Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 19, 2019 9:42 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam prośbę: Jak już musisz, to zajmuj się tym, co papież rzeczywiście powiedział, a nie co mu przypisują różne media.

Litości

Pn maja 06, 2019 6:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Jak już musisz, to zajmuj się tym, co papież rzeczywiście powiedział, a nie co mu przypisują różne media.

Już mało kto nabiera się na ten slogan, że Franciszek nie powiedział to co powiedział, tylko media źle zinterpretowały.

Ślicznie. To teraz przytocz wypowiedzi papieża, w których:
a) dopuścił cudzołożników do Komunii;
b) zakazał prozelityzmu;
c) twierdzi że Bóg chce pluralizmu religii.

Pn maja 06, 2019 6:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ślicznie. To teraz przytocz wypowiedzi papieża..

Zachęcam do wysłuchania tego co Terlikowski powiedział. On tam te wszystkie zagadnienia poruszył, a mi się nie chce teraz szukać tych jego herezji.

Pn maja 06, 2019 6:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Ślicznie. To teraz przytocz wypowiedzi papieża..

Zachęcam do wysłuchania tego co Terlikowski powiedział. (...)

Wskaż lepiej stosowne wypowiedzi papieża, a nie Terlikowskiego, w których Franiszek:
a) dopuścił cudzołożników do Komunii;
b) zakazał prozelityzmu;
c) twierdzi że Bóg chce pluralizmu religii.

Pn maja 06, 2019 6:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
b) zakazał prozelityzmu;

To ja może w oczekiwaniu napiszę co Kościół faktycznie naucza w sprawie wydumanego zakazu Wespecjana i skąd czerpie przekonanie, że forma dyskusji zmierzającej np. do prozelityzmu może być jałowa, przez co niezalecana. Akurat o tym czytam.

Gdy przyszli do uczniów, ujrzeli wielki tłum wokół nich i uczonych w Piśmie, którzy rozprawiali z nimi. (15) Skoro Go zobaczyli, zaraz podziw ogarnął cały tłum i przybiegając, witali Go. (16) On ich zapytał: O czym rozprawiacie z nimi? (17) Odpowiedział Mu jeden z tłumu: Nauczycielu, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna, który ma ducha niemego. (18) Ten, gdziekolwiek go chwyci, rzuca nim, a on wtedy się pieni, zgrzyta zębami i drętwieje. Powiedziałem Twoim uczniom, żeby go wyrzucili, ale nie mogli. (19) On zaś rzekł do nich: O, plemię niewierne, dopóki mam być z wami? Dopóki mam was cierpieć? Przyprowadźcie go do Mnie! (20) I przywiedli go do Niego. Na widok Jezusa duch zaraz począł szarpać chłopca, tak że upadł na ziemię i tarzał się z pianą na ustach. (21) Jezus zapytał ojca: Od jak dawna to mu się zdarza? Ten zaś odrzekł: Od dzieciństwa. (22) I często wrzucał go nawet w ogień i w wodę, żeby go zgubić. Lecz jeśli możesz co, zlituj się nad nami i pomóż nam! (23) Jezus mu odrzekł: Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy. (24) Natychmiast ojciec chłopca zawołał: Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu! (25) A Jezus widząc, że tłum się zbiega, rozkazał surowo duchowi nieczystemu: Duchu niemy i głuchy, rozkazuję ci, wyjdź z niego i nie wchodź więcej w niego. (26) A on krzyknął i wyszedł wśród gwałtownych wstrząsów. Chłopiec zaś pozostawał jak martwy, tak że wielu mówiło: On umarł. (27) Lecz Jezus ujął go za rękę i podniósł, a on wstał. (28) Gdy przyszedł do domu, uczniowie Go pytali na osobności: Dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić? (29) Rzekł im: Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą /i postem/.

Właśnie ta Ewangelia pokazuje po co jest Kościół. Kościół nie jest przestrzenią do rozpraw na temat Boga, a taki jest obraz na początku tego wydarzenia. Jest tłum który otacza dyskutujących o Bogu, a uczniowie Jezusa dyskutują z faryzeuszami. Kościół jest miejscem, gdzie człowiek powinien doświadczyć zbawienia, mocy Bożej, która uzdrawia i wyzwala od zła. Nie chodzi tylko o to aby przekazywać Prawdę, a już NA PEWNO nie chodzi o to aby się kłócić i spierać o Prawdę. Chodzi o to, aby w Kościele otworzyć przestrzeń do spotkania z łaską u Boga. Właśnie z taką łaską, mocą i miłością, która ma moc wyrwać człowieka ze zła.

Nie chodzi tylko o to, że mamy kłopot z granicami naszej wiedzy i wiara jest tylko po co, aby nam wypełniła nasz światopogląd. Chodzi o rzeczy o wiele poważniejsze, co nazywamy - doświadczeniem zbawienia.Nie wiedza, tylko zbawianie. Jeśli to jest nieprzekonujące, to wystarczy popatrzeć na nasze forum. Te debaty zamiast cokolwiek zmieniać, tak na prawdę tylko obnażają naszą bezsilność. Z samej rozmowy/sporu jeszcze nic się nie dzieje.Nie chodzi o jałowe dyskusje, chodzi o Prawdę która ma moc zbawiać, zmieniać, przekształcać i wyzwalać człowieka, który znalazł się w sytuacji zniewolenia przez zło. To jest pierwsza rzecz jaką ta Ewangelia naucza i w tym sensie i znaczeniu, Kościół nie zaleca dialogu z innymi wyznaniami. Zamiast tego, co Kościół "zaleca" czynić ?

W tekście pada pytanie "dlaczego my nie mogliśmy go uwolnić ?".Przecież nie brakuje nam wiedzy... jesteśmy w gronie Jezusowych apostołów... jesteśmy do tego grona przez Niego wybrani...dlaczego nie mogliśmy i okazaliśmy się bezradni? Równolegle w 17 roz. MT jest odpowiedź Jezusa ogólniejsza. Jezus mówi - "z powodu waszej małej wiary". A potem mówi gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy - minimum, moglibyście góry przenosić...

Wiara to nie jest zbiór twierdzeń, albo akceptacja jakiś tez, przykazań i praw.Wiara to przede wszystkim osobista relacja z Jezusem. Tego nas uczą bez przerwy ostatni papieże - osobista relacja. Jezus mówi, gdybyście mieli "tyle" osobistej ralacji ze Mną, nic nie było by niemożliwe. Warunek konieczny. I ta bliskość z Jezusem podpowie nam też i środki, czyli to co zapisał Marek że potrzebna jest modlitwa i post.

Nie jest to prawda, którą należy ograniczać wyłącznie do Wespecjanowych bajdurzeń o zakazie prozelityzmu. Franciszek podobnie argumentował na spotkaniu biskupów z całego świat dot. przestępstw pedofilii. Kto nie zobaczy w tej serii zła która drąży Kościół obecności szatana, to się ślizga po powierzchni tematu.Papież mówi że potrzebna jest modlitwa, post, umartwienie, potrzebne jest wejście w walkę duchową. Jeśli tego nie ma, to właśnie będziemy na takim poziomie Kościoła który dyskutuje, ale w nim nie ma żadnego doświadczenia siły zbawczej. Kościół nie mówi nic o zakazie prozelityzmu, mówi - chcecie być po mojemu skuteczni? Bądźcie w relacji i bliskości z Jezusem. W tedy Kościół będzie skutecznym narzędziem zbawienia przez posługę kapłańską również, a nie tylko towarzystwem debatujących i dyskutujących ludzi.

Pn maja 06, 2019 8:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Wespecjanowych bajdurzeń o zakazie prozelityzmu.

Franciszek mówił to nie raz, że potępia prozelityzm, właściwie w stosunku do wszystkich, a pionierami byli JPII i BXVI, ze swoją nowinką dla żydów jakoby żydzi talmudyczni mieli swoje własne przymierze, nadal ważne. A właściwie zaczeło się to wszystko od Nostra Aetate.

Pn maja 06, 2019 11:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Od decentralizacji na NOM: viewtopic.php?p=1141535#p1141535
do decentralizacji Kościoła w reformie kurii rzymiskeij, której przewodniczy i patronuje Franciszek. Reforma ta, która ponoć wg przecieków od hierarchów bliskich Franciszkowi ma zakładać decentralizację nie tylko administarcyjną ale i doktrynalno-duszpasterską Kościoła.

Ciekawą plotkę podał pan Michał Krajski, jakoby reforma kurii rzymskiej miała być ogłoszona w zeszły Wielki Poniedziałek, ale wtedy zapaliła się Notre Dame i uznano na Watykanie, że to by się skojarzyło ludziom z tą reformą i przesunięto to na jesień 2019
https://youtu.be/-VUJJs7F8gY?t=313

Pn maja 06, 2019 11:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):

Franciszek mówił to nie raz, że potępia prozelityzm, właściwie w stosunku do wszystkich, (...)

Wobec tego bez problemu wskażesz taką wypowiedź, w której go zabrania.

Wt maja 07, 2019 6:10 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):

Franciszek mówił to nie raz, że potępia prozelityzm, właściwie w stosunku do wszystkich, (...)

Nie trolluj.

Wt maja 07, 2019 10:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli nie masz takiej wypowiedzi, bo gdybyś ją miał, to zamiast oskarżać mnie o trolling, po prostu byś ją przytoczył. To zaś oznacza, że fałszywie oskarżyłeś papieża o coś, czego nie zrobił.

Wt maja 07, 2019 11:07 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):

Wespecjan Przyłączam się. Wskaż taką wypowiedz.

Wt maja 07, 2019 11:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Wespecjan Przyłączam się. Wskaż taką wypowiedz.

Dlaczego jako moderator przyłączasz się do trollingu? Może daj sobie ostrzeżenie, to ci przejdzie udawanie Greka.

"wszelki prozelityzm między chrześcijanami jest ciężkim grzechem, będąc niezgodny z samą dynamiką stawania się i bycia chrześcijanami."
https://episkopat.pl/en/kolejny-wywiad- ... ntynuacja/

"dla wiary prozelityzm nie jest czymś dobrym"
https://www.vaticannews.va/pl/papiez-fr ... marty.html

Wt maja 07, 2019 11:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O prozelityzmie, który wg niego jest ślepą uliczką, mówił chociażby ostatnio w Maroko.
Cytuj:
Wyraził przekonanie, że misja duchowieństwa nie jest określona przez liczbę lub wielkość zajmowanej przestrzeni, lecz przez "zdolność do zrodzenia i pobudzania zmiany". Papież położył nacisk na to, że "drogi misji nie wiodą przez prozelityzm", czyli nawracanie innych na swoją wiarę, bo on "zawsze prowadzi w ślepą uliczkę", ale przez sposób bycia z Jezusem i innymi ludźmi.

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/papiez-do-chrzescijan-w-maroku-dialog-i-wspolpraca-w-imie-braterstwa

Wg Franciszka, głoszenie Słowa, to przede wszystkim czyn, postawa pełna miłosierdzia, współczucia, dialogu, braterstwa itp.

Inne zdanie miał jednak Apostoł Narodów, który w liście do Koryntian pisze:
Cytuj:
„Spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących. Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego” (1 Kor 1,21-23).

W Słowie jest ukryty Bóg, dlatego trzeba Je głosić w porę i nie w porę.
Cytuj:
Głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz” (2 Tm 4,2)

Katolik nie może być niemym psem..
Myślę, że Kardynał Sarah nim nie jest:
https://euroislam.pl/kardynal-sarah-masowa-imigracja-to-nowa-forma-niewolnictwa/
Z pewnością nim nie jest o.Pelanowski:
Cytuj:
Niebo osiąga swoją liczbę. Lista zapisanych w Księdze Życia powoli się kończy. Większość na świecie nie da się już przekonać. Nie da się wyklepać w próbie wiary, skoro ten który miał być wikariuszem Chrystusa myli nakaz misji z prozelityzmem i nazywa to grzechem. Dobrze, niech tak będzie. Roma locuta causa finita. Skoro skończenie świata miało być uzależnione od głoszenia Ewangelii, od możliwości głoszenia Ewangelii, aż po krańce świata, to misje głoszenia właśnie osiągnęły swój kraniec. Skoro tego już nie można czynić. Cóż teraz spodziewać się mamy po najbliższej przyszłości? Gość z Watykanu, gdy pojawił się w Maroku, ponowił swoją misję zaprzestania misji ewangelicznych. Misja zaprzestania misji. Papież Franciszek powiedział, że wszelki prozelityzm między chrześcijanami jest w sobie ciężkim grzechem i jest sprzeczny z samą dynamiką stawania się i bycia chrześcijanami. Kiedy ostatnio odnotowano fakt prozelityzmu przemocowego ze strony Kościoła?! Chyba w średniowieczu.. Nawracanie siłą to raczej nakaz koranu. Siłą i gwałtem. Takie same jego przekonania można było przeczytać w wywiadzie dla L’Avenir.

Wt maja 07, 2019 11:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ps. linki do tekstów o.Pelanowskiego:
https://txt.fyi/+/309f1aef/
https://txt.fyi/+/bfd626f6/
https://txt.fyi/+/aadb2a76/

Wt maja 07, 2019 11:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prozelityzm jest - w wydanej 14 grudnia 2007 przez Kongregację Nauki Wiary "Nocie doktrynalnej na temat niektórych aspektów ewangelizacji" definiowany jako "niezdrowy przymus do zmiany wyznania".
I, jako taki, oczywiście nie powinien mieć miejsca.

Dodam od siebie, że ów prozelityzm może doprowadzić do niechęci do chrześcijaństwa. Oto jak postrzegali są nachalni "ewangelizatorzy":
http://analizy.biz/tmp/jne.wmv

Niemniej rzeczywiście, nie pojmuję, po co papiez o tym w ogóle mówi. Dawno nie widziałem by jakiś katolik kogoś przymuszał do zmiany wyznania...

Sprawia to wszystko wrażenie (daj Boże by było mylne) jakby papież przychylał się do heretyckiej tezy "niech każdy zostanie przy swoim wyznaniu".

Wt maja 07, 2019 11:59 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona