Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 20, 2020 1:09 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Sprawiedliwość 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Sprawiedliwość
Temat sprawiedliwości przewija się przez wiele wątków: kara śmierci, systemy społeczne itd. Czy sprawiedliwość jest czymś, co (choćby w teorii) istnieje obiektywnie, czy też rozmawiać możemy jedynie o poczuciu sprawiedliwości, które z natury rzeczy jest subiektywne?
Zapraszam do dyskusji.

N lut 17, 2019 4:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sprawiedliwość
sprawiedliwosc jest jedna i jest obiektywna, tylko ze ludzie jej nie stosuja z uwagi na swoje uzaleznienia i ogolnie wypaczone poczucie sprawiedliwosci.
Dla ludzi w zasadzie jet to jedynie poczucie sprawiedliwosci w ludzkim rozumieniu, ktore jest niczym innym jak systemem zemsty, bo ze sprawiedliwoscia obiektywna nie ma nic wspolnego oprocz slownictwa-nazwy.

N lut 17, 2019 11:12 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jeden z moich ulubionych dylematów. Instytucja świadka koronnego, a wymierzanie sprawiedliwej kary przez aparat państwowy.

Pn lut 18, 2019 12:26 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Sam2
Żeby stosować, trzeba ją najpierw poznać, określić. Przykład pierwszy z brzegu: który podatek jest sprawiedliwy? Progresywny, liniowy, degresywny, pogłowne czy może brak podatku?

Pn lut 18, 2019 7:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sprawiedliwość - to termin tak obszerny, jak ilość ludzi żyjących. A nawet jak ilość ludzi którzy przestali żyć, oraz ilość ludzi którym to życie zostało w jakichś sposób uniemożliwione. W tym drugim zdaniu jest doza niewadomej, można tylko domniemać. Więc by nie mieszać lepiej nie podnosić tego w wątku.
Bardzo krótko ujmując. Nie myślimy o sprwiedliwości, jeśli przeżywamy życie zgodnie z maksymą. Czyń według swych sił. Ile sił tyle zamiarów i nic ponad to. Inaczej wprost skazujemy się na myśli o sprawiedliwości. Czy myślenie o sprawiedliwości ma sens wobec tego? Tu trzeba być konsekwentny. Więc pisząc o czyń zamiary na siły, muszę powiedzieć. Nie ma sensu myśleć o sprawiedliwości nie mając sił, zwłaszcza do poznania prawdy o tym czy jest coś sprawiedliwe. No bo już wtedy chcąc w domyśle dobrze dla siebie, wywołujemy stan dyskomfortu. Prowokujemy w sobie złe samopoczucie, w dodatku raczej nie prowadzące do zniknięcia w swej świadomości, poczucia niesprawiedliwości. A przeciwnie, bierzemy na siebie coś czego udźwignąć nie jesteśmy w stanie. Z wyjątkiem bardzo silnych osobowości, które jak diabeł nad potępioną duszą. Dopinają swege i egzekfują bezwzględnie dowolnym sposobem to co jest ich. Przeciętnie, każdy z nas, jest skazany na niesprawiedliwpść. Dlatego ogólnie leiej oddalać takie myśli, w trosce o swą duchową kondycję. Oczywiście to niesprawiedliwości nie usuwa, lecz sprawia że jest ona mniej dokuczliwa. Mniejsze negatywne ma na nas oddzialowywanie. A to jak każdy negatyw na nas wpływający, osłabia nas jeszcze bardziej. Aniżeli to co widzimy jako naszą niesprawiedliwość. Tu droga unikania rozstrzygnięć, w myśl dochodzenia sprawedliwości. Została nam ukazana przez przykład Jezusa Chrystusa. Mimo że to niesprawiedliwości nie zniosło, to poddał się jej do końca. Choć sił by jemu na to nie brakło, był Bogiem także ze swą mocą. Lecz miał za cel pokazać, jak mają się słabi ludzie zachowywać, gdy dotyka ich niesprawiedliwość. Bo znał człowieczą słabość, którą trzeba umacniać, zamiast osłabiać walką o sprawiedliwość. Tak o sprwiedliwość konieczna jest walka bezwzględna, by była spełniona. Przypominam że każda walka tak i ta, wymaga często bardziej ogromnego wysiłku. Aniżeli wysiłku na wykonanie tego jeszcze raz, co utraciliśmy. Właśnie dlatego niesprwiedliwość nie znika, a ma się dobrze. Tu zwykle brak nam sił, by walczyć o swą sprawiedliwość. No ale mierz zamiary na swe siły, by nie przegrać jeszcze bardziej. Każda walka pochłania ogromne siły, co czyni ją niepewnym co do zwycięstwa. Uzyskania sprawiedliwości na wcześniej doznaną niesprawiedliwość. Biblia przezornie przenosi więc temat uzyskania swej sprawiedliwości, na nowe życie w niebie z Bogiem, więc prawdą.
Taki wstęp bym na miejscu autora tematu napisał. Dalej to już tylko dywagacje co do szczegółów niesprawiedliwości które u każdego z nas się przydarzyły.

Pn lut 18, 2019 10:16 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
montagnard napisał(a):
Sam2
Żeby stosować, trzeba ją najpierw poznać, określić. Przykład pierwszy z brzegu: który podatek jest sprawiedliwy? Progresywny, liniowy, degresywny, pogłowne czy może brak podatku?

Np. taki ktory moze byc zaplacony robocizna, a nie tylko gotowka.

Pn lut 18, 2019 12:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
montagnard napisał(a):
Temat sprawiedliwości przewija się przez wiele wątków: kara śmierci, systemy społeczne itd. Czy sprawiedliwość jest czymś, co (choćby w teorii) istnieje obiektywnie, czy też rozmawiać możemy jedynie o poczuciu sprawiedliwości, które z natury rzeczy jest subiektywne?
Zapraszam do dyskusji.

Jako idea istnieje obiektywnie, a nasze subiektywne poczucie sprawiedliwości jest dowodem na to, że sprawiedliwość istnieje. To ona w nas wyzwala to poczucie sprawiedliwości. Jest ono odpowiedzią na sprawiedliwość.

Ktoś wspominał wyżej o zemście. Zemsta wydaje się tą najbardziej instynktowną, prymitywną odpowiedzią na sprawiedliwość. Kiedy wybieramy zemstę, chcemy żeby winowajcę natychmiast spotkała kara za popełnioną zbrodnię. Nie reagujemy na samo zło, tylko skutek jego działania. Zamiatamy problem pod dywan. Kiedy się mścimy, dystansujemy się od tego zła, które powodowało innym człowiekiem. Tak jakby tkwiło w tym człowieku, było jego cechą osobniczą. A my nie mamy z tym nic wspólnego, dlatego wolno nam wymierzyć karę. Kiedy zaś sobie uświadomimy, że my też nie jesteśmy bez winy, trudniej nam będzie chwycić za kamień. Bo to mogłem/mogłam być ja.

Pn lut 18, 2019 7:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
montagnard napisał(a):
Zapraszam do dyskusji.

Miałem kiedyś nadzieję, że w Polsce będzie taki właśnie czas, o którym będzie można powiedzieć że prawo jest sprawiedliwe wobec wszystkich. Pokładałem nadzieję w jakąś tam partię, która co prawda dała szereg dobrych rozwiązań, ale przy okazji nie ustrzegła się błędów.

Ostatecznie doszedłem do wniosku, że człowiek nie da rady ustanowić do końca takiego prawa, które wszyscy zgodnie uznali byśmy za w pełni sprawiedliwe. To jest po prostu nie możliwe.

O tym czym jest sprawiedliwość, przekonałem się rozważając historię Dawida ze ST. Kiedy ścigany przez Saula, musiał podjąć decyzję. Wszyscy przyjaciele doradzali Dawidowi, aby zabił Saula i w ten sposób ocalił własne życie. Rozwiązanie konkretne, rzeczowe i uczciwe. Jak by nie było - sprawiedliwe. Stało się inaczej. Dawid zakrada się, kradnie włócznię i dzban króla, ( o ile dobrze pamietam) aby w ten sposób pokazać że miał Saula na wyciągnięcie ręki.

Co za postawa!!! Jesteś prześladowany przez rozjechanego emocjonalnie gościa, masz okazję ostatecznego rozwiązania swojego problemu i tego nie robisz? Dawid nie szukał swojej sprawiedliwości lecz Boga.On patrzył inaczej na tę całą sytuację, jego fundament miał źródło gdzie indziej.

"A Pan nagradza każdego za jego sprawiedliwość i wierność; wydał cię bowiem Pan dzisiaj w moją rękę, ale ja nie chciałem podnieść mojej ręki na pomazańca Pańskiego. Oto, jak cenne było dzisiaj twoje życie w moich oczach, tak niechaj będzie cenne moje życie w oczach Pana i niech wyrwie mnie z wszelkiego ucisku. I rzekł Saul do Dawida: Błogosławionyś, synu mój, Dawidzie, wiele jeszcze zdziałasz i będziesz miał powodzenie. Potem ruszył Dawid w swoją stronę, a Saul powrócił na swoje miejsce." 1 Samuela 26:23-25;

Pn lut 18, 2019 8:00 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jako idea istnieje obiektywnie, a nasze subiektywne poczucie sprawiedliwości jest dowodem na to, że sprawiedliwość istnieje. To ona w nas wyzwala to poczucie sprawiedliwości. Jest ono odpowiedzią na sprawiedliwość.

Raczej przesłanką niż dowodem. To co napisałaś bardziej mi pasuje do do pragnienia (głodu) sprawiedliwości niż do poczucia. Podobnie jak w przypadku pełni szczęścia lub doskonałości, pragnienie sugeruje, że istnieją, pokazuje kierunek (o ile jest prawidłowo interpretowane) Jednak ani poczucie, ani pragnienie dowodem nie jest.

A propos zemsty i odpłaty, widzę, że wielu ludzi postrzega sprawiedliwość jako coś, co da się opisać matematycznie. Śmierć za śmierć, oko za oko itd. bilans musi się zgadzać, żeby było sprawiedliwie. Patrząc w ten sposób np. miłosierdzie wydaje się być nie do pogodzenia ze sprawiedliwością.

Jozek napisał(a):

Miałem kiedyś nadzieję, że w Polsce będzie taki właśnie czas, o którym będzie można powiedzieć że prawo jest sprawiedliwe wobec wszystkich. Pokładałem nadzieję w jakąś tam partię, która co prawda dała szereg dobrych rozwiązań, ale przy okazji nie ustrzegła się błędów.

Ostatecznie doszedłem do wniosku, że człowiek nie da rady ustanowić do końca takiego prawa, które wszyscy zgodnie uznali byśmy za w pełni sprawiedliwe. To jest po prostu nie możliwe.

Niemożliwe z powodu ludzkich ułomności i złej woli, czy niemożliwe w ogóle, nawet w teorii?

sam2 napisał(a):
montagnard napisał(a):
Sam2

Np. taki ktory moze byc zaplacony robocizna

...która powinna stanowić ile % aktywności zawodowej? By było sprawiedliwie :)

Pn lut 18, 2019 10:45 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czym jest sprawiedliwość? Chyba stanem, w którym każdy dostał tyle, ile mu się należało.

Pn lut 18, 2019 11:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Czym jest sprawiedliwość? Chyba stanem, w którym każdy dostał tyle, ile mu się należało.

Tylko ze kazdy ma inne wyobrazenie tego ile mu sie nalezy i w tym jest caly problem.
Poswiecamy sporo czasu naszego zycia na prace, ale zarobki sa zroznicowaniem wartosci tego ludzkiego zycia.
Czy np. 1/3 zycia lekarza jest wiecej warta od 1/3 zycia sprzataczki?
Tak wiem ze to niezgodne z dzisiejszymi pogladami, ale warto spojzec na rozne fakty z innej perspektywy.
Ja akurat mialem okazje wiele rzeczy sprawdzic i doswiadczyc, i tak np. nie ma dla mnie roznicy chocby w zarobkach zy podejme sie zlecenia o kosztorysie £ 500,000, czy 10,000, bo to w zaden sposob nie zmienia moich zarobkow, a w ogolnym rozliczeniu to chocbym skonczyl robote w polowie terminu to zarobek pozostaje taki sam w przeliczeniu na np. miesiace, bo reszta to albo dodatkowe koszty pospiechu, albo podatki.
Zrozumialem z tego ze umiar daje bardzo duze oszczednosci tak w kosztach jak i na podatkach. Wystarczy ze wynegocjuje dluzszy termin wykonania i wieksza czesc kostorysu rozlozy sie sukcesywnie na zarobek miesieczny, koszty minimalne, i podatki minimalne, bo rozlozone na dluzszy okres czasowy. W efekcie, mimo ze nie zwiekszy to zarobku miesiecznego, to i tak znacznie wieksza kwota staje sie zarobkiem, a podatki mniejsze, a ja mam zatrudnienie na dluzszy okres czasowy.
Obecnie robie tak ze zarobek utrzymuje na minimum podatkowym i mam ciagle zatrudnienie, nie przekraczajac zadnego prawa, ani nie unikajac podatkow.

Wt lut 19, 2019 12:14 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
1.To wartość moralna
2. Człowiek sprawiedliwy. Był tak wątek, można poczytać.

Wt lut 19, 2019 12:18 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
sprawiedliwosc jest jedna i jest obiektywna, tylko ze ludzie jej nie stosuja z uwagi na swoje uzaleznienia i ogolnie wypaczone poczucie sprawiedliwosci.
Dla ludzi w zasadzie jet to jedynie poczucie sprawiedliwosci w ludzkim rozumieniu, ktore jest niczym innym jak systemem zemsty, bo ze sprawiedliwoscia obiektywna nie ma nic wspolnego oprocz slownictwa-nazwy.

Współczesny świat jest światem wielu wartości, wielu moralności, a co za tymi idzie, światem wielu sprawiedliwości.
Sprawiedliwość obiektywna nie istnieje, jest zwyczajną ludzką ułudą, w którą, jak ktoś chce, to może wierzyć - jeżeli mu to jakoś pomaga.
Czy, dla przykładu, wojna na Bliskim Wschodzie jest sprawiedliwa?
Sprawiedliwość, to rzeczywistość wyobrażona. Wyobrażona przez mniejsze bądź większe zbiorowości ludzkie. Wpisuje się ona w kontekst norm, prawa, obyczajów, cementujących jedność społecznych grup i ze sprawiedliwością obiektywną nie ma żadnego związku. Widać to szczególnie w erze globalizacji, gdzie owe różnice widać "jak na dłoni" przy wykorzystaniu współczesnych technik komunikacji masowej.

Beobachter napisał(a):
Jeden z moich ulubionych dylematów. Instytucja świadka koronnego, a wymierzanie sprawiedliwej kary przez aparat państwowy.

A jaki ma to związek ze sprawiedliwością, jeżeli mógłbyś myśl rozwinąć?
.
.
.

Wt lut 19, 2019 9:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To nieprawda. Sam ma rację: sprawiedliwość jest tylko jedna. To że są różne zdania czy opinie na temat sprawiedliwości to zupełnie inna sprawa.
Niestety, wiele osób myli te opinie z światem rzeczywistym; w ten sposób nie żyją już nawet w ułudzie, ale w ogóle tracą możliwość jakiejkolwiek orientacji w tym, co jest sprawiedliwe.

Wt lut 19, 2019 10:49 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
To nieprawda. Sam ma rację: sprawiedliwość jest tylko jedna. To że są różne zdania czy opinie na temat sprawiedliwości to zupełnie inna sprawa.
Niestety, wiele osób myli te opinie z światem rzeczywistym; w ten sposób nie żyją już nawet w ułudzie, ale w ogóle tracą możliwość jakiejkolwiek orientacji w tym, co jest sprawiedliwe.

Czy sprawiedliwa jest wojna na Bliskim Wschodzie?
...po prostu odpowiedz, zgodnie z tym co piszesz.
.
.
.

Wt lut 19, 2019 10:54 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona