Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 14, 2021 2:12 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Następna strona
 Pytania do ateistów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Pytania do ateistów
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Myślę, że gdyby ateiści żyli w miejscu, w którym wiara w Boga byłaby takim samym folklorem jak dzisiaj wiara w krasnoludki, to raczej by się tak nie nazywali. Jednak jeśli mieszkasz w Nowej Hucie, to musisz się zadeklarować czy kibicujesz Wiśle czy Cracovii, choćbyś nie wiedziała ilu zawodników gra w jednym zespole. Jeśli mieszkasz w katolickiej Polsce, to musisz się określić w kwestiach wiary. Ludzie po prostu pytają o te sprawy i nieraz robią się agresywni jeśli unikasz odpowiedzi :wink:

Można po prostu szczerze powiedzieć, że się nie jest katolikiem albo wierzę w Boga, ale nie w Kościół.
Na forum mamy jednak ateistów uniwersalnych, którzy deklarują brak wiary w jakiegokolwiek Boga/bogów, a nie po prostu "Boga katolickiego".

Wt lut 12, 2019 11:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Adam M. napisał(a):
Tiaa, jak zwykle pelikan pedzil, pedzil az sie zapedzil.
Czy myslisz Dociekliwy ze przed powstaniem Biblii nie bylo zadnych kodeksow etycznych lub prawnych ?
I ze bez Biblii ludzie nie rozrozniali zla od dobra ?

Nikt nie twierdzi, że Bóg powstał razem z Biblią albo że przed powstaniem Biblii Bóg nie dyktował ludziom kodeksów etycznych. Biblia nie jest Bogiem, tylko Bożym Słowem.

Wt lut 12, 2019 11:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
towarzyski.pelikan napisał(a):
Można po prostu szczerze powiedzieć, że się nie jest katolikiem albo wierzę w Boga, ale nie w Kościół.
Na forum mamy jednak ateistów uniwersalnych, którzy deklarują brak wiary w jakiegokolwiek Boga/bogów, a nie po prostu "Boga katolickiego".

Nie chcę pełnić tutaj za bardzo roli adwokata diabła, ale to tak raczej nie działa. Szufladkowanie, to jedna z silniejszych potrzeb ludzi. Jeśli powiesz znajomym, że jesteś ateistą, to pewna część ich świata staje się poukładana. Dają Ci spokój i nie mówią, że jak nie Kościół, to może protestanci? "A może przyjdziesz kiedyś na spotkanie?", "Wiesz, mamy takie specjalne grupy dla poszukujących... ", "Jakbyś przyjął komunię, to może Bóg by dotknął twojego serca..." Koszmar :wink:
Ateista to w moim rozumieniu osoba, która nie poszukuje Boga bo nie licz, że go znajdzie. Nie liczy, że znajdzie cokolwiek, co mogłaby nazwać Bogiem.

Wt lut 12, 2019 11:09 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Adam M. napisał(a):
Czy myslisz Dociekliwy ze przed powstaniem Biblii nie bylo zadnych kodeksow etycznych lub prawnych ?
I ze bez Biblii ludzie nie rozrozniali zla od dobra ?
Poza tym jak uwazasz, jaki zasieg mogly miec zasady spisane w Biblii bedacej swieta ksiega malego narodu zyjacego na bardzo niewielkim terenie ?
Czy w tym samym czasie inne ludy ne mialy niczego co w jakis spsob regulowalo ich spoleczne zaleznosci?

Tak właśnie uważam. Wystarczy obejrzeć Conana Barbarzyńcę, albo Apocalypto Mela Gibsona. Tam jest pokazane jak żyli ludzie, którzy nie wiedzieli, że nie wolno zabijać. Można też spróbować zajrzeć na Sentinel Północny, albo poczytać o tzw. kodeksie Hammurabiego.

Ateiści nawet nie zdają sobie sprawy czemu zawdzięczają to, że nie zabijają. Uważają, że to po prostu było, jest i będzie. Tymczasem jest to wynik chrześcijańskiej kultury zakorzenionej u nas od zarania państwowości.

Wt lut 12, 2019 11:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Nie chcę pełnić tutaj za bardzo roli adwokata diabła, ale to tak raczej nie działa. Szufladkowanie, to jedna z silniejszych potrzeb ludzi. Jeśli powiesz znajomym, że jesteś ateistą, to pewna część ich świata staje się poukładana. Dają Ci spokój i nie mówią, że jak nie Kościół, to może protestanci? "A może przyjdziesz kiedyś na spotkanie?", "Wiesz, mamy takie specjalne grupy dla poszukujących... ", "Jakbyś przyjął komunię, to może Bóg by dotknął twojego serca..." Koszmar :wink:

Zrozumiałabym to, gdybyśmy nie byli teraz na forum dyskusyjnym, gdzie ateiści dobrowolnie zabierają głos, tylko na jakichś imieninach cioci Gieni albo pielgrzymce.
Znam mnóstwo osób, dla których kwestie religijne są obojętne. One po prostu niepytane nie zajmują się tym tematem. Nic nie deklarują. Tutaj mamy inną sytuacją. Ktoś sobie z ateizmu zrobił tożsamość, więc mu zależy na tym Bogu, czymkolwiek jest.
Cytuj:
Ateista to w moim rozumieniu osoba, która nie poszukuje Boga bo nie licz, że go znajdzie. Nie liczy, że znajdzie cokolwiek, co mogłaby nazwać Bogiem.

Taki ateista jak opisałam z mojego przykładu - tak.
Ateista a la Irbisol szuka Boga do tego stopnia, że 99% postów na forach internetowych, które produkuje, dotyczą Boga. To ja aż tyle czasu Bogu nie poświęcam :oops:

Wt lut 12, 2019 11:19 pm
Gaduła
Gaduła

HeresJohnny napisał(a):
Czyli gdyby Bóg stwierdził, że mordowanie jest moralne, byłoby to moralne?

Twoje rozumienie moralności jest bardzo płytkie, bo sprowadza się do tego, czy coś jest zabronione przez Boga. Jeśli tak to widzisz, to chyba lepiej że wierzysz w Boga, bo jeszcze byś zaczął gwałcić i mordować.

Na pierwsze pytanie odpowiadam "tak".
A kto decyduje o tym co jest moralne a co nie?

A czym jest moralność? Kto ją określa jak nie Bóg?

Wt lut 12, 2019 11:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

@Irbisol
Wyprowadzenie zapytania o Boga w przypadku naturalistycznej koncepcji człowieka jest niezasadne. Człowiek wcześniej zszedł do świata przyrody przecząc istnieniu duszy nieśmiertelnej i wieczności człowieka. Zredukował człowieka z istoty innej ligi do biologii i usystematyzował go w porządku biologicznym.
Jeśli jednak człowiek przyjmuje definicję teologii chrześcijańskiej, że człowieka charakteryzuje dusza nieśmiertelna i wynikająca stąd świadomość tożsamości zapytanie o Boga jest zasadne a bycie ateistą nielogiczne. Chyba, że człowiekowi jednocześnie zredukujemy rozum i odbierzemy zdolność do poznania prawdy.
Hobbes zerwał z tradycją ujmowania natury ludzkiej jako rozumnej i uznał, że to namiętności konstytuuja człowieka. U Locke'a nie ma już rozumu, ale rozsądek, którego funkcja ogranicza się do dokonywania refleksji nad ideami pochodzacymi z doznań zmysłowych.

W przypadku człowieka biologicznego nie będziemy mieli czterech obszarów rozwoju, bo duchowość przynależy do władz duchowych człowieka, ale trzy. Jest on jednością psycho - somatyczną a nie dodatkowo jeszcze duchową. Będziemy więc raczej mówili o etycznym człowieku. Rozumienie tego pojęcia jest różnorodne, bo i kodeksy etyczne rozmaite.

Prof. B. Wolniewicz
... po co to wszystko i po co my jesteśmy.
Filozofia jest racjonalną w tym sensie, że uważa że kręgosłupem filozofii jest logika, Filozofia jest na tyle racjonalna, ile w niej logiki. To ona jest nauka a nie cała filozofia.
Są dwie odmiany filozofii racjonalnej, czyli dwa racjonalizmy filozoficzne, gdy chodzi o wizję człowieka w świecie i ludzki sens.
Pierwszy racjonalizm naturystyczny. Widzi człowieka w świecie przyrody. Człowiek jest w nim zanurzony. Drugi to racjonalizm transcendentny. Rozumie, ze człowiek jest gatunkiem zwierzęcia, ale sądzi, że nie cały jest zanurzony w przyrodzie. jest w nim obszar, który wystaje poza przyrodę. Cała przyroda jest zanurzona w czymś większym. Przyroda więc to nie cała rzeczywistość. Czujemy, że coś nas przekracza i nazywamy to Duchem. jest z innego porządku. Racjonalizm naturystyczny nie przystaje do biblijnego obrazu świata. Nie buduje pomostu i urywa całą komunikację z chrześcijaństwem. Chrześcijaństwo stanowi dla niego balast hamujący rozwój. Im wcześniej się tego pozbędzie, tym lepiej.
Racjonalizm transcendentny dostrzega, że człowiek nawet chcąc, nie może zapanować nad swoim losem. Mógłby być więc pomostem między naukowym obrazem świata a obrazem biblijnym.

Wt lut 12, 2019 11:27 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

@HeresJohnny
Cytuj:
Czyli gdyby Bóg stwierdził, że mordowanie jest moralne, byłoby to moralne?

Jak to mówią, niby tak ale jednak nie. Struktura świata, a więc i prawa moralne wynikają z natury Boga. To nie jest tak, że Bóg usiadł sobie kiedys na chmurce i zapisywał: "to dajmy jeszcze nie zabijaj, nie kradnij ... a i może dowalmy nie cudzołóż żeby nie było im za przyjemnie". Bóg stworzył nas jako swoje umiłowane stworzenia ukształtowanych tak byśmy w relacji miłosci do niego (i tylko w takiej) mogli odnaleźć szczęście. Przykazania są prostą pochodną tego jaki jest Bóg i jakich nas stworzył.

Więc odpowiedź powinna być: w takim świecie jaki został stworzony przykazania nie mogą ulec zmianie (zresztą nasz Pan powiedział (Mt5,17):
Cytuj:
Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
)

Czy Bóg mógłby nas stworzyc inaczej albo zmienic swoją naturę? Nie widzę "filozoficznych" przeszkód, ale to raczej akademicka dyskusja. Tak czy inaczej taki świat byłby totalnie, nieporównywalnie inny od naszego (są takie opisy jak inny byłby wszechświat gdyby prawa fizyki lub stałe fundamentalne były nieco inne - tu miałbyś to samo na znacznie głębszym poziomie).

@Dociekliwy

Trochę sie zapędziłeś w krytykowaniu kolegów ateistów

Dociekliwy napisał(a):
Tak właśnie uważam. Wystarczy obejrzeć Conana Barbarzyńcę, albo Apocalypto Mela Gibsona. Tam jest pokazane jak żyli ludzie, którzy nie wiedzieli, że nie wolno zabijać. Można też spróbować zajrzeć na Sentinel Północny, albo poczytać o tzw. kodeksie Hammurabiego.
Ateiści nawet nie zdają sobie sprawy czemu zawdzięczają to, że nie zabijają. Uważają, że to po prostu było, jest i będzie. Tymczasem jest to wynik chrześcijańskiej kultury zakorzenionej u nas od zarania państwowości.

Nie ma tak łatwo. Prawo naturalne tak się nazywa właśnie dlatego, że wynika z natury (naszej, nie z przyrody). Jako, że przykazania są kodyfikacją podstawowych faktów na temat naszej natury i mają pomóc nam po prostu w byciu ludźmi takimi jakimi powinniśmy być są one dostepne dla naszego rozumu. Zresztą wszystko na to wskazuje. Kultury pierwotne i starożytne cywilizacje pogańskie były w stanie mniej lub bardziej dokładnie odtworzyć treść przykazań. Jestesmy w jakiś sposób w stanie dostrzec, że są one prawdziwe. A potem racjonalizujemy to doświadczenie wymyślając mity czy kartę praw człowieka.

Kultury "programowo" łamiące przykazania sa zazwyczaj produktem stosunkowo rozwiniętej cywilizacji, która popada w dekadencje i rezygnację. A co do Conana (super przykład :D ) i Apocalypto to to nie są społeczeństwa które nie wiedzą, że nie wolno zabijać. Oni doskonale wiedzą, że nie wolno ale mimo to są gotowi to robić by osiągnąć inne cele.

@Irbisol

Przyłączę się do pytania zadanego przez Pelikana i Dociekliwego.
Dlaczego ateiscie nie wolno zabijać. Albo inaczej: czy ateiście wolno kiedykolwiek i na jakiejkolwiek podstawie zamordować niewinnego człowieka? A jeśli nie to dlaczego?
O ile dobrze rozumiem to było niewyartukułowanym pytaniem pozostałych rozmówców.

Nie staram się stwierdzić, że ateiści sa mordercami czy nawet, że statystycznie zabijają częściej niż wierzący. Po prostu w myśl naszej nauki morderstwo jako sprzeczne z wola Boga i porządkiem świata stworzonego, jest więc czynem wewnętrznie złym. Żadne intencje ani okoliczności go nie usprawiedliwiają. Przekładając na nasze: nawet jeśli istnienie całego świata zależałoby od tego, że zabijesz jedną niewinną osobę -- nie wolno Ci tego zrobić.
Albo wyporowadź taki mocny zakaz zabijania ze swojego stanowiska metafizycznego albo przyznaj, że się nie da.

Śr lut 13, 2019 2:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ateista nie wierzy w dobro i prawdę.

Ateista nie musi w to wierzyć. Ateista WIE, że dobro i prawda istnieją.

Cytuj:
Zdajesz sobie sprawę, że "dobro" to pojęcie religijne? Prawda też, ale to wyższa szkoła jazdy, więc skupmy się na "dobru".

"Dobro" i "prawda" są nadużywane przez religie oraz są próby zawłaszczenia przez religie tych pojęć - i w przypadku miałkich umysłów to nawet działa.
Ale to nie są pojęcia religijne.

--------

Dociekliwy napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Gdyby Stalin miał odpowiednie zasady, to by nie kazał zabijać. Bóg nie jest tu potrzebny.

Chodzi tylko o to, że jak człowiek sam sobie ustala zasady, to może je zmienić i usprawiedliwić w swoim sumieniu ich zmianę.

Ale religię też można zmienić - to też jest właśnie "zasada".
Wystarczy przyjąć zasadę niezabijania - może to być religia, ale nie musi.

--------

merss napisał(a):
(...)Rozumie, ze człowiek jest gatunkiem zwierzęcia, ale sądzi, że nie cały jest zanurzony w przyrodzie. jest w nim obszar, który wystaje poza przyrodę. Cała przyroda jest zanurzona w czymś większym. Przyroda więc to nie cała rzeczywistość. Czujemy, że coś nas przekracza i nazywamy to Duchem.

Wiadomo - albo człowiek jest tylko zwierzęciem (inteligentnym, samoświadomym, ale jednak zwierzęciem), albo ma "coś więcej".
Ta większa inteligencja może tworzyć też nową jakość - a może jakość jest już dana, a inteligencja jest swoją drogą?
Ja tego nie wiem.

Napisz w końcu, na czym polega "redukcjonistyczna definicja człowieka" wg ateisty.
Niech się czegoś dowiem.

---------

jim napisał(a):
Dlaczego ateiscie nie wolno zabijać.

Patrzysz na problem biorąc pod uwagę złe kryterium.
To, czy wolno zabijać czy nie, zależy od przyjętych zasad, a nie od tego, czy się jest ateistą, czy teistą.
To tak, jak byś zapytał, czy samochody z silnikiem benzynowym mogą mieć napęd na 4 koła.

Cytuj:
nawet jeśli istnienie całego świata zależałoby od tego, że zabijesz jedną niewinną osobę -- nie wolno Ci tego zrobić.

Czyli lepiej zabić przez zaniechanie miliardy, niż jednego ...
Jednak pozostanę ateistą.

Śr lut 13, 2019 12:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Irbisol napisał(a):
Ateista nie musi w to wierzyć. Ateista WIE, że dobro i prawda istnieją.

Niebywałe, a skąd o tym wie? :roll: ew. możesz mi podać sposób, w jaki sama mam się przekonać o istnieniu dobra i prawdy?
Cytuj:
"Dobro" i "prawda" są nadużywane przez religie oraz są próby zawłaszczenia przez religie tych pojęć - i w przypadku miałkich umysłów to nawet działa.
Ale to nie są pojęcia religijne.

Wyjaśnij w takim razie, co oznaczają pojęcia "dobro" i "prawda" nie odwołujac się do żadnych sił wyższych (typu prawa naturalne, rzeczywistość obiektywna, absolut).

Śr lut 13, 2019 2:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Irbisol napisał(a):
Cytuj:
nawet jeśli istnienie całego świata zależałoby od tego, że zabijesz jedną niewinną osobę -- nie wolno Ci tego zrobić.

Czyli lepiej zabić przez zaniechanie miliardy, niż jednego ...
Jednak pozostanę ateistą.

Nie chcę by zabrzmiało to jako czepialstwo, ale jest tu kluczowe - niewinna osoba. Nie jakakolwiek bądź. Niewinna.

Śr lut 13, 2019 3:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

PeterW napisał(a):
Nie chcę by zabrzmiało to jako czepialstwo, ale jest tu kluczowe - niewinna osoba. Nie jakakolwiek bądź. Niewinna.

A ja nie dbam o to czy to zabrzmi jak czepialstwo. Skoro martwimy się o niewinnych , to w tym głupim przykładzie mamy jedną osobę niewinną kontra potencjalne setki, tysiące, miliony, a może nawet miliardy niewinnych.

Śr lut 13, 2019 4:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ktora w dodatku i tak zginie z ta reszta swiata.
Pelikan jesli interesuje cie rodowod pojec 'dobra" i "prawdy" zacznij czytac wyklady z etyki o powstaniu kodeksow moralnych i tam znajdziesz swiecka odpowiedz. Oraz wytlumaczenie dlaczego te pojecia tak silnie zwiazane sa z religiami, chociaz sa od nich niezalezne.

Dociekliwy, hollywodzkie filmy niestety w zadnej mierze nie odtwarzaja rzeczywistosci, tylko inwencje ich tworcy. Wszystko to bajki.

Śr lut 13, 2019 4:45 pm
Gaduła
Gaduła

Irbisol napisał(a):
Ale religię też można zmienić - to też jest właśnie "zasada".
Wystarczy przyjąć zasadę niezabijania - może to być religia, ale nie musi.

Religia nie jest własną zasadą. Jest narzuceniem sobie zasad nie przez siebie wymyślonych. Takich zasad nie możesz zmienić. Możesz po prostu nie mieć religii, czyli nie mieć zasad.

A jeżeli zasady sam sobie narzucasz, to możesz je zmienić.
Zasady indywidualne są jak pliki. Religia jest jak folder z zasadami (plikami).
Jeśli bierzesz ten folder, to przyjmujesz wszystko co jest w środku. Takich folderów jest wiele. Poza folderami nie ma plików, ale możesz je sobie zrobić. Możesz je też edytować i usuwać. Folderów i plików w nich zawartych nie możesz ani usuwać, ani edytować, ani nic dodawać.

Byłem kiedyś ateistą, ale wyrosłem z tego. Najśmieszniejsze było to jak wszem i wobec podkreślałem na każdym kroku, że jestem ateistą. Prowokowałem tematy związane z religią i mówiłem o swoich "racjach". Niektórzy mieli mnie już dosyć. Żenujące to było. Dobrze, że się skończyło. Teraz nie chodzę ze sztandarem katolika. Nie ma co się podniecać. Jest wiele innych tematów. Bez sensu jest ciągle gadać o religii tak jak robią to np. ŚJ.

Śr lut 13, 2019 4:57 pm
Gaduła
Gaduła

Znającym język angielski i zainteresowanym tym skąd niewierzący czerpią swoją moralność, kodeks etyczny, jakkolwiek by to nazwać, polecam wykłady Matta Dillahunty, np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=cq2C7fyVTA4.

Śr lut 13, 2019 5:10 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Następna strona