Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 08, 2019 11:18 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 825 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 55  Następna strona
 Wiosna czy zmierzch Kościoła? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Dociekliwy napisał(a):
Istnieją opinie mówiące o tym, że cudzołóstwo nie obejmuje pozamałżeńskiego współżycia. Cudzołóstwo dotyczy zdrady. Innymi słowy mąż z żoną może, partner z partnerką może, ale mąż i żona nie mogą współżyć z innymi mężami i żonami czy partnerami.

Opinie jak opinie, nie muszą być wiążące. Ja się spotkałem z twierdzeniami na konserwatywnej stronie gdzie pisało, że wszystkie grzechy związane z seksem podpadają pod cudzołóstwo. Zdziwiony zapytałem po prostu bardzo tradycjonalistycznego kapłana "z tych o nieuregulowanym statusie". Nawet on trochę inaczej, łagodniej przedstawił sprawę. Ale czy to nie dzielenie włosa na czworo, szukanie jakiś furtek, furteczek, próba uspokajania sumienia? Seks poza małżeński jest grzechem ciężkim, seks przedmałżeński też jest poza małżeński. Z KKK nie wymażesz czegoś gumeczką, a powszechność ("wszyscy to robią"), przyzwolenie społeczne ("Jak się kochają to nie jest to złe") nie ma tu nic do rzeczy. Czy tu nie ma pokusy "jak czegoś nie można wyprowadzić bezpośrednio z Dekalogu tylko jest "gdzieś" w KKK to jeszcze nie tak źle". A okaże się że można. A co jak seks przed małżeński wyprowadzić z pierwszego przykazania!

Jeszcze taka uwaga, według mnie i nie tylko pisma typu Miłujcie się i niektóre rozegzaltowane świadectwa robią niedźwiedzią przysługę przeciwnikom nauczania katolickiego... .

So sty 19, 2019 2:30 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Beobachter napisał(a):
Z KKK nie wymażesz czegoś gumeczką

Katechizm Kościoła Katolickiego nie jest natchniony przez Boga i powstał dopiero w 1992 roku. Przyjmuję Go jako wyjaśnienie Biblii i Jej interpretację przez katolickich duchownych.

Mnie wystarcza Szóste Przykazanie "Nie cudzołóż." Problem pojawia się wraz z pytaniem "Czym jest cudzołóstwo?" I tutaj zaczynają się interpretacje.
Zabicie to zabicie, kradzież to kradzież. Z cudzołóstwem sprawa nie jest taka prosta. O ile mordowanie i złodziejstwo mieszczą się w kanonie niechlubnych uczynków ludzkich w sumieniu chyba wszystkich ludzi na świecie, o tyle z cudzołóstwem już tak nie jest z powodu różnicy zdań czym ono w ogóle jest.

So sty 19, 2019 5:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Beobachter napisał(a):
Z KKK nie wymażesz czegoś gumeczką

Katechizm Kościoła Katolickiego nie jest natchniony przez Boga i powstał dopiero w 1992 roku. Przyjmuję Go jako wyjaśnienie Biblii i Jej interpretację przez katolickich duchownych.

Katechizm, co chyba ignorujesz, jest oficjalnym dokumentem zawierającym nauczanie Kościoła katolickiego (vide p. 11 KKK). To, co jest w nim zawarte, jest obowiązującym katolika nauczaniem.

Cytuj:
Z cudzołóstwem sprawa nie jest taka prosta.

Przeciwnie. Sprawa jest równie prosta: Wykroczeniem przeciwko VI przykazaniu jest każde współżycie, które nie ma miejsca pomiędzy małżonkami.

So sty 19, 2019 5:36 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kradzież i mordowanie są zabronione również prawem państwowym (cywilnym) chyba na całym świecie. Z cudzołóstwem tak nie jest. Ludzie przyjęliby to z chęcią jako czyn zabroniony, gdyby współżycie osób, które nie wzięły ślubu nie było traktowane jak cudzołóstwo. Nikt nie chce być zdradzany.

So sty 19, 2019 5:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nadal nic się nie zmieniło w fakcie, że VI przykazanie, wbrew Twoim tezom, jest jednak proste do interpretacji.

So sty 19, 2019 5:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Naucz się w końcu czytać ze zrozumieniem. Cały czas piszę o tym co sądzą przeciwnicy Kościoła i ludzie, którzy od Niego odeszli. Nie są to moje tezy. Dla mnie cudzołóstwo jest tym samym czym jest dla Ciebie. Rozmawiam z różnymi ludźmi o różnych bardzo skrajnych poglądach. Mówię tylko to co od nich słyszę.

So sty 19, 2019 5:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
watchmann,
wybacz, nie rozumiem języka którym do mnie mówisz. Dla mnie wygląda on, nie obraź się, jak mesjanistyczny bełkot.

Myślę, że rozumiesz co jest napisane w KKK, tylko w to nie wierzysz. Dziwię się Tobie, bo to nie jest jakaś abstrakcja, tylko te rzeczy się dzieją.
To jest podobnie jak z Protokołami Mędrców Syjonu. Wielu dyskredytuje je jako bełkot, wymysł carskiej Ochrany, tylko ignorują jedno. Opisane tam rzeczy się spełniają na naszych oczach..
Cytuj:
Nie akceptuję założenia, że nic nie zależy od nas, wszystko zostało zapisane i przesądzone. Bardziej przemawia do mnie powiedzenie, jeśli chcesz boskiej pomocy daj szansę Panu Bogu by ci pomógł, czyli, wykup symboliczny los na loterię.
Czy Wy, polscy Katolicy "wykupiliście ten los" w boskiej kolekturze?

To, że pewne rzeczy będą miały miejsce, gdyż tak zostało to Objawione, nie znaczy, że nic od ciebie nie zależy. To jest fałszywy wniosek. Twoje zbawienie jest w twoich rękach. Masz wolną wolę i możesz wybierać, albo żyć zgodnie z wolą Boga, albo wbrew Jego woli.
Cytuj:
Odnoszę wrażenie, że nie widzieliście takiej potrzeby. Przeciwnie, uznaliście, że po zwycięstwie nad komuną świat należy do Was i okazaliście reszcie butę i arogancję. Pisał o tym Adam M, ja byłem tego naocznym świadkiem w latach 90-tych. Jak wiadomo, buta kroczy przed upadkiem i dotyczy to jednakowo każdego z nas, jak i Kościoła. Zapomniał on, że istnieje by służyć, a nie by rządzić.
Według mnie to jeden z najistotniejszych powodów obecnego kryzysu Kościoła w Polsce.
Waszą nadzieją powinno budzić zrozumienie tego faktu przez obecne szefostwo Watykanu.

Kościół zboczył z właściwego kursu dużo wcześniej niż w latach 90-tych. Duch posoborowy, duch tego świata, którym jest przesiąknięte obecne szefostwo Watykanu jest Bożym dopustem, jest krzyżem który niesie Kościół Chrystusowy. Kościół przejdzie podobną drogę do tej, którą przeszedł Pan Jezus. Ludziom, którzy służą złemu duchowi tego świata, będzie się wydawało , że On umarł, że Go pojmali i zabili, ale tak im się będzie tylko wydawało.. Niepokalana zwycięży..

So sty 19, 2019 5:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Watchman? to są także twoje diagnozy/spostrzeżenia?

So sty 19, 2019 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przeciwnie. Sprawa jest równie prosta: Wykroczeniem przeciwko VI przykazaniu jest każde współżycie, które nie ma miejsca pomiędzy małżonkami.

Yarpen, staraj sie czytac ze zrozumieniem wypowiedzi innych.
Czy zwrociles uwage na "chyba wszystkich ludzi na świecie"?

So sty 19, 2019 7:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Watchman? to są także twoje diagnozy/spostrzeżenia?

Nie mam zastrzeżeń do tego co prof. Wolniewicz tutaj mówi. Tylko dlaczego on się deklaruje jako niewierzący katolik?
Co z tego, że dobrze analizuje rzeczywistość jak wiary nie ma? Być może tylko tak prowokacyjnie mówił, a w duszy mu co innego grało.. Może zdawał sobie sprawę jak licha jest ta jego wiara.. Tak licha, że praktycznie jej nie ma.. Jest już na tamtym świecie i być może w godzinie śmierci westchnął o Boże Miłosierdzie.
Skądinąd, jeśli miałbym wybierać, czy być jak prosty, wiejski, wierzący chłop, czy być doskonale analizującym rzeczywistość niewierzącym profersorem, to wolałbym być tym chłopem. Prof. Wolniewicz przypomina zmarłą ateistkę Orianę Fallaci. Ona też, nie wierząca ale broniąca katolicyzmu przed zalewem Islamu..
ps. za tydzień obchody Dnia Islamu w Kościele Katolickim.. :roll:

So sty 19, 2019 8:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wyjaśniał, że z 12 aktów wiary zawartych w Składzie Apostolskim wyznaje 6. Wychodzi mu niewierzacy rzymski katolik.

So sty 19, 2019 8:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman,

Cytuj:
Myślę, że rozumiesz co jest napisane w KKK, tylko w to nie wierzysz. Dziwię się Tobie, bo to nie jest jakaś abstrakcja, tylko te rzeczy się dzieją.
To jest podobnie jak z Protokołami Mędrców Syjonu. Wielu dyskredytuje je jako bełkot, wymysł carskiej Ochrany, tylko ignorują jedno. Opisane tam rzeczy się spełniają na naszych oczach..

Nie żartuj. Przy odrobinie fantazji można znaleźć związki pomiędzy dowolnym tekstem historycznym a bieżącymi wydarzeniami. Dotyczy to w równej mierze zapisów biblijnych, kabały, przepowiedni Nostrodamusa i sfory jemu podobnych, o Protokołach Mędrców Syjonu nawet nie warto mówić.

Jeśli wiara w te rzeczy poprawia Ci samopoczucie, nie będę tego burzył. Lecz proszę, nie opieraj naszej wspólnej przyszłości, a także przyszłości ważnej dla Ciebie instytucji - Kościoła, na tak niepewnych przesłankach.
Cytuj:
To, że pewne rzeczy będą miały miejsce, gdyż tak zostało to Objawione, nie znaczy, że nic od ciebie nie zależy. To jest fałszywy wniosek. Twoje zbawienie jest w twoich rękach. Masz wolną wolę i możesz wybierać, albo żyć zgodnie z wolą Boga, albo wbrew Jego woli.

Ba, ale którego???
Ludzie stworzyli cały Panteon Bogów mających czasem zbieżne, a często odmienne oczekiwania. Spełniając życzenia jednych ryzykuję konflikt z innymi.
Jakby nie wybrać i tak przechlapane. :wink:
Chyba, że odsyłamy cały ten Olimp do historii i robimy to co nam rozum i sumienie dyktują. :)
Cytuj:
Kościół zboczył z właściwego kursu dużo wcześniej niż w latach 90-tych. Duch posoborowy, duch tego świata, którym jest przesiąknięte obecne szefostwo Watykanu jest Bożym dopustem, jest krzyżem który niesie Kościół Chrystusowy. Kościół przejdzie podobną drogę do tej, którą przeszedł Pan Jezus. Ludziom, którzy służą złemu duchowi tego świata, będzie się wydawało , że On umarł, że Go pojmali i zabili, ale tak im się będzie tylko wydawało.. Niepokalana zwycięży..

Przerażasz mnie takim myśleniem. Gdyż mesjanizm jest irracjonalny i prowadzi do tragedii. Pół biedy jeśli dotyczy jednostek, ale gdy całe społeczności ogarnia mesjanistyczny zapał to katastrofa wisi w powietrzu.
To czego Wam trzeba, to racjonalnej oceny sytuacji. Wiara i Kościół są ludziom potrzebne ale nowe czasy wymagają nowego kształtu starych instytucji i nowych sposobów działania. Tego potrzebujecie, a nie zadurzenia głów w mesjanistycznych oparach.
Tak uważam.

So sty 19, 2019 11:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
G.HY.

Cytuj:
exeter napisał(a):
Jaki jest obecny stan Kościoła? Znajduje się w ciężkim kryzysie.
Interesuje mnie Wasza opinia, co jest tego powodem? Mam swoje przemyślenia, ale chciałbym poznać zdanie najbardziej zainteresowanych.

Wina nie leży całkowicie po stronie Kościoła. Winne znacznie więcej są środowiska, które od co najmniej 300 lat promują nienawiść i nieufność do chrześcijaństwa, utożsamiają je z ciemnotą i zacofaniem, wręcz z zagrożeniem dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Wytrwale usuwają wszystkie pozytywne osiągnięcia chrześcijaństwa ze świadomości społecznej, do tego stopnia, że nawet współcześni wierzący tych dokonań chrześcijaństwa nie znają, bo ich w szkole lub przez media nikt tego nie uczył.

Nie sugerowałem, że obecny kryzys jest wyłącznie winą samego Kościoła.
Lecz jeśli już przy tym wątku jesteśmy, uważam, że o ile w Kościele światowym widać racjonalne reakcje na kryzys, to Kościół w Polsce podejmuje działania nie tylko nieskuteczne, ale wręcz pogłębiające zjawiska kryzysowe. Mam na myśli feudalny stosunek hierarchów do społeczeństwa, forsowanie katechizacji w szkołach publicznych, ukrywanie skali przestępstw seksualnych osób duchownych, żeby wymienić najpilniejsze sprawy.

Sugerujesz, że pewne środowiska, w domyśle wrogie Kościołowi, knują i umniejszają jego dokonania. To fałszywy obraz, nie mający pokrycia w rzeczywistości. Owszem, istnieją środowiska wrogie religii, ale ich wpływy są za małe, żeby zaszkodzić Kościołowi.
Szkodzą mu przede wszystkim przemiany cywilizacyjne, których nikt nie planuje, ani nie kontroluje. Zmieniają one życie ludzi, czyniąc je bezpieczniejszym i wygodniejszym, tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na podstawowy "produkt" oferowany przez Kościół - zbawienie wieczne.
Mamy je tu i teraz, w doczesnym świecie i dlatego mniej chętnie udajemy się do kościołów.
Drugim kluczowym czynnikiem jest wzrost wiedzy o świecie w wyniku dostępu do powszechnej edukacji i mediów. Kościół traci monopol na tłumaczenie świata, co od pradziejów było jego podstawowym atutem.

Tak samo jak wszystkie istoty i organizacje powołane przez ludzi dotyczy go uniwersalne prawo mówiące - w zmieniającym się świecie, zmieniaj się, albo giń. Kościół chcąc przetrwać musi się do niego stosować.

So sty 19, 2019 11:58 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):

Tak samo jak wszystkie istoty i organizacje powołane przez ludzi dotyczy go uniwersalne prawo mówiące - w zmieniającym się świecie, zmieniaj się, albo giń. Kościół chcąc przetrwać musi się do niego stosować.

Wręcz odwrotnie.
Kościół musi trzymac sie starych i dobrych tradycji.

Przekaz Kościoła jest uniwersalny a postęp czy intelektualny czy technologiczny nie ma nań żadnego wpływu. Bynajmniej też żadnej magicznej mocy by mu zagrozić.

N sty 20, 2019 12:05 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Już pisałem gdyby Kościół zaczął zmieniać zasady nie dyscypliny ale wiary i moralności to stałby się niewiarygodny dla swoich wyznawcow i pojawilyby się pytania o obecność Ducha Świętego w jego nauczaniu na przestrzeni wieków. Skoro byłby teraz a nie przez inny długi okres w historii to jaka gwarancja że za dajmy na to 50 lat okaże się inaczej. Albo 500.

N sty 20, 2019 12:19 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 825 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 55  Następna strona