Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt paź 30, 2020 6:59 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona
 Odnowa i Oaza a katolicyzm 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Cytuj:
Powiem Tobie szczerze, że te Twoje historyjki nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Wspólne spotkania, na łonie przyrody, wspólna modlitwa, różne cielesne uzdrowienia, to wszystko można również doświadczać w zborach protestanckich.
Pewnie. Lepiej się zbierać po to, by narzekać na "modernistów". :x To jest istota prawdziwego chrześcijaństwa, nie?

@Watchman - g. wiesz, ale szukasz dziury w całym, usiłując "złapać" Ruch na kolejnych tematach. Cały Ruch powstał z formacji liturgicznej i zawsze był bardzo związany z kultem Najświętszego Sakramentu i liturgią.

@Bergamotka - "trochę" się czepiasz ;)

@Yarpen - osobiście się z Tobą zgadzam - też wolę "normany" różaniec. Ale tu nie ma potrzeby, byśmy wszyscy odczuwali i robili tak samo.

Pn maja 20, 2019 2:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli mam być szczery, to twoja opinia na temat ruchu jest mi obojętna. Uważam że twoje zachowanie i twojego przyjaciela Wespecjana noszą znamiona fanatyzmu. Pomyliliscie czasy i epoki. Dobrze spisali byście się w czasach inkwizycji. Jak się nie da z różańcem, to adoracja. Na oazie I stopnia i caly pierwszy rok pracy, prowadzi do osobistego przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Na każdych rekolekcjach jest łatwy dostęp do kaplicy ze względu na bliskość do Kościoła, albo kaplicy ale na I stopniu adoracja wygladala w ten sposób, ze każde małżeństwo mialo swoje sam na sam z Najświeższym Sakramentem w kaplicy. Oazy są z reguły tematyczne. Jakiś rok temu na warunki forumowe przeniósłem krąg biblijny na przykład z oazy ii stopnia.

Pn maja 20, 2019 3:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zakladam, że to nie było do mnie? ;)

Pn maja 20, 2019 3:03 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Nie udawaj wielce mądrej, bo jakbyś w istocie taka była, to byś się zastanawiała jaki duch stoi za poszczególnymi zmianami, a nie nad faktem, która zmiana była chronologicznie pierwsza..

Nie udaje wielce mądrej ale katolik niby tradycyjny a nie mający że facto większego pojęcia o tradycji - albo inaczej, dla którego tradycją to to co sam zna czy praktykuje sam się ośmiesza.

Pn maja 20, 2019 3:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
@Bergamotka - "trochę" się czepiasz

Nie, ja tylko dyskutuję. Od tego jest chyba to forum?

Pn maja 20, 2019 3:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Flooduje na całego ale to już ostatni ☺️
sahcim napisał(a):
W podanym przeze mnie linku nie ma żadnej(powtarzam żadnej) sugestii słownej, że metoda ta została wymyślona przez ks.Blachnickiego, i że sformułowanie „oazowa” oznacza to co sobie ubzdurałaś...

Pocieszny jesteś. A gdzie tam niby są "sugestie słowne " - cokolwiek to znaczy - że sformułowanie to oznacza to sobie ubzduraleś? Linkujesz treści wprowadzające w błąd ale winni ci co nie wiedzą co autor miał na mysli.

Pn maja 20, 2019 3:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Dobrze spisali byście się w czasach inkwizycji.

Dziękuję za pochlebne słowa. Faktycznie, każdą herezją się brzydzę.
Poza tym dziękuję za wiadomości z pierwszej ręki.
Powiedzmy, że zaspokoiłeś moją inkwizytorską ciekawość.

Jako, że w temacie, mowa jest również o tzw. Odnowie, to oddaję ponownie głos p. Jackowi, którego refleksje są dla mnie bardzo interesujące.
Proponuję zapoznanie się z tym artykułem:
https://arteemocje.wordpress.com/2017/10/10/niepokalana-wyrzucona-za-drzwi/
To mnie przekonywało, i suma summarum w połowie lat 90-tych odkryłem po raz pierwszy objawienie maryjne w Fatimie.

To był moment kluczowy: wyrzeczenie się wszelkich fałszywych charyzmatów, definitywna rezygnacja z posługi charyzmatycznego lidera i w ogóle całkowite odejście od bycia w nurcie Odnowy w Duchu Świętym, co ostatecznie dokonało się pod wpływem dość dramatycznych zdarzeń od wakacji do końca 1997 roku. Jasno zobaczyłem wtedy, że ludzie wyrzucający Niepokalaną poza nawias chrześcijaństwa, na rzecz protestanckich doktryn i podejrzanych doświadczeń zielonoświątkowych, ulegają duchowemu zwodzeniu i ryzykują zbawienie wieczne… Już wtedy pisałem o tym wiele i próbowałem ostrzegać, gdzie tylko się da. Trzeba było zapłacić cenę w postaci środowiskowego ostracyzmu i czegoś, co dzisiaj nazywane jest „hejtem” ze strony dawnych charyzmatycznych braci i sióstr z powodu mojej jednoznacznej apologetycznej postawy w obronie świętej Tradycji i wiary katolickiej.

Pn maja 20, 2019 3:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Józku dzięki za świadectwo. Wprawdzie Oaza to nie moja bajka ale cenie sobie każda aktywność w Kościele która przybliża ludziom modlitwę (z tego co wiem dzień na rekolekcjach zaczyna się Liturgia godzin - Wezwanie i Jutrznia) oraz Liturgie Kościoła. Czytałem trochę o formacji oazowej i jest ona mocno zakorzeniona w katolicyzmie. Z tego co czytałem to rekolekcje trwają 15 dni i są wokół tajemnic różańcowych.

Jakiś czas temu byłem na urlopie w Bieszczadach i trafiłem tam na akcje ewangelizacyjna Bieszczady dla Jezusa. Akcje organizowała Szkoła Nowej Ewangelizacji ale zaangażowani byli ludzie z rożnych grup i stowarzyszeń. Wspólnie działali w jednym celu. Aby głosić ludziom Ewangelie. Pamietam tez jak w Jarocinie w czasach gdy ten festiwal był jedynym w Polsce Przeglądem muzyki młodej generacji. Na akcje ewangelizacyjne do tych młodych często zagubionych ludzi jeździli księża i uczestnicy właśnie ruchu Światło Życie. Dzisiaj idea ta przeniosła się na Przystanek Owsiaka. Jest to bardzo wartościowe bo jeśli oni nie bedą to kto?

Słyszałem od jednego kapelana więziennego ze właśnie ludzie z oaz i odnowy chodzą z nim posługiwać na mszach odprawianych za kratami.

Najłatwiej mieć postawę typu Watchman czy Wespecjan. Tylko co taka krytyka wnosi? Nic. Co najwyżej zrazi kogoś kto mógłby się zaangażować w akcje ewangelizacyjna.
Czasy się zmieniły i jak to mówił św. Jan Paweł II świat nie potrzebuje nauczycieli a świadków. Dlatego wartościowe są wszelkie ruchy mieszczące się w Kościele które idą i głoszą Jezusa.

Pn maja 20, 2019 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Właściwie to o Domowym Kościele, który jest jedną z gałęzi ruchu Światło-życie i duchowości małżeńskiej nic kompletnie nie napisałem. I myślę że nie da się, nawet mając najszczersze chęci streścić charyzmatu DK, tak po prostu. Poczatek prowadzi do osobistej relacji z Jezusem,
później otwierają nam klapki na mózgu i sercu, przygotowując do poslugi, dla dobra całego Kościoła. Gloszone na rekolekcjach Slowo pracuje z mocą i po rekolekcjach uczucie braku aktywności dla dobra ogółu jest stanem nienaturalnym i przyczyną wyrzutów sumienia. Ja tutaj na forum rzadko dzielę się jakaś wiedza z formacji DK, bo to tak nie działa. Formacja to proces, wymagający czasu. Inne gałęzie ruchu Światło-życie to też nie moja bajka. Nic nie wiem o Odnowie, Oazy Dzieci Bożych w moim województwie nie ma, o formacji młodzieży też nie wiele mogę powiedzieć. Swoje zainteresowania nie ograniczam tylko do DK, bo to tylko i aż promil tego co Kościół proponuje i głosi, ale bardzo irytujące są takie krytyczne uwagi. Odbieram to bardzo osobiście.

Ps. Wybacz Barneyu, ale siedzę w szpitalu a pisanie z telefonu i precyzyjne wypowiedzi sprawiaja mi trudności techniczne.

Pn maja 20, 2019 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Napiszę jeszcze słowo z innej beczki, bo w głębi ducha wierzę, że wszystkim nam mimo różnic zależy na dobru Kościoła.

Była taka pokusa, którą Mojżesz przeżył na modlitwie. Pokusa ta brzmiała tak: Wj 32, 10: Zostaw Mnie przeto w spokoju, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem.

To jest takie myślenie - jestem jedynym sprawiedliwym, na mnie zostanie zbudowany nowy Lud Boży.Taka pokusa, żeby wyrosnąć na grzechach Ludu Bożego.Lud Boga zostanie unicestwiony, a ja zostanę wywyzszony.I

le razy mówimy o grzechach Ludu Bożego, musimy sobie zadać pytanie - dlaczego i jaki masz motyw? I czy w tym pokazywaniu, czy też gloszeniu grzechów Ludu Boga, nie ma takiej satysfakcji - a ja jestem inny, a mnie to nie dotyczy! Na mnie, mozna zbudować dopiero coś wyjątkowego. Rosne i robię swój własny interes na dramacie Ludu Bożego.

Straszne i bardzo realne.

Mojżesz tej pokusie się oparł i pokazuje nam JEDYNĄ sensowną postawę jaką należy zająć. Staje jako WIELKI oredownik swojego ludu. Prosi i błaga... Jest przed Bogiem w takiej postawie natarczywego, modlacego się przewodnika. Na koncu 32 roz Ks. Wyj, Mojżesz mówi tak: Jeśli (im nie wybaczysz), to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś.

To jest dokładna odwrotnosc tej pokusy "ja się dorobie na grzechach Ludu Bożego". On który był bez winy mówi do Boga, jeśli mi nie wybaczysz to wyrzucić mnie z tej Księgi. To jest bardzo mocne. Z ludzi w taki sposób modlił się jeszcze tylko święty Paweł za swój własny naród.Rz 9, 3: Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.

To jest takie pragnienie świętych ludzi, którzy nie chcą być zbawieni bez swoich sióstr i braci. A kiedy niektórzy nie mają niczego z takiej postawy, to ksiądz Blachnicki mówił na to - syta cnota.Jestem w pożądku i jestem wypchany tą swoją cnotą po dziurki w nosie. I co ci z tego? Wymaz mnie jesli im nie przebaczysz ze swojej Ksiegi. Księga Boga, to jest księga tych którzy mają życie wieczne. Mojżesz kładzie na szali swoje zbawienie - swoje wieczne życie z Bogiem.

W taki sposób wstawiać się za Lud Boży - za Kościoł. Odrzucać wszystkie te pomysły własnej sprawiedliwości, własnej bezgrzesznosci, własnej wyjątkowości - oto ja, tutaj teraz mogę pokażac się jako nieskazitelny i rosne. Zrobię na tym jeszcze interes.

Nie. Stan przed Bogiem, rozłóż ręce jak Mojżesz i powiedz - bez nich nie chcę nigdzie iść. Pisałem wcześniej o adhortacji Franciszka Chrystus Vivit.Papiez pisał w tym samym dokumencie, kiedy mówił o Matce i nauczycielce którą dla nas jest Kościół, że ma pomarszczona twarz, to mówił - Matki się nie zostawia w takiej sytuacji.

To jest miłość konkretna, nie jakaś wymarzona. Nie tylko do jakiś własnych projekcji jaki to Kościół mógł by być. Fajnie by bylo,żeby był bezgrzeszny, żeby był święty i wyłącznie święty. Alez by było cudnie gdyby każdy z nas od razu się nadawał na ołtarze, bez procesu kanalizacyjnego.Fajnie by było, żyć w takim Ludzie Boga i jak by było prosto go kochać.A kiedy jest taki jak się objawil pod Synajem, a kiedy jest taki jak się dziś objawia w świecie, jest w nas taka determinacja jaka była w Mojżeszu, jaka była w Pawle, jaka jest w JEZUSIE CHRYSTUSIE? Który nieustannie jest przed Bogiem jako nasz orędownik, widząc wszystkie nasze grzechy, widząc cale nasze balwochwalstwo. Ma ciągle wzniesione ręce do góry - na krzyżu, wstawiając się za nami.

Ja was nie sądzę - mowi Jezus, nie przyszedłem świata sądzić, przyszedłem świat zbawić. Takie bardzo realne i mocne słowo, ale taki ma być właśnie chrześcijanin. Chrześcijanin ma stapac mocno po ziemi, a głowę ma mieć w niebiosach. Ma patrzeć po Bozemu.

Pn maja 20, 2019 11:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brawo Jozek, opisales dokladnie wlasciwa wiare i postawe Chrzescijanina.
Bog jest w nas wszystkich, a pomijajac-odrzucajac czyjes zbawienie odrzucamy Boga, rozbijamy Go na kawalki.
Kladac na szli czyjegos zbawienia wszystko co mamy, nawet nasze wlasne zbawienie, to jak kiedys pisalem "nic tego nie przewazy".

Pn maja 20, 2019 11:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Z ludzi w taki sposób modlił się jeszcze tylko święty Paweł za swój własny naród.Rz 9, 3: Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.

Te słowa są, że tak powiem, podrasowane przez jakiegoś modernistę-ekumenistę.
Święty Paweł zaprzeczałby w ten sposób katolickiej wierze. Katolik ma przede wszystkim martwić się o zbawienie własnej duszy, następnie o rodzinę, bliskich, sąsiadów itd. To jest tzw. ordo caritatis.
W nowej wulgacie ktoś zamienił słowo: optabam na słowo: optarem i zmienił całkowicie sens wypowiedzi św. Pawła.
W Biblii Wujka tak jest to przetłumaczone:
Ja sam bowiem pragnąłem być odrzuconym od Chrystusa za braci moich, którzy są krewnymi moimi według ciała.

Św. Paweł ubolewa, że był taki głupi, że wolał swoich braci od Chrystusa..
Niestety w dzisiejszym Kościele zanikł ten katolicki zmysł i już nie ma ordo caritatis. Teraz masz się w pierwszej kolejności zajmować imigrantami.

Św. Paweł nie jest głupcem i nie poszedłby do piekła, bo tak kochał nieprzyjaciół Chrystusa.

Wt maja 21, 2019 6:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale zdajesz sobie sprawę z faktu, że tekst tego listu po łacinie to przekład z greki?

Wt maja 21, 2019 8:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Jozek napisał(a):
Z ludzi w taki sposób modlił się jeszcze tylko święty Paweł za swój własny naród.Rz 9, 3: Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.

Te słowa są, że tak powiem, podrasowane przez jakiegoś modernistę-ekumenistę.
Sami moderniści wokoło... nawet ks.Wujek:
Biblia Paulistów (2005/2008)
"Wolałbym sam być odłączony od Chrystusa dla moich braci, którzy z pochodzenia są moimi rodakami."

Biblia Poznańska (1973-1975)
"Ja sam bowiem chciałbym przyjąć na siebie przekleństwo i odsunięcie od Chrystusa za braci moich, należących do mego narodu."

Biblia Tysiąclecia II (1971)
"Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączonym] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami."

Biblia Tysiąclecia IV (1983)
"Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami."

Biblia Tysiąclecia V (2000)
"Wolałbym bowiem sam być pod klątwą, [odłączonym] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami."

Biblia Warszawsko-Praska (1975/1997)
"Gotów byłbym dla braci moich być wyłączony i pozostawać z dala od Chrystusa. Są to przecież rodacy moi według ciała."

Biblia Wujka (1599)
"Abowiem ja sam żądałem odrzuconym być od Chrystusa za bracią moję, którzy są krewni moi według ciała:"
Święty Paweł zaprzeczałby w ten sposób katolickiej wierze. Katolik ma przede wszystkim martwić się o zbawienie własnej duszy, następnie o rodzinę, bliskich, sąsiadów itd. To jest tzw. ordo caritatis.
W nowej wulgacie ktoś zamienił słowo: optabam na słowo: optarem i zmienił całkowicie sens wypowiedzi św. Pawła.
Cytuj:
W Biblii Wujka tak jest to przetłumaczone:
Ja sam bowiem pragnąłem być odrzuconym od Chrystusa za braci moich, którzy są krewnymi moimi według ciała.

Św. Paweł ubolewa, że był taki głupi, że wolał swoich braci od Chrystusa..
Można wiele mówić o tłumaczeniu ks.Wujka, można też wiele mówić o znaczeniu samego tekstu Pawła, ale jedno można powiedzieć z całą pewnością: nie ma tam tekstu który dawałby najmniejszą przesłankę do "rozumienia" jakie podałeś.

Nie jesteśmy skazani na tłumaczenia:
Obrazek
Cytuj:
Niestety w dzisiejszym Kościele zanikł ten katolicki zmysł i już nie ma ordo caritatis. Teraz masz się w pierwszej kolejności zajmować imigrantami.
Żałosna próba zmiany tematu i żałosna pewność siebie.

Cytuj:
Św. Paweł nie jest głupcem i nie poszedłby do piekła, bo tak kochał nieprzyjaciół Chrystusa.
Ciekawa próba: Paweł nie napisał tego co napisał, bo - według Wespecjana - napisać nie mógł. Bo nie jest głupcem, a co niegłupie autorytatywnie orzeka Wespecjan :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Poważnie: można różnie podchodzić do tego tekstu (zwłaszcza biorąc pod uwagę zasady żydowskiej retoryki biblijnej), ale to, co prezentujesz, to mieszanka arogancji i ignorancji.
Sekty interpretują Biblię wbrew jej znaczeniu, gdyż ważniejsza jest nauka sekty niż Biblii; jak widać dotyczy to także sekty średniowieczników (w sposób zupełnie nieuzasadniony nazywających siebie "tradycjonalistami").

Wt maja 21, 2019 8:38 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie widzisz pyszałku, że w wydaniach posoborowych zmienił się czas kluczowego czasownika?
W Biblii Wujka jest to czas przeszły. A wiadomo, że w przeszłości Paweł był Szawłem.
Natomiast w wydaniach posoborowych jest dodana końcówka "bym"
chciałbym, wolałbym itd.

Wt maja 21, 2019 9:12 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona