Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 17, 2019 3:14 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Moralista a mistyk 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moralista a mistyk
sam2 napisał(a):

Ty jedynie zalozyles inne okulary, ktore nadal sa okularami.
Do tego stworzyles lustro w ktorym tych okularow nie widzisz.

To zależy kiedy i gdzie. Gdy jestem na łonie przyrody, wówczas patrze na naturę bezpośrednio bez okularów etykietkowania tego co widzę. Podziwiam przyrodę w ciszy.
gdy biorę prysznic, jem śniadanie, czekam na windę, wówczas również nie prowadzę rozmów w głowie. Patrze na to co jest bez okularów własnego wykształcenia, kultury, czy religii.

Będąc tu na forum wkraczam w interakcje społeczne. Wówczas nakładam na siebie okulary pozareligijne opisując to co ma dla mnie sens, jest piękne, dobre, przydatne, oraz okulary mistyczne, aby wprowadzić pewne zagadnienia dotyczące nieuwarunkowania, ciszy, wyjścia poza psychologiczny aspekt umysłu . Jednak jest to tylko moja preferencja, nie ideologia. Nie siedzę w niej 24h na dobę. nie określam się wyznawcą ścieżki mistycznej.
gdy wybierzesz jakiś nieciekawy fragment z mojej ulubionej książki mistycznej i przeciwstawisz go pięknemu fragmentowi z Biblii, to nie mam problemu z przyznaniem, że fragment biblijny ma większy sens i bardziej mi odpowiada.

ważna jest wiec otwartość ,a nie tkwienie w jednym systemie.

Wt paź 30, 2018 10:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Witold

wejście w ciszę to nie wejście w Alzheimera. Tylko redukcja spamu mentalnego - myśli powtarzających się, niekonstruktywnych, szkodliwych itp.

jesteś dwoma osobami, skoro piszesz o ucieczce od siebie ? Uciekającą i tej od której się ucieka. Myśli to tylko pewna uwarunkowana narracja, One definiują tylko osobowość, czyli to co masz, natomiast nigdy to kim jesteś.

mam książkę pt . 5000 lat Advaity. Nawet pewien nie mainstreamowy nurt mistyczny jest w stanie długo przetrwać. Wiec to nie jest żaden dla mnie argument.

To co dalej mówisz to czysta psychologia. Umysł jest jak worek bez dnia. Ciągle potrzebuje czegoś innego. Nawet w aspekcie wiary musi ja ciągle utrzymywać, bo ona zaniknie. Ja znalazłem coś, co nie zanika, nawet jak tego nie pielęgnuję.

gdy przestajesz wierzyć w Boga, to wyciszenie znika. jest to wiec tylko rodzaj kroplówki, która dała Ci iluzję, że jesteś zdrowy.
Wyjście poza wiary/narracje społeczna oznacza natomiast ciszę stałą. Potem możesz sobie wrócić do tego wierzenia, pielęgnować je, następnie porzucić, zaciekawić się czymś innym, albo też niczym. Cisza pozostanie. To jest dom na skale o którym mówił Jezus.

Podajesz kolejne warunki jak grona wierzących, bo to daje wytrwanie w wierze., To wciąż dom na piasku . Jesteś uzależniony od innych.
prawdziwa duchowość to obudzenie się ze snu autorytetów czy tego co inni powiedzieli. samodzielność, indywidualność- to są rzeczy, którym ludziom brakuje

Wt paź 30, 2018 10:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Witold

wejście w ciszę to nie wejście w Alzheimera. Tylko redukcja spamu mentalnego - myśli powtarzających się, niekonstruktywnych, szkodliwych itp.

Znowu ten spam mentalny? Oj Advaita, Advaita..

Cytuj:
gdy przestajesz wierzyć w Boga, to wyciszenie znika. jest to wiec tylko rodzaj kroplówki, która dała Ci iluzję, że jesteś zdrowy.
Wyjście poza wiary/narracje społeczna oznacza natomiast ciszę stałą.

Czy Ty w ogóle używasz słów zgodnie z ich przeznaczeniem?
Przestajesz wierzyć - wyciszenie znika
Wychodzisz poza wiarę (czyli przestajesz wierzyć) - masz stałą ciszę...
Żeby było ciekawiej - ową ciszę uznajesz za "stan błogosławiony".
Wyjście poza wiarę w Boga prowadzi do odseparowania się od Niego - do tego co nazywamy Piekłem - być może owo Piekło jest permanentną ciszą.. Nic nie słyszysz, nic nie widzisz.. Powiedz (przekaż) nieszczęśnikowi który stracił słuch i wzrok, że jest szczęśliwy dzięki swojej ułomności..

Wt paź 30, 2018 10:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan
W wierze chodzi tylko o jeden autorytet Boga. I naprawdę nie wiem jak Bóg może być tym który zasłania coś mi innego. Żebym nawet z wiary w Boga rezygnował. Życie jako takie i tak się upomina o swoje warunki. Czy ktoś w Boga wierzy czy nie. Nie oznacza też że wiara w Boga niweczy te obwarowania życiowe. Inna sprawa to. Jeśli wierzący, to nie oznacza że bez przerwy myślący o Bogu. Była by to kpina z wiary i Boga. Bóg sam sobie daje radę, czy ktoś o nim myśli czy nie. Natomiast są chwile zagubień człowieka. Wtedy wierzący posiłkuje się wiarą, aż to zagubienie znika. Tak działa wiara. Czyli to co zarzucasz wierzącym, że wiara pochłania im ich czas, to tylko błędne twe dywagacje. Bywa że wierzący przecholuje i tak wtedy jest, jest to wtedy dewotyzm. Tylko wtedy inni wierzący to widzą. Mówią wtedy daj sobie siana, choć posiedzimy w ciszy. Nie zostaje osoba sama. Nie ma nic gorszego, jak samodzielnie dawkować sobie ciszę. Ona potem zawłada człowiekiem, jest po prostu lekarstwem uzależniającym. To pewno wiesz. Podejżewam że nigdy nie poznałeś co to samotność. Ludzie życie sobie odbierają z powodu samotności. Obyś nie przecholował z tą twą ciszą. Bo możesz nie mieć puźniej ratunku dla siebie. Życie nie jest takie proste jak by się chciało.

Wt paź 30, 2018 11:03 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Wyjście poza wiarę w Boga prowadzi do odseparowania się od Niego - do tego co nazywamy Piekłem - być może owo Piekło jest permanentną ciszą.. Nic nie słyszysz, nic nie widzisz.. Powiedz (przekaż) nieszczęśnikowi który stracił słuch i wzrok, że jest szczęśliwy dzięki swojej ułomności..

nie, bo my zawsze wierzymy tylko w swoje myśli jakie mamy o Bogu. Bóg nie ma niczego wspólnego z obrazami jakie namalowaliśmy w jego imieniu.
Bóg to ocean, a my jesteśmy pływającymi w nim rybami. Ten ocean to wszystko co jest, nie możesz wiec z niego wyskoczyć, Nie możesz się odseparować. Możesz tylko śnic i rysować w swojej głowie portret oceanu. nadal jednak będziesz istniał w Bogu.

nie jestem Matką Teresą, aby wynosić cierpienie innych na piedestał . Nieszczęśnik, który stracił wzrok i słuch ma jeszcze więcej myślenia, hałasu w głowie niż my. Musi czymś zrekompensować stracone zmysły.

Wt paź 30, 2018 11:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Witold,

Pokaż mi Boga, którego nie skaziła żadna ludzka myśl. Musisz, wiedzieć ze w momencie jak pomyślisz o Bogu to z automatu przegapiasz go. Bóg nie może być produktem myślenia, ludzkich wyobrażeń. To już odkryli mistycy 5000 lat temu, a ludzie nadal poszukują Boga w ideologiach . ba, do tego wybierają jego obraz, który jest delikatnie mówiac mało estetyczny.

Cisza jest nasza esencja, punktem wyjścia, To z niej rodzą się myśli, wiary, ideologie, religie. To hałas w głowie jest problemem, tak samo jak uzależnienie od wszystkiego co ma formę. Dla ułatwienie- porównajmy myślenie z alkoholizmem a ciszę ze stanem bycia trzeźwym. Teraz Ty mi piszesz- ze trzeźwości nie mogę sobie dawkować sobie samodzielnie, żebym nie przeholował z byciem trzeźwym :) Wychodzi z tego absurd- sam widzisz.

Wt paź 30, 2018 11:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Człowieku jeśli chodzi o mnie, to ja nigdy bym tyle o Bogu nie pisał. Jeśliby taki ktoś jak ty nie częstował mnie swoimi mądrościami. A za tym idzie i myślenie o nim. Sam dajesz temu pwód. Jakoś mało konsekwentnie prezentujesz to co chcesz przekazać. Jeśli to co piszesz jest u ciebie stosowane, to czemu nadal piszesz zamiast się wyciszać i być szczęśliwy. Przecież każdy przekaz będzie zawsze spamem. Tego się inaczej nie da. Nikt bezmyślny nie jest. Napisałeś dotarło i to wszystko. Biblia ma skończony opis by nie powiększać spamu. A tacy jak ty produkują nowe spamy w innej formie. Tak to wygląda. Można skończyć spam, tylko poprzez skończony opis. Wypierając go innym opisem, tworzymy wielość spamów. Taki jest kierunek i na to nie ma innej rady, jak poprzestać na jednym spamie. Kontrolując go możliwie dobrze.

Śr paź 31, 2018 12:31 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Witold,

mylisz spam ze zwykłą komunikacją.

Spam dotyczy świata myśli, rozmów z samym sobą. Jedziesz na bezludzie na 2 tygodnie i gadasz z samym sobą w głowie, zamiast cieszyć się tu i teraz. Zamiast być obecnym.

Tymczasem komunikacja jest z drugim człowiekiem. Tutaj sobie możesz gadać, filozofować, mędrkowac nawet kilka godzin dziennie. jesteśmy społeczeństwem, mówimy do siebie, polemizujemy, wymieniamy się ideami.

kiedy jednak wyłączysz komputer, a umysł nadal będzie produkował myśli to wkraczasz niepostrzeżenie do świata spamu.

jasne ? :)

Śr paź 31, 2018 12:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A powiedz mi kto na taki spam ma czas? Ja twierdzę że nieroba. Mnie już od charuwy paluchy powykrzywiało, więc nie znam świata nierobów. Inna sprawa są oni wśród nas. Trzeba by było ich przymuszać do pracy. Ktoś musi się tym zajmować. Na pewno nie ten kto sam pracuje, bo kiedy? Są dwie instytucje dbające o to w imieniu pracujących. Czy dbają skutecznie? A może to kolejna forma produkcji bandy nierobów? To wcale nie jest wykluczone. Powiedz mi jeśli jesteś spostrzegawczy, czy mało tu nawet na forum nierobów szuka okzji by się wybielić. Albo znaleźć spokojną lukę w prawie Bożym czy świeckim, by nie wyglądać na tych kimi są. I czerpać nadal z pracy innych?

Śr paź 31, 2018 1:08 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Od razu przypomniał mi się cytat z dr. Housa " pracuj mądrze, a nie ciężko" :)
W życiu trzeba znaleźć balans między pracą a odpoczynkiem.

Śr paź 31, 2018 1:15 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tu odpowiem Robaczkowi2. Różnica między mistykiem a moralistą polega tez na tym że ten pierwszy daje wskazówki do doswiadczenia a drugi generuje dogmaty powołując się na prawa boże i społeczne. Dla mnie sensowne są tylko nauki mistyczne bo możesz je od razu zweryfikować. Sam jesteś wtedy dowodem na ich prawdziwość. Tymczasem moralista musi dłuuugo hipnotyzowac pewnymi abstrakcyjnym założeniami, tylko wówczas ma sukces. Potrafisz wymienić z NT po 3 wskazówki Jezusa z każdej grupy ? Tzn grupy moralistycznej i mistycznej?

Pt lis 02, 2018 11:43 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
To czy ktoś jest moralistą czy mistykiem to tylko i wyłącznie nasza osobista sprawa. Nie jest to nic "zewnętrznego". Wiara jest wszystkim. To na niej zbudowane są góry.

So lis 03, 2018 8:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
lukasz8686 napisał(a):
To czy ktoś jest moralistą czy mistykiem to tylko i wyłącznie nasza osobista sprawa. Nie jest to nic "zewnętrznego". Wiara jest wszystkim. To na niej zbudowane są góry.

Wiedza i doświadczenie jest wszystkim. Możesz wierzyć w miłość ale dopiero jak jej doświadczysz na własnej skórze to przybędzie Ci mądrości. Wiara to rodzaj abstrakcji , na nią powołują się moralisci tego świata. Nic jednak z tego nie wynika oprócz podróży w świat wyobraźni

So lis 03, 2018 9:44 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Możesz wierzyć w miłość ale dopiero jak jej doświadczysz na własnej skórze to przybędzie Ci mądrości.

Każde doświadczenie mówi o tym, czego się doświadczyło. Mowa, że dzięki doświadczeniu przybędzie mądrości, jest przykładem wiary.

Cytuj:
Wiara to rodzaj abstrakcji , na nią powołują się moralisci tego świata. Nic jednak z tego nie wynika oprócz podróży w świat wyobraźni

Wiara to m. in. przyjmowanie, że doświadczenie, doświadczenia mówią o tym, czego się nie doświadczyło.

N lis 04, 2018 3:32 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sam po sobie widzisz czy Ci przybyło mądrości czy nie. Nie musisz wierzyć w coś co jest ewidentne. Gdy doswiadczasz drzewa to nie wierzysz w to doświadczenie bo masz wzrok, umysł i świadomość. Ty to wiesz. Dopiero gdy zaczynasz myśleć że poprzez drzewo doświadczyłeś np trolla leśnego to musisz użyć wyobraźni i wiary. Bo wkraczasz w jakąś abstrakcję.

N lis 04, 2018 11:47 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona