Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 28, 2020 1:56 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona
 Położenie Wszechświata względem Ziemi 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Położenie Wszechświata względem Ziemi
jotajota napisał(a):
Rozumiem, że wizja ziemi, jako bańki z wszechświatem wewnątrz, tak?
No, skoro dziury są wewnątrz ziemi a wszechświat jest wewnątrz ziemi, to dokąd prowadzą dziury? Może pora wymyślić jakiś "nadwszechświat" :)

Dziury prowadzą do otchłani, którą zamieszkują demony i sam Diabeł.

Ale ostatnio trochę zwątpiłam w tę wizję. Może dziś pod wieczór przedstawię najnowszą.

Everything we see

Cz wrz 06, 2018 12:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

towarzyski.pelikan napisał(a):
jotajota napisał(a):
Rozumiem, że wizja ziemi, jako bańki z wszechświatem wewnątrz, tak?
No, skoro dziury są wewnątrz ziemi a wszechświat jest wewnątrz ziemi, to dokąd prowadzą dziury? Może pora wymyślić jakiś "nadwszechświat" :)

Dziury prowadzą do otchłani, którą zamieszkują demony i sam Diabeł.

Ale ostatnio trochę zwątpiłam w tę wizję. Może dziś pod wieczór przedstawię najnowszą.

No, to najwyższy czas, by zakopać te dziury. :) Wtedy będziemy mieli raj i będziemy żyć długo i szczęśliwie a wszyscy będą młodzi piękni, zdrowi i bogaci. :)
A może ziemia to wcale nie bańka, tylko bezkres gruntu, albo lawy? I dlaczego z tych dziur lawa nie bucha, tylko muszą tworzyć się wulkany w innych miejscach? :) A jeśli tak,, to dlaczego powierzchnia ziemi tak się nie nagrzeje od bezkresu lawy, że może powstać życie a do tego, zimą jest zimno a zwłaszcza na biegunach w okolicach dziur? Ja bym wysłał śmiałka na spadochronie z jakąś dobrą radiostacją i niech mówi, co widzi podczas spadania, bo najprawdopodobniej nigdy nie spadnie. :)

Cz wrz 06, 2018 12:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

jotajota napisał(a):
Ja bym wysłał śmiałka na spadochronie z jakąś dobrą radiostacją i niech mówi, co widzi podczas spadania, bo najprawdopodobniej nigdy nie spadnie. :)

Najprawdopodobniej do nas nie wróci i zabierze ze sobą prawdę do tego innego świata.

Jeżeli chodzi o koncepcję pustej Ziemi, to istnieją równolegle 2 wersje:

1. Ziemia jest kulą z dziurami na biegunach, my żyjemy na zewnątrz, a wewnątrz jest inna kraina (niebo)
2. Ziemia jest kulą z dziurami na biegunach, my żyjemy wewnątrz, zaś na zewnątrz jest otchłań z demonami

Do tej pory popierałam tę drugą wersję, ale mam jakieś dziwne przeświadczenie, że może prawda leży, jak zazwyczaj, pośrodku.

Skoro, tak jak pisałam, skorupa ziemska jest taką skórą Wszechświata, to należałoby założyć, że cielesny wymiar świata znajduje się na zewnątrz. A więc istotnie rację mają wypukłoziemcy - nasze ciała znajdują się na zewnątrz Ziemi.

Natomiast nasze dusze żyją wewnątrz Ziemi. Jest to o tyle przekonujące, że:
- wówczas we Wszechświecie wewnętrznym znajdują się tylko byty duchowe, a we wszechświecie zewnętrznym znajdują się tylko byty cielesne
- po śmierci nasze ciała składane są do Ziemi, a więc dusza wędruje z naszej perspektywy nie ku górze, ale ku dołowi. Przenika przez glebę do wnętrza Ziemi; jednak z perspektywy naszej duszy trafiamy do góry, bo my wówczas widzimy do góry nogami

Wizja ta wpisuje się również w nurt równoległych wszechświatów. A nawet idzie w parze z filozofiami dualistycznymi oraz tłumaczy, dlaczego świat jawi się jako absurd.

1 = 0 jest fałszem fizycznym

1 = 0 jest prawdą metafizyczną

metafizyczna prawda = fizyczny fałsz

Mądrość tego świata (prawda fizyczna) jest głupotą u Boga (prawda metafizyczna). 'Królestwo moje nie jest z tego świata", tylko z tamtego - wewnętrznego.

Everything we see

Cz wrz 06, 2018 5:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Kombinuj dalej, zobaczymy do czego dojdziesz :).
Skad wiesz ze to wszystko co widzisz jest naprawde takie jak to widzisz i czujesz ?
Moze oprocz 4 wymiarow istnieje jeszcze nastepne 4 i wszystko w nich wyglada inaczej, tylko my tego nie jestesmy w stanie doswiadczyc ?
Itd, itp...

Cz wrz 06, 2018 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Adam M. napisał(a):
Skad wiesz ze to wszystko co widzisz jest naprawde takie jak to widzisz i czujesz ?

Wierzę w to na tej samej zasadzie, jak inni wierzą w to, że wszechświat jest taki, jak oni to widzą i czują. W pewnym momencie człowiek musi w coś uwierzyć. I sądzę, że najbardziej sensownym rozwiązaniem jest właśnie uwierzyć własnym zmysłom, intuicjom i rozumowi, ponieważ nawet jeśli wszechświat jest tak skomplikowany, że nie jesteśmy w stanie go w ogóle pojąć, to ostatecznie to, jaki on rzeczywiście jest, nie ma większego wpływu na nasze życie.

Większe znaczenie dla mojego życia ma to, jak ja postrzegam świat niż to, jaki świat jest naprawdę, o ile świat (tak jak go rozumiemy) może istnieć bez mojego postrzegania. Coraz bardziej się skłaniam ku solipsyzmowi.

Everything we see

Cz wrz 06, 2018 8:45 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Ja mam tylko jedno pytanie:

Po co? :D

Pt wrz 07, 2018 10:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dociekliwy napisał(a):

Po co dociekać?

Everything we see

Pt wrz 07, 2018 3:45 pm
Gaduła
Gaduła

towarzyski.pelikan napisał(a):
Dociekliwy napisał(a):

Po co dociekać?

W tym przypadku tak. Nie ma sensu tego akurat dociekać, bo i tak nie dojdziesz do prawdy.

Ja też jestem dociekliwy jak sama nazwa wskazuje :)
Ale ja chcę tylko wiedzieć to co wiedzą inni.

Nigdy de facto nie poznasz prawdy, bo nie wiadomo co nią jest. Sokrates powiedział "Wiem, że nic nie wiem." I to jest tylko pewne. Coś takiego jak wiedza faktycznie nie istnieje. Wiedza to tylko wiara uznana przez większość ludzi za fakt. Nawet zmysły nam nie pomogą w dojściu do prawdy. Jeżeli coś widzisz to oznacza, że to widzisz a nie że to jest :)

Być może cały nasz świat jest tylko iluzją. NIC nie wiemy. Po prostu zostaw to bo zgłupiejesz :)
Nie zastanawiaj się nad takimi rzeczami. Bierz wszystko na wiarę - nawet to że oddychasz. Jeżeli ktoś Ci coś mówi, że tak jest na 100%, to zostaw sobie ten 1% na ewentualną pomyłkę, bo możesz się zdziwić.

Wiesz - mnie na biologii w szkole podstawowej uczono podobno wiedzy. Kubki smakowe na języku są ułożone w pewien konkretny sposób. To było z 18 lat temu. Niedawno przeczytałem, że owe kubki jednak na języku rozmieszczone są inaczej. To czego uczono mnie de facto? Wiedzy czy wiary? :)
Ktoś odpowie, że to była wiedza, tylko nie do końca poznana. Każda wiedza nie jest do końca poznana:)
Dlatego wszystko bierz na wiarę - nawet to że istniejesz. Ale nie podniecaj się tym na każdym kroku i rób z takiego podejścia swojego życiowego sztandaru. Po prostu żyj i nie myśl tyle, bo zgłupiejesz, osiwiejesz i szybciej umrzesz. Będzie Ci się wydawało, że już wszystko wiesz i rozumiesz, a tak naprawdę nikt nic nie wie i nie rozumie:) I nigdy nikt wszystkiego nie będzie wiedział. Może jedynie wierzyć:)

Mam nadzieję, że jesteś na tyle bystrą osobą żeby zrozumieć o czym ja tutaj napisałem :)

So wrz 08, 2018 12:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dociekliwy napisał(a):
W tym przypadku tak. Nie ma sensu tego akurat dociekać, bo i tak nie dojdziesz do prawdy.

Zobacz, a mnie fakt, że nigdy nie dojdę do pełnej prawdy, wcale nie demotywuje. Mnie jara samo dochodzenie. Z prawdą o świecie jest jak z utopią. Utopia jest niemożliwa do zrealizowania, ale warto do niej dążyć, bo taki jest jej cel. Utopia ma nas zmuszać do pokonywania samych siebie, swoich ograniczeń i słabości. Utopia nas rozwija. Kiedy ludzkość przestaje wierzyć w utopię, to dokonuje tym samym aktu samozagłady. Życie bez utopii jest bez sensu.

Cytuj:
Ale ja chcę tylko wiedzieć to co wiedzą inni.

Nie da się wiedzieć tego, co wiedzą inni. Nie można być mądrym cudzą mądrością. W to, co wiedzą inni, możesz tylko uwierzyć. A wiedzieć możesz tylko to, do czego sam dojdziesz. Tylko taka intymna wiara jest wiedzą.

Cytuj:
Nigdy de facto nie poznasz prawdy, bo nie wiadomo co nią jest. Sokrates powiedział "Wiem, że nic nie wiem." I to jest tylko pewne. Coś takiego jak wiedza faktycznie nie istnieje. Wiedza to tylko wiara uznana przez większość ludzi za fakt. Nawet zmysły nam nie pomogą w dojściu do prawdy. Jeżeli coś widzisz to oznacza, że to widzisz a nie że to jest :)

I ten sam Sokrates zdecydowanie nie był bierną bułą, która powtarza za innymi, tylko bardzo sobie cenił dążenie do mądrości. "Wiem, że nic nie wiem" to wyraz pokory właściwej każdemu mądremu człowiekowi. Wystarczy, że masz to z tyłu głowy, a nigdy nie dasz się wkręcić w jakiś fundamentalizm.

Cytuj:
Być może cały nasz świat jest tylko iluzją. NIC nie wiemy. Po prostu zostaw to bo zgłupiejesz :)
Nie zastanawiaj się nad takimi rzeczami. Bierz wszystko na wiarę - nawet to że oddychasz. Jeżeli ktoś Ci coś mówi, że tak jest na 100%, to zostaw sobie ten 1% na ewentualną pomyłkę, bo możesz się zdziwić.

Od myślenia nikt nie głupieje. Od myślenia można oszaleć, czego osobiście doświadczyłam, ale nawet moje obłędy mnie uczyniły mądrzejszym człowiekiem. Warto kwestionować rzeczywistość, tylko takie życie ma sens.

Cytuj:
Dlatego wszystko bierz na wiarę - nawet to że istniejesz. Ale nie podniecaj się tym na każdym kroku i rób z takiego podejścia swojego życiowego sztandaru. Po prostu żyj i nie myśl tyle, bo zgłupiejesz, osiwiejesz i szybciej umrzesz. Będzie Ci się wydawało, że już wszystko wiesz i rozumiesz, a tak naprawdę nikt nic nie wie i nie rozumie:) I nigdy nikt wszystkiego nie będzie wiedział. Może jedynie wierzyć:)

To, że jestem jest akurat jedynym pewnikiem na tym świecie. Absurdem jest zwątpić w swoje własne istnienie.

Everything we see

So wrz 08, 2018 12:39 pm
Gaduła
Gaduła

Ja nie twierdzę, że mnie nie ma. Twierdzę tylko, że jest taka możliwość. Nie wiem czy jestem czy mnie nie ma i nie chcę się nad tym zastanawiać, bo i tak nie docieknę prawdy. Bardziej mi zależy na pizzy na którą czekam, a której też być może nie ma, ale nie będę się nad tym zastanawiał.

Jeżeli wiesz, że jesteś, to udowodnij.

So wrz 08, 2018 12:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dociekliwy napisał(a):
Jeżeli wiesz, że jesteś, to udowodnij.

Gdybym nie istniała, nie mogłabym czegokolwiek udowodnić. Więc kierując w moją stronę taką prośbę, stwierdzasz z całą pewnością, że istnieję. Jednocześnie stwierdzasz z całą pewnością, że istniejesz Ty, ponieważ nie istniejąc, nie mógłbyś skierować wspomnianej prośby.

Everything we see

So wrz 08, 2018 12:59 pm
Gaduła
Gaduła

A skąd wiesz, że Tobie się to wszystko nie wydaje?

So wrz 08, 2018 1:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dociekliwy napisał(a):
A skąd wiesz, że Tobie się to wszystko nie wydaje?

Skoro mnie się coś wydaje, to znaczy, że to "Ja", któremu się coś wydaje, istnieje :-)

Everything we see

So wrz 08, 2018 1:25 pm
Gaduła
Gaduła

A skąd wiesz, że to co Ci się wydaje, to wydaje Ci się na pewno?

So wrz 08, 2018 1:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dociekliwy napisał(a):
A skąd wiesz, że to co Ci się wydaje, to wydaje Ci się na pewno?

Wszystko co się wydaje, wydaje się na pewno. Mogę np. wątpić w to, że kot, którego widzę przed oczyma, jest kotem z krwi i kości. Bo może jest tylko halucynacją. Jednak nie ulega wątpliwości, że na pewno widzę kota.

Everything we see

So wrz 08, 2018 1:31 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona