Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 12, 2019 6:19 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dusza 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dusza
merss napisał(a):
Spoglądaj jak na obraz i próbuj uchwycić kolor.

Moze w tym jest jakis rodzaj relacji pomiedzy czlowiekiem, cialem i dusza.
Ja myslalem o przedmiocie i temperaturze.
Jezeli spalimy obraz to na zachowanych zdjeciach co prawda nie ma tego fizycznego obrazu ale mozemy sie zachwycac kolorami poumieszczanymi na obrazie przez robaczka. Tfu Matejke.

Cz lut 21, 2019 6:56 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Spoglądaj jak na obraz i próbuj uchwycić kolor. Kiedy wychodzi czarny - zostaw na jutro. Zza czerni nic nie widać.

Ta wypowiedź mówi o was wszystko. Kierujecie się tylko impresjami jakie niosą słowa a nie ich znaczeniem. Dlatego podejmowanie z wami dyskusji całkowicie mija się z celem. Z bełkotaniem jeszcze nikt nie wygrał. Inna sprawa, że najlepsze wypowiedzi zawsze lądują w koszu. Swobodna dyskusja to dla was termin z marsa. To tylko uświadczyło mnie ostatecznie w przekonaniu, że szkoda mojego czasu na to forum, bo mnie interesuje wymiana myśli a nie wymiana emocji.

Cz lut 21, 2019 9:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Ta wypowiedź mówi o was wszystko. Kierujecie się tylko impresjami jakie niosą słowa a nie ich znaczeniem. Dlatego podejmowanie z wami dyskusji całkowicie mija się z celem. Z bełkotaniem jeszcze nikt nie wygrał. Inna sprawa, że najlepsze wypowiedzi zawsze lądują w koszu. Swobodna dyskusja to dla was termin z marsa. To tylko uświadczyło mnie ostatecznie w przekonaniu, że szkoda mojego czasu na to forum, bo mnie interesuje wymiana myśli a nie wymiana emocji.

Tylko co to ma wspolnego z tytulem watku?

Cz lut 21, 2019 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:

Powiedziała osoba, która uparcie odmawia uzasadnienia swojej opinii i woli atakować oponenta niż podać argument :wink:

Cz lut 21, 2019 9:45 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z mojej strony to wszystko. Bawcie się dalej w okładanie cepami.

Cz lut 21, 2019 10:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Gdyby istniała dusza, "ja", " ego" itd. to człowiek władałby bez trudu własnymi emocjami, uczuciami, wolą, skłonnościami itd. a jak wiemy z własnego doświadczenia tak nie jest. Wniosek więc jest oczywisty, takich rzeczy po prostu nie ma. Człowiek to zaprogramowana zewnętrznie sieć neuronowa która reaguje w sposób mechaniczny na pojawiające się bodźce.
Jedyne co można zrobić to próbować się odprogramować. Niestety wiara w duszę, ego, ja i tym podobne rzeczy idzie w stronę przeciwną do celu który chce się osiągnąć. Dlatego uważam wiarę chrześcijańską za religię z gruntu błędną. Mówię to szczerze a nie po to żeby was obrażać.
Tak to już jest, że odpowiedzi (lub hipotezy odpowiedzi), często prowadzą do następnych pytań.

Skoro człowiek może obserwować swoje reakcje i dość do wniosku, że nie panuje nad swoimi emocjami, wolą, skłonnościami, to powstaje pytanie kto obserwuje reakcje i wyciąga wnioski. Aby coś móc zaobserwować trzeba być na zewnątrz obserwowanego (chyba, że chodzi o obserwację uczestniczącą, gdzie się jest zarówno wewnątrz (fizycznie) jak i na zewnątrz (mentalnie)). Jeśli tak to, człowiek musi być czymś więcej niż "zaprogramowana zewnętrznie sieć neuronowa która reaguje w sposób mechaniczny na pojawiające się bodźce" Dokładając to tego twierdzenie, że "Jedyne co można zrobić to próbować się odprogramować" tylko wzmocnimy przesłankę, że człowiek to "coś więcej".

A gdyby tak odwrócić hipotezę do góry nogami i założyć, że człowiek jest wolą. Ograniczoną siecią neuronową, która ma do dyspozycji nieograniczoną sieć danych (tj. świat) i zawartych w nich emocji, wyborów, skłonności, zachowań, sposobów przeżywania, itd. Jasne teoretycznie nieograniczoną, ale bądźmy realistami i cieszmy się z rzeczy w zasięgu ręki. Wówczas od tej ograniczonej woli zależałoby wszystko (tzn. tutaj emocje, uczucia, skłonności) może nie bezpośrednio, ale jednak.

N lut 24, 2019 9:35 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Po prostu nie jest możliwa pełna kontrola nad swoim zachowaniem, uczuciami, czy co tam jeszcze sobie pod to podstawisz. Jeśli kontrola jest iluzoryczna nie ma kontrolera. Mówienie 'kto obserwuje' staje się nonsensem, obserwator i obserwowane stają się jednością, podział się zatraca, zostaje tylko obecność.

N lut 24, 2019 10:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Po prostu nie jest możliwa pełna kontrola nad swoim zachowaniem, uczuciami, czy co tam jeszcze sobie pod to podstawisz. Jeśli kontrola jest iluzoryczna nie ma kontrolera.

Pomiędzy pełna a iluzoryczna istnieje jeszcze całe spektrum.

N lut 24, 2019 10:53 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli nie ma pełnej, dusza nie istnieje. To są sprawy natury ostatecznej a nie powszechnego codziennego doświadczenia.

N lut 24, 2019 11:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Jeśli nie ma pełnej, dusza nie istnieje.

Jakiż to ciąg rozumowania doprowadził do takiego wniosku?

N lut 24, 2019 11:06 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zastanów się, przemyśl. Może na to wpadniesz.

N lut 24, 2019 11:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam wiele przemyśleń na ten temat i doszedłem do odwrotnych wniosków. Ja swoje potrafię uzasadnić i nie wykręcam się.

N lut 24, 2019 11:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To może podziel się po prostu swoimi przemyśleniami. Ja jestem bardzo ciekawym człowiekiem i chętnie poczytam.

N lut 24, 2019 11:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chętnie, ale to twój temat. Postawiłaś pewną tezę więc najpierw wypadałoby ją wytłumaczyć.

N lut 24, 2019 11:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wszystko jest napisane, ale jak nie potrafisz czytać albo jesteś niewidomy to co ja na to poradzę.

N lut 24, 2019 11:42 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona