Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 18, 2019 9:30 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 41  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
O protestantyzacji Kościoła, mszy było wiele. Ma może ktoś przykłady katolizacji protestantyzmu, ubogacania go przez elementy katolickie? Może jacyś protestanci wypowiedzą się też jak wiele przyjął protestantyzm choćby w ostatnim pięćdziesięcioleciu z katolicyzmu.
Oczywiście w ramach wzajemnego ubogacania. Inaczej można by mieć wrażenie, że kierunek wymiany jest cokolwiek jednostronny. W przypadku jednostronności mamy wyprzedaż.

Niechęć do mszy w rycie nadzwyczajnym ma swoje powody. Pierwszym jest często postawa jej zwolenników wywołująca emocje jak tu. W sumie nie prowadzi do niczego po za zepchnięciem na obrzeża niebezpiecznej skrajności. W ten sposób coś wspaniałego jest stygmatyzowane.
W świecie papki medialnej każde skupienie, przeżywanie będzie passe. Szczególnie dotyczyć będzie to mszy w rycie nadzwyczajnym, którą chłonie się w skupieniu. Mówienie o niezrozumieniu języka to raczej wymówka, chodzi tu bardziej o inną duchowość.

Kościół przyjął określony kierunek na bycie częścią otaczającej rzeczywistości w sytuacji, kiedy przestał ją kształtować. Staje się współtowarzyszem - doradcą drogi, odrzucając swoje korzenie. Stąd tak duże opory przed tradycyjnym pojmowaniem wiary. Pozostaje pytanie o słuszność takiego wyboru.

Śr sty 09, 2019 12:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Szczególnie dotyczyć będzie to mszy w rycie nadzwyczajnym, którą chłonie się w skupieniu. Mówienie o niezrozumieniu języka to raczej wymówka, chodzi tu bardziej o inną duchowość.

Ale wiesz o tym skąd się bierze zwyczaj starszych osób, iż w czasie Mszy Świętej odmawiają różaniec?

Śr sty 09, 2019 12:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Niechęć do mszy w rycie nadzwyczajnym ma swoje powody. Pierwszym jest często postawa jej zwolenników wywołująca emocje jak tu.

To tak nie jest Robur. Gdy zaczynasz mówić o Mszy Tradycyjnej w pozytywnym świetle natychmiast przez zwolenników posoborowia jesteś szufladkowany jako reakcjonista i rewizjonista posoborowia, nieposłuszny papiestwu, schizmatyk, trads, etc. To wywołuje odpowiedź i spirala się nakręca.

Podział zarysowywuje się w pytaniach: czy Kościół jest strażnikiem czy twórcą religii katolickiej, oraz w pytaniu dokąd sięga posłuszeństwo papieżowi.

Jestem przekonany, że każdy, ale to każdy ma swoją granice posłuszeństwa danemu papieżowi. Jeśli jakiś papież zarządzi, że katolicy mają kropić się kociem moczem zamiast święconą wodą, albo wyda nakaz praktykowania homoseksualizmu przed bierzmowaniem, to część się oburzy i go nie posłucha, ale na pewno znajdzie się grupka, która będzie twierdzić, że posłuszeństwo papieżowi należy się i w tych rozporządzeniach i naukach.

Śr sty 09, 2019 1:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
O protestantyzacji Kościoła, mszy było wiele. Ma może ktoś przykłady katolizacji protestantyzmu, ubogacania go przez elementy katolickie? Może jacyś protestanci wypowiedzą się też jak wiele przyjął protestantyzm choćby w ostatnim pięćdziesięcioleciu z katolicyzmu.

Ja nie znam takich przykładów ani przykładów katolizacji judaizmu rabinicznego jako owoców tych dialogów.

Pojawia się więc pytanie skąd wzieła się ta ustępliwość tylko jednej strony wobec tych wszystkich wyznań, cóż takiego jest w Kościele posoborowym, że zachowuje się jak fajtłapa w szkole któremu łobuzy zawsze zabierają kanapki pod pretekstem dzielenia się?

Yarpen Zirgin napisał(a):
Ale wiesz o tym skąd się bierze zwyczaj starszych osób, iż w czasie Mszy Świętej odmawiają różaniec?

Z głupoty, ignorancji i lekceważenia.

A wiesz może skąd się bierze zwyczaj bardziej oglądania co robi jakieś dziecko na kościele niż ksiądz w prezbiterium na NOMie?

Śr sty 09, 2019 1:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dlaczego poprzez swoje szufladkowanie szufladkujesz innych? Odwracasz znaczenie słów wypowiedzianych, czyli walczysz z chochołem. Chochola była też uwaga o tradsach, że pejoratywna. Masz w Uwagach wyraźną odpowiedź na swe posądzenia i widzenie w człowieku zła. Postawa na forum to zaznacza. Przywołałam link: Tradsi nie gryzą. U ciebie wyjdzie: prześladowana jest msza trydencka. Wcześniej podałam link do mszy w kościele greckokatolickim. Podawano też inne przykłady. Milczaleś, bo tego nie da się ująć w twoją spójność. To pachnie fanatyzmem.
Jesteś nieuczciwy intelektualnie i tę nieuczciwość przypisujesz innym. Tu leży problem, w tobie a nie całym świecie. Mnie nie odpowiada ryt trydencki, bo nie skupię się na łacinie, muszę rozumieć. Skupię się na zawodzącym organiście. To sprawy wrażliwości estetycznej i słuchu muzycznego, który silnie reaguje, bo wytrenowany. Tyle, że ja wiem, że to wytrenowanie. Kapłan, ktory mnie nudzi, nie nudzi innych. Nie będę wyciągać wniosków, że to nudziarz.

Wyciągasz argumenty pozamerytoryczne i uważasz, że się inni nie połapią, że bezmyślnie przykłady podajesz.
Człowieka zmienia łaska, a ta buduje na naturze. Najpierw należy mieć wgląd w siebie. Ryt mszy to nie magia.

Śr sty 09, 2019 1:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Dlaczego poprzez swoje szufladkowanie szufladkujesz innych? Odwracasz znaczenie słów wypowiedzianych, czyli walczysz z chochołem. Chochola była też uwaga o tradsach, że pejoratywna. Masz w Uwagach wyraźną odpowiedź na swe posądzenia i widzenie w człowieku zła. Postawa na forum to zaznacza. Przywołałam link: Tradsi nie gryzą. U ciebie wyjdzie: prześladowana jest msza trydencka. Wcześniej podałam link do mszy w kościele greckokatolickim. Podawano też inne przykłady. Milczaleś, bo tego nie da się ująć w twoją spójność. To pachnie fanatyzmem.
Jesteś nieuczciwy intelektualnie i tę nieuczciwość przypisujesz innym. Tu leży problem, w tobie a nie całym świecie. Mnie nie odpowiada ryt trydencki, bo nie skupię się na łacinie, muszę rozumieć. Skupię się na zawodzącym organiście. To sprawy wrażliwości estetycznej i słuchu muzycznego, który silnie reaguje, bo wytrenowany. Tyle, że ja wiem, że to wytrenowanie. Kapłan, ktory mnie nudzi, nie nudzi innych. Nie będę wyciągać wniosków, że to nudziarz.

Wyciągasz argumenty pozamerytoryczne i uważasz, że się inni nie połapią, że bezmyślnie przykłady podajesz.
Człowieka zmienia łaska, a ta buduje na naturze. Najpierw należy mieć wgląd w siebie. Ryt mszy to nie magia.

Nie dziwię się temu, komu nie podchodzi albo jest zdezorientowany na Mszy Trydenckiej a który to znał przez całe życie tylko NOM. Ja miałem wielkie szczeście a może i łaskę do Boga, że zanim zacząłem chodzić na Msze Tradycyjną to byłem wystawiony w niedużym kościele na NOM z sekwencja po łacinie zamiast języka narodowego:
Gloria, Święty, Ojcze Nasz, itp., gregoriański chórek kleryków, tabernakulum w po środku, częste okadzanie ołtarza. Bez tego przygotowania pewnie był odrzucił Mszę Trydencką jako ciało obce. Bóg jednak przygotował mnie tym miękkim wprowadzeniem. Łacina nawet na NOM pasowała do liturgii znakomicie, choć nigdy wcześniej jej nie słyszałem w takim kontekście.

Śr sty 09, 2019 1:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ciekawe jak on widzi np. Msze polowe, albo co by zrobil gdyby np. po kataklizmie nie bylo kaplana ktory zna dobrze wszystkie ryty i odprawial by Msze Sw. tak jak umie i na gruzach kosciola po trzesieniu ziemi.

Tu chyba jest caly pies pogrzebany ze za wygodnie mamy i za duzy wybor a te wybory nie dotycza juz Prawdy o Bogu, tylko naszej wygody i osobistych preferencji.

To tak jak z kobietami, im wiecej maja ciuchow w szafie tym trudniej im sie odpowiednio ubrac. :-)

Śr sty 09, 2019 1:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):

Z głupoty, ignorancji i lekceważenia.

Nie, sedewakantysto. Z tego, że nie rozumiejąc niczego z tego, co się działo i było mówione w trakcie Mszy Trydenckiej, istniała praktyka, iż w czasie Eucharystii odmawiano różaniec. Starszym osobom ten nawyk został do dzisiaj.

Śr sty 09, 2019 2:19 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, Wespecjanie. Przekonujesz do mszy trydenckiej względami estetycznymi. Trudno tu jednak o narzędzie pozwalające być kluczem wskazującym na postępy w duchowości w zależności od tego w jakim rycie są msze. Gdybyś argumentował to wartościami wyższymi, np moralnymi - można by już zacząć porównywać pod kątem duchowym. Nie jesteś w stanie tego jednak uczynić.
Jeśli zauważę zmianę w postawie do innych użytkowników (tylko to widzę), mogę przyznać, że msza Trydencka stała się źródłem łask dla Wespecjana i dobrze, że na nią trafił. Niech o niej pisze, niech się cieszy. Byle nie było widać, że to jedyna droga ku zbawieniu. Nie będzie postępów w milości, mamy do czynienia z ciasnotą duchową i fundamentalizmem.

Człowiek skupić się potrafi bez wysiłku przez 10 minut, potem się wyłącza. Trudno się skupić, na czymś czego się nie rozumie. Ksiądzu o kiepskiej dykcji na mszy Trydenckiej nie pomoże nawet kadzidło. Przekonuje człowiek a nie trzy obrusy, piękne kielichy. Szacunek okazuje się Bogu pięknym życiem, również kapłańskim.

Śr sty 09, 2019 6:00 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Człowiek skupić się potrafi bez wysiłku przez 10 minut, potem się wyłącza. Trudno się skupić, na czymś czego się nie rozumie.

Duży problem mają ci wszyscy ludzie, którzy żyją na obczyźnie i chodzą do kościoła na NOM a nie znają języka. Nic nie rozumieją i nie mogą się skupić.

Śr sty 09, 2019 6:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To prawda. Sama doświadczyłam we Francji. Byłam tam jednak turystycznie. W Lourdes podczas procesji ze świecami śpiewano pieśń Maryjną w wielu językach. Refren śpiewano we wszystkich na raz.

Śr sty 09, 2019 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W odniesieniu do obecności na Mszy Świętej sprawowanej w języku obcym to chyba raczej nie ma problemu z uzyskaniem przede Mszą tekstu liturgii w języku obcym i tłumaczenia na język, który się zna i przygotowania się do Mszy. Słowa mogą być nawet gdzieś wyświetlane na jakiejś tablicy w kościele. Nie jest to jakiś bardzo długi tekst.

Śr sty 09, 2019 6:32 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Już kiedyś podawałem poniższe cytaty, nie zaszkodzi przypomnieć:

Ks. Tomasz A. Dawidowski

"Język łaciński jest dla Kościoła wielką pomocą. Jako martwy i nie podlegający ewolucji, wyraża w sposób pewny, adekwatny i precyzyjny prawdy wiary katolickiej, chroniąc przed potencjalnymi błędami, które mogą wyniknąć z nieścisłości i wieloznaczności języków nowożytnych. Ma to swoje nieocenione zastosowanie w studium teologii."

Bł. Jan XXIII, Veterum Sapientiae (1962)

"Biskupi w swojej ojcowskiej trosce powinni mieć się na baczności, by nikt w ich jurysdykcji nie był skłonny do rewolucyjnych zmian, nie pisał przeciwko używaniu łaciny w studiach religijnych lub w liturgii lub poprzez jednostronność osłabiał wolę Stolicy Apostolskiej w tej sprawie bądź ją fałszywie interpretował"

Dom Prosper Guéranger OP (1840)

"Nienawiść do łaciny jest wrodzona wszystkim wrogom Rzymu. Uznają ją oni za więź łączącą wszystkich katolików na całym świecie, za arsenał ortodoksji przeciw subtelnościom ducha sekciarskiego (...). Musimy przyznać, że mistrzowskim posunięciem jest wypowiedzenie wojny temu świętemu językowi. Gdyby udało im się go kiedyś zniszczyć, byliby na prostej drodze do zwycięstwa."

Pius XII, encyklika Mediator Dei

"Posługiwanie się językiem łacińskim, którego używa wielka część Kościoła, jest widocznym i pięknym znakiem jedności, oraz skutecznym lekarstwem przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki."

I jeszcze coś z SWII:

36. §1. W obrzędach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe.
54 (...) Należy (...) dbać o to, aby wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać stałe teksty mszalne, dla nich przeznaczone, także w języku łacińskim.

Śr sty 09, 2019 6:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
W odniesieniu do obecności na Mszy Świętej sprawowanej w języku obcym to chyba raczej nie ma problemu z uzyskaniem przede Mszą tekstu liturgii w języku obcym i tłumaczenia na język, który się zna i przygotowania się do Mszy. Słowa mogą być nawet gdzieś wyświetlane na jakiejś tablicy w kościele. Nie jest to jakiś bardzo długi tekst.

E tam... Jest jeszcze jedna rzecz: Mszał jest wszędzie zasadniczo taki sam, więc można się domyślić co w danym momencie ksiądz mówi i jakie modlitwy odmawia. :)

Śr sty 09, 2019 6:37 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W naszej parafii gościmy co roku księdza Anglika, który przyjeżdża na wakacje wraz z kolegą księdzem Polakiem. Zawsze ma w ręku tłumaczenie i włacza się do mszy (koncelebra) mówiąc po angielsku.

Śr sty 09, 2019 6:39 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 41  Następna strona