Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lip 19, 2019 12:33 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Wszechwiedza, jak rozmawiać? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Wszechwiedza, jak rozmawiać?
Jak rozmawiać z ludźmi którzy negują Bożą Wszechwiedzę?

So mar 30, 2019 2:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedza, jak rozmawiać?
Nie rozmawiać. To ten fragment o wieprzach i perłach

So mar 30, 2019 2:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A jak rozmówca nie przypomina wieprza, jest inteligentny, przewyższa mnie pod niektórymi względami, tylko zafiksowany jest na pewnej swej ulubionej idei?

So mar 30, 2019 2:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie rozmawiać. To niemożliwe dopóki taka osoba ma przekonanie, że Bóg to rodzaj Supermana.

So mar 30, 2019 3:04 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Jest takie ładne powiedzonko, przypisywane (najprawdopodobniej bezpodstawnie) Albertowi Einsteinowi:
Cytuj:
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Cytuj:
Jeśli nie potrafisz tego wyjaśnić w prosty sposób, sam tego wystarczająco dobrze nie rozumiesz.

Tak mogę podsumować dotychczasowe próby tłumaczenia wszechwiedzy(a także wszechmocy i innych przymiotów Boga) przez wierzących, jakie miałem okazję poznać.
Nie wiesz jak rozmawiać o wszechwiedzy, nie rozmawiaj.

So mar 30, 2019 3:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No wlasnie!

Szkoda ze sam tego nie zauwazasz.

So mar 30, 2019 3:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie można wytłumaczyć niczego osobie, która pyta by zanegować, a nie by zrozumieć.

So mar 30, 2019 6:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie, to nie jest negujący ateista, tylko osoba ta ma swój światopogląd do którego jest bardzo przywiązany, dokładnie chodzi mi o moją rozmowę z właścicielem forum Sfinia. Tak gwoli wyjaśnienia, nie chcę przenosić sporów z innych forów tutaj,

So mar 30, 2019 6:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Sprobuj zmienic wierzenia ortodoksyjnego Zyda, czy Muzulmanina - zareczam tez nie bedzie latwo.

So mar 30, 2019 7:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Nie, to nie jest negujący ateista, tylko osoba ta ma swój światopogląd do którego jest bardzo przywiązany, dokładnie chodzi mi o moją rozmowę z właścicielem forum Sfinia. Tak gwoli wyjaśnienia, nie chcę przenosić sporów z innych forów tutaj,

Zapomniałeś dodać, że ta osoba jest katolikiem i że nie neguje Bożej Wszechwiedzy tylko Twoją jej interpretację (prześledziłam Waszą rozmowę)

Uważasz, że wszechwiedza Boga implikuje wiedzę o wszystkich przyszłych zdarzeniach, a więc wyborach człowieka, co stoi w sprzeczności z koncepcją wolnej woli, natomiast pasuje do koncepcji predestynacji, która z katolicyzmem nie ma nic wspólnego.

So mar 30, 2019 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To nie ma nic wspólnego z kalwinistyczną predestynacją. Nie można absolutyzować tak wolnej woli, że odbiera się Bogu wszechwiedzę. Ta "inna interpretacja" to wiedza o wariantach, tak jakby rzucając kostką wiedzieć że wypadnie 1 do 6,

So mar 30, 2019 8:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Człowiek wybiera TERAZ z konkretnego potencjału możliwości, np. pomiędzy 1 a 6. Jedyna realna przyszłość dla wybierającego to ten potencjał rozciągnięty pomiędzy 1 a 6.

Załóżmy, że kilka osób stoi przed dokładnie tym samym potencjałem: A, B, C.
Człowiek A: wybiera 2, co otwiera przed nim nowy potencjał (2.01-2.99) itd.
Człowiek B: wybiera 4, co otwiera przed nim nowy potencjał (4.01-4.99) itd.
Człowiek C: wybiera 1, co otwiera przed nim nowy potencjał (1.01-1.99) itd.
Jak widzisz, zależnie od poszczególnych wyborów dokonanych na poszczególnych etapach, potencjał będzie się zmieniał. Potencjał (przyszłość) zależy od poszczególnych wyborów człowieka.
Jeśli Bóg zna przyszłe wybory, to w tym momencie jest w stanie odtworzyć całą sekwencję wyborów i potencjałów, jakie tymi wyborami wywołasz, aż do Twojej śmierci.
To by oznaczało, że w świadomości Boga ta przyszłość już się zadziała, a Ty jesteś zaprogramowany na brnięcie w konkretnym kierunku. Twój los w całości jest zdeterminowany przez wiedzę Boga.
Jeśli zaś uważasz, że wcale taki wniosek nie jest uprawniony, to wówczas z wszechwiedzy Boga nic nie wynika. Pytanie, czemu tak Ci zależy na atrybucie Boga, który nie ma żadnego praktycznego znaczenia?

Powiedz, co takiego ujmuje Bogu brak wiedzy o przyszłych zdarzeniach.

So mar 30, 2019 9:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To że nie rozumiemy wolnej woli, która jest problemem trudniejszym nawet niż świadomość, której też żaden człowiek nie rozumie, i nie rozumiemy tym bardziej Bożej Wszechwiedzy, nie jest argumentem za tym by nie mogły istnieć razem. Równie dobrze można by argumentować że Trójca jest nielogiczna.
Wolna wola nie oznacza braku wiedzy: robot sterowany szumem cieplnym nie ma wolnej woli, a pies wybierający pełną miskę a nie pustą o której wiemy że wybierze, ma jakieś zadatki wolnej woli (nie jest automatem) choć wolna wola znacznie niżej jest niż ma ją człowiek.
Bóg nie znający przyszłości, mniej by wiedział niż jakiś jasnowidz.
Biblia pokazuje to że Bóg zna przyszłość - proroctwa a nawet to że Piotr się Go trzy razy wyprze.
Bóg nie wszechwiedzący nie byłby Bogiem, a jakimś Supermenem.
Poza tym wolę Boga Wszechwiedzącego, bo wtedy moje życie jest w Jego rękach, istnieje coś takiego jak Boża Opatrzność, w przeciwnym razie byłby szalonym/złośliwym eksperymentatorem na żywych obiektach.
Co ujmuje - robi z Boga kogoś nieodpowiedzialnego, kto nie miał prawa stworzyć świata.

So mar 30, 2019 9:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy 72 napisał(a):
To że nie rozumiemy wolnej woli, która jest problemem trudniejszym nawet niż świadomość, której też żaden człowiek nie rozumie, i nie rozumiemy tym bardziej Bożej Wszechwiedzy, nie jest argumentem za tym by nie mogły istnieć razem. Równie dobrze można by argumentować że Trójca jest nielogiczna.

Nikt nie przeczy współwystępowaniu wolnej woli z Bożą wszechwiedzą, tylko współwystępowaniu wolnej woli z taką interpretacją Bożej wszechwiedzy, w którą wierzysz.
Jeśli człowiek ma w sposób rozumny (nie w akcie ślepej wiary) uznać wszechwiedzę Boga, tak aby nie stała w sprzeczności z wolną wolą, to musi przyjąć ją w takiej interpretacji, która na to przyzwala.
Przy czym nie mamy gwarancji, że rzeczywiście jesteśmy w stanie za pomocą rozumu zrozumieć naturę Boga. Natomiast jeśli wiedza o naturze Boga ma być dla nas w jakiś sposób przydatna, to nie może ona sprowadzać się do stwierdzenia "Bóg jest niepojęty". Nic z takiej wiedzy nie wynika. Równie dobrze możemy o Bogu milczeć.
Cytuj:
Wolna wola nie oznacza braku wiedzy: robot sterowany szumem cieplnym nie ma wolnej woli, a pies wybierający pełną miskę a nie pustą o której wiemy że wybierze, ma jakieś zadatki wolnej woli (nie jest automatem) choć wolna wola znacznie niżej jest niż ma ją człowiek.

Jeśli w sposób absolutny wiem (a nie przewiduję na podstawie przesłanek, zgaduję), że pies wybierze pełną miskę, to znaczy, że wola psa jest całkowicie zdeterminowana bądź tymi przesłankami (kóre ja w swojej wszechwiedzy dostrzegam), bądź moją wolą (przeniknę w świadomość psa i skłonię go do do zrealizowania mojej woli). W obu przypadkach moja wiedza o wyborze psa kłóci się wyraźnie z jego wolną wolą.
Cytuj:
Bóg nie znający przyszłości, mniej by wiedział niż jakiś jasnowidz.
Biblia pokazuje to że Bóg zna przyszłość - proroctwa a nawet to że Piotr się Go trzy razy wyprze.

Jasnowidze nie znają przyszłości, tylko ją przewidują i to na bazie teraźniejszości. Proroctwa też nie zawsze się wypełniają. Czy Jezus wiedział, że Piotr się trzy razy wyprze, kiedy Piotr był niemowlakiem, albo zanim Piotr się urodził?
Cytuj:
Poza tym wolę Boga Wszechwiedzącego, bo wtedy moje życie jest w Jego rękach, istnieje coś takiego jak Boża Opatrzność, w przeciwnym razie byłby szalonym/złośliwym eksperymentatorem na żywych obiektach.

Wszechwiedza Boga w takim ujęciu, jak to przedstawiasz, stoi w sprzeczności z Opatrznością. Opatrzność to czuwanie jak rodzic czuwający nad dzieckiem. Zakłada, że to dziecko ma daną wolę wyboru, jakąś wydzieloną przestrzeń życia, ale w pobliżu jest rodzic, który nad wszystkim czuwa i w razie potrzeby będzie interweniować.
Bóg, który doskonale zna każdy krok dziecka, nie musi nad nim czuwać. Jeśli dziecko ma umrzeć, to umrze, jeśli ma zejść na złą drogę i skończyć w piekielnych czeluściach, to tak się stanie, jeśli ma pójść prawą ścieżką, to właśnie w ten sposób potoczą się jego losu. Ewentualne czuwanie Boże byłoby fikcją, dającą człowiekowi wrażenie, że ma jakikolwiek wpływ na swoje życie. Czy nie na tym polega predestynacja?
Czy Ty aby nie masz problemu z wzięciem odpowiedzialności za własne życie i stąd pragnienie, aby Bóg był władcą marionetek obdarzonych złudzeniem wolnej woli?
Cytuj:
Co ujmuje - robi z Boga kogoś nieodpowiedzialnego, kto nie miał prawa stworzyć świata.

W takim ujęciu każdy rodzic, który puszcza dziecko w świat, daje mu żyć własnym życiem, jest nieodpowiedzialny.

So mar 30, 2019 10:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rodzic nie jest wszechwiedzący, wszechmogący i nie tworzy wszechświata.
Bóg tworząc anioły, wiedział że Lucyfer się zbuntuje, widział że aby go pokonać będzie musiał strasznie cierpieć, a mimo to stworzył świat, godząc się na cierpienie, ale wiedział że Dobro wygra.
Gdyby miał tworzyć świat nie wiedząc że Dobro wygra, nie byłby odpowiedzialny.
Święty Piotr prawdopodobnie był starszy od Jezusa więc Jezus w ciele nie mógł tego wiedzieć, ale Bóg wiedział że Piotr się Go trzy razy wyprze, tak samo jak widział że Jezus nie zawiedzie, że nie ulegnie pokusom szatana.

So mar 30, 2019 10:38 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona