Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 20, 2019 7:03 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Dlaczego Maryja - wydzielony 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Maryja - wydzielony
By mieć pełną jasność z tematu Blogosławieństwo, to uzupełnię. Samo Błogosławieństwo to. Reakcja na czyjeś zachowanie. Reakcja może być taka. Można Błogosławić, można nie reagować ( ganiona w P.Św. Obyś był zimny lub gorący ). Oraz można Przeklinać ( wielokrotnie w P.św. użyte sformuowanie). Czyli radykalnie przeciwstawne określenia. Oczywiście Błogosławieństwo jest chcianą reakcją, więc pożądaną. Więc jest przyjmowane jako pochwałę. Stąd też często jest dodawane słowo Wychwalać do Błogosławić. Natomiast uważam że błędnie by było stosowanie zamiennie słów, Wychwalać i Błogosławić. Choć oba dobrze się kojarzą z czyimś zachowaniem. Tylko że istnieje też słowo Przechwalać, które już dobrze się nie kojarzy z czyimś zachowaniem. Więc z przezorności przed wywołaniem wilka z lasu. By nie wywoływać u kogoś skłonności do Przechwałek, lepiej unikać słowa Wychwalać. Tu słowo Błogosławieństwo, ma czysty wydźwięk. Tak czysty, że przystoi używać go, wobec postawy Maryji. To kontekst, istotny w wartościwaniu opini o kimś o tak nienagannej postawie. Jest jeszcze jeden moment używania słowa Błogosławieństwa. A mianowicie mówimy o Błogosławieństwie na drogę. No i tu używamy Błogosławieństwa w znaczeniu że, dobrze komuś życzymy na drogę. Co rozszeża znaczenie słowa Błogosławieństwo.

PS. zmiast podkreślać ważne słowa. Pisałem je z dużej litery w środku zdań. Wyjaśniam jakby kogoś to niepokoiło.

Śr lip 17, 2019 8:55 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Natomiast uważam że błędnie by było stosowanie zamiennie słów, Wychwalać i Błogosławić. Choć oba dobrze się kojarzą z czyimś zachowaniem.

Sęk w tym, że greckie słowo "makariousin" oznacza m.in. zarówno błogosławić, jak i wychwalać, a także uwielbiać.Stąd werset Łk 1,48 można tłumaczyć jako: (1) "błogosławić mnie będą", (2) "wychwalać mnie będą" (3) "wielbić mnie będą". I każde z tych tłumaczeń jest poprawne filologicznie.Chodzi po prostu o to, że słowa "makariousin me" w Łk 1,48 zawierają aspekt kultowy.Maryja mówi, że wszystkie pokolenia będą Ją wychwalać (czyli czcić ) i o to mi głowni chodzi.

Śr lip 17, 2019 6:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgoda. Nie da się pogodzić liniowo sensu obecnego tego słowa, z używanym kiedyś poszerzonym rozumieniem tegoż. Inny stan rozumowania współczesnych i dawnych myślicieli. No ale tu problemem jest dosłowność, tego zapisu. Co jednak wychodzi na strzał w stopę. W przekazach biblijnych te same sprawy, by były jaśniejsze. Są ujmowane choćby w opisach Ewangelistów. Dotczą one tego samego wydarzenia, lecz w ujęciu opisowym z petspektywy innej osoby. Tak by nie kolidowały te opisy sensem, choć mogą być użyte inne słowa. Tak znika ten strzał w stopę. Tu można podobnie to tłumaczenie ująć.

Śr lip 17, 2019 8:50 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post „Jak się to stanie..."
Ewangelista Łukasz zapisał, jak to pewnego dnia do Maryi przybył anioł Gabriel (Łk 1,26-38), z bardzo szczególnym poselstwem.
Oto pytanie, jakie on usłyszał od Maryi:
Cytuj:
Wtedy Maryja zapytała anioła: „Jak się to stanie, skoro nie znam pożycia małżeńskiego?”.
Łk 1:34 Biblia Paulistów (pau)
Zakładam ten temat, dlatego, że spotkałem się z poglądem, że przyszła Matka Jezusa, jeszcze zanim nawiedził ją anioł, postanowiła (ślubowała), że nigdy nie przestanie być dziewicą! Czyli żadnego małżeńskiego współżycia z mężem!
A to powyżej zacytowana jej pytanie, ma być koronnym argumentem na rzecz tego, że ona faktycznie takie postanowienie miała...
Czy to słuszny kierunek myślenia i argumentacji?
Czy całe to zaskoczenie, zdziwienie i pytanie Maryi wypływało z faktu tej deklaracji dziewictwa?
Jak to widzicie?...

Pn sie 19, 2019 8:19 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: „Jak się to stanie..."
Pisałam już o tym na forum.

Tu nalezy zrozumieć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie sprawę kontaktowania się z aniołem jego pokroju. To wymaga człowieka ogromnej siły duchowej. Dowodzi tego min spotkanie z Jakubem. Spotkał więc Gabriel już przygotowaną Maryję do podjęcia tego zadania. Jej uniżoność gwarantowała sukces. Emocje i tak silnie zareagowały. Zdziwienie nie było konsekwencją dziewictwa, ale slubów. Zmieszanie było reakcją emocjonalną, będącą odpowiedzią na kontakt z Gabrielem. Po prostu człowiek jest zbyt słaby, by się z nim kontaktować. Ona była przygotowana już poprzez to, że była łask pełna. Nie była obciążona skutkami grzechu pierworodnego. To skutkowało tym, że mogła te łaski przyswajać.

Pn sie 19, 2019 8:33 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Pisałem, że napotkałem pewne wyjaśnienie nt Łk 1,34; tu: https://youtu.be/1kGbC5S8zaM
jest tam moja z Simonem dyskusja (ja jako Zbyszek tak występuję).
Aby więc może zaoszczędzić sobie dyskusji tutaj, dają namiar na to.
Czy ktoś ma coś do dodania?

Pn sie 19, 2019 11:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Domniemanie, ze Maryja pragnęła być dziewica nie wynika z tego fragmentu. ROzumiem, że przedstawiciel wspólnoty, która powstała 1500 lat później tego nie rozumie; my nie musimy podchodzić do sprawy tak, że nic nie wiemy i teraz przeczytamy Biblię i kombinujemy.
Nasz Kościół trwa od czasów apostolskich, mamy pisma wczesnochrzescijańskie, mamy przekaz w Kościele.

A protestanci po prostu sobie wymyslili, by wziąc tylko kawałek tego Przekazu (Nowy Testament) a reszta nieważne. Dlatego zajmują ich takie tematy "czy ten fragment udowadnia tamto". My nie musimy nic udowadniać. Ten kto przychodzi po 1,5 czy po dwu tysiacach lat i mówi "mylicie się, to było inaczej niz wszyscy dotąd wierzyli, musi coś udowodnić (i to mieć jakieś mocne dowody).

Już kiedyś o tym mówiłem tutaj, ale powtórzę pewną historyjkę:

Pewna rodzina jest bardzo przywiązana do historii swojego rodu. Przechowuje pamięć o przeszłych zdarzeniach, pamiątki po przodkach, piosenki itd - ma też całe pokaźne archiwum dokumentów - a wśród nich najcenniejszy - otaczany powszechnym szacunkiem rodzinny album.

W pewnym momencie w rodzinę „wżenia” się nowy jej członek. Ogląda album i nagle stwierdza że ów czcigodny dokument jest „jedynym autorytatywnym źródłem wiedzy o rodzinie” o jej przeszłości, tym co się działo itd.

I na przykład jeśli w albumie brak zdjęć z jakiegoś zdarzenia - to twierdzi że owo zdarzenie jest „niealbumowe” i w rzeczywistości nie zaistniało.

Taka jest "logika" sola scriptura i taka jest niestety Twoja logika, Edenie.

Pn sie 19, 2019 11:29 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Domniemanie, ze Maryja pragnęła być dziewica nie wynika z tego fragmentu.

Dla mnie wynika jak najbardziej, a raczej jest to jedyne logiczne wytłumaczenie zdziwienia Maryi na słowa o poczęciu i porodzeniu Syna.W Łk 1,34 anioł mówi o przyszłym poczęciu dziecka (nie natychmiastowym czy przeszłym) - "Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus." Jeśli Maryja miałaby zamiar utrzymywać normalne relacje małżeńskie z Józefem, nie byłaby zdziwiona, tylko oczekiwałaby, że Ona i Józef będą mieli wkrótce dziecko. Jej zdziwienie w Łk 1,34 ma zatem sens tylko, jeśli zamierzała pozostać dziewicą, inaczej rozumiałaby słowa anioła jako zapowiedź przyszłego poczęcia dziecka z relacji Jej i Józefa. Jak tłumaczył Św. Augustyn: "jeśli miałaby zamiar znać męża, nie byłaby zdziwiona. Jej zdziwienie jest oznaką przysięgi czystości" (Kazanie 225.2).

Zresztą sam w swojej książce "Dlaczego ufam Kościołowi" pisałeś że:

"Wydaje się również że odpowiedź Maryi na słowa Anioła „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”(Łk 1,34) wskazuje na zamiar zachowania dziewictwa. Gdyby takiego zamiaru nie było, młoda mężatka, mająca wkrótce wejść do domu męża nie miałaby powodu by zadawać podobne pytanie."

Pn sie 19, 2019 11:36 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Simon napisał(a):
Barney napisał(a):
Domniemanie, ze Maryja pragnęła być dziewica nie wynika z tego fragmentu.

...
Zresztą sam w swojej książce "Dlaczego ufam Kościołowi" pisałeś że:

"Wydaje się również że odpowiedź Maryi na słowa Anioła „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”(Łk 1,34) wskazuje na zamiar zachowania dziewictwa. Gdyby takiego zamiaru nie było, młoda mężatka, mająca wkrótce wejść do domu męża nie miałaby powodu by zadawać podobne pytanie."

Będę chyba musiał przeanalizować książki Barneya. Może nawet znajdę tam coś przeciw darwinizmowi i modernistom?

Wt sie 20, 2019 1:46 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9