Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 20, 2019 7:00 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Jockey napisał(a):
I to jest mechanizm powodujący najwiecej rozłamów i herezji. Wyskakuje taki samozwańczy prorok i mówi ze Kościół błądzi ze on porównuje i wychodzi mu ze papież i kardynałowie błądzą i ze trzeba ich odrzucić i wrócić do przeszłości bo tylko on wie jak te przeszłość interpretować i jaka ona była.
Sposób myślenia powielany u protestantów począwszy od Lutra który tez lepiej wiedział niż Kościół jak interpretować Pismo Święte. Wiedzę takie niebezpieczeństwo w postawie jaka charakteryzuje m.in. Wespecjana
W swoim zacietrzewieniu i ignoracji nie widzisz, że ja niczego nowego ani wymyślam ani nie proponuje jak Luter, tylko słucham, czytam i porównuje jakie nauczanie obowiązywało wczoraj a jakie proponuje się w Kościele dziś. Każdy katolik ma do tego prawo na mocy rozumu danego od Pana Boga. Nikt, ani katechizm ani papież, ani biskup nie odbiera mi takiego prawa. Interesowanie się, pogłębianie wiedzy o historii Kościoła, teologii i nauczaniu Magisterium to cnota a nie wada. Co ty proponujesz dla szeregowego katolika to zachowanie odmóżdżonego i bezrefleksyjnego członka sekty, któremu nawet nie wolno myśleć. Wyklnij też ojca Augustyna Pelanowskiego.

sachol napisał(a):
Nawet jeśli by był bo w jego gloszeniu nie ma ciaglosci to co ma zrobic taki katolik? Przestać chodzić do Kościoła? Nie sądze. Poprostu mozna nie czytac ani nie sluchać papieża, dopoki nie wypowiada sie ex xathedra mozna sie z nim nie zgadzac. Nie ma sensu stawiać sie poza Kosciołem
Kościół jest wszedzie tam gdzie kapłani są wierni tradycji i hermeneutyce ciągłości nauczania Magisterium.
Ja właśnie namawiam do pozostania w Kościele a ewakuowania się od heretyków, głupców i ateistów w koloratkach, purpurach czy bieli. Wcale nie jest aż tak trudno znaleźć sobie oazę Kościoła na pustyni mainstreamowych herezji, świętokradztw i zgniłych kompromisów ze światem.

Śr lip 17, 2019 10:50 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
O tym, że ks. Tymoteusz Szydło będzie sprawował Mszę Świętą w klasycznym rycie rzymskim dowiedziałem się z programu na TVP Info "W tyle wizji".

Nie wiem już kto, ale jakaś osoba skrytykowała kapłana za to, że bodajże "jest zamknięty na ducha Soboru Watykańskiego II" - jakiś sympatyk lewicy - i zaraz było dodane, że tak jak cały PiS, bo kapłan tyłem do ludzi czyli tak jak politycy partii rządzącej odwracają się od obywateli - takie porównanie, że ciężko było mi opanować śmiech. :-D

Ostatnio (03.07.- 15.07. znowu znalazłem się w szpitalu, ale nowość :wink: ) i znowuż w tym z kościołem, w którym są sprawowane "Msze po łacinie". Przyznaję, że chodziłem jednak na NOM, bo po prostu nie miałem zbytnio sił,ale może i chęci na trydenckie. Program dnia pacjenta też ma wielkie znaczenie, chodzi o długość Mszy. A to ważne jak ktoś jest "pojony kroplówkami" non stop, więc...

Pamiętam, że chodziłem jak po jakichś igłach w niedzielę. Zastanawiałem się czy iść na 07.15 na NOM, czy na Mszę w klasycznym rycie rzymskim na 09.00. Zdecydowało to, że podczas tej drugiej Mszy na oddziale były obchody lekarskie, wizyty, podawane leki, kroplówki, a nawet śniadanie :-o Już tak kiedyś "uciekłem" podczas poprzedniego pobytu na Mszę Trydencką, i po powrocie z kościoła na salę czekało już na mnie z 5 kroplówek i pytania pani pielęgniarki gdzie byłem...

Napiszę szczerze, że jako pacjent szpitala nie widziałem sensu na chodzenie na Mszę Trydencką. Raz to ubiór: klapki, krótkie spodenki, podkoszulek, wkucie, itd. Choć ubrałem nawet długie spodnie (a z drenem w brzuchu to też trochę przeszkoda) i "wyjściową koszulę", buty, ale jednak nie czułem się na siłach, po prostu.

Co innego, jak zjawi się taka potrzeba serca gdy jestem w domu, jak teraz. Mogę w miarę na spokojnie przygotować się do Mszy Św. Pacjenci w szlafrokach na Mszy Trydenckiej to rzadki widok. Na NOM chyba jest to przyjęte, ks. kapelan (który też odprawia trydenckie), no i jakieś poczucie wspólnoty z chorymi.

Póki mi panowie chirurdzy nie usuną tego drenu, to jeżdżenie na drugi koniec miasta jest uciążliwe i nawet niespecjalnie wskazane.

Cz lip 18, 2019 10:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Kościół jest wszedzie tam gdzie kapłani są wierni tradycji i hermeneutyce ciągłości nauczania Magisterium.
Ja właśnie namawiam do pozostania w Kościele a ewakuowania się od heretyków, głupców i ateistów w koloratkach, purpurach czy bieli. Wcale nie jest aż tak trudno znaleźć sobie oazę Kościoła na pustyni mainstreamowych herezji, świętokradztw i zgniłych kompromisów ze światem.

Dzieki ale nie. Bo wlasnie takimi stwierdzeniami jak powyzej pelnymi inwektywó i przekonaniu o swojej nieomylności tak samo cigle atakujac innych uzytkowników ad personam zamiast merytorycznie dyskutowac do niczegonoe zachecasz a zniechecasz. Pozatym Twoja kompromitacja w innych watkach zdradzajaca braki wiedzy teologicznej lub celowe bajtowanie, rowniez zniecheca.
Zdecydowanie wole czytac Barneya np ktory wiedze teologiczna ma spora inie rzuca w innych personalnymi atakami

Cz lip 18, 2019 11:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tylko, że Msza Trydencka wcale nie jest "gorsza dla pacjentów", bo jest gorsza sama w sobie, tylko dlatego że próba jej eleminacji na rzecz NOM w Kościele posoborowym doprowadziła to tego że 99% księży nie odprawia Mszy Trudenckiej i jest sprawowana w niewielu miejscach. Poza tym Msza cicha trwa pół godziny i nie ma żadnego powodu by uważać ją bardziej za uciążliwą fizycznie dla pacjentów niż półgodzinna NOM.

Cz lip 18, 2019 11:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
O tym, że ks. Tymoteusz Szydło będzie sprawował Mszę Świętą w klasycznym rycie rzymskim dowiedziałem się z programu na TVP Info "W tyle wizji".

Nie wiem już kto, ale jakaś osoba skrytykowała kapłana za to, że bodajże "jest zamknięty na ducha Soboru Watykańskiego II" - jakiś sympatyk lewicy - i zaraz było dodane, że tak jak cały PiS, bo kapłan tyłem do ludzi czyli tak jak politycy partii rządzącej odwracają się od obywateli - takie porównanie, że ciężko było mi opanować śmiech. :-D

Ostatnio (03.07.- 15.07. znowu znalazłem się w szpitalu, ale nowość :wink: ) i znowuż w tym z kościołem, w którym są sprawowane "Msze po łacinie". Przyznaję, że chodziłem jednak na NOM, bo po prostu nie miałem zbytnio sił,ale może i chęci na trydenckie. Program dnia pacjenta też ma wielkie znaczenie, chodzi o długość Mszy. A to ważne jak ktoś jest "pojony kroplówkami" non stop, więc...

Pamiętam, że chodziłem jak po jakichś igłach w niedzielę. Zastanawiałem się czy iść na 07.15 na NOM, czy na Mszę w klasycznym rycie rzymskim na 09.00. Zdecydowało to, że podczas tej drugiej Mszy na oddziale były obchody lekarskie, wizyty, podawane leki, kroplówki, a nawet śniadanie :-o Już tak kiedyś "uciekłem" podczas poprzedniego pobytu na Mszę Trydencką, i po powrocie z kościoła na salę czekało już na mnie z 5 kroplówek i pytania pani pielęgniarki gdzie byłem...

Napiszę szczerze, że jako pacjent szpitala nie widziałem sensu na chodzenie na Mszę Trydencką. Raz to ubiór: klapki, krótkie spodenki, podkoszulek, wkucie, itd. Choć ubrałem nawet długie spodnie (a z drenem w brzuchu to też trochę przeszkoda) i "wyjściową koszulę", buty, ale jednak nie czułem się na siłach, po prostu.

Co innego, jak zjawi się taka potrzeba serca gdy jestem w domu, jak teraz. Mogę w miarę na spokojnie przygotować się do Mszy Św. Pacjenci w szlafrokach na Mszy Trydenckiej to rzadki widok. Na NOM chyba jest to przyjęte, ks. kapelan (który też odprawia trydenckie), no i jakieś poczucie wspólnoty z chorymi.

Póki mi panowie chirurdzy nie usuną tego drenu, to jeżdżenie na drugi koniec miasta jest uciążliwe i nawet niespecjalnie wskazane.

Zasadniczo chyba nie bardzo w ogole mozesz opuszczac teren szpitala bedac przyjety na oddzial. Jak bys tak zaslabl w tej podrozy na drugi koniec miasta to nie wiem jak by to bylo rozpatrywane.
Rozumiem ze nie we wszystkich szpitalach sa kaplice, ale grzechu zasadniczo nie ma jesli sie na Msze sw nie pojdzie.

Cz lip 18, 2019 11:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Od księdza tradycji katolickiej dowiedziałem się że jest już 129 miejsc w Polsce gdzie odprawia się Mszę Trydencką. Niestety spora część to nadal Msze max 2 w miesiącu, często w dzni powszednie, w godzinach popołudniowych, lub wieczornych i odprawiane w kaplicach i nie przy prawdziwych ołtarzach, ale z musu na stołach, bo ołtarze z kosćiołów zostały powyrzucane.

Jednak posoborowie nie zatrzyma już tej fali.

Cz lip 18, 2019 11:25 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No z tym 99%, to chyba trochę przesadzasz. W tym jednym kościele przy szpitalu jest chyba kilkunastu kapłanów potrafiących sprawować Mszę Św.w klasycznym rycie rzymskim. W ostatnich latach seminarzyści i w ogóle młodzi księża jakby bardziej "garną się" do sprawowania Eucharystii w tej formie. Ze znanych mi nazwisk mogę wymienić św.pamięci ks. Jana Kaczkowskiego czy też prałata ks. Kneblewskiego. Teraz "doszedł" syn byłej premier.

Tu znowu "weszła" kwestia godzin. Trydencka na tygodniu jest o 17.30 czyli w tym samym dokładnie czasie kiedy zaczyna się obchód na oddziale przez lekarzy i pielęgniarki. A to ważne, bo wtedy mówią czy pacjent wychodzi, czy nie, zmieniają leki, itd. Zaraz potem kolacja... :( No, ale jest NOM, o 19.00 a wtedy zmiana dyżuru i pielęgniarka z kroplówką i zastrzykiem zawita na salę po 20.00, więc...

Sachol, tak. Tylko ja chodziłem na Msze jako pacjent szpitala (byłego klasztoru sióstr karmelitanek) będącego na "terenie szpitala". To przykościelny szpital czy też przyszpitalny kościół :wink: jak kto woli. Tam też są księża, którzy do chorych na oddział chirurgii kilka razy w tygodniu przychodzą z Panem Jezusem. Kapelan, szafarze nadzwyczajni a i klerycy z lubelskiego seminarium.

Nie odrzucam Mszy w klasycznym rycie, być może jeszcze się na Nią wybiorę. Ów dojazd na drugi koniec miasta, to właśnie ma miejsce z rodzinnego domu.

Cz lip 18, 2019 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Od księdza tradycji katolickiej dowiedziałem się że jest już 129 miejsc w Polsce gdzie odprawia się Mszę Trydencką. Niestety spora część to nadal Msze max 2 w miesiącu, często w dzni powszednie, w godzinach popołudniowych, lub wieczornych i odprawiane w kaplicach i nie przy prawdziwych ołtarzach, ale z musu na stołach, bo ołtarze z kosćiołów zostały powyrzucane.

Myślę ze tej fali nie bedzie na Trydencka uczestniczą chyba bardziej zangażowani pozostała Ci tkz letni pozostana przy NOM

Cz lip 18, 2019 11:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Myślę ze tej fali nie bedzie na Trydencka uczestniczą chyba bardziej zangażowani pozostała Ci tkz letni pozostana przy NOM

Fala już jest a przespiesza ją paradoksalnie obecne zachowanie Watykanu. Letni pozostaną przy NOM, ale dzieci letnich w większości nie przyjdą na żadną.

Cz lip 18, 2019 11:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
sachol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Fala już jest a przespiesza ją paradoksalnie obecne zachowanie Watykanu. Letni pozostaną przy NOM, ale dzieci letnich w większości nie przyjdą na żadną.

A co ma zachowanie Watykanu do Rytu Mszy?

Cz lip 18, 2019 11:58 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W kościele, o którym piszę na forum od jakiegoś czasu (pw. Niepokalanego Poczęcia NMP) Msza w klasycznym rycie rzymskim jest sprawowana od poniedziałku do piątku o 17.30 i w niedzielę o 09.00 - co tydzień.

W Rzeszowie było 1 lub 2 x w miesiącu w kościele popijarskim św. Krzyża po południu. W Lublinie też jest świątynia księży salezjanów gdzie jest codziennie poza sobotą o 07.30 i w niedzielę o 17.00. W kościele św. Rodziny (w 1987 roku w tej świątyni święceń kapłańskich udzielał św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski) jest 1 x w miesiącu. Możliwości uważam sporo, żeby w takiej Mszy uczestniczyć, dla chcącego nic trudnego.

Czy jest teraz jakaś "fala"czy nie, to tego nie wiem. Mi jako osobie, która 10 x uczestniczyła we Mszy Trydenckiej naprawdę ciężko stwierdzić czy ludzi więcej przychodzi, czy też mniej.

We wszystkich kościołach to nie przejdzie, z prostego powodu: trzeba księży potrafiących Ją odprawiać. A skoro z powołaniami słabo (delikatnie mówiąc), to może z czasem zabraknąć kapłanów do odprawiania NOM, a co dopiero tu... Dlatego pozostaje mi dziękować Bogu, że mam trzy kościoły w Lublinie, w których taka liturgia wciąż "żyje"..

Cz lip 18, 2019 12:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mniszek, zakładając, że nie będziesz mógł uczestniczyć w Mszach Trydenckich, to stracisz jakieś łaski od Boga?

Cz lip 18, 2019 12:12 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin, a czy ja gdziekolwiek coś takiego napisałem, czy choćby zasugerowałem?

W szpitalu codziennie niemal byłem na NOM i przeżyłem. Nie odczuwałem żadnych z tego powodu trudności "duchowych".

Cz lip 18, 2019 12:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Yarpen Zirgin, a czy ja gdziekolwiek coś takiego napisałem, czy choćby zasugerowałem?

W szpitalu codziennie niemal byłem na NOM i przeżyłem. Nie odczuwałem żadnych z tego powodu trudności "duchowych".

Pytanie Yarpena pewnie wynikalo z generalizowania ze wszyscy chodzacy na VOM to wojujacy katolicy, nieuznajacy Soboru Watykańskiego II oraz uznający VOM jako jedyną prawdziwą Mszę.

Cz lip 18, 2019 12:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Biskup Antoni Długosz tańczy z kobietą przed ołtarzem w kościele:
https://youtu.be/9EI6BESNijw?t=550

Wt lip 23, 2019 10:35 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  Następna strona