Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr mar 03, 2021 2:17 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
PeterW napisał(a):
Nawet nie wiesz, jak sam sobie zaprzeczasz.

Serio?!
PeterW napisał(a):
Jak w czasach Jezusa Mojżesz mógł kogokolwiek oskarżać, skoro już nie żył od paruset lat????
To raczej figura retoryczna, coś w stylu "Biblia mówi", "Biblia zaleca", "Biblia zabrania". Przecież Biblia to księga, nie żywa istota.

A czy pisałem, że żywy Mojżesz na żywo kogoś oskarżał? Wyobraź sobie, że się zgodzę z Tobą, że to "figura retoryczna" - ale ja nie poruszam tu kwestii oskarżeń Mojżeszowych, ale tego, że Jezus powiedział, że Mojżesz o Nim pisał:
J 5:45-46
(46) Gdybyście jednak wierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie wierzyli. O Mnie bowiem on pisał.
(47) Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli?

Zauważ, że Pan mówi najpierw: "O Mnie bowiem on [Mojżesz] pisał.", a potem mówi: "Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie..."
Czyli widać, że Jezus odróżnia osobę od pism tejże osoby (tu: Mojżesza)!
Mojżesz pisząc o Jezusie napisał część pisma...
Proste! :-D
A te pisma, utożsamiane z osobą pisarza, oskarżają odbiorców, którzy nie przyjmują Jezusa jako Mesjasza. Czyli mówiąc kolokwialnie: To Mojżesz oskarża...

Bardzo czekam na Barney'a - licząc na jego specjalizację w postaci cytatów z pism pierwszych chrześcijan, bo chcę poznać co oni myśleli o autorstwie Tory? (bo co myśleli apostołowie, to wiem: to samo, co Jezus; ale o tym później).

Cz kwi 04, 2019 10:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Mam pomysł:
Przemyśl sobie temat rozbieżności między opisami stworzenia świata i nieścisłości w dwóch opisach potopu, które są zawarte w Księdze Rodzaju.

Cz kwi 04, 2019 10:23 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam pomysł:
Przemyśl sobie temat rozbieżności między opisami stworzenia świata i nieścisłości w dwóch opisach potopu, które są zawarte w Księdze Rodzaju.

Tematem tym nie zaskakujesz mnie! Pozorne sprzeczności...
Czekam na Barney'a (bo Ty to się nie znasz na pismach tzw. ojców, prawda?).

Cz kwi 04, 2019 10:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie ma znaczenia czy spisał Mojżesz. Ważne, że spisał dość późno i przede wszystkim spisał w innym celu, niż opowieść o "technologii stwarzania świata". Bo na ten temat nie miał żadnych informacji, więc wykorzystywał poglądy mu współczesnych (co doskonale widać po fragmentach dotyczących wyobrażeń na temat budowy Wszechświata).
Cytuj:
Jednak gdy zaczniemy kwestionować Mojżesza, jako pisarza Tory (Pięcioksięgu), to stawiamy Jezusa w pozycji kogoś, kto wprowadza w błąd (albo zwyczajnie nie wie o czymś).
Gdy bowiem On mówi, że MOJŻESZ O NIM PISAŁ (J 5,46
Po pierwsze, Mojżesz mógł pisać pewne części Tory, a pewnych nie (jest niemal pewne że tak było).
Po drugie (i dużo ważniejsze) po prostu tak się mówiło (i mówi do dzisiaj!) na Torę ("księgi mojżeszowe"). Pretensje do Jezusa o rzekome "wprowadzanie w błąd" są trochę podobne do narzekania, że ktoś powiedział "napisał to Bolesław Prus" (a nie Aleksander Głowacki) ;)
Cytuj:
Nie. Sprzeczności są nieistotne, ale realne.
Cytuj:
Barney'u! Barney'u! - zapytowywuję Cię o takie zapiski: co w nich jest odnośnie Mojżesza, Pięcioksięgu i autorstwa tychże Ksiąg (początku Biblii)?!
Cytowałem Ci przecież w innym wątku. Do tego podałem linki do miejsc, gdzie znajdziesz tego znacznie więcej.

Ale... pro publico bono zacytuję trzech autorów. Garść cytatów, by pokazać, że mniemanie (tak rozpowszechnione) że w poprzednich wiekach uważano że opis Księgi Rodzaju jest literalny, to bajka:

św. Bazyli:
„Mam nadzieję, że nie będziesz próbował znaleźć miejsca, który jest punktem podparcia Ziemi? […] Czy powiesz, że to woda jest podparciem dla Ziemi? Ale wtedy musisz znaleźć oparcie dla wody, a niełatwo będzie ci powiedzieć, na czym opiera się woda”.

„Ziemia czekała, by zrodzić resztę stworzenia tą mocą, którą otrzymała od Stworzyciela. Ale czekała na oznaczony czas i na Boży rozkaz"

„Pomyślmy o słowie Bożym: […] pozostaje czynne i skuteczne aż do dziś, a nawet aż do końca wieków. Jak piłka popchnięta przez kogoś w stronę pochyłości zaczyna toczyć się w dół wskutek swojego kształtu i spadku terenu i nie zatrzyma się, póki nie dotrze do płaskiego miejsca, tak też i natura wszystkiego, co istnieje, wprawiona w ruch jednym rozkazem (gr. eni prostagmati, łac. uno praecepto)”

„Ten sam Boży rozkaz także dziś panuje nad ziemią, każdego roku okazuje swoją moc wydawania ziół, nasion i drzew. Jak kręcący się bąk po nadaniu mu pierwszego impulsu potem już sam obraca się wokół swej osi, tak i natura, otrzymawszy impuls pierwszego rozkazu, podąża za nim nieprzerwanie przez wieki, aż do wypełnienia się wszystkiego”

„Kiedy mówimy o głosie Bożym, o słowach, o rozkazie i o Bożym języku, nie oznacza to dźwięku, który wydobywałby się z organu mowy, ani drgania powietrza wskutek ruchu języka. To po prostu oznaka woli Boga, a jeśli nadajemy jej kształt rozkazu, to tylko dlatego, aby lepiej pouczyć duszę słuchacza”.

św.Teodoret z Cyru:
„Bóg wziął własnymi rękami proch ziemi, aby ulepić człowieka. Spróbujmy zrozumieć, cóż może oznaczać taki język. Oznacza to, że Bóg zaangażował się w sposób szczególny w stworzenie natury człowieka. To właśnie przekazuje nam wielki prorok [Mojżesz], jako że reszta stworzenia została powołana do istnienia rozkazem ustnym, a tylko człowiek został uczyniony przez «ręce» Boże. Jak nienarodzone dziecko znajduje się w łonie matki i rozwija się w tym, co je otacza od samego początku, podobnie Bóg pragnął zaczerpnąć materiał ciała ludzkiego z ziemi”

Św.Augustyn nie uznaje "pójścia w zaparte" i negowania faktów naukowych tylko dlatego, że wcześniej wymyslilismy sobie konkretną interpretację biblijną:
„Nie będzie nic sprzecznego z wiarą w takim przypuszczeniu, chyba że niezbita prawda [nauk przyrodniczych] zaprzeczy temu. Gdyby zaś do tego doszło, znaczyłoby to, że nauczania tego nie było nigdy w Piśmie Świętym, że jest to tylko opinia wysunięta wskutek niewiedzy człowieka”

Po prostu jedno jest domena wiary, a co innego jest domeną nauk przyrodniczych:
„Niebezpieczny jest wielce błąd słabych braci, którzy odpadają [od wiary], gdy słyszą przeciwnych wierze krytyków debatujących w sposób uczony i wymowny o teoriach astronomicznych albo o sprawach dotyczących materii świata"

„Jakie znaczenie oprócz alegorycznego mają słowa: «Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię»? Czy niebo i ziemia zostały stworzone na początku istnienia czasu? czy jako pierwsze ze stworzeń? czy też w tym Początku, którym jest Jednorodzony Syn Boży?”

„Wieczór owych trzech dni przed stworzeniem ciał niebieskich można zasadnie rozumieć jako koniec każdego etapu pracy stworzenia, a ranek – jako wskazówkę nowej, nadchodzącej pracy” „Jakie to były dni, niełatwe to, albo i zgoła niemożliwe nawet do pomyślenia, tym bardziej do powiedzenia”

Ciekawe, co pisze o "unoszeniu się Ducha nad wodami":
„w języku aramejskim, który jest zbliżony do hebrajskiego, słowo to nie oznacza unoszenia się, ale raczej wysiadywanie (...) jest to podobne do zachowania ptaka, który wysiaduje jajka, czy kwoki pomagającej pisklętom w rozwoju przez ciepło swojego ciała, wskutek jakby uczucia miłości”

Czyli asystencja Ducha Świętego podczas procesów tworzenia się świata.

Teraz sprawa tych, co to twierdzą, że jak jest ewolucja, to znaczy że negujemy stworzenie przez Boga. Św. Augostyn odpowiada:
„Powiadamy, że miasta, na przykład Rzymu lub Aleksandrii […], nie zbudowali rzemieślnicy i budowniczowie, lecz królowie, których wolą te miasta zostały zbudowane − o ileż bardziej Boga możemy nazwać założycielem natur
„Mówię miastom judzkim: […] Ja podniosę je z ruin” (Iz 44,26) – w Jerozolimie za czasów Nehemiasza została zrealizowana rękami budowniczych (por. Ne 2,17-18)."

Teraz co do tego, ze wszystkie istoty i rośliny nie musiały pojawić od razu w postaci gotowej:
„W ciałach ożywionych – wyjaśnia nam św. Augustyn – została zaszczepiona pewna naturalna siła oraz – by tak powiedzieć – uprzednio zasiane i jakby zaplanowane zalążki organizmów mających powstać w przyszłości”

"Tak jak w ziarnie zawsze jest już zawarta cała roślina, choć musi się dopiero z niego rozwinąć z biegiem czasu, by można ją było dostrzec, tak samo pierwotne stworzenie mogło zawierać przyszłe gatunki, choć początkowo ukryte: miały się rozwinąć dopiero później"

Tu rozwija się niemal w "manifest ewolucyjny" (pamiętajmy: "ewolucja oznacza po prostu "rozwój" - oczywiście Augustyn nie mógł znać tego pojęcia):
„Czymś innym jest być założycielem stworzenia i kierować nim od wnętrza bytu z najważniejszego punktu (ex intimo ac summo causarum cardine) – kto to czyni, ten jest jedynym Stworzycielem, Bogiem. Czym innym zaś jest zmieniać bieg wydarzeń z zewnątrz, zgodnie z siłami i możliwościami udzielonymi przez Boga […].
Bez wątpienia wszystko to, co widzimy, już zostało stworzone na początku, jakby w sieci składników, które jednak przejawiają się tylko wtedy, gdy zachodzą sprzyjające okoliczności"

(dalej św.Augustym pisze daje porównanie: jak matka nosi dziecko w swoim łonie, tak ziemia nosi w sobie zasady rzeczy, które dopiero przyjdą na świat. Te zasady - prawa przyrody - pochodzą od Stwórcy)

Według Augustyna Bóg stworzył świat, który był specjalnie zaprojektowany w taki sposób, by się rozwijał i ewoluował /za Alister MacGrath/

„Jeśli dziś widzimy stworzenia, które rozmaicie działają w czasie zgodnie z naturą im właściwą, to wynika to z zasad, które jakby ziarno Bóg w nich zasiał w chwili stworzenia, kiedy to przemówił, a wszystko powstało; rozkazał, a zaczęło istnieć”

Skoro „w ziarnie już wcześniej są obecne, choć niewidzialnie, wszystkie te elementy, które z upływem czasu rozwiną się w drzewo” więc „kiedy Bóg stworzył wszystkie rzeczy jednocześnie , świat już zawierał wszystko w sobie: […] nie tylko niebo i słońce, księżyc i gwiazdy, ale […] także wszystkie istoty, które woda i ziemia miały wydać z siebie”.(...)
„co pojawiło się z biegiem czasu, znamy obecnie jako dzieła, które wykonuje Bóg aż do chwili obecnej”

Niesamowite, ale św. Augusyn napisał nawet że pierwotnie stworzona materia mogła nawet mieć postać mglistego obłoku z uśpionymi na razie możliwościami rozwoju; zaktualizowały się one w stosownym czasie(!).

"Pomyślmy o [Bożej] przyczynie nie tyle jak o włączeniu czegoś, a bardziej jak o śpiewaku śpiewającym pieśń. Pieśń ta trwa tylko tak długo, jak śpiewak śpiewa. Ale przecież nie unieważnia to praw rozchodzenia się fal dźwięku, praw harmonii muzycznej ani biologii strun głosowych”

----------
A dla zwolenników mieszania kompetencji Biblii z kompetencjami nauk przyrodniczych ma św. Augustyn (jakże aktualne!) ostrzeżenie:

„Jeśli przychwycą chrześcijanina na błędzie w tych sprawach, które świetnie znają, jeśli usłyszą, jak wygłasza on swoje niemądre opinie, powołując się na nasze Pismo Święte, jakże będą mogli uwierzyć temu Pismu, gdy mówi o zmartwychwstaniu umarłych, o nadziei życia wiecznego i o królestwie niebieskim, skoro uważają stronice Biblii za pełne błędów w tych sprawach, które można poznać przez doświadczenie i niezawodne rozumowanie?”

„Nie sposób wprost wyrazić, jakim źródłem kłopotów i smutku dla roztropnych wierzących są tacy lekkomyślni i zarozumiali chrześcijanie, kiedy zostaną przychwyceni na opiniach błędnych i fałszywych przez tych, którzy nie uznają autorytetu Pisma Świętego”

„Wtedy aby obronić to, co jawnie fałszywie mówili, z lekkomyślną nieroztropnością próbują powoływać się na Pismo Święte jako dowód. Cytują nawet z pamięci całe długie fragmenty, o których myślą, że potwierdzają ich wypowiedzi, «nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą» (1 Tm 1,7)

„Nie byłaby to walka o nauczanie płynące z Biblii, ale o nasze własne nauczanie; pragnęlibyśmy nagiąć jej nauki do naszych, podczas gdy to nasze nauki winniśmy nagiąć do Pisma Świętego”

Ponownie zachęcam do kompetentnych opracowań:
Ścieżką ewolucji do Boga Stworzyciela
http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... ?q=node/43

Skąd się wziął świat? - historyczne lekcje duchowości scjentystycznej
http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... ?q=node/19

"Ścieżką nauki do Boga. Nauki przyrodnicze i duchowość w starożytności i w średniowieczu" (w dużej części dostępna tu
http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... /?q=node/8

Cz kwi 04, 2019 10:29 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
Mam pomysł:

No tak, bo przecież podanie odmiennej kolejności stwarzania roślin, zwierząt i ludzi czy ogromne różnice w opisach potopu, to oczywiście "pozorna" sprzeczność.
Patrzysz, a nie widzisz, zaś to wyklucza możliwość rozmowy, bo nie przyjmiesz do wiadomości niczego, co zaprzecza Twoim przekonaniom. :(

Cz kwi 04, 2019 10:38 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney'u, dzięki za wypowiedź - nie zawiodłeś mnie, i przekonałeś, że proroctwo Pawłowe weszło prędko w życie:
Dz 20:28-30 bt5
(28) Uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią.
(29) Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada.
(30) Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.

Yarpen, przeskakujesz do różnic w opisie stworzenia, ale nie od tego zaczyna się ten temat. Jego początek dotyczy połączenia przykazania o szabacie i tygodniem stworzenia.
Więc albo wrócimy do początku tematu (obaj żeśmy odbiegli od niego), albo nie ma sensu tu żadnego tematu zaczynać, skoro dokończyć nie można...

Stawiam tezę, że albo był tydzień stworzenia 7-dniowy, albo przykazanie o szabacie traci sens!

Cz kwi 04, 2019 12:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie mamy do czego wracać, bo zignorowałeś wskazane przeze mnie fakty na temat tego, kiedy powstał fragment Księgi Rodzaju na temat stworzenia świata, na który się powołałeś.

Cz kwi 04, 2019 12:20 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie mamy do czego wracać, bo zignorowałeś wskazane przeze mnie fakty na temat tego, kiedy powstał fragment Księgi Rodzaju na temat stworzenia świata, na który się powołałeś.

Nie jesteś jedynym na forum; poczekam na innych - może zechcą trzymać się tematu.
A co do samego opisu stworzenia, to zarówno JEZUS jak i APOSTOŁOWIE potwierdzają jego dosłowność (wersetów nie przytaczam bo znasz je doskonale, prawda?), więc po prostu zaprzeczasz nauczaniu Jezusa, apostołów i całej Biblii w tym akurat temacie!
Miłego popołudnia :-)

Cz kwi 04, 2019 12:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):

Nie jesteś jedynym na forum; poczekam na innych - może zechcą trzymać się tematu.

Odniosłem się do tematu wskazując o co chodziło w tym opisie kiedy był tworzony, ale to też zignorowałeś. Skoro szukasz ludzi, którzy potwierdzą Twoje przekonania, to powinieneś założyć bloga i zablokować komentarze, a nie pisać na forum.

Eden napisał(a):
A co do samego opisu stworzenia, to zarówno JEZUS jak i APOSTOŁOWIE potwierdzają jego dosłowność wersetów nie przytaczam bo znasz je doskonale, prawda?), więc po prostu zaprzeczasz nauczaniu Jezusa, apostołów i całej Biblii w tym akurat temacie!

Masz błędne przekonania na temat "potwierdzania". Chrystus nauczał w konkretnych okolicznościach i w swoich mowach odnosił się do przekonań żydów, w tym Apostołów, na dane kwestie. Zrozum wreszcie, że nie dosłowność tekstu danej księgi czy jej autorstwo decyduje o natchnieniu przez Boga.

Cz kwi 04, 2019 12:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Odniosłem się do tematu wskazując o co chodziło w tym opisie kiedy był tworzony, ale to też zignorowałeś.

A do czego się tu odnosić? Do wymysłów, że Tora powstała po niewoli babilońskiej... Daj spokój, kolego! daj spokój... :-x
Chcesz wierzyć w to, że Jezus i apostołowie mówili o stworzeniu, o potopie i Sodomie... ale nie mieli na uwadze realnych wydarzeń, to sobie wierz!, ale mnie ma takie plewy nie złapiesz.

Cz kwi 04, 2019 12:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
Odniosłem się do tematu wskazując o co chodziło w tym opisie kiedy był tworzony, ale to też zignorowałeś.

A do czego się tu odnosić? Do wymysłów, że Tora powstała po niewoli babilońskiej...

Ten konkretny fragment Tory, co potwierdzają to badania nad tekstem. Wiem, że to może być dla Ciebie trudne do przyjęcia, ale faktów nie zmienisz. Opisy stworzenia świata to symbolika, która ma na celu przekazanie konkretnych nauk, a w tym przypadku przypomnienie o konieczności świętowania szabatu. Co istotne, to i samo przykazanie też jest przeredagowane, ponieważ wersja z Księgi Powtórzonego Prawa jest inna:

Pwt 5,12-15
12 Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. 13 Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, 14 lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. 15 Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.

Te wersja, jak widzisz, odnosi się do zmuszania Izraelitów do pracy, a nie stworzenia świata.

Cz kwi 04, 2019 1:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Te wersja, jak widzisz, odnosi się do zmuszania Izraelitów do pracy, a nie stworzenia świata.

I co z tego?! Obie prawdy: stworzenie i zbawienie (wyzwolenie) są pięknymi prawdami o Bogu!
Biednyś, że to wykrzywiasz...
Księga Powt. Prawa jest czasowo późniejsza niż Wyjścia, gdzie Dekalog Bóg nadał, więc zaprzestań siać chwasty między pszenicę!

Albo tydzień stworzenia to fakt, albo przykazanie o szabacie nie ma większego uzasadnienia i sensu!

Cz kwi 04, 2019 1:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
Barney'u, dzięki za wypowiedź - nie zawiodłeś mnie, i przekonałeś, że proroctwo Pawłowe weszło prędko w życie:
Dz 20:28-30 bt5
(28) Uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią.
(29) Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada.
(30) Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.
No jasne.
Bo przecież miarą ortodoksji jest zgodność z pogladami Edena, który właśnie przeczytał tłumaczenie Biblii na polski, i choć nie zna ani tamtej kultury w sensie czasu, ani w sensie etnicznym, to przecież lepiej zrozumiał niż Ci, którzy żyli w tamtej kulturze, czasach i mówili tamtym językiem..
I bo jak wiadomo zwodziciele to Ci, ktorzy uczyli się w pierwotnych gminach chrześcijańskich, a nie Ci, co powymyślali sobie chrześcijaństwo 1500 lat później.

Jaką trzeba mieć kosmiczną butę, by wygadywać takie bzdury...
Sprawdza się stare twierdzenie, że im kto mniej wie, tym pewniej stawia swoje tezy...

Postawa dumnej ze swojego niedouczenia buty właściwie sprawia, ze dyskusja z Tobą traci jakikolwiek sens.

Cytuj:
Stawiam tezę, że albo był tydzień stworzenia 7-dniowy, albo przykazanie o szabacie traci sens!
To ciekawe, czemu nie był znany przed Wyjściem...

Cz kwi 04, 2019 1:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam pytanie: skąd się wziął Melhizedek?

Cz kwi 04, 2019 1:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):

I co z tego?! Obie prawdy: stworzenie i zbawienie (wyzwolenie) są pięknymi prawdami o Bogu!

I owszem, ale... Która pochodzi od Boga? Skoro przykazania mamy spisane tak, jak je Bóg przekazał Mojżeszowi, to w obu księgach powinna być identyczna wersja.

Cytuj:
Biednyś, że to wykrzywiasz...

Niczego nie wykrzywiam. Po prostu mamy dwie redakcje Dekalogu, które powstały w różnych chwilach historii Izraela i wskazują na dwa różne powody dla świętowania szabatu. Nie przeskoczysz.

Cytuj:
Księga Powt. Prawa jest czasowo późniejsza niż Wyjścia, gdzie Dekalog Bóg nadał,

O tym pogadamy jak poczytasz sobie nieco więcej na temat powstawania Pisma Świętego.

Cytuj:
Albo tydzień stworzenia to fakt, albo przykazanie o szabacie nie ma większego uzasadnienia i sensu!

Według Ciebie Bóg, istota wszechmocna, musiał odpocząć po stworzeniu świata, bo to to zmęczyło?

Cz kwi 04, 2019 1:42 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona