Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 27, 2020 8:14 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 827 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 56  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Od kiedy upada wiara w realną obecność? I skąd masz takie informacje?

Wt sty 08, 2019 2:32 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Od Wespecjana nie ma co żądać jakichkolwiek źródeł ani potwierdzenia informacji. Wszystko jest na zasadzie bo tak twierdzi Wespecjanin i koniec dyskusji.
Nie oczekuj więc że poda źródło tej statystyki upadku wiary w realną Obecność. Albo wierzysz i dołączasz do krytyków Kościoła katolickiego albo żądasz dowodów a wtedy jesteś zatwardziałym modernistą

Wt sty 08, 2019 3:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie ma w Kościele szafarzy kobiet.

Sa.
Jako ciekawostka - wszyscy wiemy jak wygladaja komunikanty (oplatek); spotkalem sie jednak z pokrojonymi w kostke kawalkami chleba.
I nie mam z tym problemu.

Wt sty 08, 2019 5:10 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Pokrojone kostki chleba to chyba u greko-katolików.
A co do kobiet to jest to niezgodne z instrukcja
https://www.archidiecezja.lodz.pl/2011/ ... i-swietej/
Cytuj:
WARUNKI WYBORU KANDYDATA
1. Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej mogą być mężczyźni w wieku 35-65 lat.
2. Kandydat do podjęcia tej posługi powinien odznaczać się następującymi przymiotami:
a.wyróżniać się dojrzałością w wierze, a zwłaszcza zdrową pobożnością eucharystyczną i bardziej intensywnym życiem sakramentalnym;
b.odznaczać się wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu zawodowym, małżeńskim, rodzinnym i sąsiedzkim;
c.posiadać odpowiednie kwalifikacje intelektualne i przynajmniej średnie wykształcenie;
d.aktywnie uczestniczyć w życiu swojej wspólnoty parafialnej i cieszyć się poważaniem duchowieństwa i wiernych świeckich;
e.odznaczać się odpowiednią sprawnością psychiczną i fizyczną, a także innymi pozytywnymi cechami charakteru, jak otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność i łatwość nawiązania kontaktu z osobami chorymi i w podeszłym wieku;
f.wykazywać ducha apostolskiego;
g.przejść odpowiednią formację.
3. Liczbę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w danej parafii należy dostosować do konkretnych potrzeb roztropnie rozeznanych przez miejscowego proboszcza.
4. Kandydat do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej powinien uzyskać aprobatę własnego proboszcza, który w tej sprawie może zasięgnąć opinii rady parafialnej.

Wt sty 08, 2019 5:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Pokrojone kostki chleba to chyba u greko-katolików.

Nie wiem jak to jest z greko-katolikami ale to byla normalna parafia rzymsko-katolicka. Spotkalem sie rowniez z udzielaniem Komunii Sw przez przypadkowych ludzi bez przygotowania jako szafarz.

Wt sty 08, 2019 5:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Zarzuca tutaj mi się, że śmiem twierdzić, że Nowa Msza (Novus Ordo Misse), lub Msza Pawła VI, wprowadzona w 1969 roku, jest (celowo) uprotestantyzowanym rytem w Kościele Katolickim.

Oddajmy więc głos arcybiskupowi Annibale Bugininiemu, biskupowi, który był głównym architektem nowej liturgii (Przewodniczący Komisji Liturgicznej Soboru VII), który 19 marca 1965 roku w L'Osservatore Romano uchyla intencji, które przyświecały reformom liturgicznym w KK na przykładzie modlitwy Wielkopiątkowej:

"Siódma modlitwa (na Wielki Piątek, w nowym rycie) nosi tytuł "Za jedność chrześcijan" (nie za jedność Kościoła, który zawsze był jeden), już nie używa wykluczających zwrotów "za heretyków", za "schizmatyków".

Badania uczonych rzucają nowe światło na biblijne i liturgiczne źródła, z których nowe teksty są inspirowane i pochodzą, a które to Grupy Studyjne Soboru osiągneły przez pracę (jak) dłutem rzeźbiarskim. I powiedzmy, że praca ta często toczyła się ze strachem i drżeniem, poświęcając terminy i koncepcje bardzo drogie, które były już częścią długiej tradycji rodzinnej. Czy można żałować, że Kościół-Matka, Święty, Katolicki i Apostolski śmiał odrzucić siódmą modlitwę? A jednak jest to wynikiem miłości do dusz (i pragnieniem pomocy w każdy sposób na drodze do zjednoczenia odłączonych braci, by usunąć każdy kamień, który nawet w najmniejszym stopniu stanowi przeszkodę lub trudność) a która to pchneła Kościół do zrobienia nawet tych bolesnych poświęceń
."

Tłumaczyłem z angielskiego, ale na tej stronie jest też włoski oryginalny tekst.
http://queenofmartyrspress.blogspot.com ... gnini.html

Tak więc arcybiskup Annibale Buginini na przykładzie modlitwy Wielkiopiątkowej dosyć jasno mówi, że katolicka liturgia i modlitwa została odarta (brutalnie, za pomocą dłuta!) z katolickich elementów, by nie przeszkadzały w ekumeniźmie.

Jeśli ktoś powątpiewa, że NOM została wybrakowana z katolickości, tak by przypominała nabożeństwa protestanckie, to niech idzie na, albo obejrzy nabożeństwo protestanckie, pójdzie na Mszę Trydencką i zobaczy, że NOM to jest dokładnie coś pośrodku.

Zresztą przywołajmy słowa papieża Franciszka (Przemówienie Papieża do przedstawicieli Światowej Rady Kościołów):
"Można by rzec, postępowanie w ten sposób, to praca ze stratą, ponieważ nie są właściwie chronione interesy własnych wspólnot, często ściśle powiązanych z przynależnością etniczną czy z ustalonymi orientacjami, czy są one bardziej «konserwatywne» czy też «postępowe» - mówił Franciszek. – Wybrać w imię Ewangelii brata zamiast siebie oznacza często w oczach świata pracę ze stratą. Nie obawiajmy się pracować ze stratą. Ekumenizm jest «wielkim przedsięwzięciem ze stratą». Ale idzie o stratę ewangeliczną, zgodnie z linią wytyczoną przez Jezusa: «Kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa». Ocalić to, co swoje, jest postępowaniem według ciała; zatracenie siebie naśladując Jezusa jest postępowaniem według Ducha. Tylko w ten sposób przynosi się owoc w winnicy Pańskiej."

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... czna0.html

Tak więc mamy tu nastepującą nowatorską filozofię i metodę ekumenizmu wierchuszki Watykanu: "Luter et al. obdarli Kościół z katolickości czyniąc go protestanckim. Więc my, Kościół Katolicki musimy dalej obdzierać się z elementów katolicyzmu by przypodobać się protestantom w imie ekumenizmu."

Wt sty 08, 2019 5:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
.

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 5:32 pm przez Brandeisbluesky, łącznie edytowano 2 razy

Wt sty 08, 2019 5:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Zarzuca tutaj mi się, że(...)

Zajmij się lepiej odpisaniem na to, o co byłeś proszony, abyś udzielił odpowiedzi.

Wt sty 08, 2019 5:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie ma w Kościele szafarzy kobiet.

Widziałem na własne oczy dziesiątki razy, nawet z musu przyjmowałem od nich, widziałem ministrantki służące przy ołtarzu, widziałem mycie nóg kobietom przy Wielkim Czwartku. Wszystko to na NOM

(...)

Wespecjan,
Pewnie widziałeś poza Polską, prawda? Jeśli tak, to nie powinieneś odnosić swoich doświadczeń do postanowień z Polski.

Cytuj:
Can. 230 §3. When the need of the Church warrants it and ministers are lacking, lay persons, even if they are not lectors or acolytes, can also supply certain of their duties, namely, to exercise the ministry of the word, to preside offer liturgical prayers, to confer baptism, and to distribute Holy Communion, according to the prescripts of the law.

http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__PV.HTM
i
klik

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 5:54 pm przez Brandeisbluesky, łącznie edytowano 1 raz

Wt sty 08, 2019 5:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjanin znowu przekopiował tekst pewnie z jakiejs antykatolickiej strony lekko go modyfikując.

Wt sty 08, 2019 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Wespecjan,
Pewnie widziałeś poza Polską, prawda? Jeśli tak, to nie powinieneś odnosić swoich doświadczeń do postanowień z Polski.

Nic takiego nie odnoszę, tylko uświadamiam tym, którzy może nie wiedzą, że kobiety szafarze istnieją i nie jest tak jak by twierdził kanon, który zacytowałaś, że jeśli jest "jakaś nagląca potrzeba" to się bierze świeckich szafarzy, sama wiesz po swojej praktyce w kościołach gdzie jesteś, że to poprostu stało się zwyczajem. Ja tam wcale nie widziałem by np było za mało ksieży na mszy by rozdać sprawnie Komunię.

Jockey napisał(a):
Wespecjanin znowu przekopiował tekst pewnie z jakiejs antykatolickiej strony lekko go modyfikując.

Wszystko autorskie, prócz zaznaczonych cytatów.
p.s. Przestań generalizować ze swojej osoby na innych.

Wt sty 08, 2019 6:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Wespecjan,

Nic takiego nie odnoszę, tylko uświadamiam tym, którzy może nie wiedzą, że kobiety szafarze istnieją i nie jest tak jak by twierdził kanon, który zacytowałaś, że jeśli jest "jakaś nagląca potrzeba" to się bierze świeckich szafarzy, sama wiesz po swojej praktyce w kościołach gdzie jesteś, że to poprostu stało się zwyczajem. Ja tam wcale nie widziałem by np było za mało ksieży na mszy by rozdać sprawnie Komunię.

Dzieki Brandeisbluesky za linki.
Czy cos co stalo sie zwyczajem gdzies w USA, Kolumbii lub na misjach w Afryce lub wyspach Pacyfiku musi byc od razu zle dlatego tylko ze nie zgadza sie z litera kanonow.
Ja bym to pozostawil sumieniu ksiedza lub biskupa miejsca i niech sie on tlumaczy przed Bogiem ze swoich decyzji.
Co wplynelo na takie czy inne rozumienie "przykazanie nowe daje wam"

Wt sty 08, 2019 6:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Ja tam wcale nie widziałem by np było za mało ksieży na mszy by rozdać sprawnie Komunię.

Tam czyli gdzie konkretnie?

Wt sty 08, 2019 6:48 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Tak więc, Kodeks określa grupę osób, które w pewnych okolicznościach mogą być nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej: są to akolici oraz wyznaczeni zgodnie z prawem świeccy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

W Polsce mocą Uchwały 240. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski z 2.05.1990 r. określono, że do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. powołuje się mężczyzn w wieku od 35 do 65 lat. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie i znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła i Eucharystii. Biskup może polecić kandydatowi udział w kursie teologicznym lub zażądać egzaminu. Funkcja ta powierzana jest na rok, a potem przedłużana. Przed powołaniem i każdym przedłużeniem powołania kandydaci muszą odbyć co najmniej trzydniowe rekolekcje. Braciom zakonnym można obniżyć granicę wieku.

Mam w rodzinie nadzwyczajnego szafarza i na pewno żadnych relokekcji nie odbył. Tyle, że ja nigdy nieprawidłowości nie wliczam do tego co postanowione.

Wt sty 08, 2019 6:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ostatnio u nas jest tak, że księża bardzo zachęcają wiernych do włączania się w życie parafii na różne sposoby, m.in. np. do zanoszenia Komunii Świętej dla osób chorych nie mogących przybyć na Mszę Świętą.

Wt sty 08, 2019 7:00 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 827 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 56  Następna strona