Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lut 27, 2021 8:49 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona
 Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Andy72 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Według Ciebie Bóg, istota wszechmocna, musiał odpocząć po stworzeniu świata, bo to to zmęczyło?

Tak jest w Biblii i tego nie przeskoczysz. Nasz "Absolut" moźe być robotem, który nie odpoczywa ale odpoczynek w Biblii nie został dodany "przypadkiem".

Co, jak sobie przypominam, już Ci wyjaśniałem. No, ale chyba to przegapiłeś...

Cz kwi 04, 2019 4:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Patrzyłem na wersje:
najpierw jest opis 6 dni: stowrzył ich mężczyzną i kobietą,
potem zaglądamy do tego 6 dni i są szczegóły
Tylko nie bardzo pasuje stworzenie zwierząt gdzie w drugiej wersji jakby były tworzone po Adamie ale nie koniecznie. Wiadomo że to nie jest księga historyczna, ale szczegóły nie były dodawane przypadkiem, nawet takie
"A gdy mężczyzna i jego żona usłyszeli głos PANA Boga, przechadzającego się po ogrodzie podczas powiewu wiatru, ukryli się przed PANEM Bogiem wśród drzew ogrodu."

Cz kwi 04, 2019 4:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Patrzyłem na wersje:
najpierw jest opis 6 dni: stowrzył ich mężczyzną i kobietą,
potem zaglądamy do tego 6 dni i są szczegóły

Nie załamuj mnie. Miałeś wynotować sobie z obu opisów po kolei poszczególne etapy stwarzania, a nie powtarzać cudze teksty o "szczegółach".

Cz kwi 04, 2019 4:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak mam wynotować etapy, jak w drugim tekście jest dokładniejszy jeden etap dnia szóstego

Cz kwi 04, 2019 4:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dalej powtarzasz cudze pomysły o "szczegółach" z dnia szóstego, czyli nie czytałeś tych opisów, ani nie dokonywałeś porównania ich ze sobą.

Cz kwi 04, 2019 4:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zajrzałem, może niezbyt uważanie, ale zanim zajrzałem, myślałem że opis "mężczyzną i niewiastą ich stworzył" był późniejszy niż o Adamie i Ewie
Cytuj:
Zapadł wieczór i zaświtał poranek dnia piątego.
(24) I rzekł Bóg: „Niech ziemia zrodzi różne żywe istoty: bydło, zwierzęta pełzające i polne”. I tak się stało.
(25) I Bóg uczynił różne polne zwierzęta, wszelkie bydło i zwierzęta pełzające. I widział Bóg, że było to dobre.
(26) I rzekł Bóg: „Uczyńmy ludzi na Nasz obraz, podobnych do Nas. Niech panują nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad całą ziemią i nad wszelkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”.
(27) I stworzył Bóg ludzi na swój obraz: na obraz Boży ich stworzył. Stworzył ich jako mężczyznę i kobietę.
(28) I błogosławił im, mówiąc: „Bądźcie płodni, mnóżcie się i zaludniajcie ziemię oraz czyńcie ją sobie poddaną. Panujcie nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszelką istotą poruszającą się po ziemi”.
(29) I rzekł Bóg: „Oto dałem wam wszelkie rośliny na całej ziemi, wydające nasienie, i wszelkie drzewa owocowe, zawierające nasienie. Będą one dla was pokarmem.
(30) A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i wszelkiego ptactwa powietrznego, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie życie, daję na pokarm wszelkie rośliny zielone”. I tak się stało.
(31) I widział Bóg, że wszystko, co stworzył, było bardzo dobre. Zapadł wieczór i zaświtał poranek dnia szóstego.

Wychodzi nawet że zostali stworzeni dnia piątego a dnia szóstego było wszystko gotowe?

Cytuj:
(1)Tak Bóg dopełnił stworzenia nieba i ziemi wraz z tym, co na nich było.
(2) W siódmym dniu dopełnił Bóg dzieła, nad którym pracował. Siódmego dnia przestał pracować po całym dziele, które uczynił.
(3) I pobłogosławił Bóg ten siódmy dzień, i ustanowił go świętym, bo tego dnia przestał pracować po tym, jak dokonał dzieła stworzenia.
(4) Takie są dzieje stworzenia nieba i ziemi. Gdy PAN Bóg uczynił ziemię i niebo,

Dokończenie,
oraz teraz cofnięcie się:

(5) nie było jeszcze na ziemi żadnego krzewu polnego i żadna trawa jeszcze nie wzeszła. PAN Bóg nie spuszczał bowiem deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by pracował na roli
(6) i kopał w ziemi studnię, aby nawodnić glebę.
(7) PAN Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia. Odtąd człowiek stał się istotą żyjącą.
(8) PAN Bóg zasadził ogród w Edenie, na Wschodzie, i umieścił tam człowieka, którego ulepił.
(9) PAN Bóg sprawił, że wyrosły z gleby wszelkie drzewa o pięknym wyglądzie, których owoce nadawały się do jedzenia. W środku ogrodu natomiast rosło drzewo życia oraz drzewo poznania dobra i zła.
(10) A z Edenu wypływała rzeka, która miała nawadniać ogród. Tam rozdzielała się na cztery rzeki.
(11) Pierwsza to Piszon, która opływa całą krainę Chawila, gdzie znajduje się złoto.
(12) A złoto tej krainy jest cenne. Jest tam również pachnąca żywica i czerwony kamień.
(13) Druga rzeka to Gichon. Opływa ona całą krainę Kusz.
(14) Trzecia rzeka zwie się Tygrys i płynie na Wschód od Asyrii. Czwarta rzeka to Eufrat.
(15) Wziął więc Pan Bóg człowieka i dał mu odpocząć w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł.
(16) Przykazał też Pan Bóg człowiekowi: „Możesz jeść owoce ze wszystkich drzew tego ogrodu.
(17) Nie wolno ci jednak jeść z drzewa poznania dobra i zła, bo gdy zjesz z niego, na pewno umrzesz”.
(18) Potem rzekł Pan Bóg: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam. Uczynię mu pomoc podobną do niego”.
(19) Ulepił więc PAN Bóg z ziemi wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie ptactwo powietrzne. Przyprowadził je do człowieka, aby dowiedzieć się, jak on je nazwie. I wszystkie żyjące istoty miały się tak nazywać, jak on je nazwał.
(20) Człowiek nadał nazwę wszelkiemu bydłu, wszelkim ptakom powietrznym i dzikim zwierzętom. Nie znalazł jednak pomocy odpowiedniej dla siebie.
(21) Zesłał więc Pan Bóg głęboki sen na człowieka. A gdy ten zasnął, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem.
(22) Z żebra, które PAN Bóg wyjął z mężczyzny, utworzył kobietę i przyprowadził ją do niego.
(23) Wtedy mężczyzna rzekł: „Ta wreszcie jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała. Będzie się zwała kobietą, bo z mężczyzny została wzięta”.
(24) Dlatego opuści mężczyzna swego ojca i swoją matkę, a złączy się ze swoją żoną, tak że staną się jednym ciałem.
(25) Mężczyzna i jego żona byli nadzy, ale nie odczuwali wstydu.

Cz kwi 04, 2019 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zostaw te założenia, do których usiłujesz dopasować tekst, a zamiast tego wynotuj sobie punkt po punkcie co było stwarzane po sobie najpierw z pierwszego opisu stworzenia świata (Rdz 1,1-2,4), a potem z drugiego (Rdz 2,5-25).

Cz kwi 04, 2019 4:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Według Ciebie Bóg, istota wszechmocna, musiał odpocząć po stworzeniu świata, bo to to zmęczyło?

Tak jest w Biblii i tego nie przeskoczysz. Nasz "Absolut" moźe być robotem, który nie odpoczywa ale odpoczynek w Biblii nie został dodany "przypadkiem".
Andy, proszę, nie dołączaj się Ty do tych bredni. Nic nie zostało dodane do Biblii przypadkiem - ale to nie znaczy że Bóg musiał odpoczywać!
Poszukaj sensownego rozumienia (które zresztą już Yarpen wskazał).

Cz kwi 04, 2019 4:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie pisze że "musiał" , pisze że "odpoczywał" czyli nie stwarzał.
Czy mamy Boga racjonalizować bo nie rozumiemy Go?
Mahomet zracjonalizował i Allah nie musi odpoczywać ;-)

Cz kwi 04, 2019 5:02 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Andy72, w tym towarzystwie (Yarpen i Barney) to tylko wiarę możesz stracić... Może zostaw ich, bo i Pan Jezus zostawiał, gdy widział, że na nic wszelka rozmowa...

Cz kwi 04, 2019 5:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dlaczego? Właśnie od tych dwóch użytkowników dużo się uczę, choć czasem nie zgadzam się w 100%

Cz kwi 04, 2019 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
Andy72, w tym towarzystwie (Yarpen i Barney) to tylko wiarę możesz stracić...

Dziwne, bo ani Barney, ani tym bardziej ja, wiary nie straciliśmy. :D

No, ale jak się nie ma argumentów, którymi jest się w stanie odeprzeć wskazane argumenty, to trzeba atakować personalnie interlokutora i tworzyć bzdurne tezy o możliwej utracie wiary...

Cz kwi 04, 2019 5:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
A o czym tu dyskutować, Yarpenie, skoro negujesz słowa Jezusa, że Mojżesz o Nim pisał?!
Jak masz kiepski fundament, i za nic nie chcesz tego widzieć, to mam taką dla Ciebie (i Barneja) odpowiedź:
Mt 15:14 bw "Zostawcie ich! Ślepi są przewodnikami ślepych, a jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną."
Mocne słowa, ale niech was może otrzeźwią!

Cz kwi 04, 2019 6:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
A o czym tu dyskutować, Yarpenie, skoro negujesz słowa Jezusa, że Mojżesz o Nim pisał?!

Nie odpowiadam za Twoje urojenia na mój temat, ale Ty odpowiadasz za to, co piszesz o mnie. Dlatego teraz albo zacytuj moje słowa z taką negacją, albo przepraszaj.

Cytuj:
Jak masz kiepski fundament, i za nic nie chcesz tego widzieć, to mam taką dla Ciebie (i Barneja) odpowiedź:

No niestety, ale takimi zagrywkami również pokazujesz, że nie masz argumentów, którymi byłbyś w stanie obalić wskazane przez nas fakty. Co świadczy o tym, że jesteś kolejnym niedouczonym konwertytą, który uznał się za Bóg wie kogo...

Cz kwi 04, 2019 6:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie odpowiadam za Twoje urojenia na mój temat, ale Ty odpowiadasz za to, co piszesz o mnie. Dlatego teraz albo zacytuj moje słowa z taką negacją, albo przepraszaj.

No to zapytam wprost: Czy Mojżesz, mężczyzna z krwi i kości, pisał o Jezusie-Mesjaszu?
Tak czy nie? - krótka odpowiedź

Cz kwi 04, 2019 6:08 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona