Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 20, 2019 6:59 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
sachol napisał(a):
mniszek_pospolity napisał(a):
Yarpen Zirgin, a czy ja gdziekolwiek coś takiego napisałem, czy choćby zasugerowałem?

W szpitalu codziennie niemal byłem na NOM i przeżyłem. Nie odczuwałem żadnych z tego powodu trudności "duchowych".

Pytanie Yarpena pewnie wynikalo z generalizowania ze wszyscy chodzacy na VOM to wojujacy katolicy, nieuznajacy Soboru Watykańskiego II oraz uznający VOM jako jedyną prawdziwą Mszę.
Być może wynika to z agresywności i widoczności tych, którz dokładnie tak robią.

Wt lip 23, 2019 10:45 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Biskup Antoni Długosz tańczy z kobietą przed ołtarzem w kościele:
https://youtu.be/9EI6BESNijw?t=550

To cię gorszy?

Wt lip 23, 2019 11:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
sachol napisał(a):
Yarpen Zirgin, a czy ja gdziekolwiek coś takiego napisałem, czy choćby zasugerowałem?

W szpitalu codziennie niemal byłem na NOM i przeżyłem. Nie odczuwałem żadnych z tego powodu trudności "duchowych".

Pytanie Yarpena pewnie wynikalo z generalizowania ze wszyscy chodzacy na VOM to wojujacy katolicy, nieuznajacy Soboru Watykańskiego II oraz uznający VOM jako jedyną prawdziwą Mszę.
Być może wynika to z agresywności i widoczności tych, którz dokładnie tak robią.

Nie dobrze jest to przekładać na wszystkich uczestniczących w VOM.

Wt lip 23, 2019 11:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Takie profancje sacrum nie przechodza obojetnie przez zmysły i umysły wiernych, tylko je transformują na modłę świata. Ostanio wdałem się w rozmowę z pewnym 60 kilku letnim mężczyną, typowy janusz z prowincji na temat sytuacji w jego parafii, gdzie wybuchł jakiś skandal seksualny z miejscowym księdzem, okazało się że ksiądz ma kobietę i dziecko, zapytałem sie go co on o tym sądzi a on: "dobrze że ma (dziecko), jak mu kuźka staje to czemu miałby nie mieć".

Wt lip 23, 2019 11:10 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Barney napisał(a):

A jaka jest różnica pomiędzy tym co zrobił Yarpen a tym co zrobiłaś ty, patrz cytat poniżej?
sachol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Od księdza tradycji katolickiej dowiedziałem się że jest już 129 miejsc w Polsce gdzie odprawia się Mszę Trydencką. Niestety spora część to nadal Msze max 2 w miesiącu, często w dzni powszednie, w godzinach popołudniowych, lub wieczornych i odprawiane w kaplicach i nie przy prawdziwych ołtarzach, ale z musu na stołach, bo ołtarze z kosćiołów zostały powyrzucane.

Jednak posoborowie nie zatrzyma już tej fali.

Myślę ze tej fali nie bedzie na Trydencka uczestniczą chyba bardziej zangażowani pozostała Ci tkz letni pozostana przy NOM

A tak na marginesie ilu z forum chodzi na Trydencka Msze Św.? A kogo widać i słychać? I jakie wnioski można wyciągnąć z postawy tych których widać i słychać na forum. Zreszta jakie wnioski można wyciągnąć o katolicyzmie patrząc na nich i czytając ich wpisy.

Wt lip 23, 2019 11:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
(...) VOM.

VOM? Weź mi to rozwiń, bo nijak nie mogę tego dopasować do Mszy Trydenckiej.

Wt lip 23, 2019 11:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Słusznie.
Zwłaszcza że wykładnią nie jest "uczestnictwo w VOM" (która jest taką samą Mszą Świętą jak każda inna) tylko stosunek do NOM, Kościoła itd.

Ktoś, kto każdą złą rzecz przypisuje "posoborowiu" i "NOMowcom" (patrz powyższy wpis Wespecjana) jest odpowiedzialny za podobnie negatywny wizerunek tej grupy.

Wt lip 23, 2019 11:23 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy mogę się "zaliczyć" w poczet tych, którzy chodzą na Msze w klasycznym rycie rzymskim, bo ostatnio byłem na takowej w maju... ;d

Zresztą ja chyba jestem na tym forum jak PSL w polskiej polityce - "umiarkowane centrum" :lol: to taki żarcik. Ale daleki jestem od szufladkowania katolików na "tradsów" i "modernistów". A z drugiej strony to nie dziwi... jak nawet zwalczający się politycy swego czasu mieli "dwa kościoły" Łagiewnicki - PO, Toruński - PiS :wink:

Co do tego tańca, to nie gorszy nie wiem jak, nawet melodyjka i pioseneczka fajna, ale naprawdę ten występ artystyczny musiał odbywać się w kościele? Mimo wszystko tańce przed ołtarzem średnio pasują mi do majestatu, powagi i "rangi" jakie powinna cechować kościoły katolickie. Potrzebna granica między sacrum a profanum. Kościoły nie są od tego... Jeszcze za chwilę ktoś wpadnie na pomysł, żeby może urządzić spotkanie taneczne - czy jakąś dyskotekę w kościele, najpierw dla wierzących, potem może jakiś "bal ekumeniczny" w świątyni... Chyba nie o to chodzi. Jak kościoły mają pełnić swoją rolę, a kapłani posługę, to niech domy Boże będą tym czym powinny być. W przeciwnym razie katolicyzm utraci swoją tożsamość i kompletnie nic nie będzie odróżniać kościoła od innych budynków.

No, ale weź tu teraz samemu biskupowi zwróć uwagę... skoro tak wysoko postawiony hierarcha tak czyni, to siłą rzeczy do głowy "przeciętnego zjadacza chleba" puka myśl: biskup tańczy, jest ok, Alleluja i do przodu. I koniec "problemu".../

Dobrze by było jakby jacyś inni duchowni się do tego odnieśli. Ja kojarzę w kościołach przedstawienia - ale takie o założycielach zakonów, świętych czy drodze krzyżowej Pana Jezusa. Jednak z tańcami, to chyba tylko tańce uwielbienia rozpoznaję. Sam nawet miałem "zaszczytną" rolę Barabasza ;)

Wt lip 23, 2019 11:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeszcze za chwilę ktoś wpadnie na pomysł, żeby może urządzić spotkanie taneczne - czy jakąś dyskotekę w kościele, najpierw dla wierzących, potem może jakiś "bal ekumeniczny" w świątyni...

Są już takie koncerty, nawet nie chce mi się zdjęć wklejać, każdy może te profancje wyguglować.

No, ale weź tu teraz samemu biskupowi zwróć uwagę... skoro tak wysoko postawiony hierarcha tak czyni, to siłą rzeczy do głowy "przeciętnego zjadacza chleba" puka myśl: biskup tańczy, jest ok, Alleluja i do przodu. I koniec "problemu".../
No właśnie o tym mowię, z polskim januszowym katolicyzmem, przykład księdza, który pokazuje, że można być frywolnym to jak odpust in blanco...

Najgorsi są tacy wysoko postawieni, pamiętacie rektora seminarium ks prof Waldemara Irka?
Ile dajcie jego konkubinie z wyglądu w skali 1-10?
https://youtu.be/FxKL5ycxm3E?t=134

Wt lip 23, 2019 12:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tylko warto jednak zastanowić się, na ile rozmyślanie i oburzanie się na sprawy, które są poza własną strefą wpływu ma sens?

Kościół jest jaki jest. Można budować własną tożsamość w oparciu o pozytywne aspekty liturgii czy duchowości przedsoborowej. Jakie skutki zaś niesie budowanie własnej tożsamości w oparciu o sprzeciw wobec niegodziwych (we własnym mniemaniu) praktyk u innych?

I ja nie mówię tutaj o konkretnym sprzeciwie wobec tego, w czym się uczestniczy czy co się widzi. Ale raczej o manierze wyszukiwania i nagłaśniania takich spraw, co w globalnej wiosce jest bardzo łatwe i łechtanie się tym, podnoszenie swojego poczucia wartości itd.

Wt lip 23, 2019 12:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jeszcze za chwilę ktoś wpadnie na pomysł, żeby może urządzić spotkanie taneczne - czy jakąś dyskotekę w kościele, najpierw dla wierzących, potem może jakiś "bal ekumeniczny" w świątyni...

Są już takie koncerty, nawet nie chce mi się zdjęć wklejać, każdy może te profancje wyguglować.

Gdzie tam masz profanację? Wskaż konkretnie co jest profanacją i dlaczego!

Wt lip 23, 2019 12:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kim trzeba być, by rozpowszechniac niesprawdzone plotki na temat biskupa i to strojąc się w szatki "obrońcy Kościoła"?

Wt lip 23, 2019 12:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Kim trzeba być, by rozpowszechniac niesprawdzone plotki na temat biskupa i to strojąc się w szatki "obrońcy Kościoła"?

Jakie plotki?

Wt lip 23, 2019 12:45 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tu chyba nikt się nie oburza, po prostu dyskutujemy jak mniemam. Nawet melodia ładna, ale nie meli innego miejsca do tych piosenek i tańców? Mi tylko w zasadzie o ten aspekt chodzi. Kościół to miejsce, w którym sprawuje się liturgię, udziela sakramentów. A śpiewać i tańczyć wesołe i nawet nie wiem jak piękne piosnki można na łące, w teatrze czy domu handlowym. Gdy zanadto przenikają się sacrum i profanum, to zazwyczaj jednemu i drugiemu korzyści to nie przynosi.

Mam przed oczami obraz kościoła tynieckiego: gruba około 30 po obu stronach prezbiterium stojących w stallach mnichów benedyktyńskich w uroczystych kukullach (płaszczach chórowych nakładanych do modlitwy liturgicznej przez mnichów na habity) i modlących się po łacinie (ale też po polsku!) śpiewem gregoriańskim.

I mam biskupa Długosza śpiewającego o Biedaczynie z Asyżu i tańcującego z panią przed prezbiterium a w ławkach klaszczących ludzi.

Który obraz wybieram i który uznaję za bardziej odpowiedni dla miejsca jakim jest kościół? Oczywiście ten pierwszy. I czy to jest tylko sprawa gustu i wewnętrznych upodobań? Może ktoś przedstawi jakieś argumenty przemawiające za tym, że w kościele takie artystyczne występy mają rację bytu. Ja ich nie znajduję.

Wt lip 23, 2019 12:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):

Jakie plotki?
Wyjątkowo chamskie i nie potwierdzone.

Wt lip 23, 2019 12:51 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45  Następna strona