Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 04, 2020 12:54 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy kobieta może zrozumieć idealizm? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Czy kobieta może zrozumieć idealizm?
Jedną z głównych przyczyn braku porozumienia pomiędzy kobietami i mężczyznami jest fakt, że kobiety mają problem z abstrakcyjnym myśleniem. I nie chodzi mi w tym momencie o matematykę, tylko zastosowanie abstrakcyjnego myślenia w życiu codziennym.

Mężczyzna z natury jest idealistą. Od zarania dziejów walczył i oddawał życie za jakieś "irracjonalne" idee. Bóg, Honor i Ojczyzna. Do tego zestawu można dodać jeszcze kobietę. Mężczyźni nie tylko wszczynali krwawe pojedynki o kobietę, ale z powodu kobiety niejeden targnął się na własne życie. Z perspektywy kobiety jest to niezrozumiałe. Bóg nie wymaga krwawych ofiar. Honor to wybujałe ego. Ojczyzna to plamka na mapie. A kobieta? Jak nie ta, to inna. Kobieta stąpa twardo po ziemi. Od zarania dziejów zaangażowana w zajęcia raczej przyziemne niż ambitne - wychowywanie potomstwa, przyrządzanie posiłków, zamiatanie izb. Mężczyzna z głową zanurzoną w swoich ideach pojęcia nie ma o Bożym świecie. Gdyby tylko wiedział, wiele głupot w swoim życiu zdołałby uniknąć. Z drugiej strony, gdyby tylko miał tę świadomość, nie spełniłby tych wszystkich szalonych marzeń, które będą rozsławiać jego imię po wieki wieków.

Kobieta z jednej strony jest po to, by mężczyznę uskrzydlać, inspirować do działania, a z drugiej, by go ściągać na ziemię. Przywalić patelnią w łeb, kiedy ten postrada zmysły. Bez kobiety mężczyzna upada, stacza się w manowce. Nie ma dla kogo żyć i umierać nie ma dla kogo. Bóg wiedział co robi, kiedy obdarzał Adama towarzyszką życia.

Z czym się jednak wiąże systemowe podcinanie mężczyznom skrzydeł przez kobiety wyemancypowane w rezultacie feministycznego przewrotu? Z tym, że taka systemowa aktywność kobiet nie pełni tej oryginalnej funkcji prozdrowotnego uziemiania faceta. Jednostkowa kobieta uziemia mężczyznę z miłości, z troski. Dostrzega przeszkody, które mężczyźnie umykają. Kolektywna kobieta z nienawiści kastruje kolektywnego mężczyznę, tak aby mu te skrzydła nigdy się nie rozwinęły. Żeby nigdy nie zapałał miłością do Boga, Honoru i Ojczyzny. I, o ironio, do kobiety!

Wykastrowany facet będzie ptakiem nielotem. Do bólu pragmatycznym, bezideowym ciapciusiem, którego nie będzie interesować zmienianie świata. Maminsynkiem, który swoją wrodzoną (choć wyraźnie stłumioną) kreatywność będzie wykorzystywał w celu tworzenia i wspierania systemu, który go...niszczy. Ubezpładnia.

Zniewieściały mężczyzna traci zainteresowanie kobietą. Kobiety nie zdają sobie sprawy, że heteroseksualizm nie jest tylko biologiczną orientacją seksualną, zagwarantowaną w naturze. Seksualność człowieka jest kulturowa. Plastyczna. Można ją skierować na najbardziej absurdalne obiekty. Z braku laku można ją całkowicie skierować na samego siebie. Homoseksualny mężczyzna kieruje się przyziemnością. Miłość sprowadza się w jego oczach do zwierzęcego seksu. Związki gejowskie pozbawione są romantyzmu. Dla mężczyzny to pójście na łatwiznę. Jednak chodzenie na skróty nie sprzyja kreatywności.

Przez ostatnie lata kobiety nabrały biegłości w jednej z dwóch ról, do których zostały przeznaczone - sprowadzaniu mężczyzn na ziemię, studzeniu ich zapału. Niestety, zapomniały o tej drugiej roli, jaką jest zagrzewanie mężów do boju, stawianie im wyzwań. Popychanie ku idealizmowi. W swojej zachłanności na celownik wzięły sobie cały męski ród, zamiast skupić się na tym jedynym, ukochanym.

Kobieta, aby zrozumieć męski idealizm, pokochać idę mężczyzny, musi doświadczyć miłości ze strony konkretnego mężczyzny. Tylko miłość może otworzyć jej oczy. A prawdziwie pokochać kobietę może tylko idealista, który będzie w niej widział coś więcej niż to, czym aktualnie jest. Który ją swoją miłością uwzniośli. A kiedy ona wreszcie uwierzy, że jest tożsama z ideą kobiety, zrozumie swoje miejsce w świecie i przestanie walczyć z mężczyznami. Przestanie zazdrościć im nadrzędnej pozycji w hierarchii społecznej. Przestanie w imię równości podcinać im skrzydła. Wreszcie, skoncentruje swój kobiecy pedantyzm na ognisku domowym, zamiast zabierać się za ogólnoświatowe porządki. Zrozumie, że mężczyzna może ją pociągać ku górze tylko wówczas gdy ją przewyższa. W ogólnym rozrachunku, wszyscy na tym zyskujemy, ponieważ naszym wspólnym celem jest nieustanny rozwój ku lepszemu. Transcendencja.

Zapraszam do uwag, komentarzy, pytań, wątpliwości :)

Everything we see

Pn mar 04, 2019 10:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobieta może zrozumieć idealizm?
Kobieta jest zaprojektowana aby troszczyć się o rodzinę, a mężczyzna aby troszczyć się o całe stado, co często stoi ze sobą w sprzeczności. To w sumie tyle w tym temacie :wink:

Pn mar 04, 2019 10:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Masz rację. Dlatego źle się stało, że kobiety w swojej masie opuściły jaskinie, w konsekwencji czego zaczęły postrzegać cały świat jako jedną wielką rodzinę. Kiedy kobieta nie ma swojej lokalnej rodziny, którą może się zaopiekować, swoją opiekuńczość chce roztaczać na całe stado, co mu nie sprzyja.

Everything we see

Pn mar 04, 2019 10:26 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Mogę sie co do ogólnej idei zgodzić z tym, że współczesna kultura nieraz podcina mężczyznom skrzydła.

Z drugiej strony wydaje mi się, że niesprawiedliwie w swoim wpisie potraktowałaś kobiety. Owszem kobieta ma inne zadania i inne spojrzenie na świat, ale też jest powołana do patrzenia w górę nie tylko na gary. Przypomnij sobie historię o Marcie i Marii (Łk 10,38-42), nasz Pan wyraźnie wskazał co jest ważniejsze. Zresztą mamy całe rzesze świętych mistyczek, które wybrały właśnie tą "najlepszą cząstkę", wcale przy tym jak się okazuje nie porzucając prostych obowiązków.

To w sumie bardzo męski punkt widzenia, że skoro kobieta zajmuje się domem i praktycznymi rzeczami to nie ma juz głowy do idealizmu. Facet jak ma się modlić albo rozmyślać to musi siąść i się skupić. Ja próbowałem kiedyś modlić się przy zmywaniu naczyń -- ani się nie pomodliłem ani nie pozmywałem. Wam chyba pomaga ta słynna wielozadaniowość.

Pn mar 04, 2019 10:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jim napisał(a):
Z drugiej strony wydaje mi się, że niesprawiedliwie w swoim wpisie potraktowałaś kobiety. Owszem kobieta ma inne zadania i inne spojrzenie na świat, ale też jest powołana do patrzenia w górę nie tylko na gary. Przypomnij sobie historię o Marcie i Marii (Łk 10,38-42), nasz Pan wyraźnie wskazał co jest ważniejsze. Zresztą mamy całe rzesze świętych mistyczek, które wybrały właśnie tą "najlepszą cząstkę", wcale przy tym jak się okazuje nie porzucając prostych obowiązków.

Chyba niedokładnie przeczytałeś moją wypowiedź:
Kobieta, aby zrozumieć męski idealizm, pokochać idę mężczyzny, musi doświadczyć miłości ze strony konkretnego mężczyzny. Tylko miłość może otworzyć jej oczy. A prawdziwie pokochać kobietę może tylko idealista, który będzie w niej widział coś więcej niż to, czym aktualnie jest. Który ją swoją miłością uwzniośli. A kiedy ona wreszcie uwierzy, że jest tożsama z ideą kobiety, zrozumie swoje miejsce w świecie i przestanie walczyć z mężczyznami. Przestanie zazdrościć im nadrzędnej pozycji w hierarchii społecznej. Przestanie w imię równości podcinać im skrzydła. Wreszcie, skoncentruje swój kobiecy pedantyzm na ognisku domowym, zamiast zabierać się za ogólnoświatowe porządki. Zrozumie, że mężczyzna może ją pociągać ku górze tylko wówczas gdy ją przewyższa. W ogólnym rozrachunku, wszyscy na tym zyskujemy, ponieważ naszym wspólnym celem jest nieustanny rozwój ku lepszemu. Transcendencja.

Zauważ, że Maria była posłuszna Jezusowi, mężczyźnie. A największym idealistą jest Bóg. Nawet kobieta, która nie doświadczy miłości mężczyzny takiego z krwi i kości, zawsze może liczyć na miłość Boga, która ją uwzniośli.
Cytuj:
To w sumie bardzo męski punkt widzenia, że skoro kobieta zajmuje się domem i praktycznymi rzeczami to nie ma juz głowy do idealizmu. Facet jak ma się modlić albo rozmyślać to musi siąść i się skupić. Ja próbowałem kiedyś modlić się przy zmywaniu naczyń -- ani się nie pomodliłem ani nie pozmywałem. Wam chyba pomaga ta słynna wielozadaniowość.

W tym temacie z przyczyn oczywistych generalizuję. Oczywiście, wśród kobiet jest całe mnóstwo idealistek. Jednak dla nakreślenia problemu jestem zmuszona te idealistki wywalić za margines. Wyjątek tylko potwierdza regułę :wink:

Everything we see

Pn mar 04, 2019 10:36 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zakładasz, że mężczyzna jest z natury idealistą - jeżeli coś jest naturalne, to w tym kontekście jest automatyczne. A ja mam w związku z tym wątpliwości. Tak samo, jak mam wątpliwości, czy można powiedzieć, że kobieta jest z natury przyziemna. Nie leży mi to.

Wt mar 05, 2019 8:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana

Jak na kobietę przystało, masz problem z generalizowaniem. To też jest część abstrakcyjnego myślenia. Kobieta myśli w sposób konkretny. Jeśli np. ona sama nie ma problemów z parkowaniem, to jak przeczyta gdzieś uogólnienie, że kobiety nie potrafią parkować, będzie się żywo buntować, ponieważ przecież...ona potrafi parkować. Kobiety potrafią parkować, ponieważ ona potrafi parkować. Swoje cechy jednostkowe ekstrapoluje na cały kobiecy ród.
Tymczasem, fakt, że 1% lub 10% kobiet potrafi parkować, wcale nie neguje faktu, że kobiety jako ogół parkować nie potrafią.

Dlatego rozmowy z kobietami dotyczące różnych prawidłowości, mechanizmów, zjawisk (na wysokim poziomie ogólności) są niebywale trudne. Zamiast dyskutować, będą zarzucać generalizację, obrażać się, emocjonować i odnosić wszystko do siebie.
W pewnym sensie, kobiety nie są zdolne do obiektywizmu, spojrzenia na pewne sprawy z lotu ptaka, w oderwaniu od konkretnej sytuacji. Idealizującemu mężczyźnie zarzucą gdybologię stosowaną i bujanie w obłokach.

Everything we see

Wt mar 05, 2019 8:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To prawda Pelikanie. Rzeczą niesłychanie trudną dla większości kobiet jest wyodrębnienie pewnego aspektu bardziej złożonego problemu i dyskusja tylko i wyłącznie na jego temat abstrahując od całej reszty. Mężczyźni myślą analitycznie a kobiety holistycznie.

Żona wysyła męża-programistę do sklepu i mówi:
- Kup chleb, a jak będą mieli jajka, to kup dziesięć.
Facet wchodzi do sklepu i pyta:
- Są jajka?
- Tak, są.
- To poproszę dziesięć chlebów. :wink:

Wt mar 05, 2019 8:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
To prawda Pelikanie. Rzeczą niesłychanie trudną dla większości kobiet jest wyodrębnienie pewnego aspektu bardziej złożonego problemu i dyskusja tylko i wyłącznie na jego temat abstrahując od całej reszty.

Chyba że tym aspektem jest błąd ortograficzny albo inny kosmetyczny drobiazg, do którego kobieta postanowi się akurat przyczepić.
Cytuj:
Żona wysyła męża-programistę do sklepu i mówi:
- Kup chleb, a jak będą mieli jajka, to kup dziesięć.
Facet wchodzi do sklepu i pyta:
- Są jajka?
- Tak, są.
- To poproszę dziesięć chlebów. :wink:

Dobre :D

Everything we see

Wt mar 05, 2019 9:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Chyba że tym aspektem jest błąd ortograficzny albo inny kosmetyczny drobiazg, do którego kobieta postanowi się akurat przyczepić.

Postanowi się przyczepić tylko wtedy, jeśli nie pasuje jej coś większego, o czym chwilowo nie chce mówić.

Wt mar 05, 2019 9:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak na kobietę przystało, masz problem z generalizowaniem.

Opieram się tylko na swoich obserwacjach (osoby szesnastoletniej). Po prostu sama nie wiem, czy chłopaków z natury ciągnie do wartości typu Bóg, Honor, Ojczyzna. Przecież np. częściej spotyka się kobiety wierzące niż wierzących facetów.
Kobieta myśli w sposób konkretny.

Pierwsze słyszę, zawsze raczej spotykałam się z twierdzeniami, że kobiety wplatają do swoich wypowiedzi tyle szczegółów, że aby doczekać się sedna, to trzeba trochę poczekać. :)
Idealizującemu mężczyźnie zarzucą gdybologię stosowaną i bujanie w obłokach.

Czy ja wiem? Przecież tyle kobiet marzy o romantykach. ;)
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):

Postanowi się przyczepić tylko wtedy, jeśli nie pasuje jej coś większego, o czym chwilowo nie chce mówić.

Albo jeżeli ogląda zbyt dużo "Mówiąc Inaczej" na YouTube i po prostu nie może przeżyć takich rzeczy jak "w każdym bądź razie". Zdarza się. ;)

Wt mar 05, 2019 10:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Opieram się tylko na swoich obserwacjach (osoby szesnastoletniej). Po prostu sama nie wiem, czy chłopaków z natury ciągnie do wartości typu Bóg, Honor, Ojczyzna.

Ciągnie. Ale Ty akurat należysz do pokolenia, w którym chłopcy są wychowywani na dziewczynki. Rurkowcy, żelusie przyklejeni do smartfonów. Ja miałam trochę więcej szczęścia. Mam dyszkę więcej niż Ty i jeszcze się załapałam na dogorywającą męskość. Choć zawsze gustowałam w starszych facetach. Ale to może z innego powodu.
Cytuj:
Przecież np. częściej spotyka się kobiety wierzące niż wierzących facetów.

Masz rację, że kobiety są bardziej religijne w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, w sensie - chętniej chodzą do kościołów, uczestniczą w obrzędach, pielęgnują tradycje świąteczne etc. Jednak to niekoniecznie ma przełożenie na samą wiarę.
Mężczyźni trochę inaczej objawiają swoją wiarę niż kobiety. Często uprawiają religijność samotną, prywatną. Idą gdzieś na odludzie i rozmawiają z Bogiem jak z najlepszym przyjacielem. Facet lubi się wyciszyć.
Cytuj:
Pierwsze słyszę, zawsze raczej spotykałam się z twierdzeniami, że kobiety wplatają do swoich wypowiedzi tyle szczegółów, że aby doczekać się sedna, to trzeba trochę poczekać. :)

A szczegóły wplatane przez kobiety to właśnie te konkrety. Kiedy jest za dużo konkretów w wypowiedzi, wypowiedź traci sens. Uwaga odbiorcy zostaje rozproszona na nieistotne szczególiki. Stąd kobiety piszą na ogół gorsze powieści niż mężczyźni.
Cytuj:

Dlatego marzą o tych romantykach, żeby ich od tej ziemi oderwali.
Cytuj:
Albo jeżeli ogląda zbyt dużo "Mówiąc Inaczej" na YouTube i po prostu nie może przeżyć takich rzeczy jak "w każdym bądź razie". Zdarza się. ;)

Zauważyłam, że takie pierdoły lubią wytykać osoby, które mają mało do powiedzenia. Poprawność ortograficzna, językowa czy obyczajowa to jedyne, w czym mogą zaistnieć.

Everything we see

Wt mar 05, 2019 10:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jestem zbudowany tym co przeczytałem w tym temacie. Choć ja wiekowo jestem blisko kresu swego życia, to co piszecie jako młode pokolenie. Świadczy o analityczności w tym, co życie ludzkie powoduje. Tak trzymać. Dla mnie to jak bym poznał dobrą Martę ( bibljną). Która obecnie się uzewnętrznia. Mało bowiem jest mowy o niej w biblii. Ale jej duchowość określił bym podobnie. Że była nieprzecientnie jak na kobietę wyrozumiała. Zaprzeczała stereotypowi kobiety. Ale co tam o podziałach i stereotypach. Jeśli ważniejsze jest samo człowieczeństwo. To ono stanowi o człowieku, bez przysłony typu płeć. To prawda że mężczyzna jest bardziej idealistą, widać to nawet po tym. Kto odkrył Boga, jako ideał dążeń do własnej doskonałości. Tu istotne jest, pełne rozumienie swej roli. We współtworzeniu tego świata. Bo to wyzwala maksymum dokonań. A jak by co to ciągle jest zbyt mało dokonań, by nie było jeszcze coś więcej do zrobienia. To poczucie ich jeszcze niewystarczającej ilości, daje podstawę do dążeń do wzrostu. A to daje lepszy byt, wszystkiemu co żyje na tym świecie. Ten lepszy byt, to większa użyteczność. O nią tu toczy się batalia, nadająca większy sens życiu ludzi. By z kolei poczuć spełnienie i sens swego życia. To moje z kolei patrzenie na istnienie tego świata. Oraz odpowiedź na tytułowe pytanie.

Śr mar 06, 2019 9:30 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Opieram się tylko na swoich obserwacjach (osoby szesnastoletniej). Po prostu sama nie wiem, czy chłopaków z natury ciągnie do wartości typu Bóg, Honor, Ojczyzna.

Ciągnie. Ale Ty akurat należysz do pokolenia, w którym chłopcy są wychowywani na dziewczynki. Rurkowcy, żelusie przyklejeni do smartfonów.

Też trochę prawda, chociaż dziewczyny lepsze nie bywają. Myślę, że ten problem ogólnie wynika z powszechnego konsumpcjonizmu - i chociaż każdy się zarzeka, że konsumpcjonistą nie jest, to jednak nie zawsze taki rzeczywiście jest, jak mówi.
Masz rację, że kobiety są bardziej religijne w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, w sensie - chętniej chodzą do kościołów, uczestniczą w obrzędach, pielęgnują tradycje świąteczne etc. Jednak to niekoniecznie ma przełożenie na samą wiarę.
Mężczyźni trochę inaczej objawiają swoją wiarę niż kobiety. Często uprawiają religijność samotną, prywatną. Idą gdzieś na odludzie i rozmawiają z Bogiem jak z najlepszym przyjacielem. Facet lubi się wyciszyć.

Możliwe. :)
Cytuj:

A szczegóły wplatane przez kobiety to właśnie te konkrety. Kiedy jest za dużo konkretów w wypowiedzi, wypowiedź traci sens. Uwaga odbiorcy zostaje rozproszona na nieistotne szczególiki. Stąd kobiety piszą na ogół gorsze powieści niż mężczyźni.

Jeżeli jest zbyt dużo konkretów, to wypowiedź przestaje być konkretna, więc można stwierdzić, że kobiety jako tako konkretne nie są. :)
Czy gorsze powieści, ciężko mi ocenić. Czytałam kiedyś (i nadal została mi jeszcze jedna książka do przeczytania z tego cyklu) "Kroniki wampirów" Anne Rice. Owszem, w np. "Merrick" (jedna z części) co najmniej połowa książki to opis życiorysu jednej z postaci, co sprawia, że punktu kulminacyjnego fabuły doczekać niektórym może ciężko, ale w sumie za pomocą różnych opisów Rice ukazuje bogactwo swojego języka. To też forma sztuki.
Cytuj:

Dlatego marzą o tych romantykach, żeby ich od tej ziemi oderwali.

Hmm... Ciekawa myśl, muszę się nad tym zastanowić. :)
Cytuj:

Zauważyłam, że takie pierdoły lubią wytykać osoby, które mają mało do powiedzenia. Poprawność ortograficzna, językowa czy obyczajowa to jedyne, w czym mogą zaistnieć.

Co nie znaczy może, że wszyscy z tego powodu to robią. Mnie kusi, by upominać ortograficznie po prostu dlatego, że nie lubię powielania takich błędów, a gdy jest ich wiele, wypowiedzi po prostu nie da się czytać. Poza tym czuję się humanistką. ;)

Pt mar 08, 2019 5:46 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Drogi Pelikanie...

Napisałaś/eś:
Jak na kobietę przystało, masz problem z generalizowaniem.

a później...
Zamiast dyskutować, będą zarzucać generalizację, obrażać się, emocjonować i odnosić wszystko do siebie.

To by było na tyle... :)

... aleee jako osoba dociekliwa mam kilka pytań dotyczących Twojego rozumowania:

1. Czy wyznacznikiem prawidłowej męskiej generalizacji jest pojęcie większości bez uwzględniania innych czynników? Suche proste, dwuskładnikowe statystyki, które można budować tak jak każdemu się żywnie podoba? Bo jeżeli tak, to można uznać, że osoby wierzące to głównie osoby z ilorazem inteligencji poniżej przeciętnej.

2. Czy jeżeli kobieta, okazuje się myśleć jednak nie tylko o myciu garów idealnie czystych podłogach to wg Ciebie powinno się jej na to pozwolić? Czy założyć że skoro większość myśli tylko o lśniących skorupach to te kreatywne i myślące również powinno się spłycić do roli które mogą w obecnych czasach być wykonywane przez roboty?

3. Dostrzegłam pewną tendencję, jako że pracuję w branży tzw. "męskiej" i zainteresowania też mam raczej "męskie", że pojawia się tych kręgach coraz więcej kobiet i radzą sobie one świetnie. Tendencja na przestrzeni 10 lat jest wyraźnie wzrostowa. Czy nie zastanowiłeś/aś się czy to nie czasem efekt tego, że kobietom w końcu pozwolono myśleć?

Śr mar 20, 2019 2:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona