Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 17, 2019 1:03 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Następna strona
 Ewolucja 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ewolucja
No przyjmijmy, że sobie nie wyobrażę(chociaż nie wiem dlaczego).
Co z tego wynika, poza ograniczoną wyobraźnią?

Śr kwi 03, 2019 10:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
A mimo to skłonny jesteś w to wierzyć?
Dla mnie oczywiste że coś musi być.

Śr kwi 03, 2019 10:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kompletnie nie rozumiem do czego zmierzasz.
Skłonny jestem wierzyć w coś, jeśli mam ku temu przesłanki. Mój stosunek emocjonalny do tego jest bez znaczenia, a przynajmniej powinien być, jeśli chcę zachować zdrowy sceptycyzm.
Gdyby się okazało, że Bóg istnieje i jest absolutnym potworem, który się znęca nad ludźmi i innymi żywymi stworzeniami(co nie jest wcale takie dalekie od tego czym jest Bóg biblijny) i były powody by wierzyć, wierzyłbym w jego istnienie, nawet jeśli byłaby to wyjątkowo depresyjne i chciałbym, żeby rzeczywistość była inna.

Śr kwi 03, 2019 10:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Ja akceptuję rzeczywistość taką, jaka jest.

Litosci. Moze Cie sprowokuje do myslenia stwierdzeniem, zebys nie opowiadal bzdur. Akceptujesz rzeczywistosc taka jaka myslisz ze jest.

Śr kwi 03, 2019 10:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny, powiedz jeszcze że jak myślisz to nie czujesz że ktoś może znać twoje myśli, czyżbyś zabił w sobie uczucie bycia obserwowanym jak Sartre?

Śr kwi 03, 2019 10:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Nie może mieć na myśli innej przyczyny niż fizyczna, bo nie ma powodu by sądzić, że istnieją innego rodzaju przyczyny. Tak, fizyk się nie powinien wypowiadać na temat "przyczyn niefizycznych", czy innych produktów cudzej wyobraźni, takich jak kolor jednorożców.

Czyli np. jeśli Wielki Wybuch spowodował powstanie Wszechświata wraz z prawami fizyki, to ten Wielki Wybuch nie jest przyczyną fizyczną? Jakkolwiek Wszechświat nie powstał, musi mieć metafizyczną przyczynę.

Nawet jeśli nie powstał, tylko istnieje od zawsze jako nieskończony ciąg przyczynowo-skutkowy, to jest wówczas klasycznym perpetuum mobile, niewytłumaczalnym na gruncie praw fizyki. Coś musi ten nieskończony Wszechświat napędzać do istnienia.

Nie da się wyjaśnić Wszechświata bez metafizycznej przyczyny.

Śr kwi 03, 2019 10:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sartre:
Któregoś dnia oddałem nauczycielowi francuskiego wypracowanie na temat Męki Pańskiej; delektowała się nim cała rodzina, a moja matka przepisała je własnoręcznie. Ale dostałem tylko srebrny medal. Doznany zawód pogrążył mnie w bezbożności. […] Kilka lat jeszcze utrzymywałem z Wszechmocnym stosunki oficjalne; prywatnie zaprzestałem składania mu wizyt. Raz jeden naszło mnie uczucie, iż On istnieje. Bawiąc się zapałkami przypaliłem dywanik; kiedym zamalował farbą ślady występku, Bóg ujrzał mnie nagle, uczułem jego spojrzenie wewnątrz głowy i na rękach; kręciłem się po łazience straszliwie widzialny, żywy cel. Ocaliło mnie oburzenie; wściekłem się na niedyskrecję tak ordynarną, nabluźniłem […]. I nie spojrzał na mnie już nigdy więcej.

- smutne to...

Śr kwi 03, 2019 10:51 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
HeresJohnny, powiedz jeszcze że jak myślisz to nie czujesz że ktoś może znać twoje myśli, czyżbyś zabił w sobie uczucie bycia obserwowanym jak Sartre?

Nie mam takich myśli i nigdy nie miałem, a przynajmniej tego nie pamiętam, więc raczej niczego w sobie nie zabijałem.

Wydaje mi sie, że cały czas dokonujesz projekcji swojego ego na innych i nie jesteś w stanie zrozumieć, że ktoś może nie mieć takich rozterek, jak Ty. Ja w Boga nigdy tak naprawdę nie wierzyłem, nawet jako dziecko. Jeśli wierzyłem, była to wiara porównywalna do wiary w Świętego Mikołaja. Bardzo powierzchowna i powiązana z pewnymi rytuałami, nic więcej. Nie miałem żadnych kryzysów wiary, koszmarów związanych z piekłem, ani żadnych podobnych traumatycznych przeżyć. Nawet nie będę zgadywał przez jakie dramaty przeszedłeś w życiu.

towarzyski.pelikan napisał(a):
Czyli np. jeśli Wielki Wybuch spowodował powstanie Wszechświata wraz z prawami fizyki, to ten Wielki Wybuch nie jest przyczyną fizyczną? Jakkolwiek Wszechświat nie powstał, musi mieć metafizyczną przyczynę.

Wielki wybuch nie spowodował powstania Wszechświata, bo to jest nazwa dla rozszerzania się Wszechświata, nic więcej. Na poczatku było gwałtowne(stąd wybuch).
Cytuj:
Nawet jeśli nie powstał, tylko istnieje od zawsze jako nieskończony ciąg przyczynowo-skutkowy, to jest wówczas klasycznym perpetuum mobile, niewytłumaczalnym na gruncie praw fizyki. Coś musi ten nieskończony Wszechświat napędzać do istnienia.

Jest niewytłumaczalny obecnie. Być może nigdy tego nie wytłumaczymy. Twierdzenie, że coś musi to napędzać jest bezpodstawne.
Cytuj:
Nie da się wyjaśnić Wszechświata bez metafizycznej przyczyny.

Bezpodstawny wniosek.

Śr kwi 03, 2019 10:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Jest niewytłumaczalny obecnie. Być może nigdy tego nie wytłumaczymy. Twierdzenie, że coś musi to napędzać jest bezpodstawne.

Jest sprzeczny z podstawowymi prawami fizyki, więc twierdzenie, że coś mus go napędzać, jest jak najbardziej podstawne.
Jeśli miałby być wytłumaczalny na gruncie praw fizyki, to musielibyśmy najpierw zmienić (przedefiniować) prawa fizyki.

Śr kwi 03, 2019 11:11 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jest sprzeczny z podstawowymi prawami fizyki, więc twierdzenie, że coś mus go napędzać, jest jak najbardziej podstawne.

I odpowiedzią na naruszenie prawa fizyki ma być tłumaczenie czymś, co nie jest fizyką? W takim razie prawa fizyki nadal pozostają naruszone(o ile w ogóle przyjmiemy, że miało miejsce naruszenie), nawet jeśli sobie wymyślisz pozafizycznego poruszyciela.
Cytuj:
Jeśli miałby być wytłumaczalny na gruncie praw fizyki, to musielibyśmy najpierw zmienić (przedefiniować) prawa fizyki.

Być może. Kto powiedział, że nauka rości sobie pretensje do absolutnej prawdy? Być może znane nam prawa fizyki nie opisują prawidłowo rzeczywistości, albo opisują tylko ograniczone spektrum*?

*Np. szczególna teoria względności nie ma zastosowania do mechaniki kwantowej i podobnie zasada przyczynowości być może nie ma zastosowania do genezy Wszechświata.

Śr kwi 03, 2019 11:25 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Sartre:
Któregoś dnia oddałem nauczycielowi francuskiego wypracowanie na temat Męki Pańskiej; delektowała się nim cała rodzina, a moja matka przepisała je własnoręcznie. Ale dostałem tylko srebrny medal. Doznany zawód pogrążył mnie w bezbożności. […] Kilka lat jeszcze utrzymywałem z Wszechmocnym stosunki oficjalne; prywatnie zaprzestałem składania mu wizyt. Raz jeden naszło mnie uczucie, iż On istnieje. Bawiąc się zapałkami przypaliłem dywanik; kiedym zamalował farbą ślady występku, Bóg ujrzał mnie nagle, uczułem jego spojrzenie wewnątrz głowy i na rękach; kręciłem się po łazience straszliwie widzialny, żywy cel. Ocaliło mnie oburzenie; wściekłem się na niedyskrecję tak ordynarną, nabluźniłem […]. I nie spojrzał na mnie już nigdy więcej.

- smutne to...

Ile lat miał człowiek, który to pisał? Czy grzech, czyli krzywdzenie innych, wypaczył go już na tyle, by oszukiwał sam siebie? Gdyby to napisał w swoim dzienniczku nastolatka, miałoby to jakąś wartość z punktu widzenia psychologii. Jeśli jednak pisał to z pozycji długotrwałego oddawania się nierządowi lub pederastii, lub pedofilii, lub innych antychrześcijańskich czynów, wtedy wiadomo, że jego opinia wyrosła na gruncie wynaturzenia. Wtedy taka opinia nie ma znaczenia. Filozofem on jest dlaczego? Kto uznał, że mu się to określenie należy? Czy tak uznały autorytety Kościoła? Ojcowie Kościoła? Nie. Tak uznali ci, co zrobili rewolucję francuską i rżnęli katolików. Oni napisali, że ten gość jest filozofem. On nie jest filozofem. Katolicy muszą zrozumieć, że nie każdy, kogo świat ogłasza kimś, jest kimś. Zawsze jest to człowiek we władzy jakiegoś śmiertelnego grzechu.

Śr kwi 03, 2019 11:36 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A wzorem świętości według Kościoła jest dziewica kąpiąca się w ubraniu. I nie kasujcie najlepszych wypowiedzi, bo to świadczy tylko o tym, że brak wam kompletnie poczucia humoru.

Śr kwi 03, 2019 11:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
A wzorem świętości według Kościoła jest dziewica kąpiąca się w ubraniu. I nie kasujcie najlepszych wypowiedzi, bo to świadczy tylko o tym, że brak wam kompletnie poczucia humoru.

Rozróżnijmy dwa aspekty: dziewicę i kąpiel w ubraniu. Dziewica to w tym kontekście osoba, która postanowiła czas, który byłby dla męża i dzieci, poświęcić Bogu i pomaganiu potrzebującym. Jest to wielkie poświęcenie i za to jest wielka nagroda. Dawniej Kościół miał całą opiekę społeczną, więc wtedy miało to inny wymiar, dzisiaj może to pociągać leniwe oziębłe kobiety - oprócz żarliwych chrześcijanek. Ale to inny temat.
Druga sprawa. Że kąpie się w ubraniu. Ona kąpie się w przysłowiowym ubraniu, żeby nie pobudzać się do masturbacji i do czynów typowych dla LGBT. Ona nie chce się narazić Bogu i ośmieszać przed aniołami. Zaczyna się od masturbacji, czyli nie panowania nad sobą, a kończy się na LGBT, czyli jeszcze większym nie panowaniu nad różnymi wiatrami chuci. Chuć wieje jak chce, gdyby każdy miał temu ulegać, wszyscy byliby zbokami. A tak, zbokami są tylko ci, co pragną tego ponad życie.

Cz kwi 04, 2019 12:11 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chrzanisz jak potłuczony. Bo nie nałożyłeś czapki i anioł ci niechcący narobił.

Nie jesteś w stanie merytorycznie się wypowiadać, więc nic tu po tobie. Proszę opuścić ten wątek.

Ostatnio edytowano Cz kwi 04, 2019 7:23 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

uwaga moderatorska

Cz kwi 04, 2019 12:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Chrzanisz jak potłuczony. Bo nie nałożyłeś czapki i anioł ci niechcący narobił.

Może już dość tego Twojego chamstwa? Różnica poglądów to jedno, ale udawaj choć kulturalnego.
I niech ci się nie wydaje że jesteś dowcipny. To tylko słoma w butach.

Cz kwi 04, 2019 12:43 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Następna strona