Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 26, 2020 11:51 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona
 Odnowa i Oaza a katolicyzm 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
bergamotka napisał(a):
No ten dokument- linkowany przez sahcima - rzeczywiście podstawa by zachować nieufność wobec tego ruchu. Określenie metody ktorą modlil się 600 lat temu karuzi "nową" i sugerowanie autorstwa ks. Błachnickiego świadczy albo o ignorancji albo zwykłej nieuczciwości. Oaza raczej powinna się raczej sama lepiej uformować zanim zacznie formować innych
Mogłabyś zacytować to zdanie z podanego przeze mnie linku o którym mówisz ?

Pn maja 20, 2019 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
Barney napisał(a):
Watchmanie, osmieszasz się. Ta wersja różańca jest pierwotna do tej, którą klepiesz na Mszy Trydenckiej, zamiast w niej uczestniczyć... ;)

Tak więc — choć zaczęliśmy od opisu zewnętrznego zachowania, to i tak musimy wrócić do skupienia się na postawie wewnętrznej. Tę Mszę przeżywa się duchem, dopiero później intelektem.
Nie uczestniczysz duchem, kiedy w ogóle nie uczestniczysz, tylko modlisz się na różańcu.
Cytuj:
Nie chodzi o to, aby wszystko usłyszeć i zrozumieć, i aby wiedzieć, kiedy coś należy zrobić. Msza Święta jest tajemnicą tajemnic, jak stwierdził św. Jan Paweł II.
To że jest Tajemnicą nie oznacza, ze nie nalezy starać sie Jej zrozumieć. Nie mówiąc już o błądzeniu myślami gdzie indziej (choćby i w "pobożnych" tematach).
Cytuj:
Czasem w jej trakcie uderzy nas jakieś stwierdzenie. Zostańmy wtedy przy nim, zastanówmy się nad nim, rozmyślajmy. Czyńmy zupełnie tak, jak w czasie lektury książki duchowej czy Pisma Świętego w domu, gdy zostajemy oświeceni mową Pana Jezusa czy świętych.
Nic podobnego. Msza Święta to konkretne działanie liturgiczne, Ofiata i nie należy traktowac jako kanwy do rozmyślań w trakcie Jej.
Cytuj:
Benedykt XVI pisał, wspominając swoje dziecięce lata, że zagłębianie się w tajemniczy świat liturgii było dla niego fascynującą przygodą. Spotykałem tam rzeczywistość, której nikt nie zmyślił, której nie stworzył ani jakiś urzędnik, ani wielka jednostka. Ta tajemnicza struktura tekstu i akcji wyrosła poprzez stulecia z wiary Kościoła. (...) Nie wszystko było logiczne, czasami zawikłane i trudne w orientacji. Ale właściwie przez to struktura ta była cudowna i dziwnie przejmująca.
No właśnie. Liturgia - a nie myslenie o niebieskich obłokach albo odmawianie różańca.

Pn maja 20, 2019 11:40 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jeśli chcesz widzieć jak wygląda sprawa Róż Różańcowych w Ruchu, to wpisz sobie w wyszukiwarkę Róże Różańcowe w Ruchu Światło-Życie, a odnośnie twojego pytania o Różaniec w Ruchu, to polecam RÓŻANIEC W RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

Z przykrością muszę stwierdzić, że ta zmiana, o której jest tam mowa, i jej uzasadnienie, wybitnie nie trafiają mi do przekonania. Dlaczego? Ponieważ Różaniec jest modlitwą polegającą na rozważaniu wydarzeń, które są przypisane do poszczególnych tajemnic, a dziesiątki "Zdrowaś Mario..." służą mierzeniu czasu. Ta zmiana sprawia, że modląc skupiamy się na tym, aby pamiętać jak mamy zakończyć daną zdrowaśkę, a nie rozważaniu tajemnicy, która właśnie jest "na tapecie".
Szanuję twoje zdanie ale dla mnie rozważaniem danej tajemnicy jest własnie wypowiadanie tych poszczególnych zdarzeń z życia Jezusa i Maryi w odniesieniu do osoby Zbawiciela. Kiedy zna się wydarzenia z życia Jezusa i Maryi zapisane w Biblii czy innych dokumentach Kościoła, to owo „skupianie się” nad danym dopowiedzeniem jest rozważaniem w danej tajemnicy tegoż wydarzenia...

Pn maja 20, 2019 11:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

Lol, to nie czytasz co linkujesz?
"W czasie rekolekcji zachęca się uczestników do nowej formy modlitwy różańcowej. Jest nią tzw. różaniec z dopowiedzeniami."
Ta metoda jest nazywana jako "oazowa" co sugeruje powstanie tej tzw. "nowości" w Oazie - "3. „OAZOWA” METODA ODMAWIANIA RÓŻAŃCA" - a ks. Blachnicki lokowany jest na pozycji autora skoro to jego zdanie jest oficjalną wykladnia - "Zdaniem ks. F. Blachnickiego, ta metoda (...)"

Pn maja 20, 2019 11:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
W temacie ważny artykuł Michała Krajskiego:
https://wrealu24.pl/protestantyzacja-kosciola-w-polsce-przed-1989-r/

Pn maja 20, 2019 12:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
sahcim napisał(a):

Lol, to nie czytasz co linkujesz?
"W czasie rekolekcji zachęca się uczestników do nowej formy modlitwy różańcowej. Jest nią tzw. różaniec z dopowiedzeniami."
Sformułowanie „nowa” w odniesieniu do tej formy odmawiania Różańca jest tak samo adekwatna jak sformułowanie „nowa msza” do tej formy sprawowania eucharystii jaką teraz mamy...
Cytuj:
Ta metoda jest nazywana jako "oazowa" co sugeruje powstanie tej tzw. "nowości" w Oazie
Absolutnie...to twój wymysł gdyż sformułowanie „oazowa” oznacza, że jest proponowana w ruchu oazowym...
Cytuj:
"3.OAZOWA” METODA ODMAWIANIA RÓŻAŃCA" - a ks. Blachnicki lokowany jest na pozycji autora skoro to jego zdanie jest oficjalną wykladnia - "Zdaniem ks. F. Blachnickiego, ta metoda (...)"
Czyli to kolejny wymysł z twojej strony, a nie zdanie z tegoż linku... :dokitu:

Oazowy różaniec
Z nauczania Założyciela
Podczas rekolekcji oazowych przyswajamy sobie (…) pewną metodę odmawiania różańca, którą wprowadzamy potem w swoją modlitwę osobistą oraz do naszych spotkań ewangelicznych, które zawsze łączymy z odmawianiem jednej tajemnicy różańcowej. Również do naszej wspólnej modlitwy rodzinnej powinniśmy wprowadzić różaniec odmawiany sposobem „oazowym”.

Na czym polega ta metoda odmawiania różańca? Zanim ją przedstawimy, trzeba jeszcze zaznaczyć, że metoda ta nazywana jest popularnie „oazową”, bo jest w oazach stosowana i propagowana, nie została jednak wymyślona w oazach. Jest to metoda propagowana przez francuski ośrodek różańcowy prowadzony przez dominikanów, którzy z kolei odkryli ją przez badania historyczne nad początkami modlitwy różańcowej. Z badań tych wynika, że różaniec powstał w czasach, gdy modlitwa „Zdrowaś Maryjo”, zwana „pozdrowieniem anielskim”, składała się tylko ze słów biblijnych – pozdrowienia Archanioła Gabryela i św. Elżbiety i kończyła się słowem „Jezus”. Dopiero później przyjął się zwyczaj dodawania tych słów modlitwy wstawienniczej, zaczynającej się od słów: „Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami...”. Różaniec zaś powstał w ten sposób, że modlący się zatrzymywał się medytacyjnie nad słowem „Jezus”, wyrażając w tzw. dopowiedzeniach, czyli w rozwiniętym zdaniu wypowiadającym to, co kojarzyło mu się z imieniem Jezus, np.: który jest wcielonym Słowem Przedwiecznym Ojca, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, który przez śmierć na krzyżu zgładził nasze grzechy, który zmartwychwstał jako pierwszy spośród wielu braci itp. Uporządkowanie tych dopowiedzeń w „bloki” dziesięciu „Ave”, związanych z głównymi tajemnicami życia Chrystusa, dało w rezultacie dzisiejszą postać modlitwy różańcowej.

Pn maja 20, 2019 12:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No jasne... Tak ciężko zamknąć się że na Oazie się nie zaczęło ani nie kończy? Zamiast tego "nowa" ale w sensie że stara, "oazowa" ale w znaczeniu ze powszechna.
sahcim napisał(a):

No pewnie. Potem dziw że ludzie czytajac rozumieją tak jak rozumieją - patrz watchman

Pn maja 20, 2019 12:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
No jasne... Tak ciężko zamknąć się że na Oazie się nie zaczęło ani nie kończy? Zamiast tego "nowa" ale w sensie że stara, "oazowa" ale w znaczeniu ze powszechna.
sahcim napisał(a):

No pewnie. Potem dziw że ludzie czytajac rozumieją tak jak rozumieją - patrz watchman
Nie wiem o co ci chodzi za bardzo.
Po pierwsze, przyczepiłaś się do sformułowania „nowa” pomimo iż dla mnie(tak jak i dla wielu ludzi) jest ona nowa gdyż nigdy wcześniej jej nie znałem. Po drugie natomiast zarzuciłaś wymyślenie tej metody przez ks.Blachnickiego(Ruch) pomimo iż nikt tego w linku nie napisał...

Pn maja 20, 2019 12:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Więcej uczciwości sahcima, serio. Popierwsze nigdzie nie
sahcim napisał(a):
zarzuciłaś wymyślenie tej metody przez ks.Blachnickiego(Ruch) pomimo iż nikt tego w linku nie napisał...
bo wskazałam.ze jest to sugerowane. I sorry, ale jeśli ktoś przez parę stron nie jest w stanie się zająknąć że ta nowość "oazowa" ma tradycje dłuższą niż sięgającą drugiej połowy XX wieku to o czym niby to świadczy? I czemu do mnie masz pretensje?

Pn maja 20, 2019 12:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Potem dziw że ludzie czytajac rozumieją tak jak rozumieją - patrz watchman

Nie udawaj wielce mądrej, bo jakbyś w istocie taka była, to byś się zastanawiała jaki duch stoi za poszczególnymi zmianami, a nie nad faktem, która zmiana była chronologicznie pierwsza..

Pn maja 20, 2019 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Więcej uczciwości sahcima, serio. Popierwsze nigdzie nie
sahcim napisał(a):
zarzuciłaś wymyślenie tej metody przez ks.Blachnickiego(Ruch) pomimo iż nikt tego w linku nie napisał...
bo wskazałam.ze jest to sugerowane.
W podanym przeze mnie linku nie ma żadnej(powtarzam żadnej) sugestii słownej, że metoda ta została wymyślona przez ks.Blachnickiego, i że sformułowanie „oazowa” oznacza to co sobie ubzdurałaś...
Cytuj:
I sorry, ale jeśli ktoś przez parę stron nie jest w stanie się zająknąć że ta nowość "oazowa" ma tradycje dłuższą niż sięgającą drugiej połowy XX wieku to o czym niby to świadczy? I czemu do mnie masz pretensje?
Może dlatego „mam pretensje” że z adekwatnego w tym przypadku sformowania „nowa” wywiodłaś i przypisałaś ks. Blachnickiemu i Ruchowi rzeczy, o których nikt nie napisał...

Pn maja 20, 2019 12:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mi to czasem ręce opadają jak obserwuje te "nasze" dyskusje. Kiedyś dla przykładu obserwowałem jak pewna niewiasta o imieniu "Miriam" dowodziła że znajomość Pisma Świętego nie jest konieczne w praktykowaniu wiary. O ile rozumiem przesłanki, o tyle nie rozumiałem sprzecznosci z jej jak rozumiem - formacji osobistej, czyli naśladowania Maryi. Bo jeśli ktoś tego nie wie, akurat Ona miała upodobanie do czytania Tory i była w niej rozczytana, więc szanowna "Miriam", wierna swojemu "charyzmatowi", powinna raczej do niej zachęcać niż zniechęcać.

Ja należę do Domowego Kościoła i jest to jedna z gałęzi ruchu która rozwija duchowość małżeńską. Zasada jest prosta. Kiedy małżonkowie zblizają się do Boga, zbliżają sie rónież do siebie. Rekolekcje Oazowe polegają na formacji. Dzień zaczyna sie Jutrznią przeplatany jest brewiarzem, kompleta, Msza Święta i masą konferencji. Na jednej z takich konferencji słuchałem o historii różańca i w skrócie jest tak jak napisał Barney, czyli zaczerpnięciem z tradycji. Różaniec nie miał zawsze takiej formy jak obecnie. Forma odmawiania z zakończeniem "...owoc żywota twojego Jezus" + dopowiedzenie własne po krótkim namyśle, np. rozważając Wesele w Kanie - , "który ofiarowuje w nadmiarze". Po co tak odmawiać różaniec ? Aby go nie przespać, a rozważać. Czerpać z tajemnic zawartych w Piśmie i w ten otwierać sie na Słowo Boże i Jego moc. Ale różaniec jest tyko jednym z elementów formacji DK i wcale nie jest on najważniejszy. W dzisiejszych czasach, każdy może sobie wygooglować jak wygląda spotkanie DK, jakie są zobowiązania małżeństw, na czym polega formacja, albo co się dzieje na Oazie.

Mi te kolejne ataki schizmatyków, przypominają trochę dyskusje z protestantami o Maryi. Najszybciej kończy się taką dyskusję z nimi "świadectwem". Wasza Maryja jest taka, siaka i owaka vs. modle się do niej, pomogła mi, uratowała moją rodzinę, wyprowadziła męża z alkoholizmu... Z doświadczeniem sie nie dyskutuje. Jest jak dogmat zamykający usta krytykom.

A w Domowym Kościele i na Oazac jestem już zbyt długo, aby nie widzieć prawdziwych cudów i zwyczajnych ludzkich słabości, (żeby nie było zbyt różowo). Jest różnie.

Pamiętam do dziś, jak pierwszy raz uczyłem się na Oazie śpiewania na trzy głosy podczas liturgii. Gdy już "załapaliśmy", a maleńki kościółek w letnie popołudnie w górskiej miejscowości wypełnił się oazowiczami, (wówczas dla mnie) niesmowitym i pięknym, ale przede wszystkim szczerym śpiewem , to ten śpiew ściągał na Mszę całe rzesze ciekawskich turystów.

albo

Klasztor w Sandomierzu położony na jednym ze wzgórz. Piękna panorama miasta, ogrodzony teren na którym swobodnie bawiły się małe dzieci, śpiew pełen radości i świętych obcowanie (bo Oaza to przede wszystkim spotkanie ludzi ze wzgledu na Jezusa, dla Jezusa i w Jezusie). Piętnastodniowa formacja robi swoje. I jak tego ktoś nie przeżyje, to chyba nie zrozumie Jezusowego "Królestwo Niebieskie jest w was..."

albo

Modlitwy mojego kręgu, za koleżankę która miałą guza i od lat bez skutku, przyjmowała leki hormonalne lecząc się z niepłodności. Dzisiaj Piotruś ma 4 lata.

albo

Doświdaczenie mojej żony po pierwszej Oazie. Pierwszy poród naszego syna miał przebieg bardzo krytyczny. Psychiczną blokadę i coś na zasadzie traumy, zastąpiło pragnienie powiększenia rodziny po spotkaniu o obcowaniu z rodzinami wielodzietnymi na Oazie. Dzieci są wszędzie.

albo

Małzeństwa z mojego kręgu. Cisi, nieśmiali, wahający się nad dalszym uczestnictwem i ogólnie średnio zaangażowani w życie duchowe. Po pierwszej Oazie zwrot o 180o.

albo.

Świadectwo mojego kolegi, który na samym początku prowadził nasz krąg.
Był człowiekiem nie wierzącym. Wstąpił do DK, ze wzgledu na żonę - katechetkę. Mówił - 3 dni wytrzymałem na Oazie słuchając religijnych smuceń i po cichu spakowałem graty, żeby żonie przykrości nie robić. I w tedy, na Mszy stało się coś, co odmieniło moje całe życie. Dzisiaj jest zaangażowany na całego w zycie naszej parafii. Organizuje spływy kajakowe dla ministrnatów i wspólnot, jest ojcem 5 dzieci i pomimo licznych obowiązków zawstydza mnie każdego dnia swoją atktywnoscią dla Kościoła. (Czy ktoś z nas zapłacił by 3 - 4 tys, jak każdy oazowicz aby uczestnicząc skupić się wyłącznie na pilnowaniu wszystkich dzieci w czasie formacji rodziców tzw. diakonia wychowawcza?)

albo

Pisałem że nie będzie różowo. Mieliśmy małżeństwo, które było bardzo pobożne. Ona była tytanem modlitwy, a On organizował wyjazdy na różne Msze o uwolnienie, chryzmatyczne rekolekcje, Baszaborę itp. Z ich opowiadań jak np. upada obok stojaca opętana osoba i mówi językiem, widać było że lubią "akcje" i że "Ducha trzeba czuć". Domowy Kościoł to "nuda w której nic się nie dzieje" i opuścili nasz krag. Ostatecznie od około 5 lat nie są już razem.

I mógł bym jeszcze długo pisać. W moim domu i rodzinie, chociaż problemy nadal są, to świadomość zmieniła się bardzo. Gdyby nie Chrystus, to kiedyś gdy byliśmy młodzi pewnie popełnili byśmy ten sam błąd co większość małżeństw i się rozwiedli. Nie chcę się rozpisywać, ale takie pisanie watchmena i nie tylko, z mojej perspektywy wygląda niestety tak, jak gdyby diabeł używał (sorry za słowo, ale inne zwyczajnie nie przychodzi mi do głowy inne) - pożytecznych idiotów, do rozwalania struktur Kościoła.

Pn maja 20, 2019 12:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Nie chcę się rozpisywać, ale takie pisanie watchmena i nie tylko, z mojej perspektywy wygląda niestety tak, jak gdyby diabeł używał (sorry za słowo, ale inne zwyczajnie nie przychodzi mi do głowy inne) - pożytecznych idiotów, do rozwalania struktur Kościoła.

Powiem Tobie szczerze, że te Twoje historyjki nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Wspólne spotkania, na łonie przyrody, wspólna modlitwa, różne cielesne uzdrowienia, to wszystko można również doświadczać w zborach protestanckich.
Opowiedz może jaki jest stosunek oazowiczów do Sanctissimum? To jest dla mnie o wiele bardziej interesujące. Czy Pan Jezus jest adorowany w Najświętszym Sakramencie?

Pn maja 20, 2019 1:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Jozek napisał(a):
Nie chcę się rozpisywać, ale takie pisanie watchmena i nie tylko, z mojej perspektywy wygląda niestety tak, jak gdyby diabeł używał (sorry za słowo, ale inne zwyczajnie nie przychodzi mi do głowy inne) - pożytecznych idiotów, do rozwalania struktur Kościoła.

Powiem Tobie szczerze, że te Twoje historyjki nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Wspólne spotkania, na łonie przyrody, wspólna modlitwa, różne cielesne uzdrowienia, to wszystko można również doświadczać w zborach protestanckich.
Opowiedz może jaki jest stosunek oazowiczów do Sanctissimum? To jest dla mnie o wiele bardziej interesujące. Czy Pan Jezus jest adorowany w Najświętszym Sakramencie?
Oj watchman, watchman... :no: a wystarczyłoby tylko wpisać w wyszukiwarkę adoracja Najświętszego Sakramentu w Ruchu Światło-Życie...http://adoremus.pl/index.php?page=dni-s ... rekolekcje

Pn maja 20, 2019 1:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sahcim, wolałbym otrzymać szczerą wypowiedź na ten temat od Józka, jak to faktycznie jest. Podlinkowałeś temat rekolekcji, które miały miejsce jeszcze za czasów Benedykta XVI. Wiesz różnie mogło być. Kameleon potrafi dostosowywać się nieco do danych warunków.
A co tam na tych rekolekcjach było tego nie wiesz? A może byłeś na nich, to wtedy zamieniam się w słuch..

Pn maja 20, 2019 1:55 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona