Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 25, 2019 6:19 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna strona
 Puste piekło 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Puste piekło
Sajmon napisał(a):
"I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" (Mt 25,46)

Ten fragment rzeczywiście trudno rozumieć inaczej.. męka wieczna mogłaby ewentualnie oznaczać nazwę wiecznego procesu potępienia który jednak można jakoś przerwać.. No ale rozumiem, że dla większości będzie to naciągana teoria. Ogólnie moją intencją mimo wszystko jest się zgodzić z Wami - i waszymi argumentami i tłumaczeniami. Dziękuję za odpowiedzi.
Można poprosić o wyjaśnienie kim jest ten autor tekstu jaki został mi zacytowany? Skąd człowiek może wiedzieć takie rzeczy?

Śr lis 14, 2018 10:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Można poprosić o wyjaśnienie kim jest ten autor tekstu jaki został mi zacytowany? Skąd człowiek może wiedzieć takie rzeczy?

Mamy go na forum. To Barney

Śr lis 14, 2018 11:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Sajmon napisał(a):
Pozwolę sobie tutaj zacytować fragment książki Marka Piotrowskiego na temat piekła, który w fenomenalny sposób wyjaśnia interesującą nas kwestię wyboru.

Moim zdaniem nie tylko nie jest to fenomenalny sposób, ale błędny w swojej istocie.
Biblia wskazuje jasno, że ludzie dokonują wyboru nie w chwili śmierci (bo mogą zwyczajnie nie mieć na to czasu), ale w momencie kiedy uwierzą bądź odrzucą ewangelię.
Oczywiście zdarzają się przypadki nawróceń w ostatniej chwili, ale to wyjątki.
Bóg chce, aby ludzie otrzymywali od Niego dar zbawienia po to, aby zmieniali swoje życie upodabniając się do Jezusa, ale nie ma się to dziać na łożu śmierci.

Jezus jest zbawicielem dla wszystkich ludzi, ale to oni de facto wydają na siebie wyrok odrzucając Go [Jana 3.17-18]:17. Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony.18. Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.
Na tym polega wybór w kontekście wieczności.

Gdy każdy przekroczy granicę śmierci to zobaczy rzeczywistość tej wieczności. W konsekwencji będzie człowiekowi towarzyszyć niewypowiedziana radość lub płacz i zgrzytanie zębów.

Warto też pamiętać, że piekło nie jest ostatecznym miejscem przebywania niezbawionych. Zostanie opróżnione ze względu na sąd [Obj.20.13]: I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.

Następnie niezbawieni, śmierć i samo piekło trafią w ostateczne/wieczne miejsce [Obj.20.14-15]:14. I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć.15. I jeżeli ktoś nie był zapisany w księdze żywota, został wrzucony do jeziora ognistego.

Tak więc piekło to stan przejściowy do drugiej śmierci - wieczności dla niezbawionych, szatana, antychrysta i pozostałych istot z duchowego świata ciemności.

Śr lis 14, 2018 11:28 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dżin napisał(a):
Skąd człowiek może wiedzieć takie rzeczy?
:-D
Wystarczy, że oprócz Biblii czyta KKK, w szczególności KKK 1033-1037.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Śr lis 14, 2018 11:56 pm
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Warto też pamiętać, że piekło nie jest ostatecznym miejscem przebywania niezbawionych. Zostanie opróżnione ze względu na sąd [Obj.20.13]: I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.

Piekło jest ostatecznym miejscem przebywania niezbawionych.W wersecie który zacytowałeś, występuje greckie słowo hades czyli otchłań, a nie gehenna -piekło.

Dlatego też współczesne przekłady tłumaczą ten werset tak:

Ap 20,13

"I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów." (BT)

"Morze wydało umarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały umarłych, co w nich byli, i osądzono każdego według jego czynów." (BP)

"Również morze wyrzuciło zmarłych, którzy w nim byli. Wydały także umarłych, którzy w nich byli, śmierć i otchłań i każdy został osądzony według własnych czynów." (BWP)

"Więc morze wydało w nim umarłych, także śmierć i Kraina Umarłych przekazały umarłych, którzy są w nich, oraz zostali osądzeni, każdy według swoich uczynków." (ŚLĄSKIE.TOW.BIB.)

"A umarłych wydało morze - tych, którzy w nim byli - a także śmierć oraz świat zmarłych. I wszyscy zostali osądzeni - każdy według swych czynów." (EIB.BIBLIA.)

Gehenna oznacza w Nowym Testamencie miejsce wiecznego potępienia czyli piekło, podczas gdy hades oznacza miejsce wszystkich zmarłych.

Gregor napisał(a):
Tak więc piekło to stan przejściowy do drugiej śmierci - wieczności dla niezbawionych, szatana, antychrysta i pozostałych istot z duchowego świata ciemności.

Piekło jest stanem wiecznym a nie przejściowym.Wyciągnąłeś błędy wniosek, ponieważ zatrzymałeś się na tłumaczeniu, nie uwzględniając języka oryginału w którym to w Ap 20,13 występuje greckie słowo hades, czyli otchłań, a nie gehenna- piekło.

Cz lis 15, 2018 4:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak już jest mowa o najtragiczniejszym wymiarze ludzkiego istnienia. To należy dodać że, piekło jako szczyt ludzkiej niemożności. Oraz otchłań jako nieustający czas tej niemożności. I ludzie tego dostępujący nie mają sensu swego istnienia. Więc sąd dla nich, jest uwolnieniem się od tego bezsensu. Ponieważ definitywnie zostanie to wszstko zniszczone. Tych stanów i możliwości, czyli także miejsc już nie będzie. Tu morze siarki - to teaz w świetle odkryć Astronomii to, rozszeżające się w swej agonii nasze słońce. Które w całości pochłonie ziemię i tych co się na niej będą znajdować. Sąd w tym kontekście to zwycięstwo tych co przetrwali. Bo będą się mogli cieszyć że istnieją. Dla pozostałych będzie to nicość. A nicość nie ma głosu. Więc nic nie znaczy. Wynikiem sądu jest przetrwanie tych co przetrwali, oraz koniec tych co zostali potępieni. Sąd więc jest dla wszystkich zbawczy, jedni bo przetrwali, a inni bo zakończyła się ich gechenna. I tym optymistycznym akcentem, można by podsumować temat pustego piekła. Po sądzie to nawet piekła nie będzie.

Cz lis 15, 2018 10:14 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Jak już jest mowa o najtragiczniejszym wymiarze ludzkiego istnienia. To należy dodać że, piekło jako szczyt ludzkiej niemożności. Oraz otchłań jako nieustający czas tej niemożności. I ludzie tego dostępujący nie mają sensu swego istnienia. Więc sąd dla nich, jest uwolnieniem się od tego bezsensu. Ponieważ definitywnie zostanie to wszstko zniszczone. Tych stanów i możliwości, czyli także miejsc już nie będzie. Tu morze siarki - to teaz w świetle odkryć Astronomii to, rozszeżające się w swej agonii nasze słońce. Które w całości pochłonie ziemię i tych co się na niej będą znajdować. Sąd w tym kontekście to zwycięstwo tych co przetrwali. Bo będą się mogli cieszyć że istnieją. Dla pozostałych będzie to nicość. A nicość nie ma głosu. Więc nic nie znaczy. Wynikiem sądu jest przetrwanie tych co przetrwali, oraz koniec tych co zostali potępieni. Sąd więc jest dla wszystkich zbawczy, jedni bo przetrwali, a inni bo zakończyła się ich gechenna. I tym optymistycznym akcentem, można by podsumować temat pustego piekła. Po sądzie to nawet piekła nie będzie.
Sorki witoldm, ale można wiedzieć na jakiej podstawie uważasz, że po Sądzie Ostatecznym istoty w całej pełni wolne i świadome swojego wyboru stanu „bezbożności” zostaną pozbawione tego stanu, który dobrowolnie i w pełni świadomie wybrały...?

Cz lis 15, 2018 1:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sajmon napisał(a):
Piekło jest ostatecznym miejscem przebywania niezbawionych.W wersecie który zacytowałeś, występuje greckie słowo hades czyli otchłań, a nie gehenna -piekło.

A czym jest więc jezioro ognia, które występuje zarówno w BT i BW?
14. I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć.(BW)
14 A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia.(BT)

Cz lis 15, 2018 2:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim
To twój wniosek po moim wpisie, więc go sam uzasadnij.
Ja napisałem tylo to, jak wyglądać może dalsze istnienie świata z udziałem ludzi. Co do zniszczenia zła z udziałem źle czyniących, to chyba oczywisty kierunek. Ty tu nawiązujesz do świadomości tych, co odrzucili ten porządek. Wiesz dobrze że w stanach uporządkpwanych. To jaką ma świadomość ktoś kto z porządkiem się nie zgadza, ma tylko znaczenie dla takiej osoby. Nie jest to przedmiotem szczegółowego przekazu. Krótko mówiąc jest to dla niego piekło. Nie zanegowałem przecież tego.

Cz lis 15, 2018 2:31 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
sahcim
To twój wniosek po moim wpisie, więc go sam uzasadnij.
Ja napisałem tylo to, jak wyglądać może dalsze istnienie świata z udziałem ludzi.
Ty podsumowałeś swój wpis(do którego się odniosłem) słowami: „Po sądzie to nawet piekła nie będzie.” więc to nie mój wniosek...
Cytuj:
Co do zniszczenia zła z udziałem źle czyniących, to chyba oczywisty kierunek. Ty tu nawiązujesz do świadomości tych, co odrzucili ten porządek. Wiesz dobrze że w stanach uporządkpwanych. To jaką ma świadomość ktoś kto z porządkiem się nie zgadza, ma tylko znaczenie dla takiej osoby. Nie jest to przedmiotem szczegółowego przekazu. Krótko mówiąc jest to dla niego piekło. Nie zanegowałem przecież tego.
Skoro nie zanegowałeś istnienia stanu potępienia(Piekła), to nie rozumiem w jakim sensie napisałeś to, co wyżej zacytowałem jako twój wniosek...?

Cz lis 15, 2018 3:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim
Już wyjaśniam.
Chodzi o to co będzie ostatecznie. Po sądzie coś przecież będzie. Ma być wieczne niebo z Bogiem. Więc te sprawy piekła już dla tych będących z Bogiem, nie będą miały znaczenia. Komu bowiem będąc z Bogiem w niebie, będzie jeszcze potrzebne istnienie piekła? Pierwsze ( czyli obecne sprawy ) mają przeminąć. Taki ma sens moja wypowiedź. Jestem za wiecznym dobrem. Jestem w tym konsekwentny. Nie potrzebny będzie w niebie straszak piekielny. Teraz owszem tak, zwłaszcza na niekture osoby gdy się pogubiły.

Cz lis 15, 2018 4:15 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Chodzi o to co będzie ostatecznie. Po sądzie coś przecież będzie. Ma być wieczne niebo z Bogiem. Więc te sprawy piekła już dla tych będących z Bogiem, nie będą miały znaczenia. Komu bowiem będąc z Bogiem w niebie, będzie jeszcze potrzebne istnienie piekła?

Po sądzie będzie niebo i piekło.Zbawieni pójdą do życia wiecznego, natomiast potępieni na wieczne męki.

"I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" (Mt 25,46)

A kto twierdzi, że istnienie piekła będzie potrzebne zbawionym ? Piekło jest karą dla potępionych.

Cz lis 15, 2018 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli -Sajmon po wrzuceniu piekła w morze ognia jak i otchłani. Cytat parę postów wyżej. Piekło przetrwa i ludzie w nim mający wiecznie cierpieć? Coś tu nie tak, z twoją logiką wypowiedzi. Albo zło w każdej postaci zniknie, więc i piekło. Albo dobro polega na znalezieniu kozła ofiarnego który to dobro ma robić, nie sobie lecz tym co sobie tak życzą. To jednak specyficzne pojęcie sprawiedliwości. To bardzo przyziemne. Jak kto się dorwie do władzy, to jego prawda i jego sprawiedliwość. Tego mamy teraz po uszy. Dziękuję za taką wieczność kosztem innych. Miałbym się cieszyć wiecznością, wiedząc że ktoś za wcześniejsze przewinienia na mnie pracuje i to całą wieczność? Gdy te winy w różnych okolicznościach on zaciągnął przez kilkadziesiąt lat życia.
To bardzo ludzkie podejście. Zarazem przewrotne i diabelskie. Mało to teraz podobnych przykładów? Złapać kogoś na czynieniu zła, a potem milczeć o tym pod warunkiem że ta osoba będzie dla oszusta pracować. To się nazywa niby sprawiedliwa kara. Właśnie tacy ludzie panują nad tym światem. W tym masz rację tak jest, wielu uposażyło tak swe rodziny, dzieci. Zapewniło im dalszy byt. No ale do dzieci nie można mieć pretensji za przewinienia rodziców. Tak to wygląda to nie bajki. Ten schemat jest aż nadto widoczny. To nie przyszłe niebo, to obecne niebo. Jak bym miał wyjaśniać ziemskie uwarunkowania jakiemuś kosmicie. To właśnie w ten sposób bym wprowadził go w ziemskie zależności.
To jednak nie ma nic wspólnego z Bogiem, który nie potrzebuje szukać sprawiedliwości. W odpłacaniu komuś za jego przewinienia poprzez całowieczną charuwę na niego. To nadal są ludzkie przebiegłe kombinacje.

Pt lis 16, 2018 9:26 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Witold,

jak możesz być szczęśliwy w niebie skoro jakaś osoba, którą kochasz dostanie się do piekła lub przestanie istnieć ?

Proszę nie pisać w tym wątku. Twoje wpisy są tu spamem, czyli mają zerową wartość merytoryczną. Odwoływanie się do ludzkich emocji jest manipulacją, której celem jest wprowadzenie kogoś w poczucie winy. (merss)

Pt lis 16, 2018 11:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skoro owo jezioro ognia - λιμνην του πυρος w tekście greckim ( nie piekło, nie otchłań) nazwane jest drugą śmiercią, to co to oznacza w kontekście wieczności dla tych którzy się tam znajdą?

Czym jest druga śmierć?

Pt lis 16, 2018 11:26 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna strona