?

Everything we see

Pn lip 30, 2018 9:45 pm
Gaduła
Gaduła

Za to nakazuje podpisanie Konkordatu. :D

Nie nakazuje.
Cytuj:
Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem Katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.

Ten przepis nie oznacza, że to musi być ta konkretna umowa.

Pn lip 30, 2018 9:47 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Następna strona