Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sty 20, 2021 1:17 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Eden napisał(a):
Andy72, w tym towarzystwie (Yarpen i Barney) to tylko wiarę możesz stracić... Może zostaw ich, bo i Pan Jezus zostawiał, gdy widział, że na nic wszelka rozmowa...

Poza tym w bieżącym etapie życia widzę że moja wiara ledwo się tli, więc przepływ między zbiornikami wiary raczej w drugą stronę ;-)

Cz kwi 04, 2019 6:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie odpowiadam za Twoje urojenia na mój temat, ale Ty odpowiadasz za to, co piszesz o mnie. Dlatego teraz albo zacytuj moje słowa z taką negacją, albo przepraszaj.

No to zapytam wprost:

Nie odwracaj kota ogonem. Stwierdziłeś:
Eden napisał(a):
A o czym tu dyskutować, Yarpenie, skoro negujesz słowa Jezusa, że Mojżesz o Nim pisał?!

To teraz albo cytuj taką wypowiedź mojego autorstwa, albo odwołuj i przepraszaj.

Cz kwi 04, 2019 6:11 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
To teraz albo cytuj taką wypowiedź mojego autorstwa, albo odwołuj i przepraszaj.

Przejrzałem, napisałeś: "nie wiem", gdy zapytałem, więc przepraszam i odwołuję bo wprost nie zaprzeczałeś (szkoda, że nie potwierdziłeś, ale widać brak Ci wiary ku temu, aby zaufać prostemu: "NAPISANO").
Jak widzisz nie mam problemu wycofać się z czegoś, gdy się zapędziłem za bardzo :)

Opuszczam to forum bo gorszące są tu dla mnie wasze postawy niewiary w proste: "NAPISANO".
Wszelkie próby pokazania wam, że błędna jest taka droga niewiary, są odrzucane, to nie mam co tu sobie i wam nerwów psuć...
Kiedyś się wszystko wyjaśni, o co teraz boje toczymy; szkoda, że ktoś się będzie rumienił, że prostego przesłanie Bożego Słowa nie przyjmował; ale może będzie inaczej i to ja się zarumienię, gdy mi Jezus pokaże stertę podręczników, które miałem znać, aby wierzyć poprawnie...
Czas pokaże; poczekam.

Zostańcie z Bogiem :-)

Cz kwi 04, 2019 6:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):

(...)
Jak widzisz nie mam problemu wycofać się z czegoś, gdy się zapędziłem za bardzo :

A gdzie "przepraszam"?

Uciekaj, uciekaj... Nie masz argumentów, więc uciekasz. Typowe.

Cz kwi 04, 2019 6:20 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Nie dość, że błądzisz, to jeszcze nie czytasz uważnie (albo masz wielce wybujałe ego), bo napisałem: "więc przepraszam i odwołuję" :wink:
Tak, należy uciekać z miejsc zgorszenia, gdy grochem o ścianę...

Cz kwi 04, 2019 6:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Uciekasz z miejsca, gdzie nie masz szans na wygraną w dyskusji, bo nie masz argumentów merytorycznych, którymi mógłbyś obalić wskazane przez nas fakty. Nie stać Cię zaś na zmianę zdania i przejście z dziecinnej wiary, że "wszystko w Biblii jest dosłownym zapisem" na dojrzałą wiarę, która uwzględnia fakt, że Pismo Święte zawiera różne gatunki literackie i zdarza się, iż nie należy jakiegoś fragmentu rozumieć dosłownie.

Cz kwi 04, 2019 6:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Biblia jest natchniona a nie podyktowana.
Weźmy Księgę Koheleta, widział on bezsens świata w cykliczności "rzeki powracają na miejsce", nie wiedział nic o takiej entropii, rozkładzie jednokierunkowym Wszechświata, ale biorąc entropię pod uwagę otrzymalibyśmy to samo - "marność świata".
W Psalmach jest opisana kilkakrotnie budowa świata: niebo jako szklana tafla przykrywająca ziemię, a jednak Psalmy nie są podręcznikiem geografii, człowiek tamtych czasów pisząc nie znał budowy świata a jednak zawarł tam prawdy wiary, proroctwa, być może nie wiedząc że prorokował.
W historii stworzenia świata nie piszę że księga ta jest historyczna, jest poetycką opowieścią, jednak zawarte są w niej prawdy typy "ta jest kość z mojej kości", a są wyjąśnienia że żebro to kość najbliższa sercu, to że Adama zmorzył sen, gdy była tworzona Ewa, Adam ulepiony a ona powstała z niego. Nie zgadzam się że jest tam tylko informacja , że "Bóg stworzył świat" i możemy pomijać szczegóły, Być może najmniejsze szczegóły jak "Tam rozdzielała się na cztery rzeki.(11) Pierwsza to Piszon, która opływa całą krainę Chawila" choć ten opis też jest ważny ze swojego powodu choćby ze względu na opis piękna raju.
Za Szustakiem uważam, że
- Biblia jest bardzo skoncentrowaną Księgą, nie ma tam nic zbędnego
- tekst jest wielowarstwowy, ma pierwszą warstwę, pod nią głębszą a pod nią jeszcze głębszą

Cz kwi 04, 2019 6:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nikt nie twierdzi, że te opisy są zbędne. Ale nie są to opisy technologii stwarzania świata.
Tak jak pisałem: starozytny semita nie pytał w kontekście tekstu "jak było" tylko "co to znaczy".

Cz kwi 04, 2019 7:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak, należy pytać "co to znaczy".
A i tak nie będziemy znali całego sensu, dotąd aż On sam nie wyjaśni:
13 Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów2 od Jerozolimy. 14 Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. 15 Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. 16 Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. 17 On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. 18 A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało». 19 Zapytał ich: «Cóż takiego?» Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; 20 jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. 21 A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Tak, a po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. 22 Nadto jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, 23 a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. 24 Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli».
25 Na to On rzekł do nich: «O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! 26 Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» 27 I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.

Cz kwi 04, 2019 7:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
Czy Mojżesz spisał cokolwiek, co mamy w Biblii?

Cytuj:
Yarpen; Nie wiem.

To ciekawe. Jezus potwierdza, że Mojżesz o Nim pisał w Pięcioksięgu, że Mojżesz napisał przykazanie o liście rozwodowym, a Ty nie wiesz. :brawo:
Opis stworzenia świata, który znajduje się w Rdz 1,1-2,3, powstał około VI -V wieku p.n.e.(...), a został spisany przez kapłana

A co, podpisał się ten kapłan na końcu każdej księgi? :D
Bazujesz Yarpen na starych i nieaktualnych przekonaniach biblistów, powstałych na przełomie XIX/XX w., jakoby Mojżesz żył w czasach przedpiśmiennych i nie mógł napisać Pięcioksięgu.
Na początku XX w. zostało to obalone gdy odkryto w mieście Amarna gliniane tabliczki z pismem datowanym na XV w. p.n.e.

Co do datowania Pięcioksięgu ważnym wydarzeniem archeologicznym było odnalezienie w Syrii starożytnego miasta Ugarit.
Znaleziono w nim archiwum zawierające tysiące tabliczek pokrytych pismem, datowanym na XVI-XIII w. p.n.e. Co ciekawe alfabet ugarycki okazał się podobny do fenickiego i hebrajskiego co świadczyło o istnieniu pisma podobnego do hebrajskiego w II tysiącleciu p.n.e.
Odczytanie tabliczek z Ugarit pozbawiło zasadności argumentację krytyków, którzy datowali hebrajskie słownictwo Ksiąg Mojżeszowych dopiero na V wiek p.n.e.

W Biblii czytamy, że Mojżesza „wdrożono we wszelką mądrość Egipcjan” [Dz 7:22] co oznacza, że odebrał elitarne wykształcenie, którego częścią była sztuka pisania i czytania.
Porównując teksty ugaryckie datowane na XVI-XIII w. p.n.e. z Pięcioksięgiem pod kontem literackim (pisownia, słownictwo, stylistyka), widać podobieństwa między tekstami.

Na ugaryckich tabliczkach występuje wiele technicznych zwrotów znanych dotąd tylko z Księgi Kapłańskiej, na przykład: ofiara ogniowa (iszszeh), ofiara całopalna (kalil), ofiara pojednania (szelem), ofiara przebłagalna (aszam), dar (mattana), przysięga (neder).

Świadczy to, że Pięcioksiąg został napisany w okresie II tysiąclecia p.n.e. i zgodnie z przekazem Biblii autorem był Mojżesz.

Pt kwi 05, 2019 12:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Eden napisał(a):
Czy Mojżesz spisał cokolwiek, co mamy w Biblii?

Cytuj:
Yarpen; Nie wiem.

To ciekawe. Jezus potwierdza, że Mojżesz o Nim pisał w Pięcioksięgu, że Mojżesz napisał przykazanie o liście rozwodowym, a Ty nie wiesz. :brawo:

Oczywiście tego, że Chrystus mógł tak powiedzieć, ponieważ żydzi w owym czasie byli już przekonani, że to Mojżesz spisał Torę, nie zauważysz.

Opis stworzenia świata, który znajduje się w Rdz 1,1-2,3, powstał około VI -V wieku p.n.e.(...), a został spisany przez kapłana

Gregor napisał(a):
A co, podpisał się ten kapłan na końcu każdej księgi? :D
Bazujesz Yarpen na starych i nieaktualnych przekonaniach biblistów, powstałych na przełomie XIX/XX w., jakoby Mojżesz żył w czasach przedpiśmiennych i nie mógł napisać Pięcioksięgu.
Na początku XX w. zostało to obalone gdy odkryto w mieście Amarna gliniane tabliczki z pismem datowanym na XV w. p.n.e.

To ja poproszę o wskazanie biblistów i źródeł, w których poczytam o tym, że zmieniono datowanie ksiąg Tory i przyjmuje się, iż powstały w czasach Mojżesza.

Ostatnio edytowano Pt kwi 05, 2019 8:53 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowania

Pt kwi 05, 2019 7:58 am
Odpowiedz z cytatem
Nie zauwazacie roznicy miedzy datowaniem ksiag, a autorstwem orginalow od ktorych pochodza przepisywane, czy od nowa pisane Ksiegi.
Wedlug datowania najstarszych zachowanych autorstwo bedzie kogos pozniejszego kto przepisal je z orginalow, lub pisal od nowa ze sie tak wyraze z pamieci, gdy orginaly nie bylu dostapne, lub zaginely.
To co mamy to najstarsze zachowane kopie, a nie orginaly.

Pt kwi 05, 2019 9:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mylisz datowanie kopii z datowaniem kiedy oryginał danej księgi został napisany przez autora.

Pt kwi 05, 2019 9:16 am
Odpowiedz z cytatem
Mylisz datowanie kopii z datowaniem kiedy oryginał danej księgi został napisany przez autora.

Zwroc uwage na to ze orginal mogl byc napisany przez Mojzesza, a pozniej napisany jako opis kasiegi Mojzesza i wtedy narracja wyglada jakby kto inny a nie Mojzesz byl autorem.

Tak czy innaczej autorstwo nie jest tak istotne jak tresc, a to o czym dyskutujecie jest najmniej wazne.

Pt kwi 05, 2019 9:21 am
Odpowiedz z cytatem
Moze zadam pytanie, jakie pisma ST czytal Noe i jego wnuki? :-)
Moze to troche naprowadzi was na sens rozumienia autorstwa Ksiag.

Pt kwi 05, 2019 9:32 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona