Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 14, 2021 11:00 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 825 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 55  Następna strona
 Wiosna czy zmierzch Kościoła? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Ten ksiądz zachowal się skandalicznie odmawiając podania Komunii klęczącej kobiecie. Dasz takiemu człowiekowi instrukcję obsługi, bedzie jej przestrzegał i nie pomyśli nawet ociupinkę. Sa tacy ludzie wśród wszystkich zawodów. Na leżąco podaje się Komunię chorym, którzy już się nawet podnieść nie potrafią. Jeśli trafią na noszach do świątyni, to kapłan do nich podejdzie. Komunia jest dla człowieka, jest pokarmem duchowym, wymaga więc przygotowania a nie rutyny. Widziałam też księdza, który siedząc rozdawał Komunię: nie chodził sprawnie po wylewie. Niektórzy ludzie odchodząc od ołtarza mają inny wyraz twarzy a rękę trzymają na sercu.

Ekumeniczna msza z komunią dla wszystkich to obraz wspólnej religii, uniwersalistycznej. Ogranicza się do sytemu etycznego. Sołowiow o niej pisał dawno temu w swej 'Krótka opowieść o Antychryście'
Czasem jak czytam te wespecjanowe porównania, widzę całą teologię i etykę na tym samym poziomie ważności.

Śr kwi 24, 2019 7:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Jaaaasne, w obrządku NOM "wszystko jest dla ludzi" - można przyjmować na stojąco, leżąco, w przykucu, stojąc na rękach i na uszach. Jest pluralizm postaw komunikowania, tak jak jest pluralizm religii chciany przez Boga - jak ostatnio Franciszek uroczyście ogłosił. Owszem, jeden ksiądz odmawiający Komunii klękającym (jeśli to wogóle była Komunia, bo jeśli ksiądz jest niewierzący, to nie może mieć intencji przeistoczenia w trakcie Kanonu, jeśli w to nie wierzy) - nie znaczy, że reszta tak robi, ale jaka sytuacja, teologia i atmosfera w tamtejszym Kościle doprowadziła do tego, że on uznał że ma prawo i będzie to wymuszał na wiernych.

Boże, dziękuję ci, że wyrwałeś mnie od tych cyrków na NOM.

Oczywiście wiesz kto jest ojcem każdego rozłamu?
Nie cieszył bym się tak na twoim miejscu.
To twoje dziękuje brzmi jak modlitwa faryzeusza. Boże dziękuje ci ze nie jestem jak inni... a nawet jak ten celnik.

A to kto rozłamuje, ten kto chce klękać przy Komunii, jak przez stulecia czyniono?

Ten kto wypowiada posłuszeństwo papieżowi.

Śr kwi 24, 2019 9:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Aaaaa, no tak, zapomniałem, w posoborowym Kościele człowiek zbawia się będąc posłusznym tylko obecnemu papieżowi, nawet jeśli stoi on w opozycji do nauczania 100 poprzednich papieży, dokumentów, Magisterium i całej Tradycji, której już nie trzeba być posłusznym.

W Kościele posoborowym, z każdym nowym papieżem widać rodzi się nowy Kościół i wg posoborowców bycie posłusznym najnowszemu nauczaniu (jakie by ono nie było) - jest warunkiem zbawienia. Marcin Luter powiedział, że w protestantyźmie każdy jest swoim papieżem - i wszystko jest w porządku, nawet gdy wzajemnie sobie zaprzeczają.
Dziś Kościół przechodzi protestantyzację nie na najniższym, indywidualnym szczeblu jak w protestantyźmie, tylko na najwyższym, gdzie "każdy papież jest swoim papieżem" a nie (jak było do niedawna) - papieżem Kościoła, który nie może sobie sam zaprzeczać.

Otóż ja z Kościoła Katolickiego się nigdy nie wypisałem, a to, że jakiś papież mógł się z Niego wypisać, nie obliguje mnie by za nim lecieć do piekła.

Śr kwi 24, 2019 10:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Do piekła polecisz jak przykleisz się do taniej łaski i ograniczysz do mszy w starym rycie. Nie da się przez wiarę bez uczynków, więc jak to mawiał św. Jan od Krzyża - pod koniec dni będzie sąd z miłości. Po drodze można jednak redefiniować nie tylko samą miłość, ale wyłączyć rozum wybierając sobie bliźniego wedle osobistego upodobania.

To chrześcijaństwo jak to kiedyś autorytatywnie przyznał jeden z naszych forumowiczów (niewierzący) jest dla elit. Jemu chodziło o intelektualne. Mial rację w tym, że ono prowadzi zawsze pod górkę.

Śr kwi 24, 2019 11:31 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Aaaaa, no tak, zapomniałem, w posoborowym Kościele człowiek zbawia się będąc posłusznym tylko obecnemu papieżowi, nawet jeśli stoi on w opozycji do nauczania 100 poprzednich papieży, dokumentów, Magisterium i całej Tradycji, której już nie trzeba być posłusznym.
Nie masz kwalifikacji ani uprawnień żeby to ocenić
Wespecjan napisał(a):
W Kościele posoborowym, z każdym nowym papieżem widać rodzi się nowy Kościół i wg posoborowców bycie posłusznym najnowszemu nauczaniu (jakie by ono nie było) - jest warunkiem zbawienia. Marcin Luter powiedział, że w protestantyźmie każdy jest swoim papieżem - i wszystko jest w porządku, nawet gdy wzajemnie sobie zaprzeczają.
Dziś Kościół przechodzi protestantyzację nie na najniższym, indywidualnym szczeblu jak w protestantyźmie, tylko na najwyższym, gdzie "każdy papież jest swoim papieżem" a nie (jak było do niedawna) - papieżem Kościoła, który nie może sobie sam zaprzeczać.
To oczywiście istnieje tylko w twojej głowie
Wespecjan napisał(a):
Otóż ja z Kościoła Katolickiego się nigdy nie wypisałem, a to, że jakiś papież mógł się z Niego wypisać, nie obliguje mnie by za nim lecieć do piekła.
Według Ojców Kościoła właśnie pokazałeś pychę.

Śr kwi 24, 2019 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Przyznam szczerze, że mnie ten filmik też zszokował... Nie wiem jakim prawem (?) ten kapłan zachowuje się w tak lekceważący sposób. Do czego to dochodzi... Wielokrotnie słyszałem (kardynał Sarah), że jedynie godną postawą do przyjmowania Boga do serca jest pozycja klęcząca...

Korzystając z jednej z nielicznych okazji w których na forum się pojawiam, napiszę co mnie "szokuje".

Przede wszystkim szokuje mnie to, że niezależnie od stopnia naszej pobożności lub też jej braku, nieustannie jesteśmy karmieni kłamstwem. Codziennie natrafiam na filmiki i sceny wycięte z kontekstu, różnych zwaśnionych stron. Śpiewających he, he, nauczycieli, "głupich" wypowiedzi polityków w radio, albo artykułów prasowych w których znajdują się półprawdy. Artykułu, którego celem jest wyłącznie wywołanie złych emocji u odbiorców - typowych szczujni. Stało się to dla nas tak naturalnym środowiskiem i sposobem komunikacji społecznej, że ktoś z nieostrym okiem uzna, że się czepiam i wymyślam. Ale nie. My tym żyjemy na codzień i oddychamy. W końcu sami wstawiamy filmy - półprawdy i komentujemy w złej emocji. Brakująca połowa prawdy, to słowa wyjaśnienia tych kapłanów. Tego tutaj nie ma.

Pierwsze wrażenie po filmiku było takie jak wszystkich. Wielokrotnie klękałem do komunii wbrew wszystkim i żaden ksiądz w Polsce nigdy nie zrobił mi wyrzutu, więc i ja również byłem w szoku. Tylko że życie i obserwacja otoczenia i tego z jaką napastliwą siłą kłamstwo wdziera się do naszego życia na każdym kroku, nauczyło mnie ostrożności i NIE ULEGANIU EMOCJOM. Trzeba czasem się zatrzymać i pomyśleć sercem. Moje mi najpierw przypomniało o pokorze. Nie przywykło do sądzenia kapłanów i ich decyzji. Myślałem co by powiedzieli "Święci" po obejrzeniu tego filmu? Można się ze mną nie zgodzić, ale uważam że nic by nie powiedzieli. Nie skomentowali by go w żaden sposób, nie chcąc niesprawiedliwie, czy też w ogóle nie chcąc - osądzać postępowania kapłanów. Więc drugim "szokiem" jaki się u mnie pojawił, to jest właśnie to powszechne i już niemal naturalne wyrażanie krytycznych uwag pod ich adresem w przestrzeni publicznej. Zawsze i wszędzie, przy każdej okazji.

Wypadało by jednak choć słowo o samym filmie wspomnieć. Trudno jest usprawiedliwiać księdza i myślę, że się ostatecznie jednak nie da.Jakaś emocja i w nim się pojawiła. Można co najwyżej spróbować go zrozumieć. Z nadgorliwymi katolikami czasem jest tak, że dla "wyższego dobra", którym we własnym mniemaniu się kierują - postępują nieumiejętnie ulegając np. emocjom. Potrafią niszczyć wspólnotę i wprowadzają do niej dużo zamieszania. Być może właśnie widzieliśmy napięcie na linii proboszcz - wierni, które można porównać do tykającej bomby. Jeśli wcześniej dochodziło do napięć w parafii z tego tytułu i towarzyszyły temu wrogie gesty i myśli, obgadywanie, może podstęp itp. to żadne klękanie nie pomoże. Tego jednak nie wiemy.

Zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że na końcu odwróciłem wektory. Intencje Wespecjana są oczywiste. Widać złych księży modernistów, którzy swoim postepowaniem krzywdzą pobożnych i bogu winnych wiernych - tradycjonalistów. Ja szukam zrozumienia dla księży, doszukując się prawdopodobnej przyczyny konfliktu wywołanego przez parafian. Obie koncepcje są nie pewne, błędne, a że są przeciwstawne to doprowadzą do konfliktu i wrogości. Dlatego najlepiej komentować take newsy, jak wspomniani Święci.

Cz kwi 25, 2019 12:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Do piekła polecisz jak przykleisz się do taniej łaski i ograniczysz do mszy w starym rycie. Nie da się przez wiarę bez uczynków, więc jak to mawiał św. Jan od Krzyża - pod koniec dni będzie sąd z miłości. Po drodze można jednak redefiniować nie tylko samą miłość, ale wyłączyć rozum wybierając sobie bliźniego wedle osobistego upodobania.

To chrześcijaństwo jak to kiedyś autorytatywnie przyznał jeden z naszych forumowiczów (niewierzący) jest dla elit. Jemu chodziło o intelektualne. Mial rację w tym, że ono prowadzi zawsze pod górkę.

Po pierwsze z jakiej to racji sugerujesz, że tradycyjni katolicy w swoim katolicyźmie poprzestają na liturgii trydenckiej a nie na byciu katolikiem na codzień w jak najszerszym wymiarze osobistym? Po drugie, by być katolikiem w pełni to trzeba mieć do tego łaskę, bo wielu rzeczy w katolicyźmie bez łaski nadprzyrodzonej (bazując tylko na łasce przyrodzonej) - nie da się zrobić, są po ludzku niewykonalne. Bez prawidłowego sprawowania Ofiary Mszy Świętej z szacunkiem dla Sanctissimum - nie da się pozyskać tych łask, bo ich tam nie ma, jeśli np ksiądz niewierzący lub homo, albo trudno w nie uwierzyć patrząc na te cyrki, które się dzieją w architekturze, liturgii i są wykładane na kazaniach w kościołach i parafiach posoborowych.

Cz kwi 25, 2019 12:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Odmowa Komunii na NOM, dla klękających wiernych, nawet mnie zszokowała.
https://www.youtube.com/watch?v=9kpRQ-Q_Sqw

Wespecjan,
Wydaje mi się, że istnieje pewna szansa, że ksiądz, który udzielał Komunii Świętej tym osobom, jest też ich spowiednikiem. Chyba można przypuścić, że jeśli nie udzieliłby im z pewnych powodów rozgrzeszenia (np. ludzie spowiadali się tuż przede Mszą u tego księdza), to też mógłby nie chcieć udzielić im Komunii. A może Ci ludzie głoszą publicznie jakąś naukę niezgodną z nauczaniem Kościoła. W USA jest trochę takich polityków katolików, którzy popierają aborcję i czasami odmawiano im Komunii Świętej. Filmik, to tylko filmik z dalekiego kraju. Nie wiadomo, w jakim celu go nakręcono i jaka jest kondycja tych ludzi. Ksiądz też nie ma prawa mówić, co usłyszał na spowiedzi, więc takie obrazy, jak przedstawiłeś, zawsze będzie można interpretować przeciwko kapłanowi.

Cz kwi 25, 2019 1:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Odmowa Komunii na NOM, dla klękających wiernych, nawet mnie zszokowała.
https://www.youtube.com/watch?v=9kpRQ-Q_Sqw

Wespecjan,
Wydaje mi się, że istnieje pewna szansa, że ksiądz, który udzielał Komunii Świętej tym osobom, jest też ich spowiednikiem. Chyba można przypuścić, że jeśli nie udzieliłby im z pewnych powodów rozgrzeszenia (np. ludzie spowiadali się tuż przede Mszą u tego księdza), to też mógłby nie chcieć udzielić im Komunii. A może Ci ludzie głoszą publicznie jakąś naukę niezgodną z nauczaniem Kościoła. W USA jest trochę takich polityków katolików, którzy popierają aborcję i czasami odmawiano im Komunii Świętej. Filmik, to tylko filmik z dalekiego kraju. Nie wiadomo, w jakim celu go nakręcono i jaka jest kondycja tych ludzi. Ksiądz też nie ma prawa mówić, co usłyszał na spowiedzi, więc takie obrazy, jak przedstawiłeś, zawsze będzie można interpretować przeciwko kapłanowi.

Bardzo pokrętna próba wytłmaczenia zachowania tego księdza.
Bardzo dziwne by ci, do których ten ksiądz rzekomo miał jakieś "ale" akurat wszyscy klękali. Poza tym kiedy ta pierwsza kobieta wstała, to jej udzielił Komunii, a tej kobiecie, która wstała, ale odeszła bez Komunii też próbował "łaskawie" podać Komunikant. Czyli nie chodzilo o ich grzechy, tylko nie podobało mu się, że klękali.

Cz kwi 25, 2019 2:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wobec ostatnich procesów, encyklik i decyzji papieskich musiałem z ciężkim sercem zrewidować swoje rozumienie słów Chrystusa: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą.

Wcześniej rozumiałem to jako niemożność zmiany nauczania Kościoła w fundamentalnych kwestiach dogmatyczno-moralnych.
Dziś po tym jak stało się jasne, że taka zmiana faktycznie się dokonuje (Komunia dla cudzołożników, niemoralność kary śmierci, zakaz ewangelizacyjny w kierunku żydów, protestantów i muzułmanów, pluralizm religijny zamysłem Boga, itp), musiałem skapitulować wobec faktów i uznać, że te słowa Pana Jezusa należy rozumieć w taki sposób, że zawsze gdzieś w Kościele nawet katakumbowo będzie jakaś grupka-sól, która nie zwietrzała, nie ulegała bramom piekielnym, co sugerują inne słowa Pana Jezusa dotyczące paruzji: Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?

Słyszałem też jeszcze 3 rozwiązanie, mianowicie, że bramy piekielne go nie przemogą znaczy to, że Kościół ma w swojej naturze wbudowaną autokorektę, czyli może popaść w błędy, ale później się z nich wycofa. Osobiście jednak trochę mnie to nie przekonuje, bo skoro zostało napisane, że go nie przemogą, to nie mogą przemóc, a nie "przemóc i wrócić do stanu poprzedniego"

Cz kwi 25, 2019 3:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Znajdź tutaj tę kobietę, która nie otrzymała Komunii Świętej
https://youtu.be/D3vFfejxVaQ?t=6107
Wtedy, kiedy ona Komunii nie otrzymuje, jest śpiewana inna pieśń. Co to za kompilacja różnych fragmentów w filmie, który pokazujesz?

Na relacji, którą ja pokazuję, wszyscy dostają Komunię Świętą, niektórzy przyklękają i dostają, jak wstaną, inni na rękę. Nie ogądałam całego filmu, ale Ty pewnie mógłbyś to zrobić dla dobra sprawy.

Cz kwi 25, 2019 4:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Znajdź tutaj tę kobietę, która nie otrzymała Komunii Świętej
https://youtu.be/D3vFfejxVaQ?t=6107

https://youtu.be/D3vFfejxVaQ?t=6409
p.s. wszystkie postacie z krótkiego filmiku są na tym dłuższym materiale.

Cz kwi 25, 2019 5:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A po co taka kompilacja, skoro nie oddaje prawdy? Ta kobieta sama wybrała, że nie przyjmuje Komunii Świętej.

Cz kwi 25, 2019 5:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A po co taka kompilacja, skoro nie oddaje prawdy? Ta kobieta sama wybrała, że nie przyjmuje Komunii Świętej.

Jak to nie oddaje prawdy? Pokazuje, że biskup odmawiał Komunii osobom klękającym. "Kobieta sama wybrała, że nie przyjmuje"? Raczej ujeła się honorem. Też bym tak zrobił. Miała na głowie charakterystyczną woalkę, którą często zakładają kobiety na liturgii trydenckiej a tam Komunię przyjmuje się wyłącznie na kolanach i do ust.

Cz kwi 25, 2019 6:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie oddaje prawdy, bo np. miesza kolejnosc wydarzen i skraca czas. Nie pokazuje, ze mezczyzna rowniez przyjal Komunie. Ta kobieta, o ktorej mowa, rownie dobrze mogla wlasnie zgrzeszyc mysla, albo pycha, i dlatego sama odeszla, bo uznala, ze nie jest godna. Nic nie wiemy bez wgladu w jej sumienie. U nas na Mszach tez pojawiaja sie kobiety w mantylkach i przyjmuja Komunie Swieta, tak jak inni, ktorzy sa w kosciele. Jesli "ujela sie honorem," to niezbyt dobrze o niej swiadczy. W takiej sytuacji wyzej sobie ceni czubek swego nosa, niz Jezusa w Eucharystii i przyjecie go serca.

Cz kwi 25, 2019 6:55 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 825 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 55  Następna strona