Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 04, 2020 1:59 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy kobieta może zrozumieć idealizm? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobieta może zrozumieć idealizm?
LadyQuantum napisał(a):
Drogi Pelikanie...

Napisałaś/eś:
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jak na kobietę przystało, masz problem z generalizowaniem.

a później...
Zamiast dyskutować, będą zarzucać generalizację, obrażać się, emocjonować i odnosić wszystko do siebie.

To by było na tyle... :)

Nie rozumiem, co chciałaś tutaj przekazać.
Cytuj:
1. Czy wyznacznikiem prawidłowej męskiej generalizacji jest pojęcie większości bez uwzględniania innych czynników? Suche proste, dwuskładnikowe statystyki, które można budować tak jak każdemu się żywnie podoba? Bo jeżeli tak, to można uznać, że osoby wierzące to głównie osoby z ilorazem inteligencji poniżej przeciętnej.

Nie oceniam tutaj trafności przyjmowanych przez mężczyznę generalizacji, tylko sam fakt, że mężczyzna w ogóle jest zdolny do generalizacji, ma potrzebę i odwagę formułować uogólnienia przy ograniczonej ilości informacji. Jest to pewne użyteczne narzędzie, którego nie trzeba traktować jak prawdy absolutnej, ale jakiś punkt wyjścia do podejmowanych działań.
Cytuj:
2. Czy jeżeli kobieta, okazuje się myśleć jednak nie tylko o myciu garów idealnie czystych podłogach to wg Ciebie powinno się jej na to pozwolić? Czy założyć że skoro większość myśli tylko o lśniących skorupach to te kreatywne i myślące również powinno się spłycić do roli które mogą w obecnych czasach być wykonywane przez roboty?

W cywilizowanym świecie nikt kobietom myślenia nie zabrania i uważam, że stwierdzenie, że większość kobiet myśli o myciu garów i idealnie czystych podłogach jest krzywdzące i nieprawdziwe. Kobiety są na dobrą sprawę bardziej ambitne niż mężczyźni.

Problematyka, którą tutaj opisuję, dotyczy sposobu myślenia kobiety. Czyli w kobiecie siedzi ten pragmatyk życiowy, ta wewnętrzna sprzątaczka parująca skarpetki i zamiatającą izby. I ma to swoje przełożenie również na jej karierę zawodową. Zamiast się skupić na realizacji celu, podjąć ryzyko, będzie się pochylać nad każdą małą pierdołą, nad bezmiarem problemów i przeszkód, aż w końcu bezradnie rozłoży ręcę, oznajmiając, ze lepiej nic nie zmieniać.
Cytuj:
3. Dostrzegłam pewną tendencję, jako że pracuję w branży tzw. "męskiej" i zainteresowania też mam raczej "męskie", że pojawia się tych kręgach coraz więcej kobiet i radzą sobie one świetnie. Tendencja na przestrzeni 10 lat jest wyraźnie wzrostowa. Czy nie zastanowiłeś/aś się czy to nie czasem efekt tego, że kobietom w końcu pozwolono myśleć?

Tak jak pisałam, to że kobiety się interesują również "męskimi" branżami jeszcze nie świadczy o tym, że mają bardziej męskie mózgi. Jest związek pomiędzy płcią mózgu a zainteresowaniami, ale nie można zapominać, ze danym obszarem można się zajmować po kobiecemu i po męsku.

Sądzę, że kobiet genialnych w "męskich" dziedzinach jest nieporównywalnie mniej niż mężczyzn. I to nie dlatego, ze są jakieś mniej myślące, tylko mniej skłonne do podejmowania ryzyka przez to że "za dużo widzą".

Everything we see

Cz mar 21, 2019 10:02 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Nie rozumiem, co chciałaś tutaj przekazać.

No właśnie :)

Nie oceniam tutaj trafności przyjmowanych przez mężczyznę generalizacji, tylko sam fakt, że mężczyzna w ogóle jest zdolny do generalizacji, ma potrzebę i odwagę formułować uogólnienia przy ograniczonej ilości informacji. Jest to pewne użyteczne narzędzie, którego nie trzeba traktować jak prawdy absolutnej, ale jakiś punkt wyjścia do podejmowanych działań.

A może własnie jako kobieta popełniłaś błąd generalizacji? :P
Troszkę tu sobie przeczysz :)
Pisząc o mężczyznach, że potrafią generalizować generalizujesz ich, co wg Twojej definicji oznacza, że myślisz jak mężczyzna. A że jesteś kobietą to równocześnie wg swojej definicji popełniasz błąd generalizacji.
To stawia Cię w niewiarygodnym świetle, dlatego właśnie generalizacja i wynikające z niej stereotypy są krzywdzące dla każdej grupy społecznej. Dziewczyna słysząca stereotyp, że nie będzie nigdy tak techniczna jak jej męski kolega z roku na Informatyce może się zniechęcić, wykładowca może nie traktować jej poważnie, mogą jej nie chcieć zatrudnić. A może się okaże wybitną jednostką?
Maria Skłodowska-Curie właśnie przez generalizowanie miała ogromne problemy by przyjęli ją na Sorbonę bo jak to? Kobieta? To rzucanie kłód pod nogi w zupełności nie uzasadnione.

Generalizowanie biorąc pod uwagę tylko jeden czynnik, przykładowo płeć nie jest użyteczne, jest krzywdzące.

W cywilizowanym świecie nikt kobietom myślenia nie zabrania i uważam, że stwierdzenie, że większość kobiet myśli o myciu garów i idealnie czystych podłogach jest krzywdzące i nieprawdziwe. Kobiety są na dobrą sprawę bardziej ambitne niż mężczyźni.

Zawdzięczamy to walce o równouprawnienie, którego zasadność w pierwszym poście poddawałaś w wątpliwość.

Problematyka, którą tutaj opisuję, dotyczy sposobu myślenia kobiety. Czyli w kobiecie siedzi ten pragmatyk życiowy, ta wewnętrzna sprzątaczka parująca skarpetki i zamiatającą izby. I ma to swoje przełożenie również na jej karierę zawodową. Zamiast się skupić na realizacji celu, podjąć ryzyko, będzie się pochylać nad każdą małą pierdołą, nad bezmiarem problemów i przeszkód, aż w końcu bezradnie rozłoży ręcę, oznajmiając, ze lepiej nic nie zmieniać.

Kobiety są zapędzane do roli sprzątaczek przez społeczne normy, nie przez naturę. Społeczna rola robi z nich również wewnętrzne sprzątaczki. To się przekłada na ich sposób myślenia.
Ja nie lubię i nie potrafię sprzątać choć lubię przebywać w ładnych czystych pomieszczeniach. Od dziecka się buntowałam, ale nie każdy ma buntowniczą naturę dlatego wiele kobiet po prostu głupio godzi się ze swoim losem wewnętrznej sprzątaczki dając się wykorzystywać.
Gdyby takie zachowanie narzucić chłopcom to oni by byli wewnętrznymi sprzątaczkami. Mali chłopcy też lubią pomagać, sprzątać, odkurzać ale później się ich do tego zniechęca wmawiając że to rola dziewczynek, a chłopiec ma mieć ciekawsze zajęcia bo tak.

Sądzę, że kobiet genialnych w "męskich" dziedzinach jest nieporównywalnie mniej niż mężczyzn. I to nie dlatego, ze są jakieś mniej myślące, tylko mniej skłonne do podejmowania ryzyka przez to że "za dużo widzą".

A ja sądzę, że jest ich tak mało przez krzywdzące generalizowanie przez mężczyzn i tym samym rzucanie im kłód pod nogi jak i wychowywanie wewnętrznych sprzątaczek przez inne wewnętrzne sprzątaczki, które zostały stłamszone przez społeczne ideologie wymyślone przez mężczyzn.

Cz mar 21, 2019 9:01 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
A ja się teraz w ogóle zaczęłam zastanawiać nad tym, czy płeć tu ma znaczenie. Bo z jednej strony kobieta z racji biologicznej roli bycia matką zabiega o bezpieczeństwo i godne warunki, no ale faceci też mają biologiczne role które mogą utrudniać bycie idealistą, tyle, że to trochę inne role. :?

Pt mar 22, 2019 8:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
LadyQuantum napisał(a):
A może własnie jako kobieta popełniłaś błąd generalizacji? :P

Ja w ogóle nie twierdzę, że generalizowanie jest błędem.
Cytuj:
Troszkę tu sobie przeczysz :)
Pisząc o mężczyznach, że potrafią generalizować generalizujesz ich, co wg Twojej definicji oznacza, że myślisz jak mężczyzna. A że jesteś kobietą to równocześnie wg swojej definicji popełniasz błąd generalizacji.

Albo źle zrozumiałaś moją wypowiedź, albo ja się gdzieś niefortunnie wyraziłam.
Cytuj:
To stawia Cię w niewiarygodnym świetle, dlatego właśnie generalizacja i wynikające z niej stereotypy są krzywdzące dla każdej grupy społecznej. Dziewczyna słysząca stereotyp, że nie będzie nigdy tak techniczna jak jej męski kolega z roku na Informatyce może się zniechęcić, wykładowca może nie traktować jej poważnie, mogą jej nie chcieć zatrudnić. A może się okaże wybitną jednostką?
Maria Skłodowska-Curie właśnie przez generalizowanie miała ogromne problemy by przyjęli ją na Sorbonę bo jak to? Kobieta? To rzucanie kłód pod nogi w zupełności nie uzasadnione.

Serio, dziś w Polsce/Europie ktoś w ten sposób traktuje kobiety? Żyjemy w czasach, kiedy kobiety się na siłę wypycha do IT. Jakoś mi ciężko uwierzyć w taką dyskryminację.
Sama pracuję w branży rekrutacyjnej i mój kierownik mi narzuca, że np. 50% kandydatów do rozmowy kwalifikacyjnej to mają być kobiety albo min. 30% stażystów to mają być kobiety...w branżach technicznych.
Cytuj:
Generalizowanie biorąc pod uwagę tylko jeden czynnik, przykładowo płeć nie jest użyteczne, jest krzywdzące.

Zależy do czego się tej generalizacji używa. Jeśli miałabym odrzucić kandydata na rozmowie na podstawie tego, że jest płci żeńskiej, nie weryfikując jego wiedzy, to rzeczywiście, nie dość, że skrzywdziłabym kandydatkę, to jeszcze sama bym działała na niekorzyść firmy, do której rekrutuję. Przecież każdemu zależy na osobach zdolnych. Jeśli jednak wiem, że kobiety uwielbiają na ogół dużo gadać, to taka generalizacja może mnie zmusić do tego, bym unikała towarzystwa kobiet, kiedy potrzebuję spokoju i skupienia.
Cytuj:
Zawdzięczamy to walce o równouprawnienie, którego zasadność w pierwszym poście poddawałaś w wątpliwość.

Nie podaję w wątpliwość zasadności równouprawnienia, tylko zrównywania kobiet i mężczyzn na siłę. Kobietom się wmawia, że koniecznie muszą zapałać miłością akurat do tego, czym tradycyjnie interesowali i zajmowali się mężczyźni. Wmawia im się, że te tradycyjnie kobiecie zawody są jakieś gorsze. To jest prawdziwa krzywda, która się dzieje kobietom, że bagatelizuje się ich odmienne uwarunkowania.
Cytuj:
Kobiety są zapędzane do roli sprzątaczek przez społeczne normy, nie przez naturę. Społeczna rola robi z nich również wewnętrzne sprzątaczki. To się przekłada na ich sposób myślenia.

Też w to kiedyś wierzyłam, ale teraz jestem zdania, że nie da się kogoś urobić w ten sposób, jeśli się nie ma punktu zaczepienia. Takie formowanie musi być kompatybilne z naturą. Kobiety łatwo się podporządkowują tej roli sprzątaczki, bo jest to zgodne z ich naturalnymi predyspozycjami. Kobieta jest strażniczką porządku.
Cytuj:
Ja nie lubię i nie potrafię sprzątać choć lubię przebywać w ładnych czystych pomieszczeniach. Od dziecka się buntowałam, ale nie każdy ma buntowniczą naturę dlatego wiele kobiet po prostu głupio godzi się ze swoim losem wewnętrznej sprzątaczki dając się wykorzystywać.

Może po prostu nie jesteś typową kobietą. Tamte się nie buntują, bo to im pasuje. Ja np. z natury jestem syfiarą. Moje mieszkanie wygląda jak u stereotypowego starego kawalera. Sprzątam tylko, jak mam gości. Jako dziewczynka byłam oczywiście socjalizowana ostro na sprzątaczkę, ale nie wyszło. Zawsze robiłam to wbrew sobie.
Cytuj:
Gdyby takie zachowanie narzucić chłopcom to oni by byli wewnętrznymi sprzątaczkami. Mali chłopcy też lubią pomagać, sprzątać, odkurzać ale później się ich do tego zniechęca wmawiając że to rola dziewczynek, a chłopiec ma mieć ciekawsze zajęcia bo tak.

To nie takie proste. Ta sprzątaczka to owoc ewolucji. Statystycznie osób bardziej podatnych na socjalizację na sprzątaczkę jest znacznie więcej wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Oczywiście, my cały czas ewoluujemy, więc to się może z czasem zmienić. Ale nie ma co na siłę walczyć z własną naturą, bo to nikogo nie uszczęśliwi.
Viridiana napisał(a):
A ja się teraz w ogóle zaczęłam zastanawiać nad tym, czy płeć tu ma znaczenie. Bo z jednej strony kobieta z racji biologicznej roli bycia matką zabiega o bezpieczeństwo i godne warunki, no ale faceci też mają biologiczne role które mogą utrudniać bycie idealistą, tyle, że to trochę inne role.

Jakie role masz na myśli?

Everything we see

Pt mar 22, 2019 9:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
LadyQuantum napisał(a):
Kobiety są zapędzane do roli sprzątaczek przez społeczne normy, nie przez naturę.

A skąd się wzięły normy społeczne i dlaczego są akurat takie a nie inne?
LadyQuantum napisał(a):
A ja sądzę, że jest ich tak mało przez krzywdzące generalizowanie przez mężczyzn i tym samym rzucanie im kłód pod nogi jak i wychowywanie wewnętrznych sprzątaczek przez inne wewnętrzne sprzątaczki, które zostały stłamszone przez społeczne ideologie wymyślone przez mężczyzn.

Kierunki techniczne (takie prawdziwe) studiuje może 10% kobiet. Przez to, że jest ich mało w bardzo męskiej i z tego powodu szarej rzeczywistości, są zwykle bardzo szanowane, zachęcane do rozwoju i chętnie zatrudniane. Czy ktoś im zabrania wybierania takich zawodów?

Pt mar 22, 2019 9:21 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
A ja się teraz w ogóle zaczęłam zastanawiać nad tym, czy płeć tu ma znaczenie. Bo z jednej strony kobieta z racji biologicznej roli bycia matką zabiega o bezpieczeństwo i godne warunki, no ale faceci też mają biologiczne role które mogą utrudniać bycie idealistą, tyle, że to trochę inne role.

Jakie role masz na myśli?

No cóż, na przykład chcąc nie chcąc biologia dąży do zachowania gatunku wobec czego wykreowała popęd seksualny, który generalnie u mężczyzn jest silniejszy jeśli dobrze się orientuję. :)

N mar 24, 2019 3:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W jaki sposób potrzeba przedłużenia gatunku kłóci się z idealizmem?

Everything we see

N mar 24, 2019 5:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bardziej chodzi mi o coś innego - piszesz, że kobietom trudno zrozumieć idealizm, bo z racji swojej roli bycia matką troszczą się o wiele rzeczy (jeśli dobrze cię rozumiem). Natomiast mężczyźni też mają swoje role i swoje potrzeby - te potrzeby też odciągają. Tutaj mówiłam konkretnie o popędzie seksualnym, który u mężczyzn jest bardziej odczuwalny z tego, co mi wiadomo.

Cz mar 28, 2019 11:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Problem z takimi dyskusjami jest taki, że obie strony mają rację; pewne tendencje zachowań rzeczywiście są charakterystyczne dla kobiet (a inne dla mężczyzn), ale to wcale nie znaczy, że jak weźmiemy losową kobietę, to ona akurat będzie miała tą "bardziej charakterystyczną dla kobiet" postawę.

Pt mar 29, 2019 11:03 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Bardziej chodzi mi o coś innego - piszesz, że kobietom trudno zrozumieć idealizm, bo z racji swojej roli bycia matką troszczą się o wiele rzeczy (jeśli dobrze cię rozumiem). Natomiast mężczyźni też mają swoje role i swoje potrzeby - te potrzeby też odciągają. Tutaj mówiłam konkretnie o popędzie seksualnym, który u mężczyzn jest bardziej odczuwalny z tego, co mi wiadomo.

Bardziej mi chodziło o rodzaj tej roli.

Kobieta troszczy się z natury o bezpieczeństwo i jej świat, obszar troski, jest ograniczony do sfery ogniska domowego. Stąd ta przyziemność.

Mężczyzna natomiast chcąc wywiązać się ze swojej roli, musi ryzykować. Opuścić strefę komfortu. Męskie role i potrzeby właśnie współgrają z idealizmem. Mężczyźni w okresie, kiedy mają najsilniejszy popęd, są też najbardziej twórczy, aktywni.

Everything we see

Pt mar 29, 2019 10:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kobieta troszczy się z natury o bezpieczeństwo i jej świat, obszar troski, jest ograniczony do sfery ogniska domowego. Stąd ta przyziemność.

Mężczyzna natomiast chcąc wywiązać się ze swojej roli, musi ryzykować. Opuścić strefę komfortu. Męskie role i potrzeby właśnie współgrają z idealizmem. Mężczyźni w okresie, kiedy mają najsilniejszy popęd, są też najbardziej twórczy, aktywni.

Ja bym dorzuciła tu kontekst kulturowy. W jednym społeczeństwie uwarunkowania będą sprawiać, że rzeczywiście tak będzie, w drugim normy społeczne sprawią, że może być na odwrót nawet.

Cz kwi 04, 2019 6:41 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2