Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 05, 2020 9:04 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 827 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 56  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Anawim napisał(a):
Czy jest różnica między niechlujnie sprawowaną liturgią, ze słabym kazaniem i zawodzącym organistą, a uroczystą liturgią z chórem i pełną asystą? Tu i tu się przecież uobecnia ta sama Ofiara, nie?
Niekoniecznie. Na niektórych "mszach" może nie zachodzić wogóle Przeistoczenie, jeśli ksiądz jest niewierzący. Bo jednym z koniecznych warunków Przeistoczenia jest intencja Przeistoczenia, a jak się w to nie wierzy, to jak można mieć intencję.

Cz sie 29, 2019 8:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
merss napisał(a):
Punkt po punkcie rozbierz te msze na jej elementy składowe i wskaż momenty, w których wysyłana jest łaska do wiernych a gdzie tego nie ma. Jeśli tego nie uczynisz, kolejne wstawki o mszy w rycie Trydenckim będą usuwane jako typowy trolling. Pokaż co potrafisz! Znudziły mi się wierszyki o mszy, ktorej zupełnie nie rozumiesz, ale bawisz się z katolikami próbując robić z nich idiotów.
Do dzieła. Barney i YZ z pewnością pomogą.

Już to napisałem: nie będę udawał mądrzejszego od kardynałów Ottavianiego, Bacciego. Zgadzam się z nimi co do NOM. A co sądza o NOM można przeczytać w ich tekście, do którego odnośnik podpiąłem powyżej.

Nie o to pytamy. 1. Pytamy o kolejne elementy mszy. To powinna być analiza porównawcza. 2. W którym momencie te łaski płyną i do kogo?
Konkretów oczekujemy od ciebie, bo nie z kardynałem rozmawiamy. Rozumiesz go lub nie. Żadnego wodolejstwa i spychomanii, bo mnie to znudziło, wyczerpaleś limit na plecenie trzy po trzy.

Cz sie 29, 2019 8:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Z dedykacją, od przedsoborowego arcybiskupa Paryża dyskutującego kwestie modernizm-integryzm:
Cytuj:
Tutaj również przesadny tradycjonalizm zapomina o jednym z założeń problemu i tym samym popada w identyczną sprzeczność, co modernizm: "bo modernizm za normę uznaje wszelką wartość dzisiejszą; integryzm w formach wczorajszych widzi ideał na dziś. Smutne to nieporozumienie, którego katolicy winni się wystrzegać, z dwojakiej przyczyny: po pierwsze, dlatego że to negatywne stanowisko nieufności wobec słusznych zmian hamuje postęp Kościoła, opóźnia jego akcję, przenikającą świat, i może stać się pretekstem do bezczynności dla przeciętnych wiernych; ale zwłaszcza dlatego, że gdyby ta podejrzliwość weszła w zwyczaj i przybrała formy systematyczne, byłaby nie chrześcijańska: do braku "caritas intelektualnej" dodałaby subtelne niebezpieczeństwo wolnomyślności. Czyż bowiem wyprzedzanie orzeczeń i ocen hierarchii, a tym bardziej krytykowanie inicjatyw, do jakich uprawnia apelowanie "od Papieża do Soboru", nie stanowi odwrócenia kompetencji, o którym, co najmniej, wypada rzec, że jest niewłaściwe?
Spójrz na owoce posoborowia.

Cz sie 29, 2019 8:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Nie o to pytamy. 1. Pytamy o kolejne elementy mszy. To powinna być analiza porównawcza. 2. W którym momencie te łaski płyną i do kogo?
Konkretów oczekujemy od ciebie, bo nie z kardynałem rozmawiamy. Rozumiesz go lub nie. Żadnego wodolejstwa i spychomanii, bo mnie to znudziło, wyczerpaleś limit na plecenie trzy po trzy.
Nie masz prawa żądać ode mnie pod groźbą kary wyjaśnień jak rozumiem jakiś tekst i dlaczego się z nim zgadzam. Mam prawo do zajęcia stanowiska wobec jakiegoś problemu lub popierania czyjejś oceny, bez obowiązku tłumaczenia się dlaczego. Najwyżej można prosić osobę o uzasadnienie, a nie domagać się tego ze złością.

Cz sie 29, 2019 8:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Spójrz na owoce posoborowia.

Spójrz na owoce przedsoborowia, czyż nie jest nim sobór właśnie? Kiedy się uformowali Ci wszyscy biskupi co jako te lemingi podpisali dokumenty jak leci? Ilu potem się jawnie sprzeciwiło? Także, nie wiem, za czym tak tęsknisz.

Cz sie 29, 2019 8:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Prosze też skupić się na tej konkretnej odpowiedzi a nie odpływać w inne tematy. Tym razem dopilnuję. Limity na ględzenie o wartości mszy wyczerpane.
Krok po kroku kolejne elementy mszy...i drogi łaski, bo masz widzę Boże uprawnienia na posiadanie takiej wiedzy.

Mam prawo oczekiwać wyjasnienia tego co nam w kółko prezentujesz, bo traktuję to od dziś jako trolling a to jest zabronione regulaminem. Jeśli trolling, będę ciąć. Daję szansę na udowodnienie tego co głosisz. I nie ucz księdza pacierza, bo regulamin znam jak wlasną kieszeń.

Cz sie 29, 2019 8:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Spójrz na owoce przedsoborowia, czyż nie jest nim sobór właśnie? Kiedy się uformowali Ci wszyscy biskupi co jako te lemingi podpisali dokumenty jak leci?
Czy Kościół urodził posoborowie? A czy to Bóg wyhodował taki lud, który zabił Jego Syna?

Anawim napisał(a):
Ilu potem się jawnie sprzeciwiło?
A ile poszło za Chrystusem z ludu Izraela? Wystarczy, że pójdą drożdże.

Anawim napisał(a):
Także, nie wiem, za czym tak tęsknisz.
Tęsknię za stabilnościa przekazu prawd wiary i sprawowaniem sakramentów ważnych i w taki sposób, że ludzie w nie wierzą.

Cz sie 29, 2019 9:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Prosze też skupić się na tej konkretnej odpowiedzi a nie odpływać w inne tematy. Tym razem dopilnuję. Limity na ględzenie o wartości mszy wyczerpane.
Krok po kroku kolejne elementy mszy...i drogi łaski, bo masz widzę Boże uprawnienia na posiadanie takiej wiedzy.

Mam prawo oczekiwać wyjasnienia tego co nam w kółko prezentujesz, bo traktuję to od dziś jako trolling a to jest zabronione regulaminem. Jeśli trolling, będę ciąć. Daję szansę na udowodnienie tego co głosisz. I nie ucz księdza pacierza, bo regulamin znam jak wlasną kieszeń.
I znowu cos rościsz ode mnie, do czego nie masz prawa, a trollingiem to tym możesz nazwać co chcesz, włączając w to sformułowania, z którymi się po prostu nie zgadzasz. Nic więcej na twoje bezprawne żądania nie mam do dodania oprócz tego, że NOM krytykuję tu na forum nie od dziś. Proszę sobie sprawdzić co pisałem o NOM w archiwum.

Cz sie 29, 2019 9:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Czy Kościół urodził posoborowie? A czy to Bóg wyhodował taki lud, który zabił Jego Syna?

Tak, to ten stabilny w przekazie i sprawowaniu sakramentów i powodujący, że ludzie wierzą zbór episkopalny przeprowadził reformy.

Wespecjan napisał(a):
A ile poszło za Chrystusem z ludu Izraela? Wystarczy, że pójdą drożdże.

To jest kwestia doboru naturalnego. Być może masz rację i tradycja zwycięży. Osobiście - nie sądzę. Raczej to będzie jakieś kombo.

Wespecjan napisał(a):
Tęsknię za stabilnościa przekazu prawd wiary i sprawowaniem sakramentów ważnych i w taki sposób, że ludzie w nie wierzą.

Św. Tomasz twierdzi, że zwykłemu laikowi wystarczy znać kluczowe prawdy wiary. W pozostałych może co do zasady błądzić za swoimi pasterzami. Myślę, że tradycjonaliści niesłusznie nakładają na siebie obowiązek badania prawowierności nauczania pasterzy. A widzę w tym ogromne zagrożenie pychą. Warto poczytać bez uprzedzeń adhortację o świętości Franciszka (czy raczej sądząc po stylu - kogoś innego ;) ), punkty o pelagianizmie i gnostycyzmie; i sobie zrobić rachunek sumienia. Dotyczy to też posoborowych wszystko wiedzących uduchowionych katolików.

Cz sie 29, 2019 9:26 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Najpierw poproszę Wespecjana o odpowiedzi dotyczące Eucharystii (analiza porównawacza) i łaski. Potem inne. Niezachowanie kolejności odbiorę jako celowy trolling dotyczący mszy, wprowadzanie ludzi w błąd w zakresie realnej obecności Jezusa i sakramentalnego charakteru mszy wszystkich rytów w KK oraz przypisywanie tylko jednemu rytowi łaski. A trolling należy ukrócać.

Cz sie 29, 2019 9:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To pierwszy z brzegu przykład, problem z versum populum i wpływ na nieświadome kształtowanie "relacji antropologicznej" do Boga ;). Dosadnie to wypowiedział "młody" Ratzinger:

Cytuj:
Nie możemy już dłużej zaprzeczać, że przesada i odchylenia, które są równie denerwujące jak i niestosowne, wkradły się do liturgii. Czy zatem każda Msza św. musi być sprawowana przez kapłana zwróconego twarzą do ludu? Czy naprawdę patrzenie na twarz kapłana jest aż tak ważne? A może ku własnemu pożytkowi warto zastanowić się nad tym, że kapłan to też chrześcijan, który ma wiele powodów, by zwrócić się twarzą ku Bogu wraz ze swoimi współwyznawcami i wyrecytować wraz z nimi Ojcze Nasz?

Cz sie 29, 2019 9:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To nadal nie jest fundament antropologiczny skutkujący zmianami interpretacji Biblii. Nie może tak być, że rozwód jest dopuszczalny lub nie jest. Nie może tak być, że aborcja i antykoncepcja są dopuszczalne lub nie. Tego nie da się ująć w jedną prawdę a Biblia niesie prawdę o Bogu i człowieku. Dlaczego mamy tak różne interpretacje? Skoro Jezus uznal malżeństwo za nierozerwalne i to jest to najsilniejsza norma etyczna, bo wyprowadzona od słów samego Jezusa, dlaczego można ją łamać uznając że nie zlamano?

Cz sie 29, 2019 10:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):
Czyli Wespecjan jak zwykle coś walnął a nie potrafi udowodnić i idzie w zaparte.
Sprawa prosta. Wskaż o co cię Yarpen prosi. A skoro jesteś taki pewien swego to szybko ci pójdzie.

viewtopic.php?p=1152164#p1152164

Czyli jak zwykle.

Cz sie 29, 2019 10:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ale akurat w temacie rozwodów, to w Kościele nie następuje zmiana doktrynalna, tylko dyscyplinarna. Uznaje się, że niekiedy człowiek jest zobowiązany w sumieniu pozostać przy nie-małżonku (np. ze względu na dobro dzieci) (przed Familiaris consortio był jasny wymów bezwzględnego opuszczenia - ze względu na zgorszenie). A wtedy w grę wchodzą okoliczności łagodzące, które mogą zmniejszać winę (niepełna dobrowolność), co podlega rozeznaniu. Z antykoncepcją praktyka dyscyplinarna jest podobna.
Zresztą - w prawosławiu poradzono sobie z koncepcją nierozerwalnego (do tego wiecznego!) małżeństwa i ponownymi związkami.

Co do aborcji, nie spotkałem się, by tutaj w Kościele były jakieś wzmożone ruchy, by coś zmieniać; no oprócz rezygnacji z zastrzeżenia rozgrzeszenia.

Cz sie 29, 2019 10:22 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nierozerwalność małżeństwa wyprowadza się z czego? Z sumienia człowieka czy słów Jezusa? Mamy chyba dziewięć rodzajów sumień, więc o jakie sumienie chodzi? Mamy to ujednolicone czy też nie? Oprócz sumienia moralnego mamy też skrupulanckie i odwrócone, które sa patologią.
Kiedy wartość etyczna wyprowadzana jest na podstawie osądu sumienia?

Cz sie 29, 2019 10:26 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 827 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 56  Następna strona