Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 19, 2019 9:39 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Pal czy krzyż? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pal czy krzyż?
Jakoś nikt, poza śJ, nie próbuje dowodzić, że Chrystus zmarł na krzyżu. Sam jesteś sobie winien.

N maja 05, 2019 4:40 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jakoś nikt, poza śJ, nie próbuje dowodzić, że Chrystus zmarł na krzyżu. Sam jesteś sobie winien.
Nie mogę być winien Twoich błędnych decyzji :wink: Po drugie, nie dowodzę tego, że Jezus umarł na palu, tylko poddaję w wątpliwość ortodoksyjne postulaty.

N maja 05, 2019 4:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Twoje "poddawanie w wątpliwość" to zwykły atak i przypomina obalanie kulistości Ziemi: Nie ważne, że dowody mówią inaczej. Liczy się tylko Twoje przekonanie, że to nie musiał być krzyż.

N maja 05, 2019 5:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Nie mogę być winien Twoich błędnych decyzji :wink: Po drugie, nie dowodzę tego, że Jezus umarł na palu, tylko poddaję w wątpliwość ortodoksyjne postulaty.

To jesli nie wierzysz Pismu to zapytaj stolarzy lub ciesli jak by zaprojektowali konstrukcje sluzaca do ukrzyzowania.
W ciesielstwie polaczenie krzyzowe jest najprostsze, najmocniejsze i latwe w montarzu.
W sumie to pionowy pal moze byc na stale wkopany w pionie, a osobe przybita czy przywiazana do poprzecznej belki latwo umiescic na pionowym palu w wycieciu na polaczenie krzyzowe, a pozniej zdjac zamiast podnosic cala konstrukcje z ukrzyzowanym by ja ustawic do pionu lub polozyc na ziemi by zdjac cialo.
Poza tym samym palem trudno bylo by manewrowac by utrzymac osobe ukrzyzowana na gornej stronie pala podczas podnoszenia i ustawiania pala do pionu, bo ciezar ciala ukrzyzowanego obracal by taki pal wokol osi i cialo ukrzyzowanej osoby bylo by od spodu pala wiec zwyczajnie spadlo by z gwozdzi podczas ustawiania.
Poza tym watpliwym jest by Rzymianie zamiast ulatwiac sobie robote utrudniali ja sobie.

N maja 05, 2019 5:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Twoje "poddawanie w wątpliwość" to zwykły atak i przypomina obalanie kulistości Ziemi: Nie ważne, że dowody mówią inaczej. Liczy się tylko Twoje przekonanie, że to nie musiał być krzyż.
Dowody nic nie mówią :wink: Jedynym mówieniem są warunki wstępne, które zakłada postulator i na tej bazie tworzy wnioski/ dowody. Czyli: jaki to zakłada obraz świata, taki mu się skutek jawi :)
Cytuj:

To jesli nie wierzysz Pismu to zapytaj stolarzy lub ciesli jak by zaprojektowali konstrukcje sluzaca do ukrzyzowania. 
W ciesielstwie polaczenie krzyzowe jest najprostsze, najmocniejsze i latwe w montarzu.
W sumie to pionowy pal moze byc na stale wkopany w pionie, a osobe przybita czy przywiazana do poprzecznej belki latwo umiescic na pionowym palu w wycieciu na polaczenie krzyzowe, a pozniej zdjac zamiast podnosic cala konstrukcje z ukrzyzowanym by ja ustawic do pionu lub polozyc na ziemi by zdjac cialo. 
Poza tym samym palem trudno bylo by manewrowac by utrzymac osobe ukrzyzowana na gornej stronie pala podczas podnoszenia i ustawiania pala do pionu, bo ciezar ciala ukrzyzowanego obracal by taki pal wokol osi i cialo ukrzyzowanej osoby bylo by od spodu pala wiec zwyczajnie spadlo by z gwozdzi podczas ustawiania.
Poza tym watpliwym jest by Rzymianie zamiast ulatwiac sobie robote utrudniali ja sobie.
Bardzo rzeczowa lektura i warta rozpatrzenia w kontekście przesłanki za krzyżem :)

N maja 05, 2019 7:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Weź sobie słownik grecko-polski do ręki i sprawdź znaczenie słowa "stauros". Poszukanie tej informacji nie boli.

Nie mam takiego słownika, ale tłumacz google mówi tak:

krzyż - σταυρός

pal - στοίχημα

Tak ale to jest współczesny grecki a pisma chrześcijańskie były spisane w dialekcie greckiego Koine. We współczesnej grecy są już bogato wypracowane nowe znaczenia dawnych słów takich jak "stauros". Ale w czasach Chrystusa w Koine w ogóle nie było takiego słowa jak "krzyż". W tamtych czasach rzymianie do zadawanie śmierci używali powszechnie, i pala i krzyży w różnych formach, ale określenie na takie przedmioty kaźni było jedno "stauros". Dlatego dziś nikt nie jest w stanie -przynajmniej w odniesieniu do posiadanych dowodów historycznych- jednoznacznie stwierdzić czy Jezusa zawieszono na Palu czy na jakiejś formie Krzyża. Dlatego też ŚJ zachowawczo obstają 1.przy pierwotnym i podstawowym znaczeniu słowa "stauros" 2. ponieważ na bliskim i dalekim wschodzie, w Egipcie w tamtych czasach powszechnie w religiach pogańskich używano krzyża jako przedmiotu kultu mało prawdopodobnie nam się wydaje by Bóg dopuściłby do tego by przedmiotem kaźni Chrystusa był krzyż kojarzony w tamtych rejonach i czasie z pogańskimi kultami. Szatanowi owszem bardzo na rękę by było, aby powiązać pogańskie kulty poprzez przedmioty kultu z Chrystusem by go poniżyć i zrównać z pogaństwem. Zatem ŚJ zajmują uczciwe stanowisko -jak wspomniałem- że przedmiot kaźni Chrystusa "stauros" zgodnie z jego pierwotnym i podstawowym znaczeniem to Pal przynajmniej do czasu aż ewentualnie nie pojawią się niepodważalne dowody na to że jest inaczej. To znaczy że np.to rzeczywiście był krzyż. I takie jest nasze oficjalne stanowisk.

Wt maja 07, 2019 4:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚJ obstają, wbrew świadectwom starożytnym i badaniom naukowym, że Chrystus umarł na palu, bo jest to ich prawda wiary, która pozwala się odróżnić od "nominalnego chrześcijaństwa".

Wt maja 07, 2019 4:54 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
"A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego,"/J 3,14/

O! i tu Barney należy ci się pochwała za ten werset. Wystarczy teraz ustalić jak Mojżesz zawiesił węża, a będziemy wiedzieć jak zawieszono Jezusa bo Bóg kazał żeby było tak samo. Żeby nie było gderania posłużę cię katolickim przekładam Biblii Tysiąclecia wydanie II

BT
Liczb 21:7 Przybyli więc ludzie do Mojżesza mówiąc: Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Jahwe i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Jahwe, aby oddalił od nas węże. I wstawił się Mojżesz za ludem.
21:8 Wtedy rzekł Jahwe do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu.
21:9 Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.

I tyle w temacie:)

Wt maja 07, 2019 5:18 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Coś mi się zdaje, że mamy tutaj ukrytego świadka Jehowy...
Po raz kolejny zarzut chybiony.

:) Yarpen to myśliwy:) poluje na czarownice:)

Wt maja 07, 2019 5:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
Liczb 21:7 Przybyli więc ludzie do Mojżesza mówiąc: Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Jahwe i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Jahwe, aby oddalił od nas węże. I wstawił się Mojżesz za ludem.
21:8 Wtedy rzekł Jahwe do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu.
21:9 Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.[/color]

I tyle w temacie:)

Pozamiatałeś Jacku, gratuluję :D

Wt maja 07, 2019 5:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tia... A chrześcijanie w pierwszych wiekach istnienia Kościoła to była banda durni, którzy nie znali Biblii i nie meli pojęcia o tym, jak Rzymianie krzyżowali ludzi. :D

Wt maja 07, 2019 5:51 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tia... A chrześcijanie w pierwszych wiekach istnienia Kościoła to była banda durni, którzy nie znali Biblii i nie meli pojęcia o tym, jak Rzymianie krzyżowali ludzi. :D
:no: Zaraz, zaraz, czyżby szanowny Yarpen zapomniał, że najczęstszą formą ukrzyżowania było zawieszenie na palu? Źródła historyczne się kłaniają :cfaniak:

Wt maja 07, 2019 6:00 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
:no: Zaraz, zaraz, czyżby szanowny Yarpen zapomniał, że najczęstszą formą ukrzyżowania było zawieszenie na palu? Źródła historyczne się kłaniają :cfaniak:

W temacie uśmiercenia Chrystusa nie ma jedności w świecie nauki. Nie ma jednoznacznych dowodów i faktów co do narządzi kaźni Chrystusa. Są tylko dowody poszlakowe, wnioski, interpretacje, filozofia, itp. Acha?! jeszcze subiektywne świadectwa poszczególnych osób "sowicie opłaconych :)"

Wt maja 07, 2019 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):

Najczęstszą... Kiedy? Bo jakoś tego nie napisałeś, a z lepszym uporem ignorujesz świadectwa tych, którzy żyli w czasach, kiedy ukrzyżowanie było stosowane w praktyce.

Wt maja 07, 2019 7:13 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A czy myslicie ze te twoje dywagacje przyczyniaja sie do zbawienia?
Wskazcie choc jeden dobry owoc tych dywagacji

Wt maja 07, 2019 7:19 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona