Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt sty 15, 2021 11:19 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Następna strona
 Konkordat fakty i mity 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Konkordat fakty i mity
Yarpen Zirgin napisał(a):
Kwestia tego, gdzie odbywają się katechezy, nie ma nic wspólnego z Konkordatem.

Nie kłam. Tam jest wyraźnie mowa o lekcjach religii w szkolach (art. 12, p.1).

Wt lip 31, 2018 9:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Moja pomyłka. Kwestia rzekomej szkodliwości nauczania religii w szkołach dla religii nie ma nic wspólnego z Konkordatem. Podobnie jak przekonanie niektórych osób, że jak katechezy były w salkach parafialnych, to i poziom był wyższy, i dzieci lepiej nauczone.

Wt lip 31, 2018 9:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Moja pomyłka.

Wybaczam. Już się nie gniewam. Możesz się zrelaksować.

Cytuj:
Kwestia rzekomej szkodliwości nauczania religii w szkołach dla religii nie ma nic wspólnego z Konkordatem. Podobnie jak przekonanie niektórych osób, że jak katechezy były w salkach parafialnych, to i poziom był wyższy, i dzieci lepiej nauczone.

Kłamiesz. Dowód: moja mama cały czas jest katoliczką, a ja nie.

Wt lip 31, 2018 9:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Kiepski dowód. Moja żona i ja też mieliśmy katechezy w szkołach i cały czas jesteśmy katolikami. :)

No, ale to offtop i tym akcentem go zakończę.

Wt lip 31, 2018 9:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

(ciach offtop - J)

Wt lip 31, 2018 10:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

(ciach offtop - J)

Wt lip 31, 2018 10:14 am
Gaduła
Gaduła

Hm... Porównajmy daty:

Podpisanie Konkordatu - 28 lipca 1993 r.
Uchwalenie Konstytucji - 2 kwietnia 1997 r.

Czujesz ten detal?

Nie. Jakie ma to znaczenie?
Cytuj:
Aha... Każda umowa międzynarodowa ze Stolicą Apostolską, nieważne przez które państwo zawarta, jest nazywana konkordatem. Przebije się to do Ciebie?

Ale gdybyśmy zawarli umowę z Watykanem i zatytułowali ją inaczej, byłoby to w pełni zgodne z konstytucją. Przebije się to do Ciebie?
Cytuj:
Hm... A tak: Bo taka umowa jest już podpisana i ratyfikowana, więc w tym momencie nie można zawrzeć kolejnej. Już pomijam to, że ten zapis* uwiera tylko ateuszów i innej maści przeciwników Kościoła katolickiego.

Nie można? Aha... Czyli jak zawarliśmy jedną umowę z Watykanem, to nie można jej zmienić za obopólną zgodą, albo zawrzeć nowej i dokonać kolejnej ratyfikacji? Kurczę, na studiach wprowadzali mnie w błąd. Ba, w pracy regularnie stykam się z sytuacjami, że klienci rozwiązują, zmieniają i zawierają nowe umowy. Przecież im nie wolno!

Wt lip 31, 2018 11:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

HeresJohnny napisał(a):
Hm... Porównajmy daty:

Podpisanie Konkordatu - 28 lipca 1993 r.
Uchwalenie Konstytucji - 2 kwietnia 1997 r.

Czujesz ten detal?

Nie. Jakie ma to znaczenie?

Nie czujesz? Niedobrze. To przemyśl, w którą stronę płynie czas.
Cytuj:
Cytuj:
Aha... Każda umowa międzynarodowa ze Stolicą Apostolską, nieważne przez które państwo zawarta, jest nazywana konkordatem. Przebije się to do Ciebie?

Ale gdybyśmy zawarli umowę z Watykanem i zatytułowali ją inaczej, byłoby to w pełni zgodne z konstytucją. Przebije się to do Ciebie?

Dobra, widzę że nie rozumiesz pewnych rzeczy i strasznie boli cię fakt, że ta umowa ma konkretną nazwę. EOT w kwestii nazewnictwa, bo to przypomina walenie głową w mur.

Cytuj:
Cytuj:
Hm... A tak: Bo taka umowa jest już podpisana i ratyfikowana, więc w tym momencie nie można zawrzeć kolejnej. Już pomijam to, że ten zapis* uwiera tylko ateuszów i innej maści przeciwników Kościoła katolickiego.

Nie można? Aha... Czyli jak zawarliśmy jedną umowę z Watykanem, to nie można jej zmienić za obopólną zgodą, albo zawrzeć nowej i dokonać kolejnej ratyfikacji? Kurczę, na studiach wprowadzali mnie w błąd. Ba, w pracy regularnie stykam się z sytuacjami, że klienci rozwiązują, zmieniają i zawierają nowe umowy. Przecież im nie wolno!

Macie, ateusze, straszne parcie na szkło w kwestii rozwiązania tej umowy. Musi was bardzo boleć fakt, że unormowano stosunki państwa z Kościołem nie tak, jak wy byście chcieli to widzieć. :D

Wt lip 31, 2018 11:41 am
Gaduła
Gaduła

Nie czujesz? Niedobrze. To przemyśl, w którą stronę płynie czas.

Nadal nie wytłumaczyłeś znaczenia tego faktu. Gdybyśmy zawarli umowę o innym brzmieniu, innego dnia i o innym tytule, nadal by się wszystko zgadzało.
Cytuj:
Dobra, widzę że nie rozumiesz pewnych rzeczy i strasznie boli cię fakt, że ta umowa ma konkretną nazwę. EOT w kwestii nazewnictwa, bo to przypomina walenie głową w mur.

To Ty nadajesz znaczenie przepisowi konstytucji, którego on nie ma. Tradycja w nazewnictwie nie zmienia faktu, że odejście od tej tradycji byłoby w 100% zgodne z konstytucją.

Cytuj:
Macie, ateusze, straszne parcie na szkło w kwestii rozwiązania tej umowy. Musi was bardzo boleć fakt, że unormowano stosunki państwa z Kościołem nie tak, jak wy byście chcieli to widzieć. :D

Ale moje odczucia w tej kwestii są kompletnie nieistotne. Ja się odniosłem do bzdurnego stwierdzenia:
Cytuj:
Naruszało by też Konstytucję. Przegapiłeś?

Cytuj:
Za to nakazuje podpisanie Konkordatu. :D

Nie masz zielonego pojęcia o wykładni przepisów konstytucji.

Wt lip 31, 2018 11:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Czepiasz się, ateuszu, nieistotnych szczegółów, bo nie potrafisz przyjąć do wiadomości, że Konkordat jest absolutnie zgodny z polskim prawem i jego ustalenia, nawet jak Ci się nie podobają, to są obowiązujące.
Pora się z tym pogodzić. :)

Wt lip 31, 2018 11:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Pora się z tym pogodzić. :)

Nie kłóćcie się, chłopaki. Obaj jesteście cudowni.

Johnny napisał(a):
Kurczę, na studiach wprowadzali mnie w błąd. Ba, w pracy regularnie stykam się z sytuacjami, że klienci rozwiązują, zmieniają i zawierają nowe umowy. Przecież im nie wolno!

Jak dobrze mieć prawnika w załodze!

Yarpuś napisał(a):

Niech przemówi lud:
https://www.youtube.com/watch?v=uMz8FRpvJPQ

Gdyby tak za radą Kukiza przeprowadzić referendum, poprzedzone szkoleniem uświadamiającym, to ja myślę, że raczej mniejszość się wypowie za pozostaniem religii w szkołach. No jakoś tak czuję, że większość jest przeciwna dyktaturze.

Wt lip 31, 2018 12:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Pytanie zawiera kłamstwo, więc nie ma się do czego odnosić, bo uczęszczanie na katechezy katolickie czy lekcje innych religii jest dobrowolne, a nie obowiązkowe.

Wt lip 31, 2018 12:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

towarzyski.pelikan napisał(a):
Gdyby tak za radą Kukiza przeprowadzić referendum, poprzedzone szkoleniem uświadamiającym, to ja myślę, że raczej mniejszość się wypowie za pozostaniem religii w szkołach. No jakoś tak czuję, że większość jest przeciwna dyktaturze.
Ależ to referendum trwa co roku. Rodzice lub opiekunowie prawni podpisują deklarację, że chcą aby ich podopieczni uczestniczyli w lekcjach religii w szkole. Bez takiej deklaracji dziecko nie może brać udziału w lekcjach religii. Osoby pełnoletnie same deklarują udział w katechezie.
HeresJohnny napisał(a):
Nadal nie wytłumaczyłeś znaczenia tego faktu. Gdybyśmy zawarli umowę o innym brzmieniu, innego dnia i o innym tytule, nadal by się wszystko zgadzało.
A teraz zagadka:
Konkordat podpisany w roku 1993
Konstytucja uchwalona w 1997

Czy twórcy konkordatu mogli zadbać o to, żeby był zgodny z konstytucją której jeszcze nie było (obowiązywała tzw. mała konstytucja która przestała być obowiązująca razem z wprowadzeniem konstytucji). Czy raczej twórcy Konstytucji dopasowywali brzmienie jej do już obowiązujących umów międzynarodowych w tym z Konkordatem?

Kto dzisiaj kończy studia. Dramat jakiś. Na matematyce na logice poległbyś w szkole

Wt lip 31, 2018 12:27 pm
Gaduła
Gaduła

Jockey napisał(a):
A teraz zagadka:
Konkordat podpisany w roku 1993
Konstytucja uchwalona w 1997

Czy twórcy konkordatu mogli zadbać o to, żeby był zgodny z konstytucją której jeszcze nie było (obowiązywała tzw. mała konstytucja która przestała być obowiązująca razem z wprowadzeniem konstytucji). Czy raczej twórcy Konstytucji dopasowywali brzmienie jej do już obowiązujących umów międzynarodowych w tym z Konkordatem?

Kto dzisiaj kończy studia. Dramat jakiś.

Proszę, wytłumacz mi w jaki sposób zmiana umowy zwanej konkordatem, albo zawarcie nowej, z wyłączeniem gwarancji z art. 12 ust. 1, naruszyłaby obecną konstytucję. Bo to, że konstytucja była projektowana z myślą o istniejących już regulacjach, nie ma na to żadnego wpływu. Czepiasz się, a nie rozumiesz w ogóle istoty tego, o czym mówię.

Mała analogia i zagadka, która może przemówi do wyobraźni, szczególnie w kontekście obecnego klimatu politycznego:
Konstytucja z 1997r. była pisana w zgodzie z istniejącą ustawą z 1984r. o Sądzie Najwyższym. Czy uchwalenie nowej ustawy o SN w 2002r. naruszyło konstytucję?
Przypominam, że cała dyskusja toczy się w oparciu o tezę, że konkordat zmusza RP do finansowania lekcji religii w szkołach publicznych.
Konstytucja się o tym nie wypowiada, więc kompetencja ta jest przesunięta na akty normatywne niższego rzędu, a tak się składa, że konkordat w hierarchii jest wyżej niż jakakolwiek ustawa. Ergo konkordat nakłada na RP taki obowiązek.

Wt lip 31, 2018 12:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

HeresJohnny napisał(a):
Przypominam, że cała dyskusja toczy się w oparciu o tezę, że konkordat zmusza RP do finansowania lekcji religii w szkołach publicznych.

Najpierw udowodnij tę tezę.

Wt lip 31, 2018 12:45 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Następna strona