Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 20, 2019 7:07 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Barney napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Kim trzeba być, by rozpowszechniac niesprawdzone plotki na temat biskupa i to strojąc się w szatki "obrońcy Kościoła"?

Jakie plotki?
Wyjątkowo chamskie i nie potwierdzone.

Ale o czym ty mówisz, bo Jockey już czycha by mnie wywalić po raz kolejny, żadnych plotek nie kolportowałem o żadnym biskupie.

Wt lip 23, 2019 12:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Oczywiście Mniszku masz rację. Nie nalezy tego naśladować.
Ale też nie widzę specjalnego powodu do wielkich słów typu "profanacja" itd.
Problem z krytyką często jest taki, że pozbawiona miary ośmiesza samą siebie i wylewa dziecko z kąpielą; zamiast realnie coś naprostować ośmiesza mówienie na ten temat.
Wespecjan napisał(a):
Ale o czym ty mówisz, bo Jockey już czycha by mnie wywalić po raz kolejny, żadnych plotek nie kolportowałem o żadnym biskupie.
Rzeczywiście, pomyliłem się, kolportowałeś wyjątkowo chamskie plotki tylko o księdzu profesorze, nie jest biskupem... to CIę usprawiedliwia?
Ciekawe swoją drogą - nie napisałem kto propaguje - a wiedziałeś ;)

A za wywaleniem Ciebie po raz kolejny jestem jak najbardziej.

Wt lip 23, 2019 12:58 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jakie plotki? Ks prof Irek nie miał konkubiny i dziecka?

Wt lip 23, 2019 1:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jakie plotki? Ks prof Irek nie miał konkubiny i dziecka?
I na pewno z powodu SOboru Watykańskiego II. I papieża, który mu z tego powodu odmówił święceń biskupich, nie?
Po co o tym gadasz? Facet nie żyje. Nie trzeba niczego "ujawniać" bo dawno jest jawne.
Czy o skandalach w Twojej Rodzinie piszesz równie chętnie?

Wt lip 23, 2019 1:08 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney, pełna zgoda. Dlatego ja nie użyłem słowa "profanacja" - dla mnie ten tanie po prostu był nie na miejscu i tyle.

Uważam, że na wielkie słowa trzeba po prostu uważać. Niewskazany gest czy niewskazane zrobienie czegoś nie jest równoznaczne z jakimś świętokradztwem od razu.

Swoją drogą w tym wysławianym przeze mnie kościele przyszpitalnym, gdzie są sprawowane Msze w klasycznym rycie rzymskim przy bocznym ołtarzu jest taki "kącik dla dzieci" - podczas Eucharystii na NOM małe dzieci tam sobie chodzą, mają plastikowy stolik, krzesełka, dywanik, kredki, książeczki, kolorowanki - aż się przyjrzałem przed poranną Mszą będąc jeszcze pacjentem. I kamień z serca... kolorowanki i książeczki z tematyką biblijną, a nie żadne Power Rangers czy inne Smerfy :wink:

A tak poważniej, spotykacie się z czymś takim w Waszych kościołach? Mam 32 lata i widzę to po raz pierwszy. Odkąd pamiętam, to jak dziecko na Mszy strasznie płakało, to się z nim wychodziło na zewnątrz świątyni, żeby zbytnio nie rozpraszało wiernych... A teraz w tym kościele trzeba dawać mu kredki i flamastry, żeby sobie porysowało? Albo ono w ogóle nie płacze, ale sam pobyt takiego dziecka w kościele to tylko zabawa... no bo udziału we Mszy nie bierze, ale "zajmie się czymś". Czy to aby na pewno dobre, żeby od najmłodszych lat dziecku kościół kojarzył się z takim "zamkniętym placem zabaw"?

Wt lip 23, 2019 1:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Barney, pełna zgoda. Dlatego ja nie użyłem słowa "profanacja" - dla mnie ten tanie po prostu był nie na miejscu i tyle.
Słowo profanacja znaczy ni mniej ni więcej jak wkraczanie profanum (rzeczy zwykłych) w sacrum (rzeczy święte) a o ile się orientuje prezbiterium należy do sfery sacrum, więc świeckie tańce są tam dosłowną profanacją.
Trumnę na katafalku na mszy żałobnej stawia się tak na styku prezbiterium i nawy głównej na znak przechodzenia duszy ze sfery ziemskiej do wiecznej.

Wt lip 23, 2019 1:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przyprowadziłem następną osobę pierwszy raz na Mszę Trydencką, u Bractwa Św Piusa X tym razem. Była zdziwiona następującymi faktami (jej słowa) :
-ministranci ubrani w prawdziwe sutanny z komżą
-pół kościoła wiernych to mężczyźni
-separacja płci
-mało tzw mocherowych babć, dominowały kobiety młode i w średnim wieku
-dużo rodzin z dziećmi

Pn sie 05, 2019 10:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zupełnie jakbym czytał Świadka Jehowy reklamującego swoją sektę...

Pn sie 05, 2019 11:04 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan. Panie były w szpilkach, czy na płaskim? Z tym ubraniami to też pewnie problem, bo Brytyjki są postrzegane jako bardziej eleganckie. Prawdziwy katolik idzie do kościoła wystrojony, ubrany wizytowo, więc widzę że znów przegrały.

Jednym słowem: pierdoły opowiadasz. Na Eucharystię idzie się w innym celu. Tak jednak już masz...gdybyś napisał jak działa łaska, ile oddałeś ze swej natury w wyniku uczestniczenia w innym rycie mszy...a ty o statystykach. To powierzchwne chrześcijaństwo, tylko te wierzchnie szaty. Łaska się nie przebije przez taki beton, nawet Trydencka.

Czasem to się zastanawiam, ile w tobie katolika. Jak niemowlak. Barney to ujął w innym kontekście.

Pn sie 05, 2019 11:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Wespecjan. Panie były w szpilkach, czy na płaskim?
Nie wiem, czy miały na obcasie, bo za bardzo kobietom się nie przyglądałem, choć w kobiecej nawie rzucały się w oczy nakrycia głowy jak na tym zdjęciu:

Obrazek

Pn sie 05, 2019 11:54 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To po prostu specyfika Mszy w klasycznym rycie rzymskim, że kobiety mają takie nakrycia głowy. Sam to widywałem z 10 razy... czyli tyle samo ile uczestniczyłem w Mszy Trydenckiej.

Wczoraj za to sporo osób w mojej parafii na NOM przyszło w podkoszulkach, mini spódniczkach, krótkich spodenkach czy...klapkach...

A znajomy skomentował to zdaniem: "Nie szata zdobi człowieka". Zapachniało mi to takim relatywizmem i czymś w stylu: nieważne jak przyjdziesz do kościoła, możesz nawet w stroju kąpielowym, bylebyś w nim był...Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że sama powaga miejsca jakim jest kościół i Msza Święta wymagają, aby mieć na sobie godny, wyjściowy "strój od święta". Księża mają nawet "odświętne" sutanny czy zakonnicy habity.

Separacji płci nie spotkałem na Mszy w klasycznym rycie, sutanny z komżami u ministrantów jak najbardziej. "Moherowe babcie" chyba bywały... ;)

Jeśli chodzi o wizerunek to na Mszy w dawnym rycie jest godniej - nikt tam nie przyjdzie w tenisówkach, różowych spodniach i żółtej koszuli. Po prostu na Mszach Trydenckich są nawet kazania głoszone po 30 minut na temat godnego stroju w kościele. Sam byłem tego "słuchaczem" jako pacjent szpitala. Trochę nieswojo się czułem, bo ludzie wystrojeni, a ja w "szpitalnym odzieniu" się wyróżniałem.

Dziś wierni chyba przestali na to zwracać uwagę, a już na pewno nie tak bardzo jak dawniej...

Pn sie 05, 2019 12:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy katolik przed Soborem Watykańskim II miał obowiązek pytać owszystko spowiednika iważnych sprawaw w sumieniu nie rozsądza wszak może byc ono omylne?

Pn sie 19, 2019 3:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Czy katolik przed Soborem Watykańskim II miał obowiązek pytać owszystko spowiednika

Podejrzewam, że jakby o wszystko pytał spowiednika to ten by go przegonił na cztery wiatry.
Spowiedź to nie jest jakaś konsultacja tylko wyznanie grzechów i wysłuchanie ew. pouczenia kapłana.
Kobitki dzisiaj sobie zrobiły z konfesjonału kozetkę i maltretują swoimi wątpliwościami kapłanów.. Po części się nie dziwię, bo dzisiaj jest dużo niejasności, ale to jest chore..

Pn sie 19, 2019 5:00 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45