Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 19, 2019 9:41 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 41  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Przedstawiałem już tu kiedyś wypaczenia liturgiczne przed soborem. Zestawianie Mszy Trydenckiej odprawianej poprawnie z jakimś konkretnym wypaczeniem to brak albo dyscypliny umysłowej, albo uczciwości w dyskusji, Wespecjanie.

Wt sty 15, 2019 3:16 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
No to jeśli chcecie po owocach to proszę bardzo.
Dlaczego Kościół posoborowy poszedł liturgicznie, doktrynalnie i apostolsko w kierunku protestantyzmu, skoro dziś po 500 latach owoców rewolucji protestanckiej na Zachodzie, już wiemy, że protestantyzm to przedsionek ateizmu (dla niepoznaki nazywanego humanizmem)?

Tylko błagam: nie zaprzeczajcie faktom, że nie poszedł, bo "uczty Eucharystyczne", uzielonoświątkowione nabożeństwa charyzmatyczne, zmiana akcentów na belkę horyzontalną z wertykalnej w doktrynie i praktyce duszpasterskiej, dialogowanie zamiast apostolatu - to wszystko widać gołymi oczami.

Wt sty 15, 2019 11:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gołym okiem widać to, że powtarzasz sztampowe oskarżenia, których nie popierasz dowodami. Ot, np. nie można się od Ciebie doprosić dowodów, które potwierdzą Twoją tezę, iż NOM powoduje utratę wiary w Przeistoczenie.

Wt sty 15, 2019 11:22 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Znam znaczenie pozycji ciala: klęczenie, stanie, leżenie krzyżem. Przewodnicy duchowości uczą jednak, by była podczas modlitwy własnej wygodna, bo na modlitwie należy skupić się na Bogu a nie bólu kolan, czy kręgosłupa. Czy okadzaniem przywolasz więcej Ducha Świętego? Obraża się Bóg i nie ma Go na mszy posoborowej? A może jest metaforycznie a na Trydenckiej realnie? Na Trydencką zabiera większy worek z łaskami, czy rozdziela je wedle możliwości przyjęcia? Zacznij myśleć ewangelicznie i rozumem a nie wyobraźnią...

A czemu obcowanie i modlitwa przed obrazem częstochowskim Czarnej Madonny przynosi więcej łask (ukazane historią kultu i uzdrowień) niż modlitwa przed jakimś innym obrazem w Polsce?
Odpowiedź: bo odpowiednio przedstawione artystycznie czy liturgicznie prawdy Objawienia otwierają na przyjęcie łaski od Boga.

Ty naprawdę myślisz, że wypracowywane przez wieki elementy liturgii jak przyklęknięcia, sposób poruszania się, strój, znaki krzyża, sekwencje i treść modlitw, taki a nie inny śpiew, nawet sposób trzymania palców u sprawującego Ofiarę- to wszystko gra drugorzędną rolę, w otrzymywaniu łask, bo pierwszą gra usposobienie konkretnego człowieka na Mszy? A co tego człowieka otwiera na to usposobienie? Czy czasami nie to czym się karmi na tej Mszy?

Widzisz, ty jesteś już tak zmieniona w myśleniu, że nawet nie zauważasz, że zaczynasz przedstawiać protestanckie wykładnie jako katolickie. Bo to protestanci wymyślili, że Bóg jednych przeznaczył do łaski, a drugich nie.

Wt sty 15, 2019 1:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Właśnie prezentujesz myślenie magiczne, a nie chrześcijańskie.

Wt sty 15, 2019 1:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Właśnie prezentujesz myślenie magiczne, a nie chrześcijańskie.

Bynajmniej.
Natomiast ty, jeśli podzielasz stanowisko merss odnośnie "usposobienia człowieka" ku łasce, na które minimalnie albo nic nie poradzi liturgia - to masz myślenie deterministyczne czyli protestantyzm.

Co ja wam chce uświadomić to to, że tym myśleniem nie tyle zaraziliście się z zewnątrz, co wewnątrz Kościoła - posoborowego. On wam to zaimplementował.

Wt sty 15, 2019 2:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
...a z magią i myśleniem wyobrażeniowym nie da się podjąć rozmowy. Z Przistoczenia myślenie skojarzeniowo pobiegło do Czarnej Madonny i nauczanie Kościoła (niezmienne), że łaska Boża buduje na naturze pobiegło do świętych obrazów. A Jezus nauczał: wiara cię uzdrowiła. Ni z gruszki, ni pieruszki snuje się skojarzenia, byle zostać w swym świecie oblężonej twierdzy i wiedzieć, że tylko ci z 'mojej kapliczki' dostąpią zbawienia i łask poprzez przypisanie do tej tylko kapliczki. Wszyscy na zewnątrz to wrogowie Boga. Protestanci, lewacy i inni polityczni. Myślenie sekciarskie i nie ma nic wspólnego z katolickim tradycjonalizmem.

Łaskę możesz przyjąć lub odrzucić. Im mniej w człowieku jego natury i myslenia politycznego, tym więcej jest w stanie odbrać łask Bożych. To nauczanie Kościoła : łaska Boża buduje na naturze. Obawiam się, że i tego nie rozumiesz.
Ja tych co kocham, karcę i ćwiczę. W jakim celu? Mozna i to zracjonalizować i wyjdzie zawsze krzyż dowodzacy Bożej milości, tymczasem to tylko ponoszenie odpowiedzialności za popełnione błędy.

Wt sty 15, 2019 2:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
...a z magią i myśleniem wyobrażeniowym nie da się podjąć rozmowy.

Oskrażając mnie o myślenie magiczne tak naprawdę oskarżacie mnie o katolicyzm. Bo tak dokładnie robią protestanci krytykując kult świętych obrazów i figur u katolików.

merss napisał(a):
A Jezus nauczał: wiara cię uzdrowiła.

Ale SKĄD, SKĄD ta wiara się bierze? Z gruszki czy pietruszki?

Pismo Święte mówi: "ze słuchania". Czyli przychodzi do nas z naszych zmysłów, które odbierają treści Objawienia a nasz rozum poddaje je refleksji. Nasze zmysły odbierają gesty, dźwięki i obrazy, zapach a nawet smak jak to się dzieje podczas liturgii i to wszystko wpływa na naszą wiarę.

Jeśli wy usiłujecie przedstawiać błędne, protestanckie myślenie: "wiara po prostu przychodzi od Boga gdzieś od środka i koniec" - to się mylicie i opowiadacie bzdury.

Wt sty 15, 2019 2:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie mogę cię obrazić. Musisz się sam obrazić. To dowodzi słabości, bo od razu szukasz winnych i dzielisz.
Ja widzę bogactwo Kościoła w tym, że jest tak różnorodny i zbudowany z wykorzystaniem rozmaitych kultur, jest w nim wiele liturgii. Wszyscy maszerują w jednym kierunku. Na Soborze odczytano, że w innych wyznaniach i religiach sa także ziarna Prawdy. To otwarcie a nie kapliczka, gdzie prezentuje się zwierzęce myślenie: my i inni to wrogowie. To wzięte ze świata zeierząt a człowiek powinien wznieść się ponad to sekciarskie myślenie i to, że jest 'ze swoimi' na jedynie słusznej drodze. Był czas, gdy po wprowadzeniu nowego rytu mszy, odbywała się w moim mieście rodzinnym długie lata (?) i ta 'stara'. Pusty kościół w latach, gdy kościoły były przepełnione. Dziś opustaszały z różnych powodów. Bóg odchodzi, gdy ludzie sprzeniewierzają się Ewangelii. Inną czytają na mszach NOM?

Wt sty 15, 2019 2:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Piszesz merss, że nie rozumiem "łaska buduje na naturze"
viewtopic.php?p=1090011#p1090011

Wt sty 15, 2019 2:44 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Chodzi o usuwanie się z całym bagażem swej zwierzęcości. To jest to co w nas najsilniejsze. Pierwszym krokiem jest samopoznanie, dlatego Jan XXIII kazał to sobie wygrawerować na biurku. Potem są ćwiczenia ograniczające, czyli skupienie się na kwestii jurydycznej. Opanowując to zaczynasz otwierać się na cnoty. Ćwiczenie jednak w cnotach powinno być oparte na znajomości siebie, bo ograniczasz wady poprzez ćwiczenie się w cnotach tej wadzie przeciwnej. Pamiętać należy o kwestii podstawowej: potrzebuję drugiego człowieka, on nie jest moim wrogiem. Trzeba więc ukierunkowania na jego dobre strony. Jeśli on jednak wytknie mi moje wady powinno przyjść myślenie o. Pio: nie bedę uczył Pana Boga przez kogo ma mnie uczyć siebie. Moralne sumienie osądzi zasadność nawet ataku.

Buduję stopniowo zdrową relacyjność opartą jednak o wolność. Otwierając się na drugiego człowieka, otwieram się na Boga. Pomaga mi w tym, by coraz bardziej kochać i wiedzieć to co ja mam do zrobienia na tym świecie. Im mniej we mnie egoizmu, tym więcej miłości i miejsca na działanie Boga.

I nie chodzi tu o żadne uniżenie. Człowiek pokorny wie kim jest w oczach Boga. Nie musi z nikim się porównywać i walczyć. Zna swoją wartość a to daje mu napęd do działania...nie w niszczeniu, ale budowaniu.

Tak naprawdę pycha traci kolejną warstwę. Ona z nami na zawsze pozostanie, można jedynie zdzierać kolejne łuski, coraz cieńsze.

To jest budowanie dojrzałego człowieka, takiego jakim mnie Bóg widział w swych planach. Współpraca z łaską i możliwość korzystania z coraz większej pomocy Boga. W jakim celu?
W niebie bedą relacje oparte na miłości. Dopóki się tego nie nauczysz, nie wejdzisz tam. Mamy dwie szkoły - życie doczesne a potem resocjalizacja jak już poznasz szczegóły siebie. Im więcej tych łask tutaj dostaniesz, tym krótsza i mniej bolesna będzie ta terapia czyścowa.

Widzisz cel, dobierasz środki. Nie wolno jednak mylić celów ze środkami. Msza nie jest celem, ale formą pomocy Boga człowiekowi. Tam mamy spotkać się z Bogiem Żywym a nie metaforą. A Słowo należy zjeść, bo inaczej nie przetrawisz i nie zbudujesz siebie z Bożym spojrzeniem na całą rzeczywistość. Wówczas świat przestaje być zagrożeniem, rozumiesz go, rozumiesz drugiego człowieka. Nie czujesz potrzeby, by go etykietować, by samemu wznieść się na jego garbie. Maszeruszesz pewien swego. Możesz mu pomóc lub zostawić. Może podejdzie później? Może do kogoś innego? Statystyki przestają kontrolować ciebie a ty innych.
Nie wiem czy to jasne. To pigułka na dojrzalość. Łaska ją pomoga budować.

Wt sty 15, 2019 3:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
(...)
Nie wiem czy to jasne.

Mogła byś skrócić do: "Pogódź się ze wszystkim, Kościół dziś nie ma wrogów, jedyny wróg to ty sam dla siebie, Kościół ma być różnorodny, ale tradycjonaliści powinni siedzieć cicho, humanizm to najlepsza metoda spotkania z Bogiem, kochaj czyli przebaczaj, bo jednym Bóg dał drugim nie dał, więc o co masz pretensje do tych co im nie dał."

Moja odpowiedź na taką propozycję brzmi:

Obrazek

Wt sty 15, 2019 3:47 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
...nic nie zrozumiałeś.
Paweł jednak zachęcał, by raczej z każdym żyć w zgodzie. To trudniejsze niż palowanie i dzielenie. Tysiąc razy pisalam, że rozumienie nie oznacza akceptacji, w ujęciu ludzkim ma się to jak 100% do 0%. Jedynie zwierzeta tego nie różnicują.
Chrześcijaństwo jest zbudowane na skale a Skałą jest Chrystus. Niektórzy jednak widząc judzkie piaski uważają, że to fundament chrześcijaństwa. I budują siebie nie tak jak należy. Wybierają też wyznania budowane ludzką rękę a one muszą się rozlecieć.
Kapliczka jest zbudowana na ludzkich głodach i boi się tych co na zewnątrz. Musi ich poniżyć, bo wówczas czuje swą wyższą wartość.

Judasz nie skorzystał ocierając się nieustannie o Jezusa. Wiedzial lepiej niż Bóg jak dobrze dysponować majątkiem, nie swoim oczywiście. Można więc być w najświętszym miejscu i nic z tego sobie nie przyswoić. Miejsce nie daje żadnych łask, daje Osoba.

Edit
Przy Jezusie byli Apostołowie. Jeden byl umiowanym uczniem i jeden straceńcem. Będąc w tym samym miejscu odbierali garściami łaski lub byli na nie zamknięci. Jezus wyrózniał, czy dawał tym, którzy mogli przyjąć? Wyróznianie to myślenie jednak polityczne. Poza nimi wszystkimi był jednak najbardziej wierzący człowiek Izraela. Nie był takim człowiekiem zaden z Apostołów. On mógł przyjmować, więc otrzymał. Bóg nie jest Bogiem kapliczkowiczów, ale ludzi otwartych na dobro innych.

Wt sty 15, 2019 4:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dzisiejszy odcinek Brzytwy S.Krajskiego z Grzegorzem Braunem był m.in. o książce abpa P.Lengi, w tym m.in. o zmianach posoborowych.
W skrócie można się dowiedzieć co z nimi nie tak:
Grzegorz Braun i dr Stanisław Krajski: Jaka jest kondycja Kościoła Katolickiego?

Wt sty 15, 2019 9:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Dzisiejszy odcinek Brzytwy S.Krajskiego z Grzegorzem Braunem był m.in. o książce abpa P.Lengi, w tym m.in. o zmianach posoborowych.
W skrócie można się dowiedzieć co z nimi nie tak:
Grzegorz Braun i dr Stanisław Krajski: Jaka jest kondycja Kościoła Katolickiego?

Na tym samym kanale, w tym samym dniu pojawił się wywiad z Pawłem Lisickim, autorem powieści o papieżu Judaszu I, gdzie też rozmawiali o Kościele. Niestety znowu powtarzali i wymieniali niekatolickie ruchy, wypowiedzi i decyzje Franciszka, które Lisicki w soborowym pośłuszeństwie określał jako "dziwne".

Moim zdaniem ciągłe epatowanie zwykłych katolików tym "co ten Franciszek wyprawia, jak łamie ciągłość i spójność doktryny nauczania Kościoła, jak zachęca muzułamnów do przyjazdu a katolików do ich goszczenia" itp., itd., jest bardzo szkodliwe, jeśli się nie podaje co robić. Ileż można jojczyć i jojczyć i bombardować ludzi bardzo negatywnymi emocjami?

Rozwiązanie jest proste, które ja zacząłem wdrażać w swoje życie: porzucić NOM i ich "nauki" i iść tam gdzie jest niezwietrzała sól - do Duszpasterstw Tradycyjnych. Tam widać Boga, nauczanie klarowne, ciekawe, praktyczne i daje pokój ducha.

Wt sty 15, 2019 11:19 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 41  Następna strona